علت خشکی پوست نوزاد تازه متولد شده چیست؟!

علت خشکی پوست نوزاد تازه متولد شده، علت قرمزی پوست نوزاد تازه متولد شده،  علت قرمزی پوست صورت نوزاد ، علت سرخ شدن صورت نوزاد،  پوسته ریزی بدن نوزاد،  بوسه فرشته در نوزادان،  لکه های قرمز روی صورت نوزادان

پوست نوزاد شما میتونه حتی موقع به دنیا اومدن هم دچار خشکی باشه. این اتفاق زمانی میفته که نوزاد شما بعد از ۴۰ هفته بارداری به دنیا بیاد. نیازی به نگرانی در این مورد نیست، چون که بعد از چند روز به صورت طبیعی درمان میشه.

خشکی پوست نوزادان یه اتفاق رایجه که میتونه نوزاد شما رو تحت تاثیر خودش قرار بده. پوست نوزاد شما بی نهایت حساسه و بنابراین ممکنه براحتی دچار خشکی بشه.

علاوه بر حساسیت، آب و هوا هم میتونه روی پوست نوزاد تاثیر داشته باشه. با توجه به ضعیف بودن نوزادان و اینکه خیلی به مراقبت احتیاج دارن ضروریه که شما برای پیشگیری از خشک شدن پوست نوزادتون کار‌هایی انجام بدین. 

اگه نوزاد رو موقع حموم بردن بیش از حد در آب نگه دارین ممکنه که به خشکی پوست دچار بشه. هر چه پوست نوزاد بیشتر حساس باشه، صدمه بیشتری هم میبینه.

استفاده از صابون بچه در هفته‌های اول تولد، رطوبت زیادی رو از پوست نوزاد میگیره. علاوه بر این صابون بچه چربی‌های طبیعی پوست نوزاد رو از بین میبره و باعث خشک شدن پوست میشه.

هوای سرد زمستان رطوبت و چربی‌های طبیعی پوست نوزاد رو از بین میبره و باعث خشک شدن پوست نوزاد میشه. همچنین در صورتی که نوزاد به مدت طولانی در اتاق بمونه، پوستش خشک میشه مخصوصا اگه در معرض هوای گرم قرار بگیره.

گاهی اوقات نوزاد دچار اگزما میشه که مشکلی شایع در بین نوزادانه. اگه نوزاد شما دچار اگزما بشه، پینه‌هایی به رنگ قرمز روی پوستش به وجود میاد. در این صورت حتما باید برای درمان نوزادتون به پزشک مراجعه کنین.

روش‌های پیشگیری از خشکی پوست در نوزادان
همیشه سطح آب بدن نوزادتون رو کنترل کنین، چه وقتی که با شیر طبیعی اون رو تغذیه میکنین چه وقتی که با شیر خشک این کار رو میکنین.

بدن نوزادتون رو روزی دو بار با استفاده از مرطوب کننده بدن نوزاد، مرطوب کنین. در صورتی که خشکی پوست نوزاد شما بیش از حده، برای اقدامات جدی‌تر به پزشک مراجعه کنین.

با استفاده از یه دستگاه هواساز مناسب، هوای اتاق نوزاد رو تصفیه و مرطوب کنین. بهتره که از یه مدل هواساز بی صدا استفاده کنین.

نوزادان رو بعد از حمام زدن به خوبی خشک کنین. کودکان رو هم بعد از استخر رفتن با استفاده از آب بهداشتی، خوب تمیز کنین. کلر موجود در آب استخر باعث خشک شدن پوست کودک شما میشه.

در طول زمستان و روز‌های سرد نوزاد رو به خوبی بپوشونین. همچنین برای شستن لباس نوزادان، از شوینده‌های مخصوص نوزادان استفاده کنین.

از چه روغن یا لوسیونی استفاده کنیم؟
اگه نوزاد شما دچار خشکی پوست بشه، میتونین از لوسیون‌هایی برای ماساژ بدن نوزادتون استفاده کنین. در ادامه تعدادی از این لوسیون‌ها و روغن‌های مجاز و غیر مجاز رو ذکر میکنیم:

لوسیون‌های مناسب برای ماساژ نوزادان
روغن آفتابگردان:
این روغن مقدار زیادی اسید لینولئیک داره که نوعی اسید چربه و پوست نوزاد شما رو در برابر خشکی محافظت میکنه. روغن آفتابگردان بهترین لوسیون برای پوست خشک نوزاده.

روغن حاصل از تخم‌های انگور: این روغن هم مقدار زیادی اسید لینولئیک داره که مانع از خشکی پوست کودک میشه و پوست کودک رو تقویت میکنه.

روغن معدنی بدون عطر مخصوص کودک: روغن بچه مخصوص خشکی پوست، بی بو و شفافه. این روغن پوست نوزاد رو مرطوب میکنه و از اون در مقابل خشکی محافظت میکنه.

نرم کننده‌های حاصل از مواد نفتی: این محصولات به صورت ویژه برای نرم کردن پوست نوزاد و حفظ کردن کشسانی پوست نوزاد ساخته شده اند.

لوسیون‌های غیر مجاز برای پوست نوزاد

روغن خردل: باعث ایجاد اثری سمی روی پوست نوزاد میشه و مقاومت پوست در مقابل آسیب‌ها رو از بین میبره.
روغن بادام زمینی تصفیه نشده: این روغن حاوی چند پروتئینه که موجب ایجاد واکنش‌های آلرژیک در نوزاد شما میشه که در نهایت باعث خشکی پوست میشن.

روغن‌های گیاهی: بعضی از روغن‌های گیاهی حاوی مقدار زیادی از اسید چرب الئیک اسید هستن. این روغن‌های گیاهی اصلا برای پوست خشک مناسب نیستن و باعث بیشتر شدن خشکی پوست میشن.

روغن زیتون: روغن زیتون حاوی مقدار زیادی الئیک اسیده. این روغن در مقایسه با روغن آفتابگردان، به مقاومت طبیعی پوست آسیب وارد میکنه. گاهی اوقات هم باعث سرخی پوست میشه.

منبع خبر : ۲nafare

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *