زمان تشکیل قلب جنین پسر

قلب جنین دختر زودتر تشکیل میشود یا پسر؟!

هفته ششم بارداری هستم و برای شنیدن صدای قلب جنین رفتم سونوگرافی که گفتند قلب جنین هنوز تشکیل نشده و ضربانی نداره و باید هفته بعد مراجعه کنم و دوباره سونو بدم.. ممکنه جنین پسر باشه و به همین علت قلبش دیرتر تشکیل بشه؟ قلب جنین دختر زودتر تشکیل میشود یا پسر؟، آیا قلب جنین پسر دیر تشکیل می شود؟

قلب جنین دختر زودتر تشکیل میشود یا پسر

پاسخ مشاور نی نی نما:

دختر یا پسر بودن جنین یا به عبارتی جنسیت جنین، تاثیری در زمان تشکیل شدن قلب جنین ندارد. دختر یا پسر بودن جنین یا به عبارتی جنسیت جنین، تاثیری در زمان تشکیل شدن قلب جنین ندارد و قلب جنین معمولاً در هفته ششم بارداری تشکیل می شود و در صورتی که ضربان قلب جنین شنیده نشود؛ سونوگرافی تا هفته هشتم تکرار می شود.

 

همچنین بخوانید:

تشکیل نشدن قلب جنین در هفته هشتم؟/ برای سقط جنین کورتاژ بهتر است یا قرص؟

پاسخ پزشکان به دلایل تشکیل نشدن قلب جنین!

هفته پنجم آغاز دوره جنینی است و در این زمان اعضای بدن شامل مغز، نخاع، قلب و سایر اندام‌های کودک شروع به تشکیل شدن می‌کنند. و این موضوع برای جنین دختر و یا پسر فرقی ندارد و هر دو مشابه یکدیگرند.

جنین در این مرحله از سه لایه تشکیل شده است لایه بالایی، اکستروم و لایه بیرونی که در اصل تبدیل به لایه خارجی پوست بدن کودک، سیستم عصبی مرکزی و محیطی، چشم، گوش‌ها و بسیاری دیگر از بافت‌ها و اندام‌های بدن می‌شود. قلب کودک و سیستم گردش خون در لایه میانی سلول، مزودرم تشکیل می‌شود، این لایه همچنین به عنوان پایه‌ای برای شکل گیری استخوان ها، عضلات، کلیه‌ها و حتی سیستم تولید مثلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در پایان هفته پنجم نوزاد به اندازه نوک یک قلم است.

قلب جنین دختر زودتر تشکیل میشه یا پسر

زمان تشکیل قلب جنین پسر

هفته ششم بارداری هفته‌ای است که نخستین بار قلب کودک شروع به تپش می‌کند. در این هفته، رشد کودک سریع می‌شود و لوله‌های عصبی موجود در بدن او بسته می‌شوند و قلب جنین تکمیل و شروع به پمپاژ خون می‌کند. در این مرحله ویژگی‌های پایه‌ای صورت ظاهر می‌شود از جمله گوش و اجزای داخلی آن تشکیل می‌شوند و فک کودک نیز تکمیل می‌شود.

جنین در این زمان خم شده و به شکل حرف انگلیسی C در می‌آید و جوانه‌های کوچک دست و پا‌ها شروع به رشد می‌کنند.

کارشناسان در عین حال اذعان دارند شنیدن صدای ضربان قلب جنین درمادران باردار متفاوت است و به عوامل متعددی بستگی دارد، برخی از مادران توسط دستگاه سونوگرافی در حدود هفته ۳ یا ۴ بارداری صدای ضربان قلب جنین خود را می‌شنوند و برخی دیگر هم در اوایل هفته ششم بارداری صدای ضربان قلب جنین را توسط دستگاه سونوگرافی می‌شنوند.

در هفته هفتم بارداری مغز جنین تکمیل می‌شود و چهره او به سرعت به فرم طبیعی نزدیک می‌شود. عنبیه چشم‌ها تشکیل می‌شود و دست و پا‌ها به رشد خود ادامه می‌دهند، دراین زمان جنین به اندازه پاک کن نوک مداد است.

در هفته هشتم چشم‌های کودک قابل مشاهده و انگشتان دست و پا، لاله گوش، لب بالا و بینی تشکیل شده است. بدن جنین دراین مرحله شروع به صاف شدن می‌کند. جنین در این زمان ابعادی در حدود ۱۱ الی ۱۴ میلی متر دارد.

در هفته نهم بارداری، انگشتان پا تشکیل می‌شوند و استخوان‌ها رشد می‌کنند، مفصل آرنج تشکیل می‌شود و روند تکمیل پلک و گوش‌های جنین همچنان ادامه دارد. در این زمان جنین ۲۰ میلی متر طول دارد.

درهفته ده بارداری گردن جنین شروع به رشد می‌کند.

در هفته‌های بعدی رشد اعضای بدن کودک همچنان ادامه دارد تا در هفته شانزدهم بارداری سرنوزاد کاملاً از گردن فاصله می‌گیرد و پلک‌ها برای محافظت از چشم جنین تکمیل شده است.

درهفته یازده بارداری اندام‌های تناسلی کودک تشکیل می‌شود و جنسیت او قابل تشخیص می‌شود.

کودک در این زمان ۵۰ میلی متر و وزن او هشت گرم است، دراین هفته گلبول‌های قرمز در کبد کودک تشکیل می‌شوند و گردش خون به خوبی انجام می‌شود. در این زمان تکامل کودک انجام شده و تا ماه‌های آخر بارداری رشد کامل سایر اعضای بدن انجام می‌شود.

اشتراک‌گذاری
8 نظر
 1. اصلا درست تغذیه میکنیم؟ سونو معجزه نمیکنه که برای تشکیل قلب جنین?. خودمون باید کاری کنیم که سونو نشون بده … من قبلا فک میکردم خدا دوست نداره … بعدا فهمیدم از کمبود ویتامین و پروتئین بوده??

 2. تو سونو اگه شنیده نشه ۱ الی ۲ هفته بعد سونو تکرار میشه.

 3. مادر میتونه با علائم بفهمه؟

 4. قلب جنین نباشه علامت خاص نداره که ولی در مواردی که احتمال سقط باشه لکه بینی و خونریزی وجود داره!

 5. برام اسید فولیک ۴۰۰ میکروگرم داده بودند برا بعضیا هم ۱ میلی گرم تجویز میکنن

 6. باعرض سلام وخسته نباشیدخدمت شمادکترعزیز.
  دکتر٥آذرماه اولین روزازآخرین پری من بودسیکل هام درزمان مجردی٢٧روزه وبعدازمتاهلی٢١روزه شده من دقیقایک هفته بعدازپری باهمسرم نزدیکی داشتم والان علائمی مانندسردردشدید،‌سرگیجه ،‌گاهی حالت تهوع،‌سینه دردشدید،‌کمردرد،‌نفخ شکموعقب افتادگی پری دارم دقیقاالان اززمان پریم ٤روزگذشته من هنوزپری نشدم تست بارداری هم دادم ولی منفی بودمیشه راهنماییم کنین ممنون میشم.خیلی دلم میخوادباردارباشم?باعرض سلام وخسته نباشیدخدمت شمادکترعزیز.
  خانم دکتر٥آذرماه اولین روزازآخرین پری من بودسیکل هام درزمان مجردی٢٧روزه وبعدازمتاهلی٢١روزه شده من دقیقایک هفته بعدازپری باهمسرم نزدیکی داشتم والان علائمی مانندسردردشدید،‌سرگیجه ،‌گاهی حالت تهوع،‌سینه دردشدید،‌کمردرد،‌نفخ شکموعقب افتادگی پری دارم دقیقاالان اززمان پریم ٤روزگذشته من هنوزپری نشدم تست بارداری هم دادم ولی منفی بودمیشه راهنماییم کنین ممنون میشم.خیلی دلم میخوادباردارباشم?

  1. سلام اگر تا یک هفته دیگر پریود نشدید آن وقت مجدد تست بارداری یا آزمایش خون انجام بدهید تا وضعیت شما مشخص شود.

 7. سلام دوستان من هفته نهم بارداری هستم رفتم سونو گفت قلبش تشکیل نشده یه هفته دیگه وقت داده کسی هست که اینجوری شده باشه لطفا راهنمایی کنین خیلی نگرانم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *