مراقبتهای بعد از سقط جنین با قرص/ مدت خونریزی بعد از سقط جنین

بعد از سقط جنین دو روز در خانه استراحت کنید… داروهایی مانند ایبوپروفن را برای کاهش گرفتگی عضلات و درد با نظر پزشک خود مصرف کنید… محل گرفتگی را ماساژ دهید… عفونت یکی از شایع‌ترین عوارض سقط جنین ناقص است…

مراقبتهای بعد از سقط جنین با قرص، مدت خونریزی بعد از سقط جنین ، مراقبت های بعد از سقط عمدی، استراحت بعد از سقط جنین،  مدت خونریزی بعد از سقط جنین با قرص ، تقویت رحم بعد از سقط جنین،  نزديكي بعد از سقط جنین،  داروهای گیاهی بعد از سقط جنین،  بعد از سقط جنین چه آنتی بیوتیکی مصرف کنیم

مراقبت از خود بعد از سقط جنین بدون توجه به نوع سقط ‌ـ‌جراحی یا دارویی‌ـ‌ امری بسیار مهم است. به طور کلی سقط جنین‌هایی که به صورت قانونی و تحت مراقبت یک متخصص در یک کلینیک معتبر انجام می‌شوند، ایمن هستند. با این حال، بسیاری از زنان برخی از عوارض جانبی از جمله گرفتگی عضلات شکم، خونریزی واژینال، تهوع، درد در ناحیه ی پستان و خستگی را تجربه خواهند کرد.

سقط جنین مشکل شایعی است که به صورت خود به خودی یا همراه با دارو و کورتاژ یا ترکیبی از هر دو رخ می‌دهد. معمولاً سقط‌های پس از ده هفته نیاز به کورتاژ پیدا خواهند کرد. اما قبل از ۱۰ هفته معمولاً با قرص سقط می شود.

برخی از زنان خونریزی واژینال را تا دو هفته پس از سقط جنین تجربه می‌کنند. خونریزی از لکه‌بینی تا دفع لخته متغیر است، امّا دفع لخته‌های بزرگ در ابعاد توپ گلف غیر‌طبیعی محسوب می‌شود و نیاز به پیگیری دارد.

خونریزی شدید معمولاً به صورت نیاز به دو یا چند پد بهداشتی طی یک ساعت یا خونریزی قرمز روشن بعد از ۲۴ ساعت پس از سقط، تعریف می‌شود.

توصیه می‌شود تا حداقل دو هفته پس از سقط جنین و قطع کامل خونریزی از روابط جنسی پرهیز شود. این مسئله موجب کاهش خطر ابتلا به عفونت می‌شود و بخش مهمی از مراقبت پس از سقط جنین است.

عفونت یکی از شایع‌ترین عوارض سقط جنین به خصوص انواع ناقص آن است. قرار گرفتن در معرض باکتری‌ها با داشتن رابطه‌ی جنسی زود یا استفاده از تامپون، منجر به عفونت خواهد شد.

علائم عفونت شامل ترشحات واژنی بد بو، تب و درد شدید لگن است و عفونت درمان‌نشده می‌تواند باعث بیماری التهابی لگن شود.

سقط ناقص یا شکست‌خورده که در آن جنین به طور کامل از رحم تخلیه نشده است، می‌تواند از عوارض جدی پزشکی باشد. سوراخ‌شدگی رحم با علایم شدید شکم‌درد، خونریزی و تب بروز می‌کند.

شوک عفونی نیز با تب و لرز، درد شکم و فشار خون پایین ظاهر می‌شود. در صورت بروز هر یک از علائم تب و لرز، خونریزی بیش از حد، ترشحات واژنی بدبو و درد شدید شکم فوری به پزشک مراجعه شود.

برای کاهش عوارض جانبی و افزایش راحتی خود پس از سقط جنین بهتر است از گرمای بخاری برقی برای رفع گرفتگی عضلات استفاده کنید. در صورت تهوع و اسهال مصرف مایعات را افزایش دهید.

 دو روز در خانه استراحت کنید. داروهایی مانند ایبوپروفن را برای کاهش گرفتگی عضلات و درد با نظر پزشک خود مصرف کنید. محل گرفتگی را ماساژ دهید. با پوشیدن سوتین تنگ به رفع درد و حساسیت سینه‌ها کمک کنید و تا حداقل سه ماه پس از سقط جنین از بارداری با روش مطمئن پیشگیری کنید.

سقط جنین با قرص
معمولا حدود دو تا سه ساعت بعد از سقط جنین، خونریزی شدید اتفاق می افتد و پس از یک روز کاهش می یابد. خونریزی واژن بعد از دو هفته از بین می رود. اما در برخی موارد تا هفت هفته خونریزی کم و خفیف مشاهده می شود. طبیعی است که بدن رحم را خالی کند و پریودی طبیعی حدود پنج شش هفته دیگر نمایان می شود.

سقط جنین با عمل جراحی
بعد از سقط جنین به وسیله جراحی چند روز خونریزی خواهم داشت؟ خونریزی بعد از سقط جنین با جراحی خیلی کمتر از خونریزی پریودی است. البته این خونریزی به صورت نامنظم است. در برخی موارد دو روز اول خونریزی دیده نمی شود. در برخی مموارد دیگر خونریزی سقط جنین جراحی از خونریزی روز اول پریودی بیشتر است. معمولا خون هنگامی که به واژن می رسد لخته می شود و سپس خارج می شود. موارد خروجی از واژن خون است و بافتی همراه آن نیست.

علائم دیگری که بعد از سقط جنین مشاهده می کنید
گرفتگی عضلات

در دو هفته اول، گرفتگی های عضلانی مشابه دردهای روز اول پریودی طبیعی است. این گرفتگی ها ممکن است خیلی دردناک باشند و با گذشت زمان بدتر شوند. می توانید برای کاهش درد، هر چهار ساعت، قرص تیلنول بخورید یا هر شش تا هشت ساعت قرص ایبوپروفرون بخورید. اما آسپرین و قرص های بر پایه آسپرین مصرف نکنید.

تغییر حالت روحی
ناراحتی یا تغییر حالت روحی یکی از علائمی است که بخاطر تغییر هورمون های بارداری اتفاق می افتد و از چند روز تا چند هفته ادامه دارد. بعد از دو روز، حالت تهوع از بین می رود و بعد از هفته اول، تغییرات سینه به حالت اول برمی گردد.

مراقبت های بعد از سقط جنین

آب زیاد بنوشید.
دو روز استراحت کنید.
غذاهای سالم و حاوی مواد مغذی بخورید.
قرص هایی که پزشک تجویز کرده است را مصرف کنید.
تا دو هفته ورزش نکنید.
تا دو هفته شنا نکنید و در وان حمام نکنید.
تا دو هفته وسایل سنگین جابجا نکنید.
تا دو یا چهار هفته نزدیکی جنسی نداشته باشید و از تامپون استفاده نکنید.

چه زمانی بعد از سقط جنین نگرانی ایجاد می شود؟
معمولا خونریزی بعد از سقط جنین از یک هفته تا سه هفته به طول می انجامد. اما اگر بدتر و بیشتر شد به پزشک مراجعه کنید

علائم بعد از سقط جنین که باعث نگرانی می شوند شامل:

تب (بالای صد درجه سانتی گراد)
خونریزی نباید از خونریزی پریودی شدیدتر باشد.
لخته های بزرگ خون
بدتر شدن خونریزی
طول کشیدن خونریزی بیش از پنج روز
ترشحات بد بوی واژن
ورم و درد شکم
کاهش حرکات روده
سرگیجه، حالت تهوع
ادرار یا مدفوع خونی
عرق کردن شدید
رنگ پریدگی 

منبع خبر : ooma، mom

اشتراک‌گذاری
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *