مراقب تنبلی چشم کودکان باشید

عیوب انکساری که از همان زمان تولد در نوزاد وجود دارد می‌تواند به مرور باعث تنبل شدن چشم او شود. منظور از عیوب انکساری، مشکلات مادرزادیی است که مانع درست دیدن محیط پیرامون می‌شود. برای مثال ممکن است افتادگی پلک نوزاد جلوی دید او را بگیرد و چشمش را تنبل کند يا به خاطر انحراف چشم، این عضو بدن کودک تنبل شود. مبتلا شدن به آب مروارید در سنین پایین یا وجود لکه‌ و کدورتی در قرنیه که به صورت مادرزادی دید کودک را مختل می‌کند هم می‌تواند باعث تنبل شدن یک چشم سالم شود.

درمان هم دارد؟

برای درمان این مشکل، اولین قدم برطرف کردن عیوب انکساری است. یعنی والدین در ابتدا باید برای از بین بردن عاملی که برای دید کودک مانع ایجاد کرده قدم بردارند. اگر آب مروارید یا بیماری چشمی دیگری دلیل تنبلی شده، آن بیماری باید درمان شود. بعد از برطرف کردن علت زمینه‌ای تنبلی چشم، در صورتی که مانعی اجازه نمی‌دهد تصویر روی شبکیه کودک ایجاد شود، باید آن مانع با جراحی برداشته شود. در این مرحله، جراحی تنها راه برای از بين بردن این مانع مزاحم است. مرحله سوم، فعال کردن چشم تنبل است.

در این مرحله، باید با راه‌های ساده و غیرجراحی، چشم تنبل را وادار به دیدن کنیم. بستن چشم سالم در چند ساعت از روز، بهترین راه برای رسیدن به این هدف است. تنبلی هر دو چشم در کودکان مشکل نادری است اما اگر هر دو چشم فرزند شما با این مشکل روبه​رو بودند، معمولا توصیه می‌شود هر چشم یک روز درمیان بسته شود تا چشم بیمار مجبور به فعالیت شده و تنبلی‌اش درمان شود.

می‌توان پیشگیری کرد؟

گرچه در بسیاری از موارد والدین نمی‌توانند زمان مناسب برای پیشگیری از تنبلی چشم را تشخیص دهند، اما این مشکل هم مثل بسیاری دیگر از بیماری‌ها قابل پیشگیری است. والدین با تشخیص به موقع علت‌های زمینه‌ای که در آینده ممکن است چشم کودک را تنبل کنند و با اقدام برای برطرف کردن آنها می‌توانند سلامت چشم فرزندشان را تضمین کنند. استفاده به موقع از عینک در صورت توصیه پزشک هم راه دیگری است که می‌تواند قبل از شدید شدن این اختلال، آن را درمان کند. چراکه در بسیاری از موارد تنبلی چشم به دلیل ضعف بینایی کودک ایجاد می‌شود و با از بین بردن این علت می‌توان سلامت را به چشم کودک برگرداند.

پس اگر پزشک کودک شما حتی برای یک ضعف بینایی کوچک در فرزندتان عینک را تجویز کرده، نگران نباشید. با فرزندتان در این مورد صحبت کنید و او را برای استفاده از عینک در این دوره قانع کنید. آموزش راه‌های مراقبت از عینک در این شرایط هم نکته ضروری دیگری است که باید به یاد داشته باشید.

تا دیر نشده دست به کار شوید

براي جلوگيري از تنبلي چشم، بهتر است از همان زمان تولد و در زایشگاه، چشم کودک را مورد معاینه قرار دهید و از ۳ تا ۴ ماهگي در دوره‌هایی که پزشک معالج معین می‌کند، سلامت چشم او را توسط یک متخصص کنترل کنید. چراکه در این سن نوزاد توان بیان مشکلاتش را ندارد و ممکن است مشکلی در چشم او باعث تنبلی شود. گمان نکنید که مشکلات چشمی، در دوره نوزادی به وجود نمی‌آیند. ممکن است فرزند شما حتی از زمان تولد با مشکلی روبه​رو باشد که بینایی‌اش را در آینده تهدید کند.

خود درمانی نکنید

اگر گمان می‌کنید فرزندتان با ضعف بینایی یا نشانه‌های تنبلی چشم درگیر است، بدون مشورت با متخصص راه‌های درمانی را امتحان نکنید چراکه هر کودکی باتوجه به شرایطش نیاز به استفاده از یکی از این راه‌حل‌ها دارد. عینک، بستن چشم یا برطرف کردن عیب آن با عمل، شیوه‌هایی است که به‌طور معمول برای درمان تنبلی چشم مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما درمان این مشکل با کمک لنز تنها در موارد بسیار نادر توصیه می‌شود و کمک گرفتن از لنز را نمی‌توان به عنوان روشی که برای اغلب بیماران قابل اجرا باشد توصیه کرد.

تنها چند ساعت چشم را ببندید

هر چقدر سن کودک کمتر باشد، چشم او به درمان نتیجه بهتری نشان می‌دهد. اما طول درمان تنبلی چشم در بچه‌ها بستگی به شدت ابتلا به مشکل و علت زمینه‌ای دارد که باعث تنبل شدن چشم شده‌است. در شروع درمان، توصیه می‌شود به ازای هر سال سن بچه، یک هفته چشم او بسته شود. معمولا برای این بیماران بستن چشم برای حدود ۶ ساعت در روز توصیه می‌شود. اما اگر بعد از این دوره اولیه درمان، چشم کودک واکنش مناسبی نشان نداد و تنبلی برطرف نشد، پزشک معالج درمان را برای ۳ ماه دیگر هم ادامه می‌دهد. در صورتی که با وجود همکاری کودک، بعد از این ۳ ماه هم بهبود کامل ایجاد نشد، بیمار مجددا مورد معاینه قرار می‌گیرد. چراکه ممکن است تشخیص اولیه پزشک در مورد علت مشکل او نادرست باشد و نیاز به انتخاب راه دیگری برای برطرف کردن علت تنبلی وجود داشته باشد.

بعد از این بررسی مجدد، برای یک دوره دیگر هم درمان ادامه پیدا می‌کند تا بیمار به نتیجه دلخواه برسد. البته زمان بستن چشم در هر فرد ممکن است با توجه به شرایط و علت ایجاد تنبلی متفاوت باشد و تنها پزشک معالج است که می‌تواند آخرین توصیه را بیان کند و والدین نباید به خاطر تجربه دیگران، راه دیگری را برای درمان فرزند‌شان در پیش بگیرند.

تا ۱۰ سالگی فرصت دارید

نباید فراموش کنیم که درمان تنبلی چشم به طور کامل، تنها تا ۱۰ سالگی امکانپذیر است و بعد از این سن، پاسخی که چشم کودک به درمان می‌دهد چندان چشمگیر نیست. برخلاف تصور بسیاری از افراد، تنبلی چشم با عمل جراحی درمان نمی‌شود و جراحی تنها برای از بین بردن علت‌های زمینه‌ای صورت می‌گیرد. بنابراین اگر بیمار تا ۱۰ سالگی نتوانست پاسخ دلخواهش را از درمان بگیرد، نمی‌تواند امیدوار باشد که در بزرگسالی با عمل جراحی این مشکل را برطرف کند.

مادرها مراقب باشند

تنبلی چشم مشکل شایعی است و در اغلب موارد درمان آن امکانپذیر است. پس هر نشانه کوچکی که در کودک‌تان مشاهده می‌کنید جدی بگیرید و در موردش با یک چشم پزشک مشورت کنید.

به خاطر بهانه‌هایی از قبیل زیبایی یا عدم تمایل کودک‌تان به ادامه درمان، درمان تنبلی چشم را به تعویق نیندازید. مبتلایان به این اختلال در مراحله اولیه بروز آن، واکنش بهتری به درمان نشان می‌دهند.

با مشاهده پیشرفت در مراحل درمان، آن را متوقف نکنید. فرزند شما باید دوره درمان را به‌طور کامل طی کند و تنها با پیشنهاد پزشک می‌تواند آن را متوقف کند.

در کودکانی که چشم‌شان تنبل است، شانس اینکه به چشم خوب و سالم هم ضربه وارد شود زیاد است. بنابراین توصیه می‌کنیم توسط عینک یا دادن آموزش‌های لازم به کودک از چشم او خوب محافظت شود.

درست است که ما با بستن چشم سالم چشم تنبل را مجبور به فعالیت می‌کنیم اما یادتان نرود که در بسیاری از موارد چشم تنبل دچار ضعف بینایی هم شده است. پس قبل از آنکه به فرزندتان اجازه خروج از خانه را بدهید، ببینید که چشم باز او به اندازه کافی دید دارد یا خیر.

اشتراک‌گذاری
یک نظر
  1. تاثیر زعفران در بینایی////

    چشم و بینایی یکی از موضوعات مهم پزشکی می باشد، چون در بدن انسان نقش مهمی را ایفا می کند. باید مراقب بینایی و چشم های خود باشیم. همه ی ما می دانیم که ادویه ها از خواص زیادی برخوردار هستند، یکی از این ادویه های مهمزعفران می باشد که طعم خاصی و خوشبویی دارد. مطالعاتی در مرکز چشم پزشکی و تحقیقات بینایی استرالیا انجام شده است که نشان می دهد زعفران در بینایی تاثیر دارد.

    پژوهشگران استرالیایی در مطالعات خود دریافتند که زعفران دارای یکی از فاکتورهای کلیدی در پیشگیری از کاهش قدرتبینایی و نابینایی است. این مطالعات که در یکی از مراکز چشم پزشکی و تحقیقات بینایی استرالیا انجام شد، نشان داد که گیاه زعفران اثرات قابل ملاحظه ای بر روی ژن هایی دارد که عملکرد سلول های بینایی را تنظیم می کنند.

    در ادامه این تحقیق، تعدادی از بیماران مبتلا به تحلیل ماکولار وابسته به سن (نوعی عارضه چشمی ناشی از پیری)، مورد آزمایشات بالینی قرار گرفتند. در این بررسی ها مشخص شد که درمان به موقع این بیماران با مکمل های حاوی عصارهزعفران می تواند آسیب وارده به سلول های بینایی را ترمیم نماید.

    براساس این پژوهش، عصاره زعفران نه تنها سلول های گیرنده نوری در چشم را از تخریب حفظ می کند بلکه می تواند از بیماری هایی همچون تحلیل ماکولار و التهاب رنگدانه ای شبکیه چشم (نوعی بیماری چشمی ژنتیکی و مهم ترین عامل شب کوری) پیشگیری نموده و همچنین آنها را بهبود بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *