علت سکسکه زیاد نوزاد/ آیا سکسکه نوزاد خطرناک است؟!

علت سکسکه زیاد نوزاد، علت سکسکه نوزادان، علت سکسکه نوزاد، علت سکسکه نوزاد چیست، علت دیر آروغ زدن نوزاد، علت بالا آوردن شیر در نوزادان

علت سکسکه نوزاد چیست؟
هنگامی که دیافراگم منقبض می‌شود، تارهای صوتی به سرعت بسته می‌شوند و این واکنش باعث ایجاد سکسکه می‌شود. اگرچه سکسکه در نوزادان بدون هیچ علت ظاهری رخ می‌دهد اما تغذیه در برخی موارد باعث انقباض دیافراگم می‌شود. در مواردی که به کودک بیش از اندازه غذا داده شود یا با سرعت زیادی غذا داده شود که اغلب موجب فرو بردن حجم زیادی هوا می‌شود، شکم نوزاد منبسط شده و باعث فشار به دیافراگم و در نهایت شروع سکسکه می‌شود.

اگر سکسکه به‌طور مداوم اتفاق می‌افتد و باعث ایجاد ناراحتی نوزاد می‌شود ممکن است به دلیل رفلاکس معده گاستروازوفاژیال (GER) باشد.

در این وضعیت، غذای هضم شده و اسید معده از طریق مری بازمی‌گردد و باعث تحریک دیافراگم و سکسکه می‌شود. البته سکسکه همیشه به دلایل تغذیه‌ای و مشکلات معده رخ نمی‌دهد و ممکن است دلایل ناشناخته‌ای نیز داشته باشد.

چگونه سکسکه‌ی نوزاد را متوقف کنیم؟
به طور معمول سکسکه به نوزاد آسیبی نمی‌رساند و می‌توانید صبر کنید تا سکسکه به خودی خود قطع شود اما اگر این وضعیت مدت طولانی ادامه یافت بهتر است با پزشک مشورت کنید.

ریفلاکس معده نیز می‌تواند موجب سکسکه شود. از علائم ریفلاکس معده در نوزاد می‌توان به گریه بیش از حد نوزاد به خصوص به هنگام تغذیه و پس از آن و قوس دادن بیش از حد کمر نوزاد به هنگام تغذیه و پس از آن اشاره کرد. در صورتی که نوزادتان مشکوک به ریفلاکس معده است حتماً به پزشک مراجعه کنید

همچنین می‌توانید از روش‌های زیر برای متوقف کردن سکسکه نوزاد کمک بگیرید:
آروغ نوزاد را بگیرید:
هنگامی که معده با هوا پر می‌شود ممکن است به دیافراگم فشار آورده و باعث ایجاد اسپاسم شود. به هنگام تغذیه نوزاد بهتر است آروغ او را بگیرید تا حجم هوای معده نوزاد کاهش یافته و از سکسکه جلوگیری شود. به گفته آکادمی پزشکان اطفال ایالات متحده، بهتر است عمل آروغ گیری نوزادان پس از هر بار تغذیه نوزاد به مقدار یک تا ۱.۵ لیتر انجام بگیرد.
استفاده از پستانک: مکیدن پستانک می‌تواند به رهایی دیافراگم و توقف سکسکه کمک کند.
استفاده از داروی گرایپ واتر: گرایپ واتر (گریپ میکچر) مخلوطی از گیاهان و آب است و به‌طور سنتی برای درمان قولنج نوزادان و دیگر مشکلات معده استفاده می‌شود. این دارو معمولاً از ترکیب گیاهانی مانند زنجبیل، رازیانه، بابونه، دارچین تشکیل می‌شود. اگر علت سکسکه مشکلات معده باشد این دارو می‌تواند به توقف آن کمک کند. هرچند شواهد علمی به‌طور قطعی تأثیر این دارو را تأیید نمی‌کند اما عوارض جانبی بسیار پایین آن باعث می‌شود بسیاری از آن برای درمان سکسکه کمک بگیرند.
مالیدن کمر نوزاد: مالیدن کمر نوزاد و تکان دادن او به جلو و عقب می‌تواند به آرام شدن او و تسکین اسپاسم‌های احتمالی کمک کند.

از چه اقداماتی به هنگام سکسکه باید اجتناب کرد؟
بسیاری از روش‌های توقف سکسکه به‌طور سنتی رواج دارند که پایه و اساس علمی ندارند. در این میان می‌توان به بالا و پایین پریدن، نوشیدن جرعه جرعه آب به هنگام پریدن و کشیدن زبان به بیرون اشاره کرد. از انجام این گونه اقدامات روی نوزاد اجتناب کنید چرا که بسیاری از این روش‌ها علاوه بر بی‌اثر بودن می‌توانند خطرناک باشند.

چگونه از سکسکه جلوگیری کنیم؟
اگرچه سکسکه اغلب قابل پیشگیری نیست اما روش‌های زیر ممکن است به جلوگیری از آن کمک کند:
پیش از اینکه نوزاد بیش از اندازه گرسنه شود به او غذا بدهید.
تا نیم ساعت پس از هر بار تغذیه نوزاد را بنشانید.
بطری شیر را در وضعیتی قرار دهید که هوایی نزدیک نوک پستانک آن نباشد.
مطمئن شوید دهان نوزاد به طور کامل دور دهانه پستانک بطری یا سینه مادر قفل می‌شود.

چه زمانی برای سکسکه نوزاد باید به پزشک مراجعه کرد؟
به طور معمول سکسکه در نوزادان زیر ۱۲ ماه عاملی برای نگرانی محسوب نمی‌شود.
اگر سکسکه به‌طور مداوم برای نوزاد رخ می‌دهد یا باعث ناراحتی او می‌شود می‌توانید به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت سلامت نوزاد مشخص شود.

ریفلاکس معده نیز می‌تواند موجب سکسکه شود. از علائم ریفلاکس معده در نوزاد می‌توان به گریه بیش از حد نوزاد به خصوص به هنگام تغذیه و پس از آن و قوس دادن بیش از حد کمر نوزاد به هنگام تغذیه و پس از آن اشاره کرد.

در صورتی که نوزادتان مشکوک به ریفلاکس معده است حتماً به پزشک مراجعه کنید. درمان این وضعیت به طور معمول به راحتی صورت می‌پذیرد. همچنین اگر پس از یک سالگی کودک همچنان به سکسکه دچار می‌شود مراجعه به پزشک توصیه می‌شود.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *