عوارض کم کاری تیروئید بر اسپرم مردان/ کم کاری تیروئید و افزایش هورمون شیر!

کم کاری تیروئید باعث افزایش تولید یکی از هورمون های هیپوفیز بنام پرولاکتین می شود… پرولاکتین بالا سبب کاهش تولید تستوسترون می شود که در واقع تولید اسپرم را حمایت می کند…

کم‌کاری تیروئید در مراحل اولیه به ندرت سبب ظهور علایم بیماری می‌شود، ولی در اغلب مواقع، کم‌کاری تیروئید درمان نشده، می‌تواند سبب ایجاد شماری از اختلالات در سلامتی نظیر چاقی، درد مفصل، ناباروری و بیماری قلبی ‌شود.

غده تیروئید یک ساختار کوچک است که در جلو گردن درست بالای استخوان ترقوه قرار گرفته است. اندازه این غده در سلامت بدن اهمیت بسیاری دارد. تیروئید هورمون هایی را تولید می کند که در تنظیم سوخت و ساز مواد مغذی سلول ها و عملکردهای مختلف بدن نقش دارند. زمانی که تیروئید، کم کار(هیپوتیروئیدیسم ) و یا پرکار(هایپرتیروئیدیسم ) می شود بر بسیاری از عملکردهای بدن تاثیر می گذارد. اگر چه تغییرات ایجاد شده توسط مشکلات تیروئیدی در زن و مرد یکسان است اما در مردان می تواند سبب تجربه برخی علائم متفاوت از زنان شود.

باروری
در کم کاری و پرکاری تیروئید ممکن است مردان مشکلات باروری را تجربه کنند. هنگامی که یک مرد پرکاری تیروئید دارد ممکن است اسپرم هایی را تولید کند که فاقد تحرک کافی باشند، که این مسئله می تواند با پدر شدن آن مرد تداخل داشته باشد. بر طبق تحقیقات صورت گرفته این تغییرات بر روی اسپرم در بسیاری از موارد با درمان به وضعیت طبیعی بر می گردند.

هر شرایطی که باعث کاهش میزان LH و FSH بشود مانند تومور غده‌ی هیپوفیز، منجر به کاهش یا عدم تولید اسپرم و پایین آمدن سطح تستوسترون در خون می‌شود.

کم کاری تیروئید نیز می توانند سبب مشکلات باروری در مردان شود زیرا ممکن است باعث افزایش تولید یکی از هورمون های هیپوفیز بنام پرولاکتین یا هورمون شیر شود. پرولاکتین بالا سبب کاهش تولید تستوسترون می شود که در واقع تولید اسپرم را حمایت می کند.

بر اساس تحقیق منتشر شده در مجله اورولوژی در زمستان سال ۲۰۱۲ میلادی، مردان مبتلا به کم کاری تیروئید تعداد اسپرم کمی تولید می کنند که این موضوع بر باروری آنها تاثیر می گذارد.

عملکرد جنسی
بر اساس مقاله منتشر شده در مجله بالینی متابولیسم و غدد درون ریز سال ۲۰۰۵ میلادی، تغییر عملکرد تیروئید می تواند اثرات قابل توجهی بر عملکرد جنسی مردان مبتلا به کم کاری یا پرکاری تیروئید بگذارد.

در یک گروه از ۳۴ مرد مبتلا به پرکاری تیروئید، ۵۰ درصد انزال زودرس را تجربه می کردند، درحالیکه حدود ۱۵ درصد اختلال نعوظ داشتند که باعث عدم توانایی آنها در حفظ نعوظ می شد.

در یک گروه از ۱۴ مرد مبتلا به کم کاری تیروئید، در حدود ۶۵ درصد تجربه اختلال نعوظ، انزال دیررس و میل جنسی کم را داشتند.

اگر چه مکانیسم های دقیق نحوه تاثیر کم کاری یا پرکاری تیروئید بر عملکرد جنسی مشخص نشده اما این علائم در مردان مبتلا، پس از درمان بهبود یافت.

سایر علائم
علاوه بر مشکلات موثر بر عملکرد تولید مثلی، مردان مبتلا به مشکلات تیروئیدی علائم مشترکی با زنان مبتلا به اختلال تیروئید دارند:

علائم شایع پرکاری تیروئید:
احساس گرما یا تعریق بیش از حد در دمای معمولی اتاق
کاهش وزن علیرغم عدم تغییر در برنامه غذایی
عصبانیت
اضطراب
لرزش دست
تپش قلب
علائم شایع کم کاری تیروئید:
احساس سرما حتی در اتاق گرم
ضعف
خستگی و بی حالی
افزایش وزن
یبوست
افسردگی
تنبلی
سرطان تیروئید در ابتدا ممکن است بدون علائم پیشرفت کند اما در مراحل آخر می تواند باعث گرفتگی صدا یا مشکل در بلع شود.

توصیه ها
کم کاری و پرکاری تیروئید در زنان نسبت به مردان شایع تر است.

بر طبق اعلام انجمن سرطان امریکا:

شیوع هایپرتیروئیدیسم در مردان ۰٫۲ درصد و در زنان ۲ درصد است.

شیوع کم کاری تیروئید در زنان: ۴-۵ نفر از ۱۰۰۰ زن و در مردان ۰٫۶-۰٫۹ در هر ۱۰۰۰ مرد است.

سرطان تیروئید نیز درزنان ۳ برابر بیشتر از مردان اتفاق می افتد.

اگر شما مشکلات نعوظ و یا انزال و یا هر یک از علائم مربوط به اختلالات تیروئید را تجربه می کنید به پزشک مراجعه کنید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *