علت به ارگانیسم نرسیدن زنان چیست؟ + ۱۰ توصیه مهم!

به ارگانیسم نرسیدن زنان علل پیچیده ای از جمله عوامل جسمی و عاطفی و روانی دارد…

علت ارضا نشدن زنان هنگام دخول چیست؟

رسیدن به ارگاسم در زنان کار ساده ای نیست. این اوج لذت بخش، در واقع یک واکنش پیچیده است که به بسیاری از عوامل جسمی، عاطفی و روانی بستگی دارد.

علت به ارگانیسم نرسیدن زن

اولین تجربه ارگاسم در زنان ممکن است قبل از رسیدن به دوران بلوغ باشد یا در دوران بزرگسالی اتفاق افتد. معمولا خانم ها با خود ارضایی نسبت به زمانی که با همسر خود رابطه جنسی دارند به اوج لذت جنسی بیشتری می رسند. بسیاری از عوامل می تواند بر توانایی خانم در تجربه ارگاسم، مانند اضطراب و نگرانی ها در بارداری، مشکلات زناشویی، سلامت جسمی و روانی، نارضایتی از شرایط بدنی و ظاهر اندام، استرس و فشار مالی تاثیر داشته باشند. عوامل فرهنگی مذهبی در جامعه مانند انتظاراتی که از یک نقش جنسیتی خاص دارند و احساس گناه در مورد لذت بردن از تجربیات جنسی در ارگاسم تاثیر می گذارند.

به ندرت اختلالاتی که روی عصب لگن تاثیر می گذارند، اختلالات هورمونی و بیماری های مزمن که بر سلامت جنسی و سلامت عمومی تاثیر می گذارند می توانند تاثیری در اختلال ارگاسم داشته باشند.

نگرش منفی نسبت به رابطه جنسی در دوران کودکی می تواند روی اشخاص تاثیر بگذارد همان طور که ممکن است آزار و اذیت جنسی و تجاوز دلیل آن باشد. کاهش میل جنسی و مشکلات زناشویی می توانند عاملی موثر در اختلال ارگاسم باشند. بسیاری از زوج ها به دلیل داشتن مشکلات در روابط زناشویی خود آنورگاسمی را تجربه می کنند مانند عدم ارتباط با همسر، مشکلات حل نشده، خیانت و عدم اعتماد و خشونت.

یکنواختی رابطه زناشویی عاملی موثر در اختلال ارگاسم می باشد به همین دلیل بهتر است بدون اینکه خجالت بکشید درباره انواع تحریک در رابطه جنسی اطلاعات بدست آورید.

دلایل فیزیکی بروز اختلال ارگاسم یا آنورگاسمی در بانوان شامل موارد زیر می باشد:
بیماری ها: بیماری هایی مانند دیابت و بیماری های عصبی، مانند مولتیپل اسکلروزیس (ام اس).
بیماری های مربوط به بانوان: اوج لذت جنسی ممکن است با انجام جراحی های مربوط به خانم ها، مانند هیسترکتومی (عمل جراحی که در آن رحم را برمی‌دارند) یا جراحی سرطان دچار تغییر شود. علاوه بر این، ناتوانی در رسیدن به ارگاسم اغلب با نگرانی های دیگر جنسی مانند مقاربت ناراحت کننده یا دردناک همراه است.
داروها: داروهای فشار خون، آنتی هیستامین ها و داروهای ضد افسردگی ممکن است در رسیدن به ارگاسم اختلال ایجاد کنند.
مصرف الکل و سیگار: مصرف بیش از حد الکل می تواند توانایی عضلات را برای رسیدن به ارگاسم تحت تاثیر قرار دهد. مصرف سیگار هم همان عملکرد را با محدود کردن جریان خون دارد.
افزایش سن: با افزایش سن، تغییرات طبیعی در شکل اندام تناسلی بدن، هورمون ها، سیستم عصبی و سیستم گردش خون ایجاد می شود که همگی می توانند روی تمایلات جنسی شما تاثیر بگذارند. به دلیل کاهش سطح استروژن در دوران یائسگی، جریان خون به واژن و کلیتوریس (اندام جنسی ارتجاعی شکل در آلت تناسلی (فرج) زنان است و تحریک کلیتوریس شایع ترین روش رسیدن به ارگاسم در زنان است) کاهش می یابد. این موضوع می تواند در ارگاسم تاخیر ایجاد کرده و یا به طور کامل این فرایند را متوقف کند.

عوارض جانبی اختلال ارگاسم یا آنورگاسمی در بانوان
زمانی که رابطه جنسی لذت بخش نیست، می توان آن را به یک رابطه سرگرم کننده و رضایت بخش تبدیل کرد. وقتی اختلال ارگاسم ادامه داشته باشد میل جنسی کاهش پیدا می کند و کیفیت رابطه کم می شود. همچنین اغلب باعث تعارض و خشم در رابطه می گردد.

روش های درمان اختلال ارگاسم در زنان
مشکلات پزشکی و افسردگی درمان نشده باید برای درمان اختلال ارگاسم مورد توجه قرار گیرند. نقش هورمون درمانی و خطرات دراز مدت آن برای درمان اختلال ارگاسم هنوز مشخص نیست. اگر یک بیماری مانع توانایی برای رسیدن به ارگاسم شده باشد، درمان علت زمینه ای ممکن است مشکل شما را حل کند. تغییر یا تعدیل داروهایی که موجب مهار ارگاسم می شوند نیز ممکن است علائم را از بین ببرند.

استروژن درمانی، می تواند اثر مثبتی بر عملکرد مغز و خلق و خویی که از عوامل مستقیم بر روی پاسخ جنسی هستند، داشته باشد. استروژن درمانی موضعی در شکل های کرم واژینال یا یک شیاف هستند که در واژن قرار داده شده یا مالیده می شوند و موجب افزایش جریان خون و بهبود تحریک جنسی خواهند شد. در برخی موارد، ترکیبی از استروژن و پروژسترون برای درمان اختلال آنورگاسمی در زنان تجویز می شود.

اگر اختلالات جنسی دیگر (مانند عدم علاقه و درد هنگام رابطه جنسی) با هم اتفاق افتد، به عنوان بخشی از برنامه درمان باید مورد توجه قرار گیرد.

مشکلات زناشویی نقش بسیار مهمی در اختلال ارگاسم دارند. تحریک جنسی در رابطه زناشویی می تواند همه چیزهایی را که برای یک زن برای رسیدن به اوج لذت جنسی ضروری است فراهم آورد. درک عملکرد های مختلف بدن و امتحان کردن انواع مختلف تحریک جنسی نیز کمک کننده می باشد.

برخی از بانوان برای رسیدن به ارگاسم نیاز به تحریک مستقیم یا غیر مستقیم کلیتوریس دارند. برای تحریک بیشتر این منطقه از ناحیه تناسلی می توانید پوزیشن های مختلف را برای رابطه جنسی امتحان کنید. در این تغییر وضعیت، قطعا می توانید پوزیشنی را انتخاب کنید که در آن کلیتوریس و واژن بیشتر تحریک می شوند. ضمن این که لمس این نواحی از سیستم تناسلی و ایجاد ارتعاش در آن می تواند به ارگاسم شما کمک کند. برخی از افراد نیز با تصویرسازی ذهنی در هنگام رابطه جنسی به ارگاسم خود کمک می کنند.

اينکه چه نوع تحريک لمسي رضايت جنسي بهتري براي شما فراهم مي‌کند،‌ بسيار مهم است. مي‌توانيد از دکترتان بخواهيد در مورد آناتومی دستگاه تناسلی تان شما را راهنمايي يا منابعي براي شناخت آن به شما معرفي کند.

درگیری ها و اختلافات در زندگی زناشویی یکی از دلایل آنورگاسمی در زنان است. در این حالت یک مشاور از طریق حل اختلافات و تنش ها می تواند زندگی جنسی شما را به مسیر قبلی خود بازگرداند.

درمان رفتاری شناختی بر روی تغییر افکار منفی که ممکن است شما درباره رابطه جنسی داشته باشید تمرکز دارد. در این درمان تمام افکار منفی از شما دور خواهد شد.

درمانگران جنسی، درمان گرانی هستند که در زمینه مسائل جنسی تخصص دارند. افراد معمولا از مراجعه به درمانگران جنسی به دلیل خجالت سر باز می زنند اما درمانگران جنسی می توانند در درمان آنورگاسمی بسیار مفید باشند. در این نوع درمان مسائل زیر گنجانده شده است:

آموزش های جنسی
کمک به مهارت های ارتباطی
تمرینات رفتاری
خود ارضایی می تواند برای رسیدن به ارگاسم در بانوان موثر باشد ولی همیشگی نیست و تنها همسرتان می تواند شما را به اوج لذت جنسی و آرامش برساند.

همچنین مهم است مطمئن شوید مسئله تنها یک اختلال ارگاسمی است و مربوط به کم بودن میل جنسی نیست. گاهی اوقات هیپنوتیزم و گروه درمانی بانوان می توانند با افزایش تمرکز و غلبه بر ناخودآگاه فرد و به حداقل رساندن اضطراب کمک کننده باشند.

میزان موفقیت در درمان رابطه جنسی می تواند بین ۶۵ تا ۸۵ درصد باشد. در اختلال ارگاسم اولیه درمان معمولا بین ۷۵ تا ۹۰ درصد موارد موفقیت آمیز است. موفقیت در درمان اختلال ارگاسم معمولا با سن زوجین، روان سالم و داشتن رابطه عاشقانه مرتبط است.

روشهای رسیدن به ارگاسم در زنان

۱- دفعات برقراری رابطه جنسی را افزایش دهید

هر چه دفعات رابطه جنسی یک خانم کمتر باشد احتمال رسیدن او به ارگاسم هم کمتر می‌شود. بافت واژن نیاز به تحریکات مرتب دارد تا بیدار شود. داشتن روابط جنسی مکرر نه تنها باعث لذت بردن زن از رابطه جنسی می‌شود بلکه با بیدار کردن بافت واژن او را قدم به قدم به ارگاسم نزدیک خواهد کرد. توصیه می‌کنیم در هفته حداقل یک یا دو مرتبه رابطه جنسی داشته باشید.

۲- دغدغه ‌های ذهنی تان را کم کنید

سینه های کوچکی دارم، ران‌هایم بزرگ است. شکمم برجسته شده است، باسنم صاف است… خودزشت‌انگاری و دغدغه‌های ذهنی جلوی لذت بردن شما را از رابطه جنسی می‌گیرند و مانع رسیدن به ارگاسم هستند. برای اینکه به اوج لذت جنسی برسید خود را زیبا و جذاب بدانید. از مو و ناخن خود مراقبت کنید و از کرم مرطوب‌کننده غافل نشوید تا پوستی لطیف داشته باشید. مراقب تغذیه‌تان باشید و کمی ورزش کنید و از آنچه هستید لذت ببرید.

۳- از شکست نترسید

ترس از خوب نبودن در رابطه جنسی عامل استرسی است که مانع رسیدن به ارگاسم می‌شود. سه تحقیق انجام گرفته توسط محققان بلژیکی، فرانسوی و آمریکایی نشان داده است اضطراب از خوب نبودن یکی از دلایل عدم رسیدن به ارگاسم است. خود را آرام کنید و دست از ایده‌آل‌طلبی بردارید. سعی کنید در رابطه، خودتان باشید و اضطراب نداشته باشید. اما اگر نتوانستید، در زمانی غیر از رابطه جنسی در مورد این مساله با همسرتان صحبت کنید تا به شما کمک کند.

۴- مراقب مصرف داروهای ضد افسردگی باشید

داروهای ضدافسردگی در ارسال پیام لذت به مغز اختلال به وجود می‌آورند و رسیدن به ارگاسم را دشوار می‌ کنند. نیمی از افرادی که تحت درمان با داروهای ضد افسردگی هستند دچار اختلالات جنسی می ‌شوند.

۵- آموزش صحیح به فرزندان

آموزش مسائل جنسی به صورت اشتباه به کودک باعث می‌شود در بزرگسالی از رابطه جنسی لذت کامل نبرند. در صورتی که در کودکی مرتبا به شما گفته شده است که باید از دست زدن یا نگاه کردن به آلت جنسی خود شرم کنید و به واسطه این تربیت رابطه جنسی خوبی با همسرتان ندارید به روان‌پزشک مراجعه کنید.

۶- طلب نوازش کنید

در رسیدن به ارگاسم تنها زن مقصر نیست بلکه همسر او هم تقصیرکار است. زن برای رسیدن به ارگاسم به پیش ‌زمینه ‌های جنسی، نوازش و بوسه نیاز دارد.

۷- بحث نکنید

برای رسیدن به ارگاسم باید با همسرتان دوست باشید و عاشقانه او را کنار خود داشته باشید. بحث و جدل و دعوا موانع سرسختی در مقابل ارگاسم هستند. هر چه بیشتر با هم بحث کنید روابط جنسی و میل جنسی در شما کاهش می‌یابد و متعاقبا دیرتر به ارگاسم خواهید رسید.

۸- از ژل‌های آمیزشی استفاده کنید

بیش از یک‌ششم زنان از خشکی واژن هنگام رابطه جنسی رنج می‌برند. خشکی واژن مانع رسیدن زنان به ارگاسم است و مقاربت را دردناک می‌کند. برای پیشگیری می‌توانید از ژل‌های آمیزشی استفاده کنید.

۹- عفونت‌ها را درمان کنید

عفونت‌های ناحیه تناسلی می‌تواند مانع لذت بردن زنان از رابطه جنسی شود. هر چه سریع‌تر با مشاهده علائم عفونت با متخصص زنان صحبت کنید تا درمان آغاز شود.

۱۰- زود انزالی را درمان کنید

در صورتی که همسرتان دچار زود انزالی است، نمی‌توانید هرگز به ارگاسم برسید. برای ارگاسم واژینال به ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت رابطه جنسی نیاز است. مرد باید یاد بگیرد که چطور ارگاسم خود را کنترل کند و زن نیز بدون اینکه برای رسیدن به ارگاسم تمرکز کند باید حواسش به لذت بردن از رابطه جنسی باشد.

منبع خبر : niniplus

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *