لاپاروسکوپي چیست؟

معاينه کامل ساختمان‌هاي داخلي لگن، اطلاعات مهمي درباره ناباروري و اختلالات شايع منجر به ناباروري مي‌دهد. به‌طور‌کلي، مشکلاتي که به‌وسيله معاينه فيزيکي قابل کشف نيست، به‌وسيله لاپاروسکوپي  و با ديد مستقيم اندام‌هاي لگني قابل شناسائي هستند. لاپاروسکوپي يک روش جراحي بدون باز كردن شكم است که پزشک براي مشاهده رحم، تخمدان‌ها و لوله هاي رحمي از آن استفاده مي‌کند. اگر مشکلي وجود داشته باشد اين امکان براي پزشک وجود خواهد داشت که ضمن انجام اين روش، اصلاح لازم را نيز به عمل آورد. بنابراين لاپاروسکوپي با دو هدف تشخيصي (مشاهده) و درماني (مشاهده و جراحي) مي‌تواند به‌کار رود. لاپاروسکوپي تشخيصي براي بررسي قسمت‌هاي خارجي رحم، لوله ها، تخمدان‌ها و فضاي داخل لگني به‌کار مي‌رود. اگر وضعيت غير طبيعي در طي بررسي تشخيصي مشاهده شود، درمان جراحي با لاپاروسکوپي براي اصلاح وضعيت، در همان زمان قابل انجام است (لاپاروسکوپي درماني) و در اين صورت نيازي به جراحي مجدد نخواهد بود.

تکميل، تشخيص و بررسي ناباروري در برخي موارد نيازمند انجام لاپاروسکوپي است. اين روش به‌طور معمول پس از انجام تست‌هاي اوليه ناباروري انجام مي‌شود. در صورت وجود درد، تاريخچه عفونت قبلي، اندومتريوز و بررسي بعضي از مشکل‌هاي ديگر، انجام لاپاروسکوپي زودتر از موعد ضروري مي‌گردد. لاپاروسکوپي در مواردي‌که هيستروسکوپي نيز مورد نياز است، بلافاصله پس از ختم قاعدگي انجام مي‌شود. معمولاً بررسي حفره رحمي پس از قاعدگي به‌مراتب ساده‌تر بوده و خطر کمي را براي تداخل با حاملگي احتمالي ايجاد مي‌کند.

 لاپاروسکوپي تشخيصي

لاپاروسکوپي به پزشک امکان تشخيص بسياري از مشکل‌هاي زنان مانند: اندومتريوز (وجود تکه‌هاي کوچکي از بافت اندومتر يا لايه داخلي رحم در خارج رحم مانند تخمدان‌ها، لوله هاي رحمي و محوطه شکم، که مي‌تواند باعث درد، چسبندگي و نازايي شود)، فيبروم رحمي (توده‌هايي غير طبيعي از بافت عضلاني نرم که در ديواره‌‌هاي رحم رشد مي‌کند)، اختلالات ساختماني، کيست‌هاي تخمداني، چسبندگي‌ها و حاملگي خارج از رحم را مي‌دهد. ضمن لاپاروسکوپي، از طريق تزريق يک ماده حاجب به داخل رحم، باز يا بسته بودن لوله‌هاي رحمي نيز مي‌تواند مورد ارزيابي قرار بگيرد.

 لاپاروسکوپي درماني

در طي لاپاروسکوپي، بعضي اختلال‌ها به‌راحتي از طريق لاپاروسکوپ قابل تشخيص است و هم‌زمان درمان لازم نيز صورت مي‌گيرد. اختلال‌هايي که در طي لاپاروسکوپي مي‌توانند اصلاح شوند، شامل برداشتن چسبندگي از اطراف تخمدان‌ها و لوله‌ها، بازکردن لوله‌هاي بسته، برداشتن کيست‌هاي تخمداني و فيبروم ها و درمان حاملگي خارج از رحم مي‌باشند. اندومتريوز تخمدان‌ها و پريتوان (پرده نازک و شفافي است که محوطه شکم و لگن را مي‌پوشاند) نيز مي‌تواند در طي لاپاروسکوپي برداشته شود.

عمل لاپاروسکوپي يک جراحي کوچک است که تحت بي‌هوشي عمومي صورت مي‌گيرد. بنابراين بايد در يک بيمارستان يا مرکز جراحي انجام شود. ضمن بي‌هوشي پزشک با استفاده از يک سوزن مخصوص، گاز بي‌خطر دي اکسيد کربن را به داخل حفره شکم تزريق مي‌کند و  بعد از تزريق گاز، سوزن خارج مي‌شود، با استفاده از اين گاز حفره شکم متسع مي‌شود و اندام‌هاي توليد‌مثلي بهتر در معرض ديد پزشک قرار مي‌گيرد.

لاپاروسکوپ يک وسيله باريک و بلند شبيه تلسکوپ و حاوي يک منبع نوري) از طريق يک برش بسيار كوچك از ناف وارد شکم مي‌شود و با ايجاد برش هاي كوچك ديگري در زير شکم، پزشک ابزار باريک ديگري را وارد مي‌کند تا به ‌وسيله آن، اندام‌هاي داخل شکم را بلند کرده و پشت و اطراف آن را مورد بررسي قرار دهد. همچنين هم ‌زمان يک ماده حاجب از طريق دهانه رحم به ‌داخل رحم و لوله‌هاي رحمي تزريق مي‌شود، تا باز بودن يا انسداد لوله‌هاي رحمي تشخيص داده شود. اگر پزشک در حين لاپاروسکوپي مشکلي را مشاهده کند، با استفاده از ابزار جراحي مخصوص که از طريق برش هاي کوچک زير شکم وارد مي‌شود، مي‌تواند در همان زمان آن را اصلاح نمايد. بعد از لاپاروسکوپي، فرد تا هوشياري کامل تحت مراقبت قرار مي‌گيرد و پس از آن در صورتي‌که مشکلي نداشته باشد مي‌تواند بيمارستان را ترک نمايد، در بعضي موارد لازم است فرد ۲۴ ساعت در بيمارستان تحت نظر باشد. به هر حال بهتر است تا ۲۴ ساعت بعد از مرخص شدن از بيمارستان نيز توسط اطرافيان تحت مراقبت قرار گيرد. اگر بيمار کارمند است توصيه مي‌شود چند روز را مرخصي بگيرد. پس از  لاپاروسکوپي، محل ناف دردناک بوده و شکم ممکن است کبودي داشته باشد. گازي که براساس اتساع شکم به‌کار رفته است ممکن است باعث درد شانه و شکم شود. همچنين، بي‌هوشي مي‌تواند سبب ايجاد تهوع و سرگيجه شود. ميزان ناراحتي به نوع روش و وسعت عمل بستگي دارد. استفاده از مسکن، راه رفتن و حرکت کردن ممکن است به تسکين  درد کمک کند. معمولاً در صورت درد زياد شکم، تهوع و استفراغ شديد، تب بالا و يا خونريزي شديد از برش شکم، بايد سريع به پزشک مراجعه کرد. 

برای دیدن پربازدیدترین های نی نی نما لطفاً کلیک کنید…

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *