مدفوع نوزادم بوی خیلی بدی میده، علتش چیه؟!

مدفوع نوزاد بو میده!

شیری که نوزاد می‌خورد در بوی بد مدفوع او بسیار تاثیرگذار است. مطالعه‌ای که سال ۲۰۰۱ انجام شد نشان داد که مدفوع نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می‌شوند نسبت به نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، حاوی مقدار بیشتری از گازهای گوگرد است. همزمان با بزرگ‌تر شدن نوزاد و زمانی که نوزاد شروع به خوردن غذاهای جامد می‌کند، مدفوع دوباره تغییر کرده و به مراتب بوی مدفوع او بدتر و زننده‌تر خواهد شد.

مدفوع نوزاد بو میده!

طبیعی بودن بو و رنگ و حتی تعداد دفع ادرار و مدفوع نوزاد در روز، همه از مسائل بسیار مهمی هستند که خبر از سلامت عضو جدید خانواده می‌دهند. زمانی که با مشکل بوی بد مدفوع نوزاد دلبند خود مواجه می‌شوید، باید علایم دیگر را هم بررسی کرده و اگر به نظر شما علل مشکوکی وجود دارد، بهتر است هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید و نگرانی خود را رفع کنید.

بوی بد مدفوع نوزاد از چیست؟
موارد زیر از جمله علل بوی بد و آزاردهنده مدفوع نوزاد هستند.

۱. عدم تحمل لاکتوز توسط نوزاد
یکی از دلایلی که مدفوع نوزاد بد بو می‌شود این است که او نمی‌تواند لاکتوز را تحمل کرده و اغلب هنگامی که روده کوچک نوزاد نمی‌تواند لاکتوز موجود در شیر را تجزیه کند، این اتفاق می‌افتد. عدم تحمل لاکتوز به عنوان یکی از دلایل بوی بد مدفوع شناخته شده است.

۲. تغذیه نوزاد
شیری که نوزاد می‌خورد در بوی مدفوع او بسیار تاثیرگذار است. مطالعه‌ای که سال ۲۰۰۱ انجام شد نشان داد که مدفوع نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می‌شوند نسبت به نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، حاوی مقدار بیشتری از گازهای گوگرد است. همزمان با بزرگ‌تر شدن نوزاد و زمانی که نوزاد شروع به خوردن غذاهای جامد می‌کند، مدفوع دوباره تغییر کرده و به مراتب بوی مدفوع او بدتر و زننده‌تر خواهد شد.

۳. عفونت
مدفوع کودک می‌تواند تحت تأثیر مشکلات معده و یا عفونت قرار گرفته و بوی بد و آزاردهنده‌ای داشته باشد.

۴. روتاویروس
روتاویروس، شایع ترین عفونت کودکان تا پنج سالگی است. مشخصه اصلی این ویروس اسهال است و اغلب به بوی بد مدفوع نوزاد نیز منجر می‌گردد. ممکن است علت بوی بد مدفوع نوزاد شما مبتلا بودن او به این ویروس باشد.

۵. فیبروز کیستیک
فیبروز کیستیک یک بیماری است که ناشی از کمبود مواد مغذی است. این بیماری قادر است بوی مدفوع را نیز تحت تاثیر خودش قرار دهد. نوزاد متولد شده با فیبروز کیستیک اغلب دارای کمبود مکونیوم (ماده سیاه رنگ چسبنده) است که این امر مدفوع بد بوی نوزاد را به دنبال دارد.

۶. دندان درآوردن
ممکن است تعجب کنید اما رویش این مرواریدهای سفید یکی از دلایل غیرمنتظره برای بوی زننده مدفوع نوزاد است. با وجود فقدان مطالعات کامل در این زمینه، بسیاری از والدین معتقدند که مدفوع نوزادان آن‌ها، ناگهان قبل از رویش دندان، بوی سرکه می‌گیرد!

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *