مدفوع طبیعی چه ویژگیهایی دارد؟!/ تعداد دفعات مدفوع در روز!

هموروئید شایع ترین علت خونریزی از مقعد است. هموروئید درمان نشده بعد از یک سال می تواند منجر به بروز سرطان روده شود …

چرا گاهی نمی توان با یک بار رفتن به دستشویی، روده را خالی کرد؟
این مسئله احتمالا به این دلیل است که مدفوع به اندازه ی کافی نرم نیست و این معمولا به آنچه که فرد خورده و یا آشامیده است بستگی دارد. مدفوع سخت یا یبوست که فرد را وادار به اعمال فشار بیشتر می کند، مربوط به شیوه ی زندگی است.
مهم ترین نکته این است که فرد در روز چه مقدار مایع دریافت می کند؟ از دست دادن آب بدن، مدفوع را سخت می کند و در خروج آن مشکل ایجاد می شود. مصرف فیبر بیشتر موجب جذب آب بیشتر توسط مدفوع شده و دفع آن را آسان تر می کند. همچنین کم تحرکی می تواند موجب بروز یبوست شود.
آیا راه صحیحی برای دفع مدفوع وجود دارد؟
نشستن با زاویه ای کم تر بین ران و لگن راه را برای دفع آسان تر می کند، زیرا فشار وارده بر ناحیه ی کف لگن را افزایش می دهد.
نکته ی دیگر این که نشستن طولانی مدت (حتی در این حالت) نادرست است، زیرا موجب افزایش خطر ابتلا به هموروئید و یا همان بواسیر می شود.
آیا به جز مصرف فیبر، راه دیگری برای رفع یبوست وجود دارد؟
در داروهای ضدیبوست ، فیبر مصنوعی وجود دارد که نسبت به فیبرهای طبیعی مشکلات کمتری برای فرد ( مانند تولید گاز) ایجاد می کند. فیبر مصنوعی مانند پوسته ی پسیلیوم (ملین گیاهی) موجب جذب آب بیشتر در روده و دفع آسان تر می شود.
آب یک ماده ی کلیدی است و اگر فردی در حال دریافت فیبر است، بهتر است نوشیدن بیشتر آب را نیز جدی بگیرد، زیرا در غیر این صورت مدفوع همچنان کمی سخت باقی می ماند.
برخی افراد که از یبوست رنج می برند ممکن است اضافه کردن روغن به رژیم غذایی خود را برای افزایش حرکات روده انتخاب کنند که البته ممکن است به ظاهر کارآمد باشد، اما روغن ها عوارضی هم برای سایر بخش های بدن دارند.
آیا دو یا سه بار دفع مدفوع در هفته طبیعی است؟
اگر همین مسئله به طور منظم در هفته اتفاق بیفتد به نظر خوب است، اما دفع یک تا سه بار در روز طبیعی تر است
.
چرا مدفوع برخی افراد سفید است؟
مدفوع به رنگ خاک رس یا سفید یک علامت هشداردهنده است. مدفوع در حالت طبیعی به رنگ زرد یا قهوه ای است و رنگ خود را از صفرا می گیرد، به این معنی که این رنگ ها توسط کبد ساخته شده و از طریق مجرای صفراوی به مدفوع می رسند. رنگ سفید یا رسی مدفوع نشانه ی یک انسداد در مجاری صفراوی خواهد بود.
آیا در صورت مبتلا بودن به هموروئید، خونریزی در طی فرآیند دفع طبیعی است؟
دیدن خون قطعا می تواند نگران کننده باشد و می توان یک دسته دلایل برای آن شمرد. هموروئید احتمالا شایع ترین علت خونریزی روده است. هموروئید درمان نشده بعد از یک سال می تواند منجر به بروز سرطان روده شود.
برای تشخیص نیاز به کولونوسکوپی (معاینه روده بزرگ توسط یک لوله ی انعطاف پذیر) است. دیدن خون در طی دفع در کاسه توالت، نه فقط بر روی دستمال کاغذی، به پزشک نشان می دهد که یک مسئله ی جدی تر وجود دارد.
چرا گاهی مدفوع کوچک است؟
شکل مدفوع راجع به سرعت آنچه در اطراف روده بزرگ اتفاق می افتد اطلاعاتی به دست می دهد. سرعت آهسته موجب دفع مدفوع در اندازه ی خیلی کوچک می شود و از طرفی سرعت خیلی زیاد احتمالا موجب ابتلا به اسهال خواهد شد. مدفوع کوچک تا جایی که موجب فشار بیشتر فرد نشود، هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.
اگر فرد برای مدت زمانی مشخص مدفوعی صاف و یا برای مدتی مدفوع بلند و باریک دفع کند، باید معاینه شود، زیرا ممکن است نشانه ی انسداد روده باشد.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *