علت درد و سوزش هنگام نزديكی چیست؟/ دلایل اختلالات جنسی در خانمها

 شایعترین اختلالات جنسی در خانمها کدامها هستند؟
بر خلاف تصور عامه، فیزیولوژی و عملکرد جنسی در خانمها پیچیده تر و کامل تر از مردان است. شایعترین اختلالات جنسی در خانمها شش نوع به قرار زیر هستند: اختلال در میل جنسی، اختلال در برانگیختگی، اختلال در رسیدن به ارگاسم، اختلال درد، اختلال در ترشحات، اختلال در رضایتمندی.

علت اختلال عملکرد جنسی در زنان چیست؟
باید دید که یک خانم چه نوع اختلال در عملکرد جنسی دارد. مثلا اختلال در برانگیختگی جنسی دارد یا اختلال در رسیدن به ارگاسم. هر کدام از اختلالات جنسی در زنان به دو دسته بزرگ تقسیم می شوند: اولیه و ثانویه. در نوع اولیه بیمار در تمام طول زندگی جنسی خود دارای یک اختلال بخصوص بوده است. در نوع ثانویه، خانم بدنبال یک بیماری، یک حادثه روحی روانی، یک جراحی و یا مصرف بعضی از داروها، دچار اختلال جنسی می شود. برای پاسخ دقیق به سئوال شما هر نوع اختلال در عملکرد جنسی در زنان دارای دو منشاء است: یا عضوی (جسمی) است و یا روحی روانی.

از علل عضوی (جسمی) مهم می توان از موارد زیر نام برد:
-آسیب به عرق لگن مثلا بدنبال جراحیهای لگنی و پرتو درمانی لگن
-آسیب به نخاع که در آن اعصاب عروق لگنی آسیب می بینند
-مصرف بعضی از داروها، که مهمترین آنها داروهائی است که در روانپزشکی بکار می روند. توجه داشته باشید که قطع و یا تعویض دارو باید فقط به دستور پزشک باشد.
-اعتیاد به مواد مخدر
-برداشتن کلیتوریس
-اختلالات هورمونی

از علل روحی روانی می توان از موارد زیر نام برد:
-سابقه سوء استفاده جنسی
-سابقه تجربه جنسی نامناسب، یکی از آنها اصرار به برقراری رابطه زناشوئی به هر قیمت در شب زفاف است
-سوء استفاده عاطفی
-ترس از حاملگی
-ترس از ترد شدن توسط شوهر
-ترس از ازدست دادن کنترل حین ارگاسم
-داشتن تصویر نامناسب از بدن
-مشکل در روابط با همسر، مثل اختلافات خانوادگی
-استرسهای زندگی مثل مشکلات اقتصادی، بیکار شدن و طلاق
-گناه دانستن رابطه زناشوئی
-باورهای فرهنگی و اجتماعی
-سایر اختلالات روانی مثل افسردگی
احتمال اینکه اختلال در ارگاسم منشاء روحی روانی داشته باشد خیلی بیشتر از منشاء جسمی است.

چرا بعضی از زنان مقاربت دردناک دارند؟
از نظر پزشکان مقاربت دردناک در ۸۰ درصد از زنان علت فیزیولوژیکی دارد. این علل عبارتند از کاهش در هورمون زنانگی که منجر به خشک شدن مهبل (واژن) می‌شود. وجود عفونتها بویژه عفونتهای قارجی ، عفونتهای ادراری، عفونت لگنی و برخی از مشکلات ارتوپدی و در مواردی نیز یبوست مزمن می‌تواند نقش داشته باشد .

یک عامل شناخته شده دیگر valvar vestibulitis است که به صورت التهاب در بخش خاصی از واژن است و شایعترین علت ، مقاربت دردناک است که اغلب نادیده گرفته می شود .

یک نوع خاصی از مقاربت دردناک که به عنوان گرفتگی عضلات مهبل شناخته شده است که باعث گرفتگی غیر ارادی ماهیچه های واژن شده و گاهی می توانند چنان قوی باشند که واژن بسته شده و نفوذ (دخول) فوق العاده دردناک یا غیر ممکن شود. این مشکل اغلب ریشه در یک آسیب روانی دارد. ذر ضمن اگر یک خانمی دارای میل جنسی نباشد و دچار برانگیختگی جنسی نشود، مقاربت با وی دردناک خواهد بود.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *