فرمول محاسبه تاریخ زایمان/ چگونه موعد زایمان تعیین می شود؟!

چگونه زمان زایمان را تخمین بزنیم؟

فرمول محاسبه تاریخ زایمان طبیعی چگونه است؟

 از هر زن تنها یک نفر دقیقا در تاریخ زایمانی که برایش تعیین می شود وضع حمل می‌کند. اکثر زنان از سه هفته زودتر تا دو هفته دیرتر زایمان می کنند. به هرحال تعیین زمان زایمان با دقت هرچه تمام‌تر حائز اهمیت است تا اطمینان دهد انجام آزمایش هایی که در طول این دوران نیاز دارید به موقع انجام شده باشد.

 دانستن مدت زمان بارداری نیز کار را برای پزشک شما آسانتر می‌کند تا به رشد مناسب جنین توجه کند و روند رشد را در نظر بگیرد. دوران بارداری ۲۸۰ روز یا ۴۰ هفته از اولین روز از آخرین قاعدگی حساب میشود.
 در زمان قدیم در حول و حوش موعد زایمان، مادر در بیمارستان نگه داشته می شد. امروزه می توان با تاریخ شروع آخرین عادت ماهانه (LMP) حساب کرد.

 اگر دوره شما ۲۸ روزه باشد میتوانید سه ماه از شروع آخرین قاعدگی کم کنید و ۷ روز به آن اضافه کنید. مثلا اگر آخرین قاعدگی شما در سوم خرداد شروع شده است موعد زایمان شما در ماه اسفند (سه ماه کم کنید) روز دهم (هفت روز اضافه کنید)، خواهد بود.

فرمول محاسبه تاریخ زایمان، تعیین روز موعد زایمان

 در صورتی که دوره شما ۲۸ روز نباشد نگران نباشید می توانید موعد زایمان خود را به روش های دیگر محرز کنید. اگر زمان تخمک گذاری خود را دنبال کرده باشید و بتوانید تاریخ دقیق بارداری خود را مشخص کنید، رسیدن به یک تاریخ دقیق بسیار آسان است؛ فقط ۲۸۰ روز به آن تاریخ اضافه کنید.

 اگر از این روش یا تاریخ شروع آخرین قاعدگی خود مطمئن نیستید انجام سونوگرافی در طول سه ماهه اول می‌تواند موعد زایمان را به شما بگوید.

 انجام سونوگرافی در سه ماهه اول بارداری می تواند با دقت بیشتری ثبت به سه ماهه دوم یا سوم موعد زایمان را تعیین کند. همچنین می توانید برای محاسبه روزهای باقی مانده از یک تقویم بارداری استفاده کنید.

استفاده از این ابزار دستی، نشانه را روی تاریخ آخرین قاعدگی خود قرار دهید و سپس به تاریخ امروز نگاه کنید. درست در زیر تاریخ تعداد روزها و هفته‌های ای را که گذشته است، می بینید. اگر تاریخ بارداری را می دانید، می توانید به جای آخرین قاعدگی، از همین رویه استفاده کرده و سپس دو هفته از آن کم کنید.

اشتراک‌گذاری
4 نظر
 1. محاسبه_تاریخ_زایمان
  ?تاریخ زایمان با فرمولی معروف به قانون نگل محاسبه می شود.
  ?اگر تاریخ آخرین قاعدگی در ۶ماهه اول سال باشد؛ ۹ماه به ماه اضافه شده و ۷روز از روز کم می شود.

 2. فرمول ساده است؛ روز تخمینی بدنیا آمدن فرزندتان چگونه بدست می‌آید؟
  برای تمام مادرانی که در انتظار شنیدن اولین گریه نوزادشان لحظه شماری می‌کنند: 
  برای محاسبه زمان زایمان می‌توان ۳ ماه از آخرین روز آخرین پریود، کم و ۷ روز به آن اضافه کنید.

 3. ?سن حاملگی را از اولین روز آخرین قاعدگی محاسبه می‌نمایند.

  ?ساک حاملگی در هفته ۵ با سونوگرافی شکمی یعنی یک هفته پس از تأخیر پریود قابل مشاهده است.

  ?ضربان قلب جنین با سونوگرافی شکمی در ۷ هفتگی و با سونوگرافی واژینال در ۶ هفتگی قابل سمع و شنیدن است.

 4. باروری تخمک معمولا در چهاردهمین روز بعد از اولین روز آخرین قاعدگی اتفاق می‌افتد. اما دوره بارداری از آخرین قاعدگی محاسبه میشود نه از روز لقاح.
  روش اول آن است که تقویم را برداشته و اولین روز آخرین قاعدگی را پیدا کنید. سپس ۴۰ هفته به آن اضافه نمایید تا تاریخ تقریبی زایمان شما معلوم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *