مشکلات رایج بارداری و داروهای مجاز

سرم درد می کند

زنان باردار به دلیل تغییرات هورمونی دچار سردرد می شوند؛ به ویژه اگر در سه ماهه اول بارداری شان باشند. عوامل مختلفی در بروز سردردهای دوران بارداری دخیل هستند. خانم هایی که میگرن دارند، پیش از بارداری باید دنبال درمان باشند، زیرا احتمال تشدید میگرن در دوران بارداری بالاست. اگر به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنند، علت میگرن تشخیص داده می شود و با پرهیز می شود تا حد زیادی آن را کنترل کرد. مثلا اگر میگرن از استرس، نور شدید یا بی خوابی نشات گرفته باشد حفظ آرامش، استفاده از عینک و کلاه آفتابی، پرده های تیره و نظم ساعات خواب و بیداری به سادگی مانع بروز میگرن خواهد شد. علاوه بر این سردرد می تواند ناشی از افت قند خون، سینوزیت، مسمومیت بارداری یا تومور هم باشد بنابراین اگر سردردتان بیش از حد طولانی شد و به درمان های ساده ممکن پاسخ نداد حتما به پزشک مراجعه کنید.

چه دارویی بخورم؟

خانم های باردار حتی الامکان نباید دارو مصرف کنند و بهتر است پیش از مصرف هر نوع دارو با استفاده از روش‌های طبیعی دردشان را تسکین دهند. اما اگر سردردشان بهتر نشد و تحمل درد از توان‌شان خارج بود، می‌توانند استامینوفن ساده بخورند.

چه دارویی نخورم؟

مصرف استامینوفن کدئین در دوران بارداری کاملا ممنوع است؛ به خصوص در سه ماهه اول بارداری که اندام ها و ارگان های حیاتی جنین در حال شکل گیری هستند. استامینوفن کدئین حاوی مخدر است و جنین را در معرض خطر قرار می دهد.

دندان درد دارم

مشکلات دهان و دندان در دوران بارداری می توانند بسیار آزاردهنده و در مواردی خطرناک باشند، چون دندان درد معمولا شدید و غیر قابل تحمل است و خانم باردار اجازه ندارد مسکن بخورد. همچنین التهاب لثه ممکن است به زایمان زودرس، کاهش وزن جنین، پارگی کیسه آب و مسمومیت بارداری منجر شود بنابراین باز هم توصیه می‌شود قبل از اقدام به بارداری خانم ها تمام کارهای مربوط به دندانپزشکی را انجام دهند تا دوران بارداری کم خطر و کم استرس تری را بگذرانند.

چه دارویی بخورم؟

خانم های باردار اگر دردشان شدید باشد، می توانند هر شش ساعت یک استامینوفن ساده بخورند (باز هم بر منع مصرف استامینوفن کدئین تاکید می شود). در صورت ضرورت مصرف هر شش ساعت یک بار کپسول های ۵۰۰ میلی گرمی آنتی بیوتیکی مثل آموکسی سیلین هم ایرادی ندارد. گاهی پزشک ناچار است از داروی بی‌حس کننده لیدوکائین استفاده کند. ترجیحا اگر در سه ماهه دوم بارداری این اتفاق بیفتد، خطر کمتری ایجاد می کند.

چه دارویی نخورم؟

مصرف همه قرص ها و کپسول هایی که در ترکیبات‌شان کدئین وجود دارد، در دوران بارداری ممنوع است. اگر پزشک از بارداری بیمار باخبر باشد، برای ایمنی بیمار و جنین در زمان عکسبرداری از شکم‌بند سربی استفاده می کند، اما اگر نداند بیمار باردار است، اشعه ها به جنین آسیب می رسانند.

سندرم تونل کارپ

سندرم تونل کارپ فشردگی عصب میانی در مچ دست است که در دوران بارداری احتمال ابتلا به آن وجود دارد. به این ترتیب که تغییرات هورمونی باعث افزایش آب میان بافتی تونل کارپال می شود و عصب مدیان را تحت فشار قرار می دهدکه نتیجه احساس درد در ناحیه مچ دست و انگشتان است. بی حسی و گزگز شدن دست از جمله نشانه های شایع این بیماری هستند که با مشاهده آنها باید به پزشک ارتوپد مراجعه کنید.

چه دارویی بخورم؟

خانم های باردار طبق صلاحدید پزشک هر هشت ساعت یک بار می توانند آسپیرین یا ایندومتاسین بخورند. اگر احساس کردید درد با یک یا دو قرص تسکین پیدا می کند، به همان مقدار کفایت کنید.

چه دارویی نخورم؟

اگر داروهای ضدالتهاب بیش از حد مجاز مصرف شود، به عروق قلب جنین آسیب جدی وارد می کند. مجرای شریانی جنین زودتر از موعد مقرر بسته می شود و برای نوزاد مشکلات قلبی به وجود می آورد. قطعا ـ مگر در موارد خاص مصرف داروهای کورتون دار ممنوع است.

آلرژی دارم

حساسیت یا آلرژی انواع مختلفی دارد. عده ای در بعضی از فصل های سال مثل بهار و پاییز دچار آلرژی می‌شوند و عده دیگری نسبت به مصرف بعضی مواد خوراکی حساسیت نشان می دهند. به هر حال علت هر چه باشد، نشانه های آلرژی مشترک هستند. کهیر پوست، آبریزش چشم و بینی و عطسه ازجمله علائمی هستند که فرد آلرژیک را کلافه می کنند. حالا اگر فرد در دوران بارداری هم باشد به علت دردسرهای بارداری، ناراحتی‌ها دوچندان می‌شوند. از طرفی مادر نمی‌تواند مانند گذشته دارو مصرف کند و این شرایط را برایش سخت‌تر می کند.

چه دارویی بخورم؟

توصیه می شود اگر ماده غذایی خاصی سبب بروز حساسیت می شود، مادران از خوردن آنها پرهیز کنند تا نیاز به مصرف هیچ دارویی نباشد. اما اگر آلرژی فصلی باشد، چاره ای جز دریافت دارو نیست. شربت و قرص پرولتازین هر هشت ساعت یک بار اشکالی ایجاد نمی کند؛ البته به شرطی که در مصرف آن زیاده روی نشود.

چه دارویی نخورم؟

در حالت عادی داروی رایج برای درمان آلرژی، داروهای حاوی کورتون هستند. اما زنان باردار به هیچ وجه اجازه ندارند در دوران بارداری کورتون دریافت کنند؛ خصوصا اگر در سه ماهه اول به سر می برند.

یبوست دارم

یبوست و هموروئید از دیگر مشکلات رایج دوران بارداری به شمار می روند. اگر از ابتلا به یبوست جلوگیری شود، احتمال ابتلا به هموروئید کم می شود. اگر مایعات فراوان بنوشید، به طور روزانه و مرتب سبزیجات مصرف کنید و از مواد خوراکی با خاصیت لینت مزاج بخورید، یبوست و هموروئید سراغ‌تان نخواهد آمد.

چه دارویی بخورم؟

برای تسکین درد و التهاب ناشی از فشار و خونریزی مقعدی می توانید از آنتی هموروئیدها کمک بگیرید. فقط روزی یک بار پماد یا شیاف آنتی هموروئید را مصرف کنید و یادتان باشد که در این باره حتما با پزشک تان مشورت کنید.

کمرم درد می کند

یکی از دردهای بسیار رایج دوران بارداری کمردرد است. از آنجایی که این درد در تمام طول بارداری با مادر همراه است، مصرف دارو بیش از پیش منع می شود. استفاده از کفش های طبی، توالت فرنگی، کمربند دوران بارداری، ورزش های دوران بارداری، دریافت ماساژ و استراحت کافی می تواند تا حد زیادی از شدت دردهای کمری بکاهد.

چه دارویی بخورم؟

مصرف هر هشت ساعت یک بار استامینوفن ساده می تواند تا حدی درد را آرام کند. همچنین می‌توان روزی یک بار از پماد پیروکسیکام جهت تسکین درد کمر استفاده کرد.

چه دارویی نخورم؟

گاهی به کسانی که کمردرد دارند، توصیه می شود از سونا و جکوزی استفاده کنند، اما این درمان برای یک زن باردار نه تنها مفید واقع نمی شود بلکه خطرناک هم هست. حرارت بالای بدن مادر باعث افزایش احتمال نقص جنین می شود.

عضلاتم گرفته اند

گرفتگی عضلات ساق پا در دوران بارداری به ویژه در سه ماهه سوم ایجاد می شود. این زمانی است که جنین بیشتر از قبل از بدن مادر تغذیه می کند و میزان کلسیم و منیزیم بدن مادر کاهش پیدا می کند، درنتیجه عضلات ساق پا دچار گرفتگی می شوند. بهترین راه علاج درد، پیشگیری است بنابراین به موقع به پزشک تان مراجعه کنید تا برای این بازه زمانی برای تان مکمل های کلسیم و منیزیم تجویز کند. ضمنا باید مدت زمان بیشتری را استراحت کنید، برای مدت طولانی فعالیت های ایستاده انجام ندهید و دور کارهای سنگین را خط بکشید.

چه دارویی بخورم؟

مصرف شیر و لبنیات که منابع سرشار از کلسیم هستند، در کنار سایر روش های درمانی به کمک می آید. اگر به مصرف شیر حساسیت دارید، یکباره همه لبنیات را قلم نگیرید و اشکال مختلف آن را امتحان کنید. قرص های منیزیم و کلسیم خوراکی روزانه یک تا حداکثر دو بار برای خانم های باردار ضرری ندارد.

تهوع دارم

بعضی ها صبح و بعضی عصر ها حالت تهوع دارند. زنانی که دوقلو یا سه قلو باردار هستند، بیشتر دچار حالت تهوع می شوند اما به هر حال همه زنان باردار در طول بارداری حالت تهوع را تجربه می کنند. تجربه نشان داده خانم هایی که به طور ناخواسته باردار شده اند، حالت تهوع شدیدتری داشته اند.

چه دارویی بخورم؟

اگر ناراحتی خفیف یا در حد متوسط باشد، روزانه حداقل یک قرص ب۶ به حالشان افاقه می کند، ولی اگر حالت تهوع شدید بود، ب۶ حتما نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی میل شود. در صورتی که باز هم مشکل آن طور که باید حل نشد، آمپول تزریقی B۶ توصیه می شود. از یاد نبریم که مصرف سرخود هر کدام از این داروها باعث بروز مشکلات جدی برای مادر و جنین می شود. پس حتما در هر مورد از پزشک تان مشورت بگیرید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *