“فست فود خورها” نابارور می شوند!/ تنبلی و نازایی/ درمان ناباروری زنان

محمود نوری شادکام ضمن بیان مشکلات شایع برای بارور شدن زوجین و کاهش میزان تولد در جامعه، تولد نوزاد نارس را مهم‌ترین مشکل در بین خانواده‌ها دانست و اظهار کرد:

امروزه با وجود عوامل مختلف مثل تغذیه، کم‌تحرکی، مصرف بالای فست فود‌ها، اضافی وزن زوجین و ازدواج و باروری در سنین بالا درصد نازایی نیز افزایش یافته است.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی یزد با بیان اینکه در سال‌های قبل میزان ناباروری حدود ۷ تا ۸ درصد بود، افزود: امروزه این رقم در کشور بین ۱۲ تا ۱۵ درصد قرار دارد و در نتیجه بسیاری از زوجین مجبور هستند که به روش مصنوعی باردار شوند که خود از عواملی است که باعث تولد نوزادان نارس می‌شود.
 استاد دانشگاه به وجود استرس و فشارهای عصبی در خانواده‌ها به عنوان دلیل دیگری برای تولد نوزاد نارس اشاره کرد و ادامه داد: در بعضی از موارد والدین با توجه به اینکه بعد از چند سال انتظار تول فرزندشان می‌شوند اغلب به آنها وابسته هستند، بنابراین مراقبت از نوزاد نارس بسیار خاص است و باید شرایط ویژه رحمی برای او فراهم شود تا به رشد مناسبی برسد.
فوق‌تخصص نوزادان ادامه داد: نوزادان به خصوص نوزاد نارس توانایی بیان مشکلات خود را نداشته و قدرت دفاعی ندارند و از طرفی با امکانات محدودی برای نگهداری و مراقبت این نوزادان در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مواجه هستیم که باید تلاش کنیم آن را به حد مطلوب برسانیم
.
نوری شادکام، به تلاش‌های انجام گرفته توسط وزارت بهداشت و همکاران در زمینه به بهبود شرایط مراقبت از نوزاد نارس اشاره و خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در سال‌های قبل امکانات لازم برای نگهداری از نوزاد ۱۵۰۰ گرم وجود نداشت و در نتیجه از بین می‌رفت، در صورتی که امروزه و با استفاده از تکنولوژی جدید از نوزاد ۵۰۰ گرمی نیز می‌توانیم به خوبی مراقبت کرده و تحویل خانواده‌هایشان دهیم.
معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی یزد ضمن بیان توصیه‌هایی برای کاهش میزان تولد نوزاد نارس به ازدواج اشاره کرد و افزود: بهتر است جوانان در سن مناسب تصمیم به ازدواج و باروری بگیرند و نکات مهمی مثل ورزش و تغذیه صحیح را جدی بگیرند.
نوری شادکام، گفت: در صورتی که خانواده‌ها مجبور به لقاح مصنوعی شدند باید به توصیه‌های پزشکان توجه کنند و در صورت تولد نوزاد نارس بهتر است در مراکزی که به امکانات پیشرفته مجهز هستند تحت درمان و مراقبت قرار بگیرند.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *