عوارض شستشوی واژن با سرکه/ برای ضد عفونی کردن واژن چی خوبه؟

شستشوی واژن با سرکه تعادل pH طبیعی واژن را به هم می زند بهتر است به جای آن از ژل بهداشتی بانوان استفاده کنید…

آیا شستشوی واژن با سرکه برای ضد عفونی کردن کار درستی است؟

 با توجه به ترکیب اصلی سرکه که همان اسید سیتریک است، بهتر است در استعمال موضعی آن در ناحیه تناسلی خودداری شود. برای تنظیم تعادل ناحیه تناسلی از نظر بهداشتی، استفاده از ژل بهداشتی بانوان که دارای پی اچ استاندارد هستند توصیه می شود در طول هفته به میزان دو الی سه بار شستشو داده شود.

برخی افراد برای درمان عفونت مخمری استفاده از محلول آب و سرکه برای شستشوی داخل واژن یا نشستن در تشت آب و سرکه را توصیه می کنند ولی به گفته دکتر لورن استریچر Lauren Streicher استاد بالینی زنان و مامایی در دانشگاه نورت وسترن از سرکه سیب روی سالادتان استفاده کنید نه در واژنتان.

سرکه سیب اسیدی است و فقط باعث افزایش سوزش پوست داخل و اطراف واژن خواهد شد. هیچ دلیل پزشکی برای استفاده از سرکه سیب بری درمان عفونت مخمری وجود ندارد حتی می تواند باعث از بین رفتن تمام باکتری های خوب واژن شود.

ژل بهداشتی بانوان به جای شستشوی واژن با سرکه

ژل بهداشتی بانوان به مجموعه‌ای از شوینده‌ها گفته می‌شود که ترشحات و آلودگی‌های ناحیه تناسلی را پاک می‌کند. به موارد زیر درباره ژل بهداشتی دقت کنید:

مهبل واژن به تنهایی خود تمیز است. همانطور که خود را پاک می کند، مهبل به تولید ترشحات سفید می‌پردازد. تغییرات هورمونی در طول چرخه قاعدگی باعث کاهش میزان ترشحات واژن می شود. برای رهایی از ترشحات واژن می بایست از ژل بهداشتی بانوان استفاده کرد. استفاده از این ژل باعث پیشگیری از عفونت های قارچی و میکروبی واژن می شود.

استفاده از صابون ها و سایر مواد شوینده که معمولا pH قلیایی دارند به تعادل اسیدی طبیعی این ناحیه صدمه می زند. حتی شستشوی این ناحیه با آب خالص منجر به افزایش pH می گردد، اما شوینده های مخصوص ناحیه ژنیتال، تعادل اسیدی این ناحیه را حفظ می کنند. در دوران قاعدگی و همچنین در زمان نزدیکی این محیط برای تجمع باکتری ها مناسب شده و امکان ابتلا به بیماری های باکتریال که همراه با بوی زننده هستند، بالا می رود. ترکیبات ژل بهداشتی بانوان طوری به کار رفته است که ضمن پاک کنندگی ناحیه، کاملا ملایم بوده و هیچگونه حساسیت و التهابی ایجاد نمی کنند.

سلامت بانوان از مهم ترین بخش های سلامت جامعه است، توجه کامل به این نظافت باید از هر لحاظ علمی صورت پذیرد. برای شست و شوی ناحیه‌ خارجی واژن بانوان، ژل بهداشتی بانوان یکی از بهترین انتخاب‌ها است. این ژل با حفظ pH طبیعی فیزیولوژیکی واژن توسط لاکتیک اسید باعث افزایش توانایی سیستم‌ های دفاعی آن می‌ شود؛ دارای خواص ضدالتهابی و ضد میکروبی بوده و با توجه به این که افزایش میزان اسیدیته در ناحیه خارجی واژن احتمال افزایش میزان باکتری‌ها را بیشتر می کند که این باکتری‌ها می توانند باعث ایجاد بیماری و یا بوی ناخوشایند شوند. بر اثر ترکیب باکتری‌ها با ترشحات اطراف واژن بوی نامطبوعی تولید می‌ گردد که می تواند برای فرد آزار دهنده باشد.

درست قبل از متوقف شدن دوره قاعدگی، همانطور که سطح استروژن در بدن کاهش می یابد، دیواره واژن ضعیف تر و خشک تر می شود. این به عنوان آتروفی واژن شناخته می شود و ممکن است باعث سوزش ، قرمزی، ترشحات واژن، خارش واژن و افزایش خطر ابتلا به بیماری های منتقل شده از راه جنسی می‌شود. استفاده از ژل بهداشتی بانوان می تواند به تنظیم PH ناحیه تناسلی و همچنین افزایش فعالیت باکتری های مفید، سوزش، خارش و حساسیت ناحیه واژن کمک کند.

ویژگی های ژل بهداشتی بانوان 

مناسب برای بانوان و دوشیزگان
عامل پیشگیری از ابتلا به عفونت های ناحیه تناسلی
حاوی اسید لاکتیک با خاصیت حفظ pH طبیعی ناحیه ژنیتال
عامل حفظ رطوبت طبیعی ناحیه ژنیتال
دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی
حاوی رایحه ای مطبوع و ایجاد تمیزی، شادابی و راحتی در طول روز برای بانوان
افزایش توانایی سیستم دفاعی واژن با حفظ PH فیزیولوژیکی واژن توسط اسید لاکتیک
حاوی دی پانتنول با خاصیت نرم کنندگی،‌ مرطوب کنندگی و ترمیم کنندگی آسیب های پوستی
حاوی بیزابولول با خاصیت ضد حساسیت و ضد التهابی
سهولت شستشو با آب

طریقه مصرف ژل بهداشتی بانوان به جای سرکه

ابتدا دست های خود را بشویید و ناحیه خارجی دستگاه تناسلی را با آب مرطوب نموده و با استفاده از ژل بهداشتی شستشو دهید. پس از یک دقیقه آبکشی و خشک نمایید.

داشتن یک درک بهتر از مراحل مختلف سلامت زنانه در طول زندگی برای نظارت و حفظ سلامت شخصی بسیار حیاتی است. رعایت نکات گفته شده می تواند برای بهبود و کنترل سلامت زنانه و شستشوی واژن می تواند موثر باشد.

اشتراک‌گذاری
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *