عوارض کم خوابی در بارداری چیست؟!

زنان بارداری که کمتر از ۵ ساعت خواب شبانه دارند ۹ برابر بیشتر به افزایش فشار خون حاملگی مبتلا می شوند…

عوارض کم خوابی در بارداری، بی خوابی در بارداری و جنسیت،  بی خوابی در ماه هشتم بارداری،  قرص خواب در بارداری،  عوارض خواب زیاد در دوران بارداری،  بی خوابی از علائم بارداری،  بی خوابی در اوایل دوران بارداری

کمبود خواب در بارداری و خطر افزایش فشار خون!
پزشکان هشدار دادند: کمبود خواب در دوران بارداری خطر افزایش فشار خون را تشدید می کند.این متخصصان در دانشگاه واشنگتن و مرکز پزشکی سوئدی در سیاتل خاطرنشان کردند:

زنان بارداری که در طول شب کمتر از شش ساعت می خوابند در سه ماهه آخر دوران بارداری خود دچار فشار خون سیستولیک می شوند در حالی که اگر در ابتدای بارداری ۹ ساعت خواب مفید شبانه داشته باشند، فشار خون آنها در حد طبیعی و سالم باقی می ماند و همچنین زنان بارداری که کمتر از ۵ ساعت خواب شبانه دارند ۹ برابر بیشتر به افزایش فشار خون دوره حاملگی مبتلا می شوند.

اما از طرفی خواب زیاد از حد هم می تواند مشکل ساز شود .بر اساس مقاله منتشر شده در مجله «خواب» زنانی
بارداری که در سه ماهه اول بیش از ۱۰ ساعت می خوابند بیشتر با خطر ابتلا به فشار خون دوره حاملگی مواجه هستند.

دکتر ماری روزر، متخصص زنان و مامایی در مرکز پزشکی مونت فیور در نیویورک تاکید دارد که توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است اما انجام بررسی های بیشتر در این زمینه نیز ضروری است.

عوارض کمبود خواب در بارداری بر مادر

مطالعات پزشکی زیادی در زمینه ارتباط خواب و کیفیت آن و همچنین خستگی دوران بارداری صورت گرفته است. سال هاست که محققان درباره اینکه چرا بارداری به خستگی قابل توجه زنان باردار منجر می شود مطالعه می کنند و این تحقیقات همچنان ادامه دارد. تاکنون این اطمینان نسبی حاصل شده که خستگی ناشی از بارداری بیشتر ریشه هورمونی دارد یعنی به واسطه بروز یک سری تغییرات در هورمون های بدن، زنان باردار در قیاس با سایر مواقع احساس خستگی و کوفتگی بیشتری می کنند. از نظر علمی ثابت شده که در هفته های نخست بارداری، سطح ترشح هورمون پروژسترون افزایش پیدا می کند. 

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *