“مصرف استامینوفن در بارداری” باعث دیر زبان باز کردن کودکان می شود!

 استامینوفن بطور کلی برای دوران بارداری یک داروی تسکین دهنده می باشد که ممکن است کمی برای استفاده از این قرص مجددا فکر کنید . با خوردن قرص های تسکین دهنده ممکن است فرزندانتان دچار تاخیر زبانی یا به اصطلاح "دیر باز کردن زبان" شوند . 

جوشوا کلین، افسر ارشد پزشکی و غدد درون ریز و متابولیسم پروتئین باروری در نیویورک طی بیانیه ایی گفت :من فکر می کنم زنان باید آگاه باشند که استفاده از استامینوفن در دوران بارداری یک مشکل بنظر می رسد ، اما من هنوز نمی توانم نتیجه گیری بکنم که قرص استامینوفن بتواند بارداری را در معرض خطر قرار دهد .

یک تیم از دانشکده پزشکی ایکان (Icahn School) باعث تاخیر زبانی در نوزادهای دختر به دلیل استفاده از داروهای بدون نسخه مسکن مانند پاراستامول یا تیلنول در بارداری موثر هستند . به عنوان بخشی از مطالعه منتشر شده در روانپزشکی اروپا ، محققان در طی یک هفته از خانم های باردار ۸ تا ۱۳ هفته ، میان ۷۴۳ زن سوئدی بررسی کرد .

تاخیر زبانی در کودکان و ارتباط آن با مصرف استامینوفن در دوران بارداری

هنگامی که کودکان ۳۰ ماهه بودند ، ۱۲٫۶ درصد از پسران و ۴٫۱ درصد دختران دچار تاخیر زبانی شده اند . این میزان برای مادران بارداری که بیش از ۶ بار در هفته از استامینوفن مصرف می کردند ، تاخیر زبانی فرزندان آنان نسبت به مادرانی که یک قرص در هفته استفاده می کردند ، ۶ برابر بود و محققان سوئدی در حال درمان تاخیر زبانی کودکان زیر ۷ سال می باشند.

Shanna Swan ، استاد دانشگاه پزشکی ایکانی و نویسنده ارشد در طی بیانیه ایی گفت :درمان و بررسی مشکل تاخیر زبانی در کودکان باعث جلوگیری از مشکلات عصبی در آینده آنها می شود .

تیم Mount Sinai می گوید که نتایج بدست امده از تمام مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفتند ، نشان داد مادرانی که در دوران بارداری خود از این قرص ها استفاده کنند دارای IQ پایین تری و مسائل ارتباطاتی متفاوتی در آنها می شود. همچنین استفاده از استامینوفن در دوران بارداری به علت اختلال بیش فعالی با کمبود توجه (ADHD) و علائم اوتیسم مرتبط است.

Nicole Alexandria Smith ، استادیار دانشگاه هاروارد این موضوع را بررسی کرد و گفت این موضوع باید همگانی شود که مادران از این داروها استفاده ننمایند تا این چنین مشکلاتی برای انان پیش بیاید و فرزندانشان دچار تاخیر زبانی شوند .

خب ، برای نتیجه گیری کلی ، الان می خواهید بدانید که آیا استفاده از استامینوفن در دوران بارداری مناسب است یا خیر ؟

همانگونه که در بالا گفته شد ، استفاده از استامینوفن عوارضی برای فرزندانتان دارد و قبل از استفاده جهت اطمینان بیشتر می توانید با با پزشک خود مشورت نمایید .

Swan در ادامه این نتیجه گیری بیان کرد که نباید از این نوع قرص ها در دوران بارداری استفاده کرد ، چراکه عوارض این قرص ها بر روی فرزندانتان ظاهر می شوند و باعث تاخیر زبانی در انان می شود .
همچنین مراکز ایالات متحده برای کنترل و پیشگیری از بیماری ها گزارش دادند که در سال ۲۰۰۵ حدود ۶۵ درصد از زنان آمریکایی باردار از این دارو استفاده می کردند. 

همچنین یک بررسی جدید نشان می‌دهد، زنان بارداری که برای تسکین درد از استامینوفن استفاده می‌کنند، با احتمال بیشتری صاحب فرزندانی خواهند شد که مبتلا به اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی باشند. استامینوفن رایج‌ترین داروی بدون نسخه‌ای است که برای تسکین درد یا تب در زنان باردار استفاده می‌شود.

تحقیقی که بر ۶۴۰۰۰ مادر و فرزند دانمارکی انجام شد، نشان می‌دهد، فرزندانِ مادرانی که در دوران بارداری از استامینوفن استفاده می‌کرده‌اند به احتمال ۴۰ درصد بیشتر مبتلا به ADHD شده‌اند. این کودکان بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۲ به دنیا آمده‌اند.

همچنین بر اساس همین تحقیق،این کودکان در سن ۷ سالگی، با احتمال بیشتری از داروهای ADHD استفاده می‌کنند و مشکلات رفتاری مشابه ADHD بروز می‌دهند. البته این تحقیق رابطه علت و معلولی بین استفاده از استامینوفن در دوران باردای و ابتلای کودکان به ADHD را ثابت نمی‌کند، برای اثبات ارتباط علت و معلولی به تاییدات بیشتری برای این یافته‌ها نیاز داریم.

بعلاوه این تحقیق نشان می‌دهد که با افزایش میزان مصرف استامینوفن، خطر بروز ADHD در فرزندان نیز افزایش می‌یابد. اثرات شدیدتر هنگامی مشاهد شد که زنان باردار به مدت شش هفته یا بیشتر از استامینوفن استفاده کردند و پس از ۲۰ هفته استفاده، اثرات باز هم شدیدتر شد.

محققان می‌گویند، ما همیشه تصور می‌کردیم که استفاده از استامینوفن در دوران بارداری بی‌ضرر است و چندان بد نیست و البته اگر یک یا دو بار باشد احتمالاً خطری ندارد. اما در صورتی‌ که بطور مداوم استفاده شود، احتمال خطر نیز افزایش می‌یابد.

متاسفانه داروی مسکن جایگزینی نیز برای آن نداریم. البته بعضی از کارشناسان در قطعی بودن نتیجه‌ی این تحقیق شک دارند. البته هنگام مشاهده‌ی چنین ارتباطی بین استامینوفن و ADHD باید محتاط بود و پیش از استفاده از این دارو باید با پزشک معالج مشورت کرد.

بنابراین محققان توصیه می‌کنند که مادران باردار تا حد امکان از مصرف دارو پرهیز کنند. البته دشوار است که از مادران بخواهیم، دردهای شدید را تحمل کنند و از مسکن استفاده نکنند، اما توصیه می‌شود که پیش از استفاده حتماً با پزشک معالج خود مشورت کنند و از مسکن‌های دیگر استفاده نکنند چون عوارض جانبی بیشتری به همراه دارند.

ADHD شایعترین اختلال رفتاری در سنین کودکی و بلوغ است، و حدود ۳٪ تا ۵٪ کودکان قبل از هفت سالگی به آن مبتلا می‌شوند. این عارضه بیشتر در دوران ابتدایی مدرسه برای کودکان و در هنگام بلوغ رخ می‌دهد و با افزایش سن بسیاری از بیماران بهتر می‌شوند.

اختلال کم‌توجّهی – بیش‌فعالی (به انگلیسی: Attention-deficit hyperactivity disorder)(به صورت مخفف: ADHD) یک اختلال رفتاری رشدی است. معمولاً کودک توانایی دقّت و تمرکز بر روی یک موضوع را نداشته، یادگیری در او کند است و کودک از فعّالیّت بدنی غیر معمول و بسیار بالا برخوردار است.

این اختلال با فقدان توجه، فعّالیت بیش‌ازحد، رفتارهای تکانشی، یا ترکیبی از این موارد همراه است. هر کودکی با شک ADHD باید به دقت تحت نظر یک پزشک معاینه گردد.

بسیاری از این کودکان، یک یا چند اختلال رفتاری دیگر نیز دارند. همچنین ممکن است یک مشکل روانی مانند افسردگی یا اختلال دوقطبی داشته باشند.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *