علت سوزش و درد واژن بعد از نزديکی چیست؟

چرا خانم ها از روابط جنسی خودداری می کنند؟
برقرار کردن رابطه جنسی، باید تجربه خوشایندی برای هر دو طرف باشد؛ اما برای برخی از خانم ها، روابط جنسی به هیچ عنوان لذتبخش نیست. هرچند روابط جنسی دردناک اغلب از دلایل جسمانی ناشی می شوند، اما مسائل روانی و عاطفی نیز می تواند در ایجاد آن دخیل باشند.

درد خفیف در طول رابطه جنسی، موضوع مهمی به شمار نمی رود؛ گاهی اوقات عدم عشقبازی و تحریک پیش از رابطه جنسی یا دخول از زاویه ای نامناسب، باعث احساس درد خفیفی در خانم ها می شوند.

دلایل اصلی درد رابطه جنسی در خانم ها
فقدان لوبریکاسیون کافی

خشکی واژن هنگام برقراری رابطه جنسی، علت اصلی درد رابطه جنسی در خانم ها است؛ خیس نبودن واژن هنگام رابطه جنسی در برخی مواقع، برای آقایان نیز ناخوشایند می شود. این موضوع می تواند از عدم تحریک کافی یا مشکلات جدی تری مانند آتروفی واژن ناشی شود. آتروفی واژن تنها با سه جلسه لیزر جوانسازی واژن برطرف می شود.

عفونت و التهاب
عفونت های واژینال ( قارچی و باکتریایی) و عفونت مجاری ادراری، علت های رایج التهاب و تحریک واژن و روابط جنسی دردناک هستند. رابطه جنسی خشن نیز می تواند باعث التهاب و تورم واژن شود و عمل دخول را دشوار کند. برقرار کردن رابطه جنسی به صورت ملایم، به تمام زوج ها توصیه می شود.

آسیب ها و زخم ها
درد رابطه جنسی ممکن است ناشی از زخم ها یا آسیب های مختلفی باشد که در اثر تصادف، جراحی، زایمان یا شکستگی لگن ایجاد شده اند.

وجود بیماری ها
بیماری های التهابی لگنی، بارداری خارج رحمی، پرولاپس رحم، رحم رترووِرس (رحم رو به عقب)، التهاب مثانه، فیبروئید رحم، سندرم روده تحریک پذیر، کیست تخمدان، آندومتریوز، و هموروئید بیماری هایی هستند که می توانند باعث درد شدید رابطه جنسی شوند. شدت این مشکلات در خانم ها، با هم متفاوت است. این بیماری ها به طور معمول با آنتی بیوتیک و دارو، درمان می شوند. واژینیسموس (انقباض غیرارادی عضلات کف لگن) نیز، یکی از علت های قابل پیشگیری درد رابطه جنسی است.

بیماری های مقاربتی
هرپس تناسلی (تبخال تناسلی)، زگیل تناسلی و عفونت های ناشی از ویروس HPV، از جمله بیماری های مقاربتی هستند که برقراری روابط جنسی را برای شخص، دردناک می کنند.

علت های روانی و عاطفی
استرس خانم ها، عاملی است که باعث سفت شدن عضلات کف لگن و درد رابطه جنسی می شود. احساس ناامنی، افسردگی، اضطراب، خود کم بینی، عدم رضایت از خود، روابط ناسالم و ترس از برقراری رابطه جنسی علت های روانی و عاطفی رابطه جنسی دردناک هستند.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *