لاپاراسکوپی و بارداری/ لاپاراسکوپی تخمدان پلی کیستیک

لاپاروسکوپی نوعی جراحی است که با ایجاد یک یا چند برش کوچک در سطح پوست، انجام می شود. در جراحی لاپاروسکوپی، لاپاروسکوپ و ابزارهای جراحی از طریق شکاف های بسیار کوچکی وارد شکم می شوند. لاپاروسکوپ یک لوله نازک است که یک لامپ و دوربین داخل آن قرار دارد. یکی از کاربردهای لاپاروسکوپی، تشخیص و درمان ناباروری زنان است. برای درمان ناباروری، تکنیک هایی مانند هیستروسکوپی و لاپاروسکوپی، به طور معمول پیش از IVF انجام می شوند. بسیاری از ناباروری ها، با هیستروسکوپی و لاپاروسکوپی درمان می شوند؛ به این ترتیب دیگر نیازی به انجام IVF نخواهد بود.

کاربردهای لاپاروسکوپی در درمان ناباروری
در موارد زیر، از لاپاروسکوپی برای درمان ناباروری استفاده می شود:

· در صورت امکان وجود هیدروسالپنکس (Hydrosalpinx). هیدروسالپنکس نوعی انسداد لوله های فالوپ است که در اثر عفونت مکرر ایجاد می شود. برداشت لوله فالوپ آسیب دیده با لاپاروسکوپی، به موفقیت IVF در درمان ناباروری کمک می کند.
· با روش لاپاروسکوپی می توان لوله های فالوپ را ترمیم و انسداد آن ها را برطرف کرد. در مورد خانم های جوانی که دچار مشکلات ناباروری هستند، انجام لاپاروسکوپی می تواند ناباروری را درمان و نیاز به انجام IVF را برطرف کند.
· کیست تخمدان باعث علاوه بر ایجاد درد و علائم دیگر، لوله های فالوپ را دچار انسداد می کند. برداشتن کیست تخمدان با لاپاروسکوپی، می تواند باعث درمان ناباروری شود.

· سندروم تخمدان پلی کیستیک: درست قبل از تخمک گذاری، یک فولیکول روی تخمدان ها شروع به رشد می کند. با پارگی این فولیکول سلول تخم آزاد می شود و در لوله های فالوپ به سمت رحم حرکت می کند.
اگر این فولیکول پاره نشود و تخمک گذاری طبق روند طبیعی خود انجام نشود، ممکن است کیست تخمدان ایجاد شود. عدم تنظیم هورمون ها در بدن و بر هم خوردن تعادل هورمون ها باعث اشکال در تخمک گذاری می شود. در این شرایط سلول تخم آزاد نمی شود بلکه تبدیل به کیست می شود و به مرور سندروم تخمدان پلی کیستیک به وجود می آید.
انواع کیست تخمدان را میتوان با لاپاروسکوپی جراحی نمود.انتخاب اینکه بیمار به کدام روش باز یا بسته عمل شود به بیمار و شرایطش و نوع کیست تخمدان وبستگی دارد.

در صورتی که تمام شرایط برای عمل لاپاروسکوپی بیمار فراهم باشد و جراح متبحر در زمینه لاپاروسکوپی تمایل داشته باشد که بیمارش را با لاپاروسکوپی عمل نماید لاپاروسکوپی بهترین روش برای عمل جراحی کیست تخمدان می باشد.

تمام انواع کیست تخمدان با لاپاراسکوپی قابل عمل هستند.

سایز کیست تخمدانی تفاوتی ایجاد نمی کند و کیست تخمدانی بزرگ یا کوچک و با هر سایزی قابل عمل کردن با لاپاراسکوپی است.

تمام جدار کیست تخمدان به خوبی با لاپاروسکوپی خارج می شود.

تمام اقداماتی که در عمل جراحی باز میتوان روی تخمدان انجام داد با لاپاراسکوپی قابل انجام است از قبیل بخیه زدن ، خونگیری نمودن و غیره.

اینکه لاپاراسکوپی توسط چه کسی و در چه شرایطی و با چه میزان تبحر فردی و تیمی انجام شود بسیار حایز اهمیت است.
· آندومتریوز؛ در بعضی از ناباروری ها مانند آندومتریوز، انجام لاپاروسکوپی پیش از IVF، کمک زیادی به درمان ناباروری می کند. برخی از خانم های مبتلا به آندومتریوز، پیش از درمان آندومتریوز اقدام به انجام IVF می کنند و باردار نمی شوند؛ این خانم ها در صورتی که از طریق لاپاروسکوپی آندومتریوز را درمان کنند، امکان بارداری با روش IVF را افزایش می دهند.
بسیاری از علت های ناباروری، با انجام لاپاروسکوپی برطرف می شوند و خانم ها بعد از مدتی، باردار می شوند. اگر لاپاروسکوپی به تنهایی موفق به درمان ناباروری نشود، مرحله بعدی انجام IVF است.

مراحل IVF
تحریک تخمک گذاری

قبل از آغار IVF و در طی آن، متخصص ناباروری تخمدان ها را ارزیابی می کند تا زمان تخمک گذاری مشخص شود. طبیعی بودن سطح هورمون ها و روند عادی تخمک گذاری نیز، مورد بررسی قرار می گیرد. در صورت نیاز، داروهای درمان ناباروری و تحریک کننده تخمک گذاری توسط متخصص درمان ناباروری تجویز می شود.

برداشت تخمک
در این مرحله، سوزن نازکی از دیواره بالایی واژن عبور می کند. با استفاده از تصاویر سونوگرافی واژینال، سوزن هدایت می شود و با مکش ملایمی، مایع پیرامون فولیکول، از بدن خارج می شود. سپس سلول تخمک از مایع فولیکولی جدا می شود و در انکوباتور داخل محیط مغذی، نگهداری می شود.

لقاح
در یک محیط مناسب، اسپرم با تخمک مخلوط می شود؛ سپس اسپرم و تخمک مدتی در کنار هم باقی می مانند تا لقاح انجام شود.

انتقال رویان به رحم
در آخرین مرحله از فرایند IVF، اسپوکولوم در واژن قرار می گیرد و رویان های تشکیل شده، از طریق لوله پلاستیکی نازکی از دهانه رحم عبور می کنند و وارد رحم می شوند. بعد از پایان IVF، بهتر است خانم ها ۲۴ ساعت روی تخت استراحت کنند تا لانه گزینی جنین در دیواره رحم، انجام شود.

اشتراک‌گذاری
2 نظر
  1. با سلام و خسته نباشید ممنون از توضیحات مفیدتون
    ببخشید یه سوالی داشتم من قراره دو ماهه دیگه عمل لاپارا کنم میخواستم ببینم بعد از اون تا چند ماه میتونم برای بارداری اقدام کنم یعنی تا چند وقت این کیستها عود نمیکنند من پلیکیستیکم ممنون میشم جوابمو بدین

    1. سلام از ماه بعد عمل لاپاراسکوپی زیر نظر پزشک معالج خود می توانید برای بارداری اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *