مصرف بدون نسخه کلومیفن/ میخوام سر خود کلومیفن بخورم!

مصرف خودسرانه و بدون نسخه کلومیفن به هیچ وجه توصیه نمی شود!

سلام من الان ۶ ماهه اقدام به بارداری کردم ولی باردار نشدم و اینکه پیش متخصص رفتم گفتن تا یک سال طبیعیه من پریودی هام نامنظمه و حدود ۱۰روز پریودم با خونریزی شدید و درد زیاد برای اینکه حامله بشم میتونم قرص کلومیفن رو مصرف کنم؟ الان پریودیم تموم شده ایا امکانش هست بعد پریودی مصرف کنم و باردار بشم؟؟

پاسخ مشاور نی نی نما:

مصرف خودسرانه کلومیفن به هیچ وجه توصیه نمی شود. بعد از سونوگرافی و آزمایشات هورمونی علت پریودهای نامنظم شما که مشخص شد باید تحت نظر پزشک دارو مصرف کنید. گاهی ممکن است مشکلات تیروئیدی و یا بالا بودن هورمون پرولاکتین باعث بی نظمی قاعدگی شده باشد که با درمان آنها پریودتان منظم شود و تخمک گذاری صورت گیرد و اصلاً نیازی به مصرف کلومیفن نباشد.

مصرف سرخود کلومیفن

عوارض کلومیفن:

این دارو به صورت خوراکی استفاده می شود و در زنانی که دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک و یا دیگر نارسایی تخمدانی هستند، باعث تحریک تخمک گذاری می شود.

این دارو منجر به رهاسازی هورمون های LH و FSH از غده هیپوفیز می شود و این دو هورمون نیز باعث رشد فولیکول تخمدانی، یعنی فولیکولی که حاوی تخمک است، می گردند.

 تورم خفیف تخمدان، درد معده، حساسیت به لمس پستان، بی‌خوابی، تهوع و استفراغ، تاری دید، سردرد، خستگی، تحریک‌پذیری، افسردگی، افزایش وزن و کیست تخمدانی از عوارض مصرف کلومیفن است.

مقدار و نحوه مصرف کلومیفن
کلومیفن معمولا به شکل قرص برای یک دوره پنج روزه در ماه تجویز می‌شود. این دارو به شما کمک می‌کند تا به میزان بیشتری از هورمونی را تولید کنید که موجب تخمک‌گذاری می‌شود. این امر باعث می‌شود تا تخمدا‌‌ن‌ها یک یا تعدادی بیشتر از تخمک‌های بالغ را تولید کنند.

شما به احتمال زیاد پنج تا ۱۲ روز بعد از مصرف آخرین قرص تخمک‌گذاری خواهید کرد. پزشک شما را به طور مرتب بررسی می‌کند تا ببیند که آیا تخمدا‌‌ن‌ها برای آزادسازی تخمک آماده است یا خیر. بسیاری از زنان حداکثر سه تا شش چرخه درمانی را می‌گذرانند (ممکن است ۱ تا ۲ ماه از دارودرمانی بگذرد تا تخمک‌گذاری‌تان منظم شود).

 بیشتر حاملگی‌ها در ۶ ماه اول استفاده از کلومیفن اتفاق می‌افتد و بعد از ۶ ماه موفقیت کاهش می‌یابد.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *