عوارض خودارضايي در بارداری/ ارضا شدن در بارداری خطرناک است؟

به دلیل تغییرات هورمونی، میل جنسی در بسیاری از خانمها در زمان بارداری افزایش می‌یابد… در صورتی که خودارضایی در یک بارداری عادی منجر به ارگاسم شود، می‌تواند مفید باشد، زیرا ارگاسم منجر به کاهش استرس و تنش شود. اما برخی دیگر معتقدند احساس گناه خودارضایی مانع آرامش مادر می شود!

عوارض خودارضايي در بارداري، ارضا شدن در بارداری خطرناک است؟، گناه خود ارضايي در بارداري، تاثير خودارضايي بر فرزند، دیدن فیلم بد در بارداری، اثر گناه بر جنین، ارضا شدن با دست در بارداری

بارداری دورانی است که شرایط خاص خود را دارد و در این دوران ممکن است زنان نیاز داشته باشند که نیازهای جنسی خود را برطرف کنند و البته زنانی هستند که در دوران بارداری از طریق استمنا یا خودارضایی، لذت می برند. اما آیا خودارضایی در بارداری از لحاظ پزشکی خطرناک است و آیا برای مادر و جنین مشکلی ایجاد نمی‌شود؟ بسیاری از زنان از پرسیدن این سوال و سوالات مشابه خجالت زده می‌شوند ولی با خواندن این مقاله می‌توانید، پاسخ همه سوال‌های خود را پیرامون این مسئله دریابید.

برخی از پزشکان معتقدند تا زمانی که مادر باردار از لحاظ جسمی سالم است و هیچ نگرانی درباره سلامت جنین ندارد، خودارضایی مشکلی برای جنین و مادر ایجاد نمی‌کند و این ممکن است باعث تعجب بسیاری از افراد شود. اما در ادامه به حقایقی کامل درباره خودارضایی در بارداری می‌پردازیم.

چرا زنان در دوران بارداری احساس نیاز به خودارضایی می‌کنند؟
زمانی که یک زن باردار می‌شود، تغییرات ظاهری و جسمی زیادی در او ایجاد می‌شود، مثلاً شکمش بزرگتر می‌شود و … همه این تغییرات منجر می‌شود که روابط زناشویی و پوزیشن‌های مختلف رابطه جنسی برای هر دو طرف سخت شود.

از طرفی شوهر و شریک زندگی نیز به دلیل ترس از آسیب به جنین و یا خود همسر، از داشتن رابطه جنسی امتناع می‌کند.

از طرفی به دلیل تغییرات هورمونی در بدن زنان، میل جنسی بسیاری از آنان در زمان بارداری افزایش می‌یابد. هورمون‌های استروژن و پروژسترون در بدن زنان افزایش می‌یابد و این باعث می‌شود، میل جنسی نیز افزایش یابد. 

بنابراین زنان باردار در این دوران، خواستار رابطه جنسی بیشتری هستند و می‌خواهند به هر نحوی که شده نیاز جنسی خود را برطرف نمایند.

برعکس این حالت هم دیده می‌شود؛ بدین صورت که میل جنسی برخی از زنان در دوران بارداری کاملاً کاهش می‌یابد. کاهش میل جنسی این زنان به دلیل حالت‌های تهوع و استفراغ و تغییرات جسمی دیگر است؛ این نیز طبیعی است.

حقایقی درباره خودارضایی در بارداری
در صورتی که خودارضایی در دوران بارداری منجر به ارگاسم شود، می‌تواند مفید باشد، زیرا ارگاسم منجر به کاهش استرس و تنش شده و می‌تواند تاثیر مثبتی بر سلامتی زنان داشته باشد. اما برخی دیگر معتقدند احساس گناه خودارضایی مانع آرامش مادر می شود.

در زمان‌هایی که عوارض و نگرانی‌هایی در مورد بارداری وجود دارد، خودارضایی در بارداری ممکن است نتایج خوبی به همراه نداشته باشد. زنان مبتلا به جفت سر راهی، نباید در دوران بارداری خودارضایی داشته باشند، زیرا برای جنین و مادر خطرناک است. در برخی از موارد از خود ارضایی در دوران بارداری دیده شده است که با تحریک رحم، خطر زایمان‌های زودرس و یا سقط جنین افزایش می‌یابد.

آیا ارگاسم در طول بارداری می‌تواند مشکل ایجاد کند؟
ارگاسم عضلات رحم را منقبض کرده و همچنین باعث ایجاد اسپاسم در نزدیکی دهانه رحم می‌شود. زنانی که سابقه زایمان زودرس دارند، باید از کار‌هایی که منجر به تحریک رحم می‌شود، خودداری کنند. ارگاسم می‌تواند خطر زایمان‌های زودرس را افزایش دهد. از طرفی زنانی که مشکل زایمان زودرس و مشکلات مربوط به رحم ندارند، داشتن ارگاسم در بارداری خوب است و خطری ایجاد نمی‌کند.

خودارضایی در بارداری و گرفتگی عضلانی
در زمان خودارضایی در بارداری، میزان مشخصی گرفتگی عضلانی انتظار می‌رود. در زمان خودارضایی با رسیدن به ارگاسم، ممکن است اندکی گرفتگی عضلانی ایجاد شود. گاهی ممکن است این گرفتگی‌های عضلانی مخصوصاً در نواحی رحم شدید باشد که اگر با خروج مایع مانند آب یا خون همراه بود، باید سریعاً با پزشک متخصص مشورت شود.

در چه مواردی پزشک، رابطه جنسی را در دوران بارداری منع می‌کند؟
در برخی موارد پزشک، رابطه جنسی و یا ارگاسم زن باردار را در دوران بارداری ممنوع می‌کند، از جمله:

شما علائم زایمان زودرس و یا سابقه زایمان زودرس در حاملگی‌های قبلی را دارید.
جفت سر راهی برای شما تشخیص داده شده است.
علائم نقص در گردنه رحم مشاهده می‌شود.
خونریزی داشته‌اید.

نتیجه گیری
برخی از پزشکان معتقدند که خودارضایی در بارداری یک روش برای کاهش استرس در این دوران است ولی این نکته را در نظر داشته باشید که این تنها زمانی صحیح است که مشکلات بارداری، زایمان زودرس، رحم ضعیف، جفت سر راهی و … وجود نداشته باشد، در غیر اینصورت هم جنین و هم مادر، دچار مشکلات شدیدی خواهند شد. البته این از نظر پزشکی بررسی شده است.

بسیاری از مادران احساس گناه شدیدی بعد از خودارضایی دارند و عذاب وجدان ناشی از خودارضایی باعث بدخلقی و اضطراب می شود که قطعاً برای جنین و مادر مضر خواهد بود.

این کاملا طبیعی است که میل جنسی شما در زمان بارداری افزایش یابد. شما می‌توانید در مورد این نیاز، روش‌های برطرف کردن آن و بهترین پوزیشن‌‌های رابطه جنسی در دوران بارداری با همسرتان، اطلاعات کسب کرده و یا با پزشک متخصص خود مشورت کنید و از او کمک بخواهید. شایان ذکر است که این مقاله بررسی این موضوع از لحاظ پزشکی را مد نظر داشت و مسایل شرعی مربوط به خودارضایی در بارداری را پوشش نمی‌دهد. 

منبع خبر : setare، healthline، healthnewsminute

اشتراک‌گذاری
4 نظر
 1. سلام من سه ماهه باردارم، خیلی دوست دارم با شوهرم رابطه داشته باشم اما هر دو از این کار واهمه داریم. در ضمن من سینه های حساسی دارم درصورتی که همسرم…….. سریع ارضا می شم. میخواستم بدونم رابطه از طریق سینه ها بازی با سینه ها و مک….ن اونها مشکلی برای من ایجاد نمی کنه؟

  1. سلام اگر مشکل خاصی مانند لکه بینی ویا خون ریزی ندارید داشتن رابطه جنسی منعی ندارد بنابراین نگران نباشید.

 2. سلام من تازه فهمیدم باردار هستم بد رابته جنسی با همسرم میخوام داشته باشم اونم بادست منو ارضا کنه مشکلی برای جنین پیش نمیاد

  1. سلام اگر لکه بینی و یا خون ریزی ندارید و جفت شما پایین نیست داشتن نزدیکی منعی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *