عوارض معاینه داخلی در بارداری/ نکات مهم!

معاینه داخلی در بارداری برای تشخیص هر نوع ناراحتی یا عفونت انجام می‌شود. همچنین موجب می‌شود تا پزشک اندازه لگن و دهانه رحم را ارزیابی کند. این اطلاعات به پزشک کمک می‌کند تا ضعف سرویکس که منجر به سقط جنین یا زایمان زودرس می‌شود را تشخیص دهد.

دسترسی سریعتر:

عوارض معاینه داخلی در بارداری

معاینه واژینال در اوایل بارداری

لکه بینی بعد از معاینه داخلی در بارداری

دلایل انجام معاینه داخلی یا معاینه لگن در بارداری 

چگونگی انجام معاینه داخلی در بارداری

معاینه لگن یا معاینه داخلی در بارداری در هفته چندم؟

 عوارض معاینه داخلی در بارداری 

معمولا معاینه داخلی در بارداری در ماه‌های اول انجام می‌شود. اگر هیچ عارضه‌ای وجود نداشته باشد، یک معاینه دیگر در حدود هفته سی و ششم بارداری انجام می‌شود تا تغییرات در دهانه رحم را بررسی کند.
پس از این مدت، پزشک به دفعات لازم، برای تشخیص زمان زایمان، معاینه لگن را انجام می‌دهد.

عفونت و زایمان زودرس؛ عوارض معاینه داخلی در بارداری

اطلاعات کمی در مورد خطر‌های معاینه لگن در بارداری وجود دارد. ممکن است این معاینه خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد. دلیل آن احتمال انتقال باکتری‌های واژن به داخل و به سمت سرویکس است.
برخی از بررسی‌ها نشان می‌دهد زنان بارداری که مورد معاینه قرار می‌گیرند، عوارض جانبی آن را تجربه می‌کنند. در یک مطالعه ذکر شده، زنانی که به طور منظم مورد معاینه لگن قرار گرفتند، سه برابر بیشتر از سایر زنان پارگی زودرس غشا (زایمان زودرس) را تجربه کرده اند.

معاینه واژینال در اوایل بارداری

معاینه واژینال در اوایل بارداری به منظور پاپ اسمیر برای تشخیص سرطان دهانه رحم انجام می شود. چنانچه برای خانمی انجام پاپ اسمیر توصیه شد و این خانم به عفونت نیز مبتلا بود، باید تا زمانی که عفونت درمان شود انجام پاپ اسمیر را به تعویق انداخت چون انجام پاپ اسمیر در زمانی که فرد به عفونت مبتلاست، باعث می شود که پزشک متخصص زنان برای بالابردن دقت نتیجه این تست، مجددا از فرد بخواهد که آن را انجام بدهد.

لکه بینی بعد از معاینه داخلی در بارداری

لکه بینی بعد از معاینه داخلی در بارداری طبیعی است و به دلیل تحریک مویرگهای دهانه رحم است که خود به خود برطرف می شود.

دلایل انجام معاینه داخلی یا معاینه لگن در بارداری چیست؟

معاینه لگن به دلایل مختلفی انجام می‌شود. از جمله:

برای بررسی سلامت اندام‌های تولید مثل در دوران بارداری
بررسی علائم عفونت
تعیین علت درد در لگن یا پشت کمر
به عنوان بخشی از چکاپ سالانه
پزشکان معمولا معاینه لگنی را برای بررسی عفونت‌های منتقله از راه جنسی (STI)، عفونت‌های مخمر و واژینوز باکتری انجام می‌دهند.
معاینه لگن معمولا در مطب پزشک و هنگام مراجعه بیمار انجام می‌شود.
این معاینه همچنین برای ارزیابی تجاوز جنسی نیز انجام می‌شود.

چگونگی انجام معاینه داخلی در بارداری

نیاز به آمادگی خاصی پیش از معاینه لگن نیست و به راحتی می‌توان آن را انجام داد. معمولا پزشک یا پرستار پیش از انجام معاینه از بیمار می‌خواهد تا در صورت نیاز به دستشویی برود تا احساس راحتی بیشتری داشته باشد.
اگر یک بیمار نشانه‌هایی مانند سوزش یا تکرر ادرار داشته باشد، پزشک ممکن است درخواست آزمایش آنالیز ادرار کند.
معاینه لگن معمولا باعث درد نمی‌شود، اما ممکن است احساس ناراحتی به فرد بدهد. این معاینه در حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد.

پیش از انجام معاینه، پزشک یا پرستار از شخص درخواست می‌کند که لباس خود را دربیاورید، کاور مخصوص (گان) بپوشد و روی تخت معاینه که با ملحفه استریلی پوشش داده شده بنشیند. سپس شرح حال او را می‌پرسد.

فرد به پشت روی تخت معاینه قرار می‌گیرد و پا‌های خود را در محل مخصوص قرار می‌دهد. پزشک یا پرستار از او می‌خواهد تا ریلکس باشد. سپس قسمت پایین شکم فرد را فشار می‌دهد تا اندام‌ها را احساس کند. پزشک از بیمار می‌خواهد که به سمت انتهای میز حرکت کند و زانوهایش را خم کند.

ابتدا، پزشک بخش بیرونی اندام تناسلی را برای علائم عفونت، تورم و زخم بررسی می‌کند. سپس یک اسپکولوم (ابزار تشخیصی) که به روانکار آغشته شده را به واژن وارد می‌کنند تا آن را باز کند و اندام‌های داخلی راحت‌تر دیده شوند.
ممکن است پزشک تست پاپ اسمیر انجام دهد. بدین صورت که برای بررسی ناهنجاری‌ها، به ویژه سرطان دهانه رحم، یک نمونه از سلول‌های دهانه رحم بردارد. همچنین ممکن است نمونه‌ای از ترشحات واژن برای بررسی عفونت برداشته شود.

سپس پزشک اسپکولوم را خارج می‌کند و با دست معاینه را ادامه می‌دهد. بدین ترتیب که دو انگشت را در داخل واژن قرار دهد و با دست دیگر بر لگن فشار وارد کند. هدف از انجام این حرکت بررسی تغییرات یا ناهنجاری‌ها در اندام‌های تولید مثل است.

پزشک ممکن است با قرار دادن یک انگشت در رکتوم، آن را معاینه کند تا وجود تومور‌ها و سایر اختلالات در پشت دیواره واژن، رحم و رکتوم را بررسی کند.
اگر در طول معاینه لگن احساس درد داشتید، بلافاصله پزشک را مطلع کنید.

پس از انجام معاینه داخلی یا معاینه لگن؟

در صورت نیاز، پزشک یا پرستار متخصص اگر سوالی داشته باشد، از بیمار می‌پرسد. بایستی در پاسخ به پرسش‌های مربوط به سلامت جنسی صادق باشید.
پزشکان بایستی اطلاعات خصوصی بیمار را محرمانه نگه دارند.
پس از پاپ اسمیر، پزشک شخصا نتایج را به شما اطلاع خواهد داد و در صورت لزوم، درخواست آزمایش‌های بیشتری خواهد کرد.

معاینه لگن یا معاینه داخلی در بارداری در هفته چندم؟

همانطور که گفته شد معاینه لگن در بارداری در اوایل و سپس در هفته ۳۶ انجام می‌گیرد. اما این معاینه به طور کل برای زنان باید در چه فواصل زمانی انجام شود؟ کالج پزشکان متخصص زنان و زایمان (ACOG) توصیه می‌کند که معاینه لگن زنان بایستی از سن ۲۱ سالگی شروع شود. با این حال، پزشک هر فرد، بهترین شخص برای تعیین زمان انجام معاینه است.

جمع بندی
معاینه لگن در بارداری برای بررسی عفونت احتمالی و اندازه سایز رحم و دهانه آن انجام می‌شود.
انجام منظم معاینه لگن در حفظ سلامت جسمی و جنسی بسیار موثر است.
ACOG توصیه می‌کند که پس از سن ۲۱ سالگی، تست پاپ اسمیر هر ۳ سال یک بار انجام شود. برای زنان بالای ۳۰ سال نیز تست HPV همراه با پاپ اسمیر تجویز شود. HPV ویروس مسئول سرطان دهانه رحم است.
بسته به نتایج این آزمایش ها، پزشک ممکن است توصیه کند که هر ۵ سال یک بار پاپ اسمیر بدهید. در طول این مدت هم معاینه لگن را بطور سالیانه انجام دهید.
زنان بالای ۶۵ سال بایستی با توجه به تجویز پزشک معاینه لگن انجام دهند. کسانی که دارای سابقه سرطان دهانه رحم هستند بایستی تست پاپ اسمیر را نیز انجام دهند. 

منبع خبر : برگرفته از setare

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *