قبل ازپریود چگونه بفهمیم بارداریم؟!

چند روز قبل از پریودی میشه فهمید بارداریم؟ قبل از پریود با قطعیت ۱۰۰ درصد نمی توان گفت که باردار هستید یا نه. یک روز قبل از موعد پریود با قطعیت ۹۶ درصد نتیجه آزمایش خون بارداری جواب مثبت به شما می دهد و هر چقدر از زمان پریود عقبتر برویم صحت آزمایش کمتر می شود و احتمال خطا بیشتر می شود…

چند روز قبل از پریودی میشه فهمید بارداریم؟

پرسش: ۲ روز مونده به زمان پریودم. چطور می تونم مطمئن بشم که باردارم یا نه؟!

پاسخ مشاور نی نی نما:

در صورتی که پریود منظم داشته باشید، ۲ روز قبل از پریود حدود ۸۰ درصد جواب آزمایش بتا بارداری صحت خواهد داشت و احتمال اینکه بیبی چک نتیجه واقعی را نشان دهد کم است. بهتر است کمی صبر کنید چون به طور قطعی یک روز بعد از تاخیر پریود با آزمایش خون بتا قابل تشخیص است که باردار هستید یا نه و اگر از بیبی چک استفاده می کنید یک هفته بعد از تاخیر پریود بهترین زمان استفاده از تست خانگی یا همان بیبی چک است.

***آزمایش بارداری کی جواب می‌دهد؟

 11 روز بعد از لقاح یا تخمک گذاری بتا یا همان هورمون بارداری داخل خون قابل مشاهده است و با گذشت ۱۲ روز تا ۱۴ روز بعد از لقاح این هورمون بارداری یا بتا داخل ادرار هم قابل تشخیص می شود.

محاسبه زمان انجام آزمایش بعد از نزدیکی است. سؤالی که در اینجا ممکن است پیش بیاید این است که آیا نوع روز شماری درست است یا خیر؟ به طور کلی معیار ۱۱ روز برای آزمایش خون و ۱۴ روز برای آزمایش ادرار از چه تاریخی باید شروع شود؟

خب اشتباهی که اکثر خانم ها برای محاسبه زمان آزمایش بارداری شان انجام می دهند این است که زمان آزمایش رو بعد از آخرین نزدیکی محاسبه می‌کنند و این قطعاً اشتباه است یعنی ۱۱ روز بعد از نزدیکی محاسبه آزمایش باید بر مبنای تخمک گذاری صورت بگیرد؛ زیرا زمانی که تخمک آزاد می‌شود تا ۲۴ ساعت باید لقاح انجام شود؛ اما ممکن است شما قبل از تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید و اسپرم زنده بماند تا تخمک گذاری انجام شود؛ بنابراین روز لقاح لزوماً با روز نزدیکی یکی نیست و معیار شما باید زمان تخمک گذاری باشد.

محاسبه دقیق وقت تخمک گذاری

مطمئن ترین روش برای تعیین دقیق وقت تخمک گذاری خانم ها امتحان کردن روش های مختلف می باشد. خانم هایی که قصد بارداری دارند حتماً این توصیه را مد نظر داشته باشند؛ اما نکته دیگری که وجود دارد این است که هیچ کدام از این روش ها بدون خطا هم نیستند. متفاوت بودن تخمک و اسپرم در بدن هر فرد و داشتن ویژگی های خاص در هر بدن باعث می ‌شود که زمان تخمک گذاری برای همه خانم ها یکسان نباشد بنابراین می ‌توان گفت که بارداری خانم ها و تعیین وقت دقیق تخمک گذاری به تلاش هر خانم و مراقبت‌ های خودش بستگی دارد؛ اما در زیر چند روش از روش های تعیین وقت تخمک گذاری را مثال می ‌زنیم که مشخص کننده پاسخ سوال “آزمایش بارداری کی جواب می‌دهد؟” است.

روش اول تعیین زمان دقیق تخمک گذاری با اندازه گیری مداوم حرارت بدن

خانم ها باید توجه داشته باشند که مطمئن ترین و بهترین روش برای به دست آوردن زمانی که در ان بارداری به بهترین صورت ممکن انجام می‌شود. کنترل دمای بدن و یاد داشت کردن دمای بدن در مدت زمان پریودی می باشد. در زمان پریودی درجه حرارت بدن خانم ها تغییر می کند و از مقدار کم شروع شده و به بالاترین حد خود در آخرین زمان پریودی می رسد… خانم ها با اندازه گیری دقیق این دما ها در طول دوره می توانند زمان دقیق تخمک گذاری بدن خود را به دست آورند. اما ثبت کردن این درجه حرارت با دماسنج بازال صورت می گیرد. کنترل دما در هر روز از دوران پریودی باید صورت گیرد. این درجه حرارت باید حداقل در طول سه دوره کنترل شود تا بتوان روزهای دقیق تخمک گذاری را محاسبه کرد. محاسبه دمای بدن از طریق واژن یا مقعد انجام می شود.

بررسی مداوم مخاط گردن رحم

مخاط گردن رحم یکی دیگر از مواردی است که با بررسی آن می‌توان موعد دقیق تخمک گذاری را محاسبه کرد. مخاط گردن رحم در زمان های نزدیک به تخمک گذاری مقدار بیشتری ترشح می شود و مایعی سفید تر و لغزنده تر تولید می کند؛ اما در مواقع عادی مخاط گردنه رحم ترشحی کمتر، آبکی تر و روشن تر ایجاد می کند. دستگاه تناسلی زن و رحم خانم ها در زمان های نزدیک به تخمک گذاری مرطوب تر می شود. تولید موکوس بیشتر در رحم بانوان برای راحت تر شدن عمل لقاح انجام می‌پذیرد.

استفاده از تقویم برای ثبت زمان دقیق دوره قاعدگی در هر ماه

بررسی ده دوره از زمان پریودی هر خانمی و ثبت آن در تقویم، یکی دیگر از راه های به دست آوردن زمان تخمک گذاری می باشد. یادداشت ها در این دوره ها میانگین طول دوره قاعدگی را به شما نشان می دهد. برای به دست آوردن این زمان خانم ها باید روزهای شروع پریودی و اتمام پریودی خود را روی تقویم علامت زده و سپس عدد ۱۸ را از کوتاه ترین دوره قاعدگی که داشته اند کم کنند و آن عدد را بر روی تقویم با خط قرمز مشخص کنند و یا اینکه از طولانی ترین دوره قاعدگی خود عدد ۱۱ را کم نمایند. محاسبه این اعداد و ثبت آن بر روی تقویم به خانم هایی که قصد بارداری دارند کمک می کند تا بتوانند روز های باروری خود را بدانند. معمولا بیشتر مقدار باروری در دو روز شخص از چرخه پریودی یا همان دوران قاعدگی صورت می گیرد.

استفاده از کیت های تشخیص دهنده زمان تخمک گذاری

استفاده از ادرار زنان برای شناسایی سطح هورمون جسم زرد توسط کیت های تشخیص دهنده بارداری صورت می گیرد. این کیت ها در داروخانه ها موجود می باشند؛ اما چرا این نوع هورمون اندازه گیری می شود؟ دلیلش این است که در زمان تخمک گذاری این هورمون به بالا ترین حد ممکن می رسد (LH).

استفاده از ماشین حساب های اینترنتی

گاهی اوقات محاسبه زمان تخمک گذاری از روش های بالا امکان پذیر نیست و یا بسیار سخت است و این مخصوصا برای خانم هایی که پریود های نامنظم دارند بیشتر اتفاق می افتد. در این روش احتمال وجود خطا نیز بسیار پایین می آید و استفاده از آن آسان تر می باشد. این روش در صرف زمان هم موثر است و در کوتاه ترین زمان ممکن شما می ‌توانید زمان باروری خود را تعیین نمایید. صرف وقت زیاد و زمان زیاد و هزینه زیاد می تواند آسیب روحی هم به بانوان باردار بزند و تکنولوژی اینترنت و استفاده از آن می تواند یکی از روش های مفید باشد.

اشتراک‌گذاری
یک نظر
  1. شانس بارداری در هر ماه حدود ۲۰ درصد است، اگر شک به بارداری یا عدم آن دارید تنها راه قطعی انجام آزمایش خون است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *