علت پایین نیامدن زردی نوزاد چیه؟!

چرا گاهی زردی نوزاد مدتها طول می کشد و پایین نمی آید؟ علت پایین نیامدن زردی نوزاد و طولانی شدن آن چیست؟

نوزادم ۲۰ روزه است اما همچنان درجه زردی اش بالاست و از ۱۴ به ۱۱ رسیده است… 

پاسخ پزشکان اطفال درباره علت طولانی شدن زردی نوزاد

دکتر علی اکبر سیاری: علت طولانی شدن زردی ممکن است مشکل ناسازگاری خونی، عفونت ها، بیماری متابولیک، اشکالات در ساختمان کبد و مجاری صفرآوری و اختلالات خونی باشد.

دکتر زهره میرعمادی: گاهی زردی بیش از زمان معمول طول می کشد و با وجودیکه در معاینه علامت خاصی دیده نمی شود، درمانهای معمول مثل افزایش دفعات شیردهی یا داروهای سنتی سطح بیلیروبین را پایین نمی اورد. در این جا اگر مساله کم کاری تیرویید و بیماریهای ارثی رد بشود، معمولا دلیل طولانی شدن زردی، وجود نوعی هورمون در خون مادر است که از راه شیر به نوزاد می رسد و مانع تبدیل بیلیروبین به نوع محلول در اب می شود.

در این موارد برای ۲۴ تا ۴۸ ساعت نوزاد از شیر مادر جانشین یا شیر خشک تغذیه می شود. در طی این دوره مادر باید شیرخود را بدوشد و برای روز های بعد در یخچال یا فریز نگهدارد. با شروع دوباره شیر مادر، زردی تکرار نمی شود.

این نوع زردی گرچه خطرناک نیست به دلیل طولانی شدن زردی باعث نگرانی شدید خانواده می شود و حتما باید با تست های تکمیلی از انواع خطرناک زردی تشخیص داده شود.

دکتر محمود راوری: زردی طولانی مدت در نوزاد ممکن است به علت کم کاری تیروئید باشد. از نشانه های دیگر کم کاری تیروئید، خواب زیاد، کاهش اشتها، فتق نافی، کاهش دمای بدن و سردی پوست، ورم اندام تحتانی و دستگاه تناسلی است.

علت پایین نیامدن زردی نوزاد، علت طولانی شدن زردی نوزادان

*یک فوق تخصص نوزادان گفت: اگر به موقع زردی نوزاد تشخیص داده نشود میزان زردی در خون افزایش می‌یابد و به مغز نوزاد آسیب‌های جدی وارد می‌شود.

زهره بدیعی نژاد، اظهار کرد: زردی معمولاً در۶۰ درصد نوزادانی که به موقع متولد می‌شوند و در۸۰ درصد نوزادان نارس طی هفته اول مشاهده می‌شود.

وی با بیان اینکه رنگ زرد این نوزادان به دلیل تجمع رنگدانه‌ای به نام بیلی روبین در پوست نوزاد است، اضافه کرد: منشاء اصلی بیلی روبین، هموگلوبین خون است.

این فوق تخصص نوزادان یادآور شد: تجربه مادران در تشخیص زردی کودک حائز اهمیت است، زردی چهره نشانه وجود ۵ میلی‌گرم و زردی تا اواسط شکم نشانه۱۰ تا ۱۵ میلی‌گرم و زردی اندام و کف دست و پا نشانه وجود۲۰ میلی گرم بیلی روبین در دسی‌لیتر خون نوزاد است.

وی خاطرنشان کرد: معمولا نوزادان در روز اول تولد، بیماری زردی ندارند ولی در صورت پدیدار شدن این حالت در این روز، این آسیب جدی‌تر می‌شود. به همین دلیل باید ۴۸ ساعت پس از تولد نوزاد حتما برای اطمینان از سلامت نوزاد اقدام شود.

این دانشیار گروه اطفال دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه مهم‌ترین روش برای کاهش زردی نوزاد تغذیه مداوم با شیر مادر است، افزود: بیلی روبین توسط کبد دفع می‌شود و خوردن شیر مداوم نوزاد با شیر مادر مدفوع نوزاد را افزایش می‌دهد و بیلی روبین سریعتر از بدن نوزاد دفع می‌شود.

بدیعی ن‍ژاد با بیان اینکه آسیب‌های مغزی مهم‌ترین آسیب زردی در نوزاد است، اذعان کرد: با ایجاد زردی در نوزاد ممکن است با افزایش میزان سم بیلی روبین در خون از سد خونی مغز بگذرد و در بخش‌های از مغز رسوب کند و چون قابل برگشت نیست موجب معلولیت و فلج شدن نوزاد شود.

وی افزود: پزشکان باید میزان بیلی روبین نوزاد را پس از تولد بسنجند، زیرا اگر مقدار زردی نوزاد افزایش یابد عوارض این عارضه به صورت جسمی و ذهنی بروز می‌کند.

بدیعی نژاد گفت: علائم نوزادانی که زردی آنها به موقع تشخیص داده نشود و درمان نشوند شامل خواب آلودگی، گریه با صدای بلند، انحراف در صورت است و با وجود این علائم بیشتر این نوزادان می‌میرند و یا در صورت زنده ماندن دچار فلج مغزی و عقب ماندگی ذهنی می‌شوند.

منبع خبر : مطلب تکمیلی از ایسنا

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *