محل برش در سزارین دقیقاً کدام قسمت است؟!

محل برش خوردن شکم در سزارین، کدام ناحیه است؟

محل دقیق انجام سزارین و برشی که بر روی شکم زن انجام می شود، به علت انجام سزارین او بستگی می یابد. اما در اغلب موارد، در قسمت پایین شکم، درست بالای استخوان شرمگاهی، در جهت عرضی و افقی است. این برش به برش فاننستیل یا رایج تر آن، خط بیکینی معروف است. برش عمودی به ندرت؛ و در امتداد خط میانی شکم انجام می شود.

محل برش در سزارین

چه کسانی نیاز به سزارین دارند؟

بسیاری از بیماران نمی دانند آیا به سزارین نیاز پیدا می کند یا نه. گاهی دکتر حتى قبل از آنکه درد آغاز شود پاسخ را می داند . مثلا در صورتی که جفت سرراهی داشته باشید یا مشکل کوچکی لگن، یا فشار خون بالا، یا در صورتی که بچه در وضعیت عرضی قرار گرفته باشد (یعنی، به جای آنکه سر بچه پایین باشد، در عرض رحم قرار گرفته باشد). ولی در اکثر مواقع، نه شما و نه دکترتان تا زمانی که میزان پیشرفت درد و چگونگی تحمل بچه را در زمان درد نبینید، نمی توانید بگویید به انجام سزارین نیاز خواهید داشت یا نه.

از آنجایی که سزارین یک روش جراحی است، همیشه توسط یک پزشک انجام میشود. تمام ماماها و دکترهای خانواده ای که با یک متخصص زایمان کار می کنند، انجام زایمان سزارین را در صورتی که بیمارانشان نیاز پیدا کنند، آموزش دیده اند. برخی از متخصصان خانواده آموزش مورد لزوم خاص برای انجام زایمان سزارین دیده اند. دکتر زایمان سزارین را در یک اتاق عمل تحت شرایط استریل انجام می دهد. پرستار به دست بیمار یک سرم و یک سوند در مثانه ی او وصل می کند. پس از آنکه پرستار یا دستیار پرستار شکم بیمار را با محلول ضد عفونی کننده شستشو داد، یک پرستار ملحفه های استریلی را بر روی شکم بیمار می گذارد.

یکی از این ملحفه ها بالا برده میشود و صفحه مانندی ایجاد می کند تا والدین در انتظار مجبور نباشند روش کار را ببینند. اگرچه زایمان معمولا یک تجربه ی مشترک برای هر دوی والدین است.

همچنین بخوانید:

چند بار میشه سزارین کرد؟/ تعداد مجاز سزارین

با وجود این زایمان سزارین یک عمل جراحی است. اکثر دکترها احساس می کنند این روش چیزی نیست که والدین در انتظار تماشا کنند، زیرا شامل چاقوهای جراحی، خونریزی، و نمایان شدن بافت داخلی بدن است که به طور طبیعی دیده نمی شود و باعث ناراحتی افراد زیادی می شود.

بسیاری از بیمارستانها به راهنما با همسر اجازه ی ماندن را در اتاق عمل در طول سزارین می دهند، ولی این تصمیم گیری به نوع زایمان و سیاست بیمارستان بستگی دارد. در صورتی که سزارین فوریت داشته باشد، دکترها و پرستارها برای تضمین سلامت مادر و بچه، به سرعت حرکت می کنند، که ضرورت ماندن را در جایی دیگر برای همسر یا راهنما الزامی می کند.

محل دقیقی که برش بر روی شکم زن انجام می شود، به علت انجام سزارین او بستگی می یابد. اغلب، پایین، درست بالای استخوان شرمگاهی، در جهت عرضی و افقی است. این برش به برش فاننستیل یا رایج تر آن، خط بیکینی معروف است. برش عمودی به ندرت در امتداد خط میانی شکم انجام می شود.

پس از آنکه دکتر پوست را برید، عضلات شکم را جدا و جداره ی داخلی حفره ی شکم را که به آن حفره صفاقی نیز گفته می شود، برای نمایان شدن رحم باز می کند. سپس یک برش بر خود رحم ایجاد می کند، که از طریق آن نوزاد و جفت خارج می شوند. برش در رحم هم میتواند عرضی باشد (شایع تر است و هم عمودی (گاهی اوقات به آن برش کلاسیک گفته میشود)، که باز هم به علت سزارین و جراحی قبلی شکم بستگی دارد. پس از زایمان، رحم و جدار شکم لایه به لایه با بخیه بسته میشود. زمان انجام زایمان سزارین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه طول می کشد.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *