علت تغییرات پوستى در یائسگى/ جلوگیری از چین و چروک پوست در بائسگی/ فواید کرم هاى فیتواستروژن

پوست نیز مانند دیگر اعضاى بدن در ابتداى دوره یائسگى که به دنبال قطع هورمون استروژن و پروژسترون و توقف قاعدگى اتفاق مى افتد، دستخوش تغییرات فراوان مى شود، مثل: چین و چروک هایى که شما در نواحى گونه، پلک ها، زیرچشم و اطراف چانه مى بینید.

✴ تغییرات پوستى در یائسگى معمولا به دلیل از دست رفتن بافت تشکیل دهنده پوست یا همان کلاژن در لایه هاى اپیدرم(لایه خارجى پوست)، درم و هیپودرم(لایه زیرین پوست) اتفاق مى افتد.

کلاژن نوعى پروتئین است که باعث ضخامت و کلفتى پوست شده و به آن قابلیت ارتجاعى مى بخشد. میزان این پروتئین از سن چهل سالگى به تدریج کم شده تا اینکه با شروع یائسگى به میران قابل توجهی کاهش مى یابد.

هر زن یائسه، به طور متوسط ۱/۲ درصد از کلاژن بدنش را در سال از دست مى دهد. این روند در یکى دو سال اول یائسگى، بیشتر از سال هاى بعدى است. به طورى که در ۵ سال اول یائسگی، کلاژن پوست ۲۰ درصد کاهش مى یابد. مطالعات نشان مى دهد، مهم ترین دلیل خشکى و نازک شدن پوست در سنین بعد از ۴۵ سالگى، یائسگى و کاهش کلاژن است که در مدت کم به صورت خط هایى در نواحى صورت، چانه و گونه بروز مى کند.

مسئله مهم دیگرى که در این زمان بروز مى کند، کشیدگى پوست در گونه، اطراف پلک، زیر بغل و ناحیه سینه است که در برخى موارد با خارش شدید همراه است.

کاهش فعالیت غده هاى چربى ساز و غده هایى که مسئولیت تعریق بدن را به عهده دارند، نیز در این نواحى باعث زبر و خشن شدن پوست و حتى تغییر رنگ نواحى زیر بغل و کشاله هاى ران مى شود.

عوارض یائسگى تنها به پوست محدود نمى شود. افزایش مو هاى نرم و کرکى در پیشانى، بالاى لب ها، اطراف سینه، کم و شکننده شدن مو هاى سر و کند شدن روند رشد ناخن ها از دیگر تغییراتى است که به دلیل قطع ترشح استروژن و در عوض ترشح هورمون مردانه ی آندروژن، یا به عبارتى عدم تعادل بین هورمون هاى مردانه و زنانه در بدن بروز مى کند.

ولى از آنجا که تغییرات پوست به ویژه در ناحیه صورت از دیگر تغییرات دوران یائسگى بارزتر است و این که خانم هایى که چهره زیبا و شاداب ترى دارند، از روحیه و اعتماد به نفس بالاترى نیز برخوردارند، توجه به راه هاى چگونگى حل این مسئله اهمیت ویژه اى خواهد داشت.

براى جلوگیرى از بروز چین و چروک پوست، برخوردارى از تغذیه سالم و استفاده از کرم ها و لوسیون هاى مناسب در قبل و بعد از یائسگى بسیار موثر است.

توجه به آنتى اکسیدان ها نظیر ???? ویتامین E ، C و ویتامین A تاثیر مثبتى در جلوگیرى از این عارضه خواهد داشت. مصرف ویتامین E نظیر جوانه گندم و سویا باعث تجمع کلاژن در بافت پوست مى شود. مواد غذایى غنى از ویتامین C با محافظت از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید، درصد خشکى و زبرى و حساسیت پوست را کاهش مى دهد. ویتامین A نیز مانع از تغییر رنگ پوست و ناهموارى آن مى شود.

استفاده از کرم هاى الفاهیدروکسى اسید که باعث تولید کلاژن مى شود و کرم هاى فیتواستروژن که حاوى ماده گیاهى شبه استروژن هستند و پرهیز از استعمال صابون هاى قلیایى از دیگر اقداماتى است که در طول دوره یائسگى به خانم ها بسیار توصیه مى شود.

ضمن اینکه قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید نیز از جمله دلایل تشدید چین و چروک در این دوران است که باید مورد توجه قرار بگیرد. گذاشتن کلاه لبه دار، مالیدن کرم ضدآفتاب با SPF حداقل ۱۵ و دورى از تماس با اشعه ماوراء بنفش خورشید در فاصله بین ۱۱صبح تا ۳ بعد از ظهر کمک بزرگى به کاهش مضرات نور خورشید مى کند.

همچنین نوشیدن روزانه حداقل ۸ لیوان آب، مصرف حداقل ۵ واحد میوه و سبزى براى تامین ویتامین ها و مواد معدنى مورد نیاز از دیگر اقدامات ضرورى براى خانم هایى است که مى خواهند در دوره یائسگى نیز از پوستى سالم، زیبا و شفاف برخوردار باشند.

منبع خبر : سلامتی

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *