علائم حساسیت به آموکسی سیلین در کودکان برای درمان عفونتها/ آیا می توان از بروز حساسیت پیشگیری کرد؟!

موارد واکنش حساسیتی به آموکسی سیلین در کودکان بیش از بزرگ سالان و دیگر گروه های سنی می باشد. از آموکسی سیلین برای جلو گیری از رشد باکتری در بدن استفاده می شود و در صورت مصرف، احتمال بروز این حساسیت در کودکان بیشتر می باشد.

آموکسی سیلین (مخفف آن به لاتین ammox) یک نوع آنتی بیوتیک متعلق به خانواده دارویی پنی سیلین می‌باشد. این دارو معمولاً انتخاب مناسبی برای افراد مبتلا به عفونت های باکتریایی می باشد. آموکسی سیلین از این رو پر طرف دار است که بدن آن را بهتر جذب می کند و نیز یکی از رایج ترین آنتی بیوتیک هایی است که برای کودکان تجویز می شود. از این دارو برای درمان برخی عفونت ها نظیر عفونت مجرای ادراری، عفونت های پوستی، بیماری لایم، سالمونلا، و ذات الریه استفاده می-شود. آموکسی سیلین در درمان جوش های کیستی بسیار مؤثر بوده است. آنتی بیوتیک دیوارهای ساخته شده از باکتری های مضر را از بین می برد. مانند هر آنتی بیوتیک دیگری، مصرف آموکسی سیلین نیز می تواند برخی اثرات مضر در کودکان و بزرگ سالان داشته باشد. در اغلب موارد، کودکان و بزرگ سالان با علائم مشابهی مواجه می شوند.

 علائمحساسیت به آموکسی سیلین 

یکی از رایج‌ترین عفونت هایی که تقریباً هر کودکی در طول عمر خود به آن مبتلا می شود عفونت دردناک گوش است، و والدین از دیدن کودک خود در چنین درد و عذابی بسیار رنج می برند. این عفونت را می توان با آموکسی سیلین درمان کرد، اما احتمال بروز حساسیت که خود را با تاول های قرمز رنگ آشکار می سازد وجود دارد، این تاول ها شبیه آبله مرغان هستند و موجب خارش می شوند. حساسیت به آموکسی سیلین در کودکان ممکن است منجر به کهیر شود ودر بدترین حالت می تواند "آنافیلاکسی" ( واکنش حساسیتی شدید ویا شوک آلرژیک) باشد. حدود ۶ درصد از کودکانی که آموکسی سیلین مصرف می کنند مبتلا به حساسیت می شوند و این واکنش حساسیتی می تواند منجر به خارش های مکرر و تورم غیر قابل توجیه بدن، به خصوص در صورت، گلو، لب ها و زبان شود. مشکل در تنفس نیز می تواند یک واکنش حساسیتی نسبت به آموکسی سیلین باشد، و اگر فوراً درمان نشود ممکن است موجب بی‌هوشی کودکان شود و آن ها را مبتلا به آنافیلاکسی(anaphylaxis)که تهدید کننده ی زندگی آن هاست کند.

اطلاعات بیشتر در مورد آموکسی سیلین

حتی با احتمال زیاد بروز حساسیت در کودکان، دلیل محبوبیت بسیار آموکسی سیلین قیمت ارزان آن است. به گزارش سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) اغلب متخصصان اطفال آموکسی سیلین را برای درمان عفونت های گوشی تجویز می-کنند، و این روند به احتمال زیاد ادامه خواهد داشت. متأسفانه، بیش تر از ۲۰ درصد کودکانی که تا سن ۱۲ سالگی آموکسی سیلین مصرف کرده اند احتمال بالاتری برای دچار شدن به واکنش حساسیتی نسبت به این آنتی بیوتیک دارند. این آنتی بیوتیک ‌های پنی سیلین ممکن است باعث پیدایش کهیر بر روی بدن شود و خاراندن آن ها موجب عود کردنشان می شود. مواردی نیز که کودکان دچار اسهال و استفراغ شدید و عفونت های قارچی شده اند، وجود دارد. اگر شما چنین علائمی را در کودک خود مشاهده کردید توصیه می شود او را پیش پزشک خانوادگی خود ببرید.

آیا کودک شما به آموکسی سیلین حساسیت دارد؟ اگر کودک شما به پنی سیلین حساسیت دارد، پس به آموکسی سیلین نیز حساسیت خواهد داشت. اگر کودکتان مبتلا به آسم، تب یونجه و یا اگزما می باشد باید از دادن آموکسی سیلین به او خود داری کنید. اگر والدین هر دو به آموکسی سیلین حساسیت دارند، باید از دادن این دارو به کودکان آن ها پرهیز کرد. لازم است قبل از دادن آموکسی سیلین به کودک خود با متخصص اطفال مشورت کنید. همان طور که قبلاً ذکر شد، اگر شما به آمپی سیلین، اگزا سیلین، دیکلاکسا سیلین و دیگر داروهای مختلف از خانواده ی پنی سیلین حساسیت دارید از مصرف آموکسی سیلین خود داری نمائید. اگر فرزند شما از هر گونه بیماری رنج می برد، لازم است که درمورد آن به پزشک خود اطلاع دهید.

بهترین راه پیش گیری از بروز حساسیت به آموکسی سیلین در کودکان قطع مصرف آن است. در اولین فرصت با پزشک خود مشورت کنید، واگر آنتی بیوتیک باعث واکنش خفیفی شده است با آنتی هیستامین قابل درمان است. 

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *