قیمت آمپول گونال اف در سال ۹۸ چنده؟!/ موارد مصرف و عوارض آمپول گونال اف

قیمت آمپول گونال اف در سال ۹۸ بسته به اینکه بخواهید ایرانی یا خارجی آن را تهیه بفرمایید، بین ۴۲ هزار تومان تا ۷۶ هزار تومان متفاوت است. 

قیمت آمپول گونال اف

آمپول گونال اف حاوی عنصر فعال follitropin alfa است که نسخه ترکیبی هورمون جنسی طبیعی به نام هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) است. این آمپول در درمان ناباروری استفاده می شود.

موارد مصرف آمپول گونال اف:
تحریک تولید تخمک در زنان مبتلا به ناباروری ناشی از مشکلات تخمدان.
تحریک تولید تخمک در زنان مبتلا به ناباروری ناشی از کمبود شدید LH طبیعی و FSH.
تحریک تولید تخمک در زنان دارای درمانهای تکثیری مثل لقاح داخل وریدی (IVF).
تحریک تولید اسپرم در مردان نابارور به علت سطوح پایین هورمون که باعث کم شدن تعداد اسپرم شده است.

آمپول گونال اف چگونه عمل می کند؟

– آمپول گونال اف حاوی عنصر فعال follitropin alfa است که نسخه ترکیبی هورمون جنسی طبیعی به نام هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) است. این آمپول در درمان ناباروری استفاده می شود. FSH به طور مستقیم بر تخمدان ها در زنان و بیضه ها در مردان تاثیر می گذارد.

– در تخمدان ها در زنان، FSH تعداد فولیکول های در حال رشد را افزایش می دهد و رشد آنها را تحریک می کند. در داخل فولیکول ها تخمک های در حال رشد هستند. FSH همچنین تولید استروژن را افزایش می دهد، و تحت تاثیر این هورمون، رشد بزرگترین فولیکول ادامه دارد. Follitropin alfa اثرات مشابهی با هورمون طبیعی دارد.

– این دارو برای تحریک رشد فولیکول ها و تخمک ها در زنان مبتلا به مشکلات حاملگی به علت مشکلات تخمک گذاری استفاده می شود. این برای زنانی که سعی در درمان با کلومیفن دارند، مانند Clomid، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین ممکن است در زنان مبتلا به ناباروری به علت کمبود شدید هورمون های FSH و LH مورد استفاده قرار گیرد، در این صورت آن را در ترکیب با یک دارو LH مصنوعی مانند Luveris استفاده می کنند.

– هنگامی که فولیکول به درستی رشد کرده باشد، یک دارو دیگر به نام گنادوتروپین مزمن انسانی (HCG) به نام Choragon داده می شود. این دارو باعث می شود تخمک گذاری رخ دهد.

– این دارو همچنین می تواند برای تحریک فولیکول ها و تخمک های متعدد برای رشد در زنانی که در حال کمک به درمان ماندگاری مانند لقاح داخل وریدی (IVF) هستند، استفاده شود. تخمک ها در یک لوله آزمایشی کاشته می شوند و پس از آن نطفه در رحم به نتیجه می رسد.

– در مردان FSH در تولید و رشد اسپرم در بیضه دخیل است. این دارو برای افزایش تولید اسپرم در مردان مبتلا به کم شدن اسپرم در نتیجه کاهش سطح هورمون استفاده می شود. همچنین در ترکیب با گنادوتروپین HCG مزمن انسان استفاده می شود که تولید تستوسترون را در بیضه ها افزایش می دهد و به FSH کمک می کند تا به درستی عمل کند. درمان با آمپول گونال اف تحت نظارت یک متخصص آموزش دیده در زمینه مشکلات باروری آغاز می شود. تزریق زیر پوستی انجام می شود.

هشدارهایی در خصوص آمپول گونال اف
قبل از شروع درمان، پزشک می خواهد عملکرد غده های فوق کلیه و تیروئید را بررسی کند و ببیند تومور غدد هیپوفیز یا هیپوتالاموس مغز را نداشته باشید. هورمون پرولاکتین بیش از حد نرمال بر باروری تاثیر می گذارد.

در زنان، قبل از شروع درمان، پزشک باید با استفاده از سونوگرافی و آزمایش خون به اندازه گیری میزان استروژن و بررسی عملکرد تخمدان می پردازد. در طول درمان، این آزمایشها و همچنین آزمونهای اندازه گیری میزان استروژن در ادرار، باید تا زمانی که فولیکولها رشد می کنند، در فواصل منظم انجام شوند.

این دارو می تواند باعث تحریک بیش از حد تخمدان ها شود که می تواند خطرناک باشد (سندرم هیپرزیمولاسیون تخمدان یا OHSS) به همین دلیل اگر درد و یا تورم شکم، افزایش وزن، دشواری تنفس، افزایش تشنگی، کاهش تولید ادرار، تهوع، استفراغ و اسهال در طول درمان دارید بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

اگر در طول درمان، آزمایشات خون و یا ادرار، سطوح بالای استروژن را نشان می دهد، یا اگر اسکن اولتراسوند نشان دهنده رشد بیش از حد فولیکول های تخمدان باشد، تخمدان های شما بیش از حد تحریک شده است، که می تواند منجر به OHSS شود.

درمان با این دارو باید بلافاصله متوقف شود و شما نباید رابطه جنسی داشته باشید و حداقل چهار روز باید از روش های جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

اگر این درمان به حاملگی منجر شود، خطراتی وجود دارد که باید از آن آگاه باشید. قبل از شروع درمان باید با پزشک خود صحبت کنید. بارداری پس از درمان با آمپول گونال اف احتمال بارداری چندقلو (دوقلو یا بیشتر) را افزایش می دهد. این مسئله باعث افزایش مشکلات مادر در دوران بارداری و یا در زمان تولد می شود. خطر بروز سقط جنین در زنانی که از درمان باروری استفاده می کنند، بیشتر از جمعیت عمومی است. ممکن است خطر زایمان نوزاد با نقص فیزیکی نیز وجود داشته باشد. خطر ابتلا به حاملگی خارج از رحم (که در آن تخمک خارج از رحم تخمک گذاری می کند) پس از درمان IVF وجود دارد.

آمپول گونال اف را در افراد زیر با احتیاط استفاده کنید:
زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS).

زنان در معرض خطر ابتلا به لخته های خون در رگ های خونی (ترومبوآمبولی، مانند ترومبوز ورید عمقی یا آمبولی ریه)، به عنوان مثال به علت سابقه شخصی یا خانوادگی.
اختلالات خون ارثی به نام پورفیری ها.

آمپول گونال اف در موارد زیر استفاده نمی شود:
مردان و زنان با تومورهای غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس در مغز.
مردان مبتلا به سرطان پروستات یا بیضه.
زنان با سرطان سینه، سرطان رحم یا سرطان تخمدان.
زنان با خونریزی واژینال با علت ناشناخته.
زنان با کیست تخمدان یا تخمدان های بزرگ، نه به علت سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS).
زنانی که تخمدان ها به درستی کار نمی کنند.
زنان با لوله های فالوپدی مسدود شده، مگر اینکه دارای IVF باشند.
زنان دارای نقص فیزیکی اندام های تولید مثل (رحم، لوله های فالوپ، تخمدان و / یا دهانه رحم).
زنان که یائسگی زودرس یا هیسترکتومی داشته اند.
زنان مبتلا به فیبروم های رحمی که ممکن است مشکلات حاملگی را ایجاد کنند.
مردانی که بیضه ها به درستی کار نمی کنند.
اگر به یکی از مواد حساسیت دارید، این دارو را استفاده نکنید. اگر قبلا چنین حساسیتی داشته اید، لطفا به دکتر یا داروساز خود اطلاع دهید. اگر احساس می کنید واکنش آلرژیک دارید، از مصرف این دارو بپرهیزید و بلافاصله به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

آمپول گونال اف و بارداری
بعضی از داروها نباید در دوران بارداری و شیردهی استفاده شوند. قبل از استفاده از هر دارویی، با پزشک خود صحبت کنید. این دارو نباید در زنان باردار یا شیرده استفاده شود. از پزشک خود درخواست مشاوره پزشکی بیشتری بگیرید.

عوارض مصرف آمپول گونال اف

داروها و عوارض جانبی احتمالی آنها ممکن است به روش های مختلف بر افراد تاثیر بگذارد. موارد زیر برخی از عوارض جانبی است که با این دارو همراه است. تمام افرادی که این دارو را مصرف می کنند تمام عوارض جانبی آن را تجربه نخواهند کرد.

بسیار شایع (بیش از یک نفر از ۱۰ نفر را تحت تاثیر قرار می دهد)

درد، کبودی و التهاب در محل تزریق در مردان و زنان.
سردرد در زنان.
کیست های تخمدان.

عادی (بین ۱ از ۱۰ و ۱ در ۱۰۰ نفر را تحت تاثیر قرار می دهد)

تحریک بیش از حد تخمدان ها، باعث تولید تعداد زیادی تخمک می شود.
اختلالات روده، مانند تهوع، استفراغ، اسهال، گرفتگی شکم و نفخ در زنان.
بزرگ شدن پستان، افزایش وزن، آکنه و تورم رگ ها در کیسه بیضه ها (واریکوسل) در مردان.

غالبا (بین ۱ از ۱۰۰ و ۱ در ۱۰۰۰ نفر را تحت تاثیر قرار می دهد)

تحریک بیش از حد تخمدان، باعث تولید تعداد زیادی تخمک می شود(سندرم OHSS )

نادر (بین ۱ از ۱۰۰۰ و ۱ در ۱۰،۰۰۰ نفر را تحت تاثیر قرار می دهد)

چرخش تخمدان،عوارض OHSS.

بسیار نادر (کمتر از ۱ در ۱۰،۰۰۰ نفر را تحت تاثیر قرار می دهد)

تشکیل لخته خون در ورید (ترومبوآمبولی)، معمولا در پا (ترومبوز ورید عمقی) در زنان.
بدتر شدن علائم آسم در زنان.

عوارض جانبی ذکر شده در بالا ممکن است شامل تمام عوارض جانبی گزارش شده توسط سازنده دارو نباشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد هرگونه خطری که ممکن است در ارتباط با این دارو باشد، لطفا اطلاعات موجود در این دارو را بخوانید یا با دکتر یا داروساز مشورت کنید.

تداخل دارویی آمپول گونال اف بر سایر داروها
– قبل از شروع درمان با این دارو باید به پزشک یا داروساز خود بگویید چه داروهایی را قبلا مصرف کرده اید، از قبیل داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی. به طور مشابه، قبل از مصرف هر داروی جدید، با پزشک یا داروساز خود چک کنید تا اطمینان حاصل شود که این ترکیب ایمن است.

– اگر این دارو در ترکیب با سایر داروهایی باشد که می توانند تخمدان را تحریک کنند، مانند کلومیفن، خطر افزایش تحریک بیش از حد تخمدان وجود دارد. در حال حاضر در انگلستان هیچ داروی دیگری وجود ندارد که حاوی follitropin alfa به عنوان تنها ماده فعال باشد. 

اشتراک‌گذاری
7 نظر
  1. با سلام : قیمت آزاد آمپول گونال اف خارجی و ایرانی چقدره؟ و هر جعبه چند تا داره؟؟

    1. آزاد گرفتم ۳۵۰

  2. تهیه آمپول گونال اف

  3. من اگه این امپول رو تعداد بخوام از کجا باید تهیه کنم وقیمتش چنده

  4. من دوتا آمپول سینال اف دارم ۳ ماه دیگه انقضا داره. مشهد هستم. هرکی بخاد پیامک بده ۰۹۱۵۰۹۰۴۵۱۹

  5. هرکسی ازین آمپولا میخاد من دارم فقط ۲عدد دیگ مونده واسم هرکجا ک باشی واست ارسال میکنم

  6. هرکسی ازین آمپولا میخاد من دارم فقط ۲عدد دیگ مونده واسم هرکجا ک باشی واست ارسال میکنم ب شمارم پیام دهید. ۰۹۳۸۱۷۵۰۷۰۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *