علت حرکات ریتمیک جنین سکسکه است!

سکسکه جنین یک حرکت سریع و تکراری و ریتمیک است…

سکسکه جنین در رحم، حرکات کوچکی است که دیافراگم جنین وقتی شروع به تنفس می کند ایجاد می کند. هنگامی که نوزاد نفس می کشد، مایع آمنیوتیک وارد ریه هایش می شود، و باعث انقباض دیافراگم می شود. باعث سکسکه جنین در رحم می شود.

علت حرکات ریتمیک جنین سکسکه است

سکسکه جنین یک حرکت سریع و تکراری است که قطعا متوجه آن می شوید. در ابتدا ممکن است فکر کنید سکسکه ضربه های نرم است، اما بعد تکرار می شود. اگر توجه كنید، متوجه خواهید شد كه ریتم سکسکه جنین مانند بزرگسالان است كه توسط جنبش دیافراگمی ایجاد می شود. البته در بزرگسالان به جای مایع آمنیوتیك، در ورود سریع هوا سکسکه ایجاد می شود.

به گفته آن براون، MD، مدیر پزشکی، خدمات بهداشتی زنان در بیمارستان Inova Loudoun در لسبورگ، ویرجینیا، "شروع سه ماهه سوم بارداری، زمانی است که بیشتر زنان متوجه سکسکه جنین می شوند، اما سکسکه را می توانید در سونوگرافی در سه ماهه اول ببینید؛ زمانی که دیافراگم جنین رشد می کند. "

چه عواملی باعث سکسکه جنین می شود؟

علت حرکات ریتمیک جنین
بر خلاف بچه ها و بزرگسالان، سریع ناهار خوردن باعث سکسکه جنین نمی شود. هنگامیکه جنین در رحم سکسکه می کند، چندین نقطه عطف رشدی رخ می دهد – که نشان می دهد او در مسیر رشد قرار دارد. در اینجا پیشرفت جنین در هنگام سکسکه ذکر شده است:

۱- دستگاه تنفسی
توانایی جنین برای دم و بازدم مایع آمنیوتیک – و به این ترتیب سکسکه- نشانه خوبی است که دیافراگم او در حال رشد است. براون می گوید: این روند در حدود ۱۰ هفتگی آغاز می شود، گرچه احتمالا تا چند ماه متوجه سکسکه جنین نمی شوید.

۲- سیستم عصبی
بر اساس گزارش Brandi Ring، MD، یک متخصص زنان و زایمان در Mile High OB-GYN در دنور، "سکسکه جنین نشان دهنده فعال شدن عصبی است که دیافراگم را کنترل می کند." آنها تایید می کنند مغز و نخاع در حال انجام کار خود هستند. به عبارت دیگر، سکسکه جنین به این معنی است که نوزاد از نظر عصبی به اندازه کافی رشد کرده است تا بتواند در خارج از رحم زنده بماند!

۳- رفلکس
علاوه بر تنفس، نوزاد در حال تمرین شیر خوردن، مکیدن انگشت شست و خمیازه کشیدن است. شار لا پورت، مربی پرستار در بخش مراقبت NYC در بروکلین، نیویورک می گوید: و همه این فعالیت ها می توانند باعث سکسکه شوند.

از آنجا که هر بارداری منحصر به فرد است، هیچ قاعده ای برای تعداد سکسکه وجود ندارد. لاپورت توضیح می دهد که سکسکه جنین می تواند به صورت تصادفی و گاهی چندین بار در روز رخ دهد. با این حال، بعضی از نوزادان خیلی سکسکه نمی کنند. با گذشت سه ماهه سوم، احتمالا با ریتم های جنین آشنا شده اید. این زمانی است که احتمالا سکسکه های جنین را بیشتر متوجه خواهید شد.

چگونه می توانید مطمئن شوید جنبش هایی که احساس می کنید طبیعی هستند؟
به غرایز خود اعتماد کنید. هرگز تردید نکنید و اگر سئوالی دارید یا نگران هستید با پزشک تماس بگیرید. گرچه سکسکه جنین کاملا طبیعی است، هر گونه نگرانی در مورد حرکات جنین باید فورا مورد توجه قرار گیرد و بررسی شود. اگر در حال شمارش روزانه ضربات جنین هستید، هر سکسکه را به عنوان یک حرکت در نظر بگیرید. با توجه به گفته های براون،" سکسکه در رحم، یکی از رایج ترین حرکات جنین است."

چگونگی توقف سکسکه جنین
هیچ راهی برای توقف سکسکه جنین در رحم وجود ندارد. تغییر موقعیت، راه رفتن و نوشیدن آب ممکن است کمک کند، زیرا هر محرک جدید باعث تغییراتی می شود. اما بهترین راه برای مقابله با سکسکه جنین چیست؟ به سادگی آنها را در آغوش بگیرید. براون می گوید: "سکسکه های جنین یکی از چیزهایی است که بخشی از بارداری هستند." "در نهایت به نقطه ای می رسید که به آن ها توجه نمی کنید".

چه زمانی باید انتظار سکسکه داشت؟

در سه ماهه دوم یا سوم متوجه سکسکه جنین می شوید. بسیاری از مادران در ششمین ماه بارداری متوجه این حرکات تند و تیز می شوند. اما مانند حرکت جنین، هر کسی در زمانی متفاوت متوجه این حرکات می شود. بعضی از نوزادان چندین بار در روز دچار سکسکه می شوند. برخی دیگر خیلی دچار سکسکه نمی شوند. علت سکسکه به خوبی درک نمی شود. یکی از نظریات این است که سکسکه جنین در بلوغ ریه نقش دارد. خبر خوب این است که در بیشتر موارد این رفلکس طبیعی است و فقط بخش دیگری از بارداری است.

مهم است که توجه داشته باشیم که معمولا سکسکه نشانه خوبی است. پس از هفته ۳۲ بارداری، کمتر پیش می آید سکسکه جنین هر روز رخ دهد. اگر سکسکه همچنان ادامه یابد و بیش از ۱۵ دقیقه طول بکشد یا جنین دو یا سه بار در روز دچار سکسکه شود باید با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا سکسکه است یا لگد زدن؟
حرکت به اطراف بهترین راه برای تعیین این مسئله است که جنین در حال لگد زدن است یا سکسکه کردن. گاهی اوقات ممکن است جنین راحت نباشد و تکان بخورد یا اگر چیزی گرم، سرد یا شیرین بخورید حواس جنین را تحریک می کنید. ممکن است این حرکات را در قسمت های مختلف شکم خود احساس کنید (بالا و پایین، پهلوها) و یا ممکن است با تغییر موقعیت حرکات متوقف شوند. در این صورت فقط لگد زدن است.

اگر نشسته باشید و احساس حرکات ریتمیک از یک ناحیه شکم داشته باشید سکسکه است. 

آیا باید نگران باشم؟
سکسکه معمولا یک رفلکس طبیعی است. اما اگر در انتهای بارداری مکرر و پایدار باشد، می تواند نشان دهنده مشکل در بند ناف باشد. فشرده سازی بند ناف، زمانی که منبع خون و اکسیژن کاهش می یابد یا به جنین نمی رسد، معمولا در هفته های آخر بارداری یا در حین زایمان اتفاق می افتد. عوارض ناشی از مسائل مربوط به بند ناف ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تغییر ضربان قلب جنین
تغییر فشار خون جنین
تولید CO2 در خون جنین
آسیب مغزی
تولد فرزند مرده

در یک بررسی در مورد مشکلات بند ناف به عنوان یک علت تولد فرزند مرده منتشر شده در BMC بارداری و زایمان، نویسندگان مطالعه ای بر روی گوسفند انجام دادند. مطالعات نشان می دهد که سقط جنین ممکن است با فشرده سازی بند ناف ایجاد شود. نویسندگان معتقدند سکسکه بعد از هفته ۲۸ بارداری و ۴ بار در روز می تواند هشداردهنده باشد.

اگر بعد از هفته ۲۸ بارداری ، تغییرات ناگهانی در سکسکه جنین رخ داد، مثلا اگر سکسکه قوی تر بود یا طولانی تر از حد معمول بود، می توانید با پزشک خود تماس بگیرید. آنها می توانند شما را بررسی کنند و در صورتی که مشکل وجود داشته باشد، به بررسی مشکل می پردازند.  

منبع خبر : ooma

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *