فولات همان فولیک اسید است؟!

در واقع فولات به نوعی همان فولیک اسید است. فولات یک مفهوم کلی و واژه‌ای عمومی است که شامل گروهی از ویتامین‌های B محلول در آب هستند. همچنین به B۹ نیز معروف است.

اما از فولیک اسید به‌ویژه برای اشاره به ترکیب مصنوعی اکسیده شده استفاده می‌شود که در مکمل‌های غذایی و همچنین غنی سازی مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بنابراین تفاوت فولات و فولیک اسید در این است که کلمه فولات برای اشاره به شکل طبیعی اسید فولیک در مواد غذایی استفاده می‌شود. در حالی که فولیک اسید به صورت مصنوعی ساخته شده و یک مکمل غذایی است.

تعریفی از فولات و فولیک اسید

فولات یا فولیک اسید نوعی ویتامین B است. همچنین به آن ویتامین M، ویتامین B۹، ویتامین Bc، گلوتامات پترول L و اسید پترولیل L-گلوتامیک نیز گفته می‌شود.
هر دو ماده فولات و اسیدفولیک در آب وجود دارند. اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی اعلام کرده است که فولیک اسید و فولات مترادف هستند. اما
در موارد خاص، اصطلاح فولات برای فولیک اسید استفاده می‌شود.
در صنعت مکمل غذایی از اصطلاح فولات برای نشان دادن تفاوت با اسید فولیک استفاده می‌شود.
در شیمی محض، اصطلاح فولات برای اشاره به یون مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حالی که از فولیک اسید برای اشاره به یون پروتون دار استفاده می‌شود.

تفاوت فولات و فولیک اسید در صنعت مکمل غذایی

در صنعت مکمل غذایی کلمه فولات به ویژه برای اشاره به شکل طبیعی فولیک اسید مورد استفاده قرار می‌گیرد. به بیان بهتر می‌توان گفت که فولات یک مفهوم کلی و واژه‌ای عمومی است که شامل گروهی از ویتامین‌های B محلول در آب هستند. همچنین به B۹ نیز معروف است.
اما از فولیک اسید به‌ویژه برای اشاره به ترکیب مصنوعی اکسیده شده استفاده می‌شود که در مکمل‌های غذایی و همچنین غنی سازی مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بسیاری از مشتقات شناخته شده تترا هیدروفولات که به طور طبیعی در مواد غذایی یافت می‌شوند را نمی‌توان فولیک اسید نامید. آن‌ها تحت نام فولات قرار می‌گیرند.

نحوه متابولیزه شدن فولات و فولیک اسید

نحوه متابولیزه شدن فولات و فولیک اسید در بدن نیز متفاوت است. فولات‌های طبیعی معمولاً به تتراهیدروفولات (THF) در مخاط موجود در روده کوچک تبدیل می‌شوند. از سوی دیگر فولیک اسید ابتدا دچار کاهش و در نتیجه متیلاسیون در کبد می‌شود. برای تبدیل فولیک اسید به فرم تتراهیدروفولات (THF) به آنزیم احیاء دی هیدروفولات نیاز است. فعالیت این آنزیم در بدن بسیار پایین و با جذب نسبتاً بالای فولیک اسید همراه است، در نتیجه ممکن است سطح غیر طبیعی اسید فولیک غیر متابولیز باقی بماند که در این حالت احتمال دارد وارد گردش سیستماتیک شود.

مثالی از فرق فولات و فولیک اسید

اجازه دهید فرق فولات و فولیک اسید را با یک مثال توضیح دهیم. فولات که یک فرم طبیعی از ویتامین b است، در عدس، اسفناج، نخود و مواد دیگر یافت می‌شود. این مواد غذایی منبعی غنی از فولات هستند.
اما فولیک اسید یک فرم مصنوعی از ویتامین b است و می‌تواند به طور مصنوعی به غذا‌های مختلف اضافه شود، به خصوص برای افرادی که دچار کمبود فولیک اسید هستند.

تفاوت فولات و فولیک اسید

این دو ماده به طور یکسان بر بدن تاثیر می‌گذارند. هرچند یک تفاوت وجود دارد. شکل مصنوعی ویتامین یعنی فولیک اسید، بهتر از همتای طبیعی خود یعنی فولات، جذب بدن می‌شود. همچنین به دلیل جذب بهتر، میزان کمتری از اسید فولیک نسبت به فولات برای بدن مورد نیاز است. به عبارت دقیق‌تر، ۱۰۰ میکروگرم فولات، کم و بیش معادل ۶۰ میکروگرم فولیک اسید است.

جمع بندی
وجود برخی مواد معدنی و ویتامین‌های خاص برای عملکرد مناسب بدن ضروری هستند. این مواد معمولاً در رژیم غذایی ما وجود دارند، اما اگر به هر دلیلی بدن میزان مناسبی از این مواد را دریافت نکند، بدن با کمبود یک یا چند ماده مهم مواجه خواهد شد. فولات یا ویتامین B9 یکی از این مواد است که در مکمل‌های غذایی به نام فولیک اسید شناخته می‌شود.
با توجه به مطالب گفته شده در بالا، به طور خلاصه می‌توان گفت که در صنعت مکمل غذایی، تفاوت فولات و فولیک اسید در این است که کلمه فولات برای اشاره به شکل طبیعی اسید فولیک استفاده می‌شود؛ در حالی که فولیک اسید به صورت مصنوعی ساخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

منبع خبر : برگرفته از setare

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *