مزایای طب سوزنی در دوران بارداری/ درمان تهوع بارداری با طب سوزنی

طب سوزنی چیست؟
طب سوزنی یک نوع هنر درمان است که از هزاران سال پیش در میان چینی‌ها رواج داشته است. طب سنتی چینی بدن را به‌عنوان دو نیروی مخالف در نظر می‌گیرد: نیروهای یین و یانگ. هنگامی‌که در میان این دو نیرو، نوعی عدم توازن اتفاق بی hفتد، مانع عاملی به نام "چی" در طب چینی می‌شود یا به عبارتی انرژی حیات در راه‌های درونی بدن جریان پیدا می‌کند. طی انجام طب سوزنی، سوزن‌های بسیار نازکی از طریق پوست وارد بدن می‌شود و به راه‌های درونی بدن می‌رسد و بدین ترتیب عدم توازن ایجاد شده، تصحیح می‌شود و سلامتی به بدن باز می‌گردد.
آیا این روش کارآمد است؟ محققان دریافته‌اند که نقاط مربوط در طب سوزنی با اعصاب عمیق بدن در ارتباط هستند و بنابراین، هنگامی‌که سوزن یا شوک الکتریکی به این نقاط وارد شود، عصب‌ها فعال می‌شوند. این کار به نوبه‌ی خود رهاسازی چندین ماده‌ی شیمیایی مغزی از جمله اندورفین را تحریک می‌کند و پیام درد قطع می‌شود و بسیاری از علائم ناراحت‌کننده‌ی بارداری بدین ترتیب آرام می‌شود.

مزایای طب سوزنی در دوران بارداری
بسیاری از مردم طب سوزنی را برای آرام کردن گستره‌ی وسیعی از علائم بارداری مانند سوزش سر معده، التهاب پاها، یبوست، سندرم تونل کارپ و سیاتیک موثر می‌دانند
.
در ادامه به برخی از علائم بارداری که طبق پژوهش‌های علمی، توسط طب سوزنی تسکین می‌یابد اشاره می‌نماییم:
تهوع صبحگاهی: پژوهش‌ها نشان داده‌اند که طب سوزنی سنتی که در ناحیه‌ی مچ دست انجام می‌شود قادر است حالت تهوع و استفراغ صبحگاهی در دوران بارداری را کاهش دهد.
درد ناحیه‌ی پایینی کمر و لگن: طبق پژوهشی که در نشریه‌ی زنان و زایمان منتشر شد، طب سوزنی می‌تواند درد ناحیه‌ی پایینی کمر و درد ناحیه‌ی لگنی را کاهش دهد. طی یک پژوهش، تعدادی از زنان باردار در اواخر سه ماهه‌ی دوم و سوم از بارداری در نقاط خاصی از گوش طب سوزنی دریافت کردند، تعدادی از آن‌ها طب سوزنی شم (جعلی) دریافت کردند و در مورد تعدادی دیگر هیچ نوع درمانی انجام نشد. طی یک هفته، حدود ۸۰ درصد از زنانی که در گروه طب سوزنی قرار داشتند کاهش درد قابل توجهی داشتند.
افسردگی: افسردگی در دوران بارداری بسیار شایع است حدود یک نفر از هر چهار زن باردار دچار این مشکل می‌شود؛ اما نوع خاصی از طب سوزنی می‌تواند در این مورد مفید باشد. در پژوهشی که در نشریه‌ی زنان و زایمان منتشر شد، طی هشت هفته به زنان بارداری که از نظر پزشکی دچار افسردگی شده بودند و هیچ دارویی در این باره دریافت نمی‌کردند، طبی سوزنی مخصوص افسردگی یا ماساژ ارائه شد. شدت علائم افسردگی در میان زنانی که طب سوزنی دریافت کردند به میزان قابل توجهی کاهش یافت.
سردرد: مطالعات نشان داده است که طب سوزنی می‌تواند سردردهای ناشی از بارداری را کاهش دهد؛ زنانی‌که در مورد سردرد خود از طب سوزنی استفاده کردند، داروی مسکن کمتری مصرف نمودند.
مشکلات خواب: در دوران بارداری، به خواب رفتن و خواب مناسب یکی از مشکلاتی است که زنان با آن مواجه هستند اما برخی از تحقیقات نشان داده است که زنانی‌که تحت درمان طب سوزنی قرار گرفته‌اند در دوران بارداری خواب بهتری داشته‌اند.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *