عوارض زیاد خوردن بستنی در کودکان/ نحوه مصرف بستنی برای کودکان دیابتی

بستنی از جمله مواد غذایی خوشمزه ای است که هر فردی را در هر جایی راغب به استفاده می نماید و از آنجایی که طعم شیرینی دارد، طبیعتا بسیاری از کودکان را به سمت خود جذب می نماید و به عنوان یک میان وعده خوشمزه به خصوص در فصل گرما مطرح می باشد.

البته بر اساس نظر متخصصان تغذیه به دلیل طعم شیرینی که اکثر بستنی ها دارند، تمایل کودکان به مصرف آن بیشتر می باشد. اما ممکن است سوال بسیاری از والدین این باشد که آیا مصرف بستنی برای کودکان مضر است یا خیر؟

دیدگاه علمی در مورد مصرف بستنی توسط کودکان

آخرین قانون علمی که متخصصان تغذیه در مورد مصرف بستنی در بین کودکان در سال ۲۰۱۴ تعیین کردند، آن بوده که میزان انرژی دریافتی از هر بار مصرف بستنی در بین کودکان نباید بیش از ۱۱۰ کیلوکالری باشد.این به آن معنی است که حجم مصرفی بستنی در کودکان باید نسبت به بزرگسالان کمتر باشد.
و کودکان این میزان انرژی موجود در بستنی را تنها یکبار می توانند در روز تامین نمایند. به عبارت دیگر کودکان نباید بیش از یکبار در روز بستنی استفاده نمایند.

بهترین نوع بستنی برای کودکان

در بازار متنوع بستنی، امروزه شاهد انواع و اقسام بستنی ها از جمله بستنی سنتی، بستنی پاستوریزه، بستنی های شکلاتی، وانیلی، شیری، بستنی های با طعم میوه، بستنی های نانی و بستنی های یخی در کنار انواع کیک بستنی و بستنی های لیتری هستیم.از دیدگاه متخصصان تغذیه، استفاده از بستنی های یخی برای کودکان بخصوص کودکان زیر ۶ سال مناسب نمی باشد.
چون که این بستنی ها حاوی مواد رنگ دهنده و طعم دهنده می باشند که می توانند باعث بروز حساسیت و آلرژی در این کودکان شوند.به علاوه این که در برخی موارد میزان انرژی این بستنی ها ممکن است به دلیل شکری که به آنها اضافه می شود، بیش از سایر انواع بستنی ها باشد.
در مجموع بستنی های شیری که حاوی حجم بالایی از شیر هستند، نسبت به سایر انواع بستنی ها بهتر هستند.به علاوه این که نباید فراموش شود، بستنی های سنتی به دلیل این که حاوی میزان بالایی خامه و ترکیبات چربی هستند برای کودکان زیر ۱۰ سال مناسب نمی باشند.

توجه به میزان چربی دریافتی بستنی

از آنجایی که ممکن است در برخی از انواع بستنی های شکلاتی و کاکائویی، به جای کره کاکائو از روغن پالم برای قوام دادن به بستنی استفاده شود، به همین دلیل توصیه می شود که کودکان از این نوع بستنی ها کمتر استفاده نمایند.

آیا بستنی برای کودکان چاق کننده است؟

در صورتی که به کودکان از بستنی هایی با انرژی پایین تر از ۱۱۰ کیلوکالری داده شود، با توجه به این که اکثر کودکان تحرک مناسبی دارند، باعث چاقی نمی شود. در واقع بروز چاقی در کودکان ناشی از افزایش دریافت انرژی از را رژیم غذایی روزانه می باشد.

نحوه مصرف بستنی برای کودکان دیابتی

برای کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱ مصرف هر نوع بستنی باید محدود باشد و منطبق با تعادل و تنظیم قند خونش بستنی مصرف نماید.
به والدین توصیه می شود، در زمان تهیه بستنی برای کودک خود حتما به میزان انرژی که بر روی بسته بندی بستنی حک شده توجه نمایند و بستنی هایی که میزان انرژی کمتر از ۱۱۰ کیلوکالری دارند، را برای کودک خود تهیه نمایند و فراموش نکنند که کودک نباید بیش از یکبار در طی روز بستنی استفاده نماید. حتی المکان مصرف بستنی در کودکان نباید به طور عادت هر روز مصرف گردد.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *