عوارض تاتو و هاشور ابرو در دوران شیردهی؟!

عوارض هاشور ابرو در دوران شیردهی، عوارض تاتو در دوران شیردهی،  ميكروبليدينگ در دوران شيردهي،  عوارض تاتو در شیردهی،  هاشور در شیر دهی،  هاشورابرو وشیردهی، تاتودرزمان شیردهی

آیا تاتو کردن بر شیردهی تاثیر می‌گذارد؟ انجمن پرستاران و ماما‌های امریکا و انجمن پزشکان متخصص ژنتیک و زنان امریکا، در پاسخ به این پرسش، اعلام کرده‌اند که تاتو بر شیردهی اثری ندارد. اما همچنان عده‌ای از پزشکان از انجام تاتو در دوران شیردهی ابراز نگرانی می‌کنند. در ابتدا بهتر است بدانید تاتو چیست و به چه روشی روی پوست انجام می‌شود تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

ابتدا بهتر است به این نکته توجه کنید که در دوران بارداری به خاطر تغییرات هورمونی و همیطور رقیق شدن خون احتمال کم رنگ شدن یا محو شدن تاتو (هاشور ابرو، سایه ابرو، تاتو خط چشم، تاتو لب، تاتو خط لب، تاتو روی بدن و …) وجود دارد و هیمنطور به دلیل تغییرات پوستی در دوران بارداری ممکن است طرحی که در این دوران تاتو می کنید پس از زایمان تغییر کند.

بنابراین پیشنهاد می‌ شود برای تاتو تا یک سالگی کودک‌ صبر کنید و زمانی که پوست کاملا به حالت طبیعی بازگشت تاتو را انجام دهید.

تاتو چگونه انجام می‌شود؟
تاتو با ماشین‌های دستی که سوزن‌های آغشته به مرکب دارند، انجام می‌شود.
جوهر به لایه درم پوست تزریق می‌شود.
سوزن‌ها با سرعت صدبار در دقیقه به عمق چند میلی متری پوست نفوذ می‌کنند.

آیا جوهر مورد استفاده در تاتو، از سوی پزشکان مورد تایید است؟
سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) تاکنون هیچ یک از جوهر‌های به کار رفته در تاتو را تایید نکرده است. حتی جوهر‌های فرابنفش و درخشان مورد استفاده در شب که بر رو یا زیر پوست استفاده می‌شوند، نیز تایید سازمان غذا و دارو را ندارند. بیشتر جوهر‌های مورد استفاده در تاتو، رنگ‌های صنعتی مناسب برای رنگ اتومبیل یا پرینتر‌ها هستند.
سازمان غذا و دارو، حتی استفاده از حنا برای تاتوی موقت را نیز تایید نکرده است و فقط رنگ کردن مو با حنا مجاز است.

آیا تاتو در دوران شیردهی مجاز است؟
تاتو در دوران شیردهی، به خودی خود، مشکلی ایجاد نمی‌کند. ساختار مولکولی جوهر تاتو، آنقدر بزرگ است که وارد شیر مادر نمی‌شوند. اگرچه بهتر است که حدود یک سال پس از زایمان، این کار را انجام دهید. بعد از یک سال، بدنتان زمان کافی برای بهبود دارد و همچنین شیر دیگر غذای اصلی کودکتان به حساب نمی‌آید.

تاتو کردن در زمان شیردهی چه خطراتی را به دنبال دارد؟
خطراتی که تاتو به دنبال دارد، ربط مستقیمی به شیردهی ندارد. اما بهتر است پیش از انجام تاتو، با خطرات احتمالی آن آشنا باشید:

عفونت
نگرانی اصلی در مورد تاتو، عفونت است. عفونت کلی در بدن، یا عفونت در محل تاتو. عفونت کلی در بدن هنگامی رخ می‌دهد که، تاتوکار موارد بهداشتی را رعایت نکند. این عفونت‌ها می‌تواند موجب ابتلا به بیماری‌های هپاتیت، کزاز و ایدز شود.
عفونت در محل تاتو هنگامی رخ می‌دهد که اقدامات لازم برای مراقبت از تاتو را انجام نمی‌دهید و در محل تاتو، عفونت یا آبسه ایجاد می‌شود.
جالب است بدانید، بانک شیر امریکا، از زنان شیردهی که طی ۱۲ ماه گذشته، تاتو انجام داده‌اند، به دلیل ریسک آلودگی سوزن‌ها به هپاتیت C، شیر نمی‌پذیرد.

آلرژی
درصدی از مردم به جوهر تاتو، واکنش‌های آلرژیک نشان می‌دهند.

باقی ماندن جای زخم (اسکار) یا خال گوشتی
تاتو کردن یا پاک کردن تاتو، معمولا موجب باقی ماندن جای زخم (اسکار) می‌شود. هم چنین، گاهی اوقات تاتو کردن باعث ایجاد خال‌های گوشتی ریز، پیرامون ذرات جوهر، روی پوست می‌شود.

مشکلات MRI
اگر فردی تاتو در ناحیه، کمر، شکم و پهلو داشته باشد، گرفتن عکس MRI موجب سوختگی و تورم این ناحیه می‌شود.
با وجود خطراتی که در بالا ذکر شد، تاتو در دوران شیردهی سلامت و کیفیت شیر مادر را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد، تنها ممکن است با ایجاد مشکلاتی برای مادر، توانایی شیردادن را از او بگیرد. ترس از تاتو کردن نیز ممکن است باعث کاهش تولید شیر در مادر شود.
با وجود احتمال این خطرات، آیا هنوز هم قصد تاتو کردن دارید؟

موارد ایمنی جهت کاهش خطرات تاتو کردن

توصیه می‌شود برای کاهش خطرات احتمالی تاتو کردن، چه برای تاتو در دوران شیردهی و چه در زمان‌های دیگر، موارد زیر را رعایت کنید:

۱- تحقیق کنید
تصمیمات هیجانی نگیرید. بدنبال تقلید کورکورانه از دوست خود که به تازگی یک تاتوی زیبا کرده، راهی سالن تاتو نشوید. با دقت و وسواس یک تاتوکار حرفه‌ای و یک سالن بهداشتی را انتخاب کنید. با چند نفر که قبلا تاتو کرده‌اند، صحبت کنید و از تجربیات آن‌ها آگاه شوید (شاید منصرف شوید!).

۲- موارد بهداشتی را بررسی کنید
آیا تاتوکار در حین کار، دستکش می‌پوشد و از وسایل نو و تمیز استفاده می‌کند؟ آیا دستانش را قبل از کار می‌شوید؟ آیا وسایل استریل می‌شوند؟
تاتوکاری را انتخاب کنید که موارد بهداشتی را رعایت می‌کند و تحت نظر سازمان بهداشت کار می‌کند.
یک تاتوکار حرفه ای بایستی موارد زیر را رعایت کند:

استریل کردن ماشین آلات با اتوکلاو
بسته بندی کردن وسایل جهت جلوگیری از آلودگی
استفاده از دستکش، جوهر، ظروف و سوزن‌های یکبار مصرف
شستشوی دست با مایع ضدعفونی کننده پیش از شروع کار

۳- اقدامات لازم جهت مراقبت از تاتو را انجام دهید
به تمام مواردی که تاتوکار قبل و بعد از انجام کار، جهت جلوگیری از عفونت، به شما متذکر می‌شود، عمل کنید.

محل تاتو را با آب و یک صابون ملایم تمیز نگه دارید.
جای زخم را نکنید.
محل تاتو را از تابش مستقیم آفتاب دور نگه دارید.
روی محل تاتو الکل نزنید.

آیا پاک کردن تاتو بر شیردهی تاثیر می‌گذارد؟
پاک کردن تاتو با لیزر انجام می‌شود. پرتو لیزر اثرات جانبی مضری بر روی بدن نداشته و بر شیردهی تاثیری نمی‌گذارد.

تاتو با حنا

جایگزین‌هایی برای تاتو
از آنجایی که تاتو با خطر ابتلا به عفونت همراه است، می‌توانید از گزینه‌های ایمن‌تر مانند نقش حنا در دوران شیردهی استفاده کنید. حنا محصولی طبیعی است که از قدیم الایام برای نقش زدن و طراحی روی بدن استفاده می‌شده است. نکته مهم این است که از حنای صد در صد طبیعی که در رنگ‌های نارنجی، قرمز و قهو‌ه‌ای در بازار موجود است، استفاده کنید. به خاطر داشته باشید، حنای طبیعی، سیاه رنگ نیست! حنای سیاه محصولی کاملا مصنوعی است که استفاده از آن خطرات بسیاری در پی دارد.

اگر در دوران شیردهی تاتو می‌کنید، در نظر داشته باشید:

بر روی سینه و پستان‌ها تاتو نکنید، زیرا مراقبت و تمیز نگاه داشتن آنها در حین شیردهی، کار آسانی نیست.
از مواد طبیعی جهت تاتو استفاده کنید.
تاتو‌های قبلی را در شرایط بهداشتی نگهداری کنید تا موجب عفونت نشوند.
جهت اطمینان از سلامتی خود، پس از انجام تاتو، تست هپاتیت و ایدز بدهید.
سالن و تاتوکار حرفه‌ای و مناسب انتخاب کنید.

اگرچه تاتو داشتن هیجان انگیز و جذاب است، اما هیچ چیز مهمتر از سلامتی خود و کودکتان نیست. بهتر است اندکی صبر کنید تا کودکتان را از شیر بگیرید و سپس اقدام به اینکار کنید. 

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *