كار كردن در دوران بارداری/ باید و نبایدها درباره زنان شاغل باردار

آیا به هنگام بارداری هم می‌توان کار كرد؟ در حدود ۷۸ درصد زنان باردار تا پایان دوران بارداری به کار خود ادامه می‌دهند. در مورد کار کردن در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

او علاوه بر بررسی سلامت عمومی، فرایند بارداری را ارزیابی خواهد كرد مشکلات بارداری پیشین و همچنین شغل شما را مورد توجه قرار می‌دهد؛ مانند ساعات کاری و آسیب‌هایی که ممکن است در محل کار به شما و جنین برسد.

انجام برخی کارها در این دوران خطرناک است؛ 

مانند: بلند کردن اجسام سنگین، بالا رفتن از پله، سر پا ایستادن برای مدت طولانی و کارهایی که نیازمند تعادل هستند. اگر در گذشته بارداری سختی را سپری کرده‌اید، کار فیزیکی سنگین توصیه نمی‌شود. اگر شغل شما خطری برای سلامتی‌تان ایجاد نمی‌کند، می‌توانید تا هنگام زایمان به‌کار خود ادامه دهید. برخی زنان به خاطر نوع شغل خود باید ساعات کار را کاهش داده یا حتی کارشان را رها کنند؛ زیرا سلامت خود و جنین‌شان در معرض خطر قرار می‌گیرد.

هر روز بین سه تا پنج وعده غذای سالم و مغذی مصرف کنید؛

مانند اسنک‌های مغذی، سبزیجات خام، میوه، ماست، پنیر، غلات کامل بدون شکر، تخم‌مرغ و غیره. روزانه چهار وعده کلسیم نیز باید در برنامه غذایی شما وجود داشته باشد. ممکن است پزشک ویتامین‌های خاصی را برای شما تجویز کند که شامل فلوئید و اُمگا ۳ باشد. این مواد برای سلامت جسم و روح شما و برای رشد جنین ضروری هستند.

در محل کار خود اسنک‌های سالم مصرف کنید؛

مثل ذرت بوداده، کره بادام زمینی، پنیر، بیسکویت، تخم‌مرغ و میوه. گرسنگی و فشار خون پایین می‌تواند باعث تهوع شود كه چای نعنا و نوشابه آن را کاهش می‌دهد. برای درمان تهوع صبحگاهی دارو وجود دارد؛ اما بهتر است با درمان‌های خانگی بر طرف شود.

برای آنکه کارهای خود را درست و بموقع انجام دهید، فهرستی تهیه كرده و کارهای شغلی و خانه را به ترتیب انجام دهید تا بیش از حد خسته نشوید.

در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید تا آب بدن‌تان تامین شود. با خوردن میوه، آب میوه طبیعی و مصرف مکمل، ویتامین C بدن‌تان را تامین کنید. بین ده تا یازده ساعت در شبانه‌روز بخوابید و استراحت کنید.

ورزش‌های ملایمی چون پیاده‌روی انجام دهید تا احتمال لخته شدن خون، ایجاد رگ‌های واریسی و ابتلا به تورم پا و ساق پا کاهش یابد.

از ورزش‌های سنگین و بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید.

شنا، ورزش بسیار مناسبی برای زنان باردار است. شب‌ها هنگام خواب، پاهای خود را بالا قرار دهید.

دخانیات مصرف نکنید و تا جایی که می‌توانید از افراد سیگاری دوری کنید؛

زیرا دخانیات برای سلامت مادر و جنین بسیار مضر است. قرار گرفتن در معرض دود می‌تواند سبب سقط جنین، تولد زودرس، وزن کم هنگام تولد و به دنیا آمدن نوزاد مرده شود.

هیچ دارویی مصرف نکنید (حتی اگر گیاهی یا سنتی باشند)؛ مگر اینكه پزشک آن را تجویز كند. این نکته به‌خصوص در دوماهه اول بارداری باید مد نظر قرار گیرد.

اگر داروی اشتباهی مصرف کنید، ممکن است سبب وزن کم نوزاد هنگام تولد، آسیب سیستم عصبی، نقص‌های فیزیکی، مانند بیماری قلبی و شکاف کام شود. در معرض اشعه‌های وسایلی چون مایکروویو قرار نگیرید. 

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *