قرص های ضد بارداری احتمال روماتیسم مفصلی را کاهش می دهد!

روماتیسم مفصلی بیماری است که در آن سیستم دفاع ایمنی بدن به اشتباه بافت های مفصلی بدن را هدف قرار داده و موجب التهاب در آنها میشود…

قرص ضدبارداری و روماتیسم مفصلی، فواید قرص ضدبارداری، عوارض قرص ضد بارداری یاسمین،  عوارض قرص ال دی بر روماتیسم،  عوارض قرص ضد بارداری اورژانسی،  عوارض مصرف قرص کلرت،  انواع قرص ضد بارداری،  بهترین قرص ضد بارداری بدون عوارض

یک مطالعه بزرگ در سوئد نشان داده که مصرف قرص های ضد بارداری به مدت هفت سال میتواند احتمال بروز روماتیسم مفصلی را کاهش دهد.

روماتیسم مفصلی بیماری است که در آن سیستم دفاع ایمنی بدن بافت های مفصل را به اشتباه بیگانه پنداشته و به آن حمله میکند. نتیجه آن تورم و درد و خوردگی مفصل است. البته در این بیماری بافت های دیگری مانند قلب و ریه و چشم هم از حمله در امان نمیمانند. این بیماری حدود یک درصد جمعیت را درگیر میکند و در زنان شایعتر از مردان است.

در مطالعه ذکر شده محققان بیش از ۲۵۰۰ زن مبتلا به روماتیسم مفصلی را مورد بررسی قرار دادند و در آن مشخص شد که مصرف قرص های ضد بارداری به مدت هفت سال میتواند احتمال بروز این بیماری را تا ۱۹ درصد کم کند. مطالعه نشان داد که هرچه مدت مصرف قرص ها بیشتر بود احتمال روماتیسم مفصلی هم کمتر میشد.

مطالعات قبلی ارتباطی بین شیردهی به فرزندان و کاهش احتمال روماتیسم مفصلی را نشان داده است ولی در مطالعه ذکر شده این ارتباط دیده نشد.

بررسی نشان داد که گرچه مصرف این قرص ها تاثیری در سیر بیماری نداشته است ولی در آنهایی که قبلا استفاده کرده اند یا در حال مصرف این قرص ها بوده اند کارکرد کلی سیستم حرکتی بدن بهتر بوده و نیاز کمتری به مصرف کورتون برای کنترل بیماری خود داشته اند. محققان فکر مینند این تاثیر قرص های ضد بارداری میتواند به علت اثر مثبت هورمون استروژن درون آنها بر روی خلق و خو باشد ولی اینکه آیا این استروژن میتواند بر روی التهاب ناشی از روماتیسم مفصلی هم موثر باشد یا نه مشخص نیست.

بررسی های قبلی نشان داده است که مصرف قرص های ضد بارداری میتواند موجب کاهش احتمال بروز سرطان های تخمدان و رحم در زنان شود.

عوارض قرص ضدبارداری

از سوی دیگر، مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری ممکن است با عوارضی چون تهوع، سردرد، درد سینه، جوش پوستی، کاهش میل جنسی، افسردگی، تغییرات خلق وخو و افزایش وزن همراه باشد. خوب است بدانید، بسیاری از این علائم به دلیل استروژن موجود در قرص‌هاست.

دکتر طاهره اشرف گنجویی، متخصص زنان و مامایی با اشاره به این‌که قرص‌های ضدبارداری دو دسته‌اند، توضیح می‌دهد: دسته‌ای از این قرص‌ها حاوی پروژسترون هستند که به قرص شیردهی معروفند.

قرص‌های حاوی هورمون استروژن و پروژسترون نیز به عنوان قرص‌های ترکیبی شناخته می‌شوند که معمولا این دسته از قرص‌ها تجویز می‌شوند. این قرص‌ها (معروف‌ترین این قرص‌ها شامل قرص‌های LD، HD، Yasmin و Yaz می‌شود) با مهار تخمک‌گذاری، اثر خود را اعمال می‌کنند.

مراقب قند خون‌تان باشید! 

شاید بسیاری از زنان ندانند، مصرف قرص جلوگیری از بارداری در افراد مبتلا به بیماری دیابت و فشارخون بالا می‌تواند موجب تشدید بیماری شود.

این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این باره به جام‌جم می‌گوید: افرادی که مبتلا به دیابت و فشار خون‌بالا هستند، لازم است قبل از مصرف قرص ضدبارداری با پزشک مشورت کنند. باید توجه داشت در زنان بالای ۳۵ سال، بخصوص زنان سیگاری یا افراد باسابقه بیماری‌های زمینه‌ای ازجمله دیابت، بیماری قلبی و فشار خون بالا مصرف قرص جلوگیری از بارداری علاوه‌بر تشدید بیماری با خطر بیماری‌های قلبی ـ عروقی نیز همراه است که با افزایش مدت مصرف، این خطر نیز بیشتر می‌شود.

عوارض، گذرا یا ماندگار

به گفته این فلوشیپ نازایی، عوارض زودرس مصرف این قرص عبارت است از تهوع، نفخ و درد سینه که معمولا طی چند ماه اول از بین می‌رود. عوارض جدی قرص‌های جلوگیری هم شامل سکته قلبی و خطر لخته شدن خون در سیاهرگ‌ها می‌شود که در زنان چاق، سیگاری و بالای ۳۵ سال بیشتر دیده می‌شود.

وی درباره این‌که احتمال بروز چاقی با مصرف این قرص‌ها چقدر است، اظهار می‌کند: این احتمال کم است و میزان اضافه وزن ناشی از آن جزئی است. در واقع، افزایش وزن افراد ناشی از زیاد شدن اشتها و تجمع چربی است.

این متخصص زنان هشدار می‌دهد: مصرف قرص ضدحاملگی، خطر سرطان تخمدان و رحم را کم می‌کند، اما ممکن است به دلیل تأثیرات هورمونی باعث افزایش خطر سرطان دهانه رحم و سرطان پستان شود.

عوارضی که نباید نگران آنها باشید

دکتر اشرف گنجویی در این باره می‌گوید: این قرص‌ها باعث نازایی نمی‌شوند، اما ممکن است باعث تأخیر موقت عادت ماهانه شوند. بعلاوه از آنجا که قرص ضدحاملگی ترکیبی، باعث تغییرات متابولیک در بدن می‌شود، می‌تواند در افراد مستعد ازجمله افراد چاق، مبتلا به دیابت یا فشار خون بالا و نیز سیگاری به افزایش فشار خون یا بیماری قلبی ـ عروقی منجر شود، اما در زنان سالم غیرسیگاری که کمتر از ۳۵ سال دارند، این تغییرات جزئی است و به بیماری منجر نمی‌شود.

چه کسانی از قرص ضدبارداری استفاده نکنند! 

به گفته دکتر اشرف گنجویی، زنان بالای ۳۵ سال و سیگاری، زنان مبتلا به فشارخون بالا و کنترل نشده یا افرادی که دارای سابقه لخته شدن خون در سیاهرگ‌ها، بیماری قلبی یا سکته مغزی هستند و کسانی که مبتلا به سرطان پستان یا بیماری شدید کبدی‌ هستند نباید از قرص ضدبارداری استفاده کنند، زیرا مصرف این قرص‌ها باعث تشدید بیماری در این افراد می‌شود.

همچنین زنان بالای ۳۵ سال مبتلا به میگرن به دلیل خطر سکته مغزی نباید از این ترکیبات استفاده کنند و زنان مبتلایی که کمتر از ۳۵ سال دارند نیز باید بعد از مشاوره با متخصص اعصاب، اقدام به مصرف این قرص‌ها کنند.

وی تاکید می‌کند: مصرف بعضی داروها ازجمله داروهای ضدتشنج و ضدسل نیز تأثیر قرص ضدحاملگی را کم می‌کند. بهتر است بیماران مصرف‌کننده این داروها از این روش پیشگیری استفاده نکنند یا با پزشک خود در این باره مشورت کنند. 

منبع خبر : drmomenzadeh، asriran

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *