علت آمبولی در بارداری/ چه کسانی در معرض لخته شدن خون هستند؟!

هپارین اولین انتخاب برای پیشگیری و درمان امبولی ریه دربارداری است…

علت آمبولی در بارداری، علائم آمبولی ریه در بارداری،  درمان آمبولی ریه در بارداری،  درمان آمبولی مایع آمنیوتیک ، درمان آمبولی ریه چیست،  علائم لخته شدن خون در بارداری،  علایم آمبولی ریه در بارداری،  آمبولی بعد از زایمان،  علائم آمبولی بعد از زایمان

زنان باردار در معرض خطر بیشتری برای ترمبوز سیاهرگی و آمبولی ریه قرار دارند. سه عامل اصلی خطر ساز برای ایجاد لخته خون در بارداری می تواند انعقاد خون غیر طبیعی، کاهش جریان خون و آسیب رگ ها باشد. این عوامل در دوران بارداری بیشترین خطر را شامل می شوند که بیشتر بدلیل عوامل زیر می باشند:

تغییرات سطح هورمون ها و ترکیبات خونی موثر در ایجاد لخته
کاهش جریان خون در پاها بدلیل وزن ناشی از جنین بر رگ های بالایی
صدمات ناشی از زایمان و جراحی رگ ها
کم تحرکی بعد از سزارین و زایمان

زنان چاق که بالای ۳۵ سال سن دارند، خودشان و یا یکی از اعضای خانواده شان سابقه لخته شدن خون را داشته اند در معرض خطر بیشتری برای گسترش لخته خون که مسبب آمبولی ریوی است، قرار می گیرند. خطر لخته شدن خون بعد از زایمان بیشتر از دوران بارداری است چرا که معمولا این خطر تا چند هفته بعد از زایمان به حالت طبیعی بر می گردد.

زنانیکه فرزاندانشان با عمل سزارین به دنیا آمده اند، از نظر گسترش لخته ها بیشتر در خطرند.

نشانه ها و علایم

الف) ترومبوزوریدی عمقی: این حالت در سه ماهه اول و دوم و سوم ممکن است رخ دهد. تشخیص آن در طی بارداری مشکل است از علایم آن درد و تورم یک طرفه اندام تحتانی (مخصوصاسمت چپ) است.

ب) امبولی ریه: این حالت پس از زایمان شایعتر از دوران بارداری است و ۶۳%معمولا پس از سزارین روی می دهد.از علایم ان تنگی نفس-تاکی پنه (تنفس بیش از ۳۰ )وکلاپس قلبی-ریوی است.(تنگی نفس در بارداری یکی از علایم غیر اختصاصی است).

علایم امبولی ریه: تنگی نفس ناگهانی، درد قفسه سینه، بیقراری و تاکی پنه

چه افرادی برای خطر وجود لخته ی خونی غربالگری می شوند؟
زنانیکه سابقه ی بروز لخته را داشته اند، از نظر فاکتورهای ژنتیکی که در ایجاد لخته تاثیر گذارند غربال میشوند از جمله:

# فشار خون بالا در دوران بارداری

# سابقه ی خانوادگی و فردی برای ترومبوز رگی عمیق یا آمبولی ریوی

# سقط های مکرر بخصوص در سه ماهه ی دوم

# تولد نوزاد مرده

# وضعیت شدید و تکراری تولد نوزادی با وزن کم (نوزادی که رشد خارج از رحمی داشته است)

# پره کلمپسی

چگونه می توان از بروز لخته خون در بارداری جلوگیری کرد؟
برای زنان بارداری که مستعد بروز لخته های خونی هستند چندین روش برای جلوگیری از ترمبوز رگی عمیق و آمبولی ریوی وجود دارد. این روش ها شامل موارد زیر هستند:

از جورابهای متراکم استفاده کنید
داروهای هپارین و ضد انعقاد خون مصرف کنید.

درمان لخته خون در بارداری به چه شیوه ای است؟
تثبیت علایم حیاتی در اولویت اول است. راه هوایی-تنفس-گردش خون باید بلافاصله مورد توجه قرار گیرند و ممکن است نیاز به بستری در بخش مراقبتهای ویژه باشد.

در امبولی ریوی (تهدیدکننده حیات) درمان ترومبولیتیک (از بین بردن لخته) مورد نیاز است. ممکن است درمان با داروهای ضد انعقاد هم شروع شود.

اسپیرین با دوز کم برای افرادی که خطر ترومبوز بالا دارندمورد استفاده قرار میگیرد. فرد بارداری که مشکل ترومبوز و آمبولی ریه دارد، باید در مورد اینکه کدام داروی ضد انعقاد برای دوران بارداری اش مناسب می باشد با پزشک قلب و عروق صحبت کند. ممکن است گزینه پیشنهادی هپارین باشد؛ زیرا ثابت شده است که این دارو تاثیری بر جنین نخواهد داشت.

برای درمان لخته خون پس از زایمان، پزشک احتمالا هپارین را با وارفارین برای چند هفته یا چند ماه جایگزین خواهد کرد.

معمولا در زایمان واژینال هایی که با استفاده از فورسپس باشد یا زایمان طول کشیده و یا بی حرکتی پس از زایمان ترومبوپروفیلاکسی مورد استفاده قرار می گیرد. در سزارین معمولا پروفیلاکسی داده نمی شود مگر علایم ترومبوامبولی دیده شود ولی استفاده از جوراب عامل موثری است.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *