علت ناله نوزاد تازه متولد شده در خواب

علت ناله نوزاد تازه متولد شده در خواب | آیا صدا درآوردن نوزاد در خواب طبیعی است؟

هنگامی که نوزدان در خواب ناله می‌کنند و یا به اصطلاح غر می‌زنند و صدای گریه نوزاد شنیده می‌شود،‌ والدین این صداها را پای گرسنگی یا ناراحتی فرزندشان می گذارند. نوزادی که گریه از سر گرسنگی و یا ناراحتی سر می دهد کاملاً مشخص است و مادر تفاوت این گریه را با دیگر گریه های کودک متوجه می شود. پس هنگام ناله نوزاد در خواب و یا به خاطر صداهایی دیگر که در می آورد، کودک را از خواب بیدار نکنید.

ناله نوزاد تازه متولد شده

اگر نوزاد شما دو یا سه روز بعد از تولدش ناله داشته باشد می تواند به دلیل مشکلات تنفسی باشد به همین دلیل به شما توصیه می کنیم که حتماً نوزاد خود را برای معاینه حضوری به متخصص نوزادان ببرید تا علت ناله کردن او مشخص و درمان شود.

کودک یا نوزاد هنگامی که خواب است ممکن است صدایی هایی مانند غُر زدن و یا ناله از خود سر دهد. در برخی موارد نیز کودک یا نوزاد در حین خواب گریه می کند که کاملاً طبیعی است. ناله کردن نوزاد در خواب نیز طبیعی است و نباید والدین نگران شوند.

مطلب پیشنهادی: ۱۰ نکته شگفت انگیز و عجیب (اما کاملاً عادی) درباره نوزاد تازه متولد شما

دلایل ناله نوزاد در خواب چیست؟

برخی از نوزادان نوعی خرناس به‌خصوص دارند که این نشانه بیماری نیست. در صورتی که در کودکان خر و پف همانند بزرگسالان مشاهده شد باید به پزشک مراجعه شود چراکه ممکن است نشانه ای از مشکلات تنفسی و یا حلق و بینی باشد. بهتر است هنگامی که صدایی از نوزاد خود می شنوید چند لحظه صبر کنید تا مطمئن شوید کودک در خواب سر و صدا می ‎کند یا بیدار است و تقاضای شیر دارد.
در برخی موارد مشاهده شده است که ناله نوزاد در خواب مانند درد در انسان های بالغ است و نوزاد در نیمه شب به دفعات زیادی از خواب بیدار می شود و مقدار کمی شیر می خورد و دوباره به خواب می رود. این جای نگرانی نیست. اما اگر در نیمه شب با دل درد نوزاد به همراه جیغ و داد شدید از خواب بیدار شود باید سریعاً به پزشک مراجعه شود.
گاهی ممکن است که شیر مادر برای نوزاد کافی نباشد و بهتر است که اقداماتی برای افزایش شیر مادر و یا جایگزین کردن مکمل های غذاهای انجام شود. اما اگر وزن گیری نوزاد بسیار خوب و مطلوب بوده است و در مدت یک ماه وزن ایده آل و خوبی پیدا کرده است جای نگرانی نیست.
در موارد دیگر مشاهده شده است که نوزادان پنج تا شش ماهه در خواب از خود ناله سر می دهند که این به دلیل ادامه داشتن کولیک شیرخوارگی تا ۶ ماهگی است. در صورتی که با داروهای ضد نفخ مانند شربت گریپ میکسچر و یا قطره دایمتیکون بهبودی حاصل نشد بهتر است نوزاد توسط متخصص اطفال معاینه شود و در صورت لزوم آزمایش از نوزاد گرفته شود. پس از معاینه نوزاد توسط پزشک اگر مشخص شود که ناشی از کولیک است، درمانی ندارند و باید تحمل شود. توجه داشته باشید که ناله کردن، گریه نوزاد و این قبیل کارها یک مسئله فیزیولوژیک است و بعد سه ماهگی کم کم خوب می شود.

در برخی موارد ناله نوزاد در خواب ناشی از بالشت نامناسب او است و باید در انتخاب بالشت نوزاد بسیار دقت کنید.

مطلب پیشنهادی: ۸ وضعیت بدنی برای شیردهی آسان به نوزادانعلت ناله نوزاد تازه متولد شده چیست

در برخی موارد مشاهده شده است ناله نوزاد در خواب ناشی از درد در بدن نوزاد می باشد. پس بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید، زیرا با توجه نکردن به آن ممکن است که مشکلات زیادی برای نوزاد شما ایجاد شود.
بعضی از نوزدان نیز علاوه بر اینکه در هنگام خواب از خود ناله سر می زنند دست و پای خود را می کشند. تمام نوزادان این حرکات را در داخل رحم مادر انجام می دهند و طبیعی است اما این احتمال هم وجود دارد که نوزاد شما به خاطر دل درد نوزاد است که ناله می کند و بهتر است برای مشخص شدن این حالت ها حتماً توسط متخصص اطفال معاینه شود تا اگر دل درد دارد، با تجویز دارو برطرف شود.

ناله کودک در خواب بخاطر نرمی حنجره

برای اینکه مطمئن شوید دلیل اصلی ناله نوزاد در خواب چیست و بدانید که چگونه باید آن را درمان  کرد تنها راه، معاینه حضوری توسط پزشک است. در هر صورت اگر نوزاد تازه متولد شده شما تنفس نرمال دارد و دچار گرفتگی بینی نمی شود ممکن است دلیل ناله های او در خواب به دلیل نرمی حنجره باشد. در این صورت جای نگرانی نیست و این موضع در حالت کلی بعد از مدتی خود به خود بهبود میابد.

ناله نوزاد در خواب به دلیل قولنج

اگر نوزاد شما در روزها ارام است و ناله ها و گریه های او شب هنگام شروع می شود، دلیل این ناله ها را می توان کولیک و یا همان قولنج دانست که در این صورت می توانید برای درمان از شربت های گریپ میچر و یا قطره پدی لاکت استفاده کنید.

اشتراک‌گذاری
یک نظر
  1. ?دلیل خنده ناگهانی اطفال چیست؟

    ?در واقع لبخند نوزاد یک هفته ای متقارن نیست و ماهیچه ها هنوز برای خندیدن توانمند نیستند.
    ?نوزاد در این سن تنها در خواب می خندند و چون در جواب نوازش یا یک حس نیست و ارتباطی به دنیای خارجی ندارد به آن لبخند دائمی گویند.

    ?لبخند گوشه لب او نشانه احساسات و شادی اش نیست.
    ? خنده برای یک نوزاد به جز برقراری ارتباط راهی است که برای مجذوب کردن والدین از آن استفاده میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.