فست فود نازایی می آورد!/ غذاهای آماده و اختلالات هورمونی

متخصص زنان با اشاره به تأثیر مصرف فست‌فود در ایجاد اختلالات هورمونی گفت:بسیاری از بیماری‌ها در حوزه تخصصی زنان اکتسابی بوده و با تغییر نحوه زندگی و داشتن تغذیه سالم می‌توان از آن پیشگیری کرد.
ربابه طاهری‌پناه در ارتباط با شایع‌ترین مشکلاتی که سلامت زنان را به خطر می‌اندازد، اظهار داشت: بسیاری از بیماری‌ها در حوزه تخصصی زنان اکتسابی بوده و با تغییر نحوه زندگی و تغذیه سالم می‌توان از آن پیشگیری کرد.

وی افزود: امروزه به دلیل کاهش فعالیت فیزیکی و افزایش استفاده از فست‌فودها، در سنین نوجوانی متأسفانه شاهد بروز چاقی و اختلالات هورمونی در این قشر از جامعه هستیم که این مسئله علاوه بر افزایش وزن، باعث اختلالات قاعدگی و افزایش موهای بدن می‌شود. 

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات بهداشت باروری و ناباروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: این مشکلات در سال‌های بعد می‌تواند برای فرد علاوه بر اینکه احتمال ناباروری را افزایش دهد، باعث افزایش شانس ابتلا به دیابت و سرطان نیز شود. 

این متخصص زنان با تأکید بر اینکه از دوران نوجوانی باید کنترل وزن درنظر گرفته شود و در صورت دارا بودن عادت ماهیانه نامرتب به پزشک مراجعه شود، گفت:‌ این مسائل سبب شده تا از بروز بسیاری از بیماری‌ها در نوجوانان پیشگیری کنیم. 

طاهری‌پناه به موضوع ابتلا نوجوانان به آندومتریوز اشاره کرد و گفت: ایجاد دل‌دردهای دردناک در دوران قاعدگی در نوجوانان بسیاری از مواقع با بی‌توجهی والدین همراه بوده و این افراد گمان می‌کنند که این مشکل طبیعی است، در حالی که ممکن بوده نشانی از بیماری آندومتریوز باشد.
وی گفت: اگر آندومتریوز به موقع تشخیص داده نشود، می‌تواند در آینده سبب ناباروری فرد شده لذا با تشخیص به موقع باید از پیشرفت این بیماری جلوگیری کرد.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *