علائم حاملگی در هفته اول/ اولین نشانه های بارداری!

علائم اولیه بارداری شامل خونریزی ناشی از کاشت، از دست دادن اشتها و سوزش سینه ها از علائم اولیه بارداری است. برای بسیاری از خانم ها این سوال وجود دارد چند روز بعد از لقاح علائم بارداری ظاهر می شود؟ 

اگر فکر می کنید باردار هستید باید به این علائم دقت کنید. علائم اولیه بارداری شامل:

خونریزی ناشی از لانه گزینی
گرفتگی عضلات ناشی از کاشت
مثبت بودن نتیجه آزمایش خون
مثبت بودن نتیجه آزمایش ادرار
 بالا بودن دمای بدن
 پریود نشدن
دیدن ساک حاملگی در سونوگرافی

حالت تهوع و خستگی از اولین علائم هفته اول بارداری هستند که در برخی خانم ها ماه سوم بارداری علائم از بین می رود و در برخی در کل طول بارداری هفته به هفته ادامه خواهد داشت. اما برای برخی خانم ها پریود نشدن اولین علامت بارداری است. علائم معمول بارداری به هورمون بارداری HCG مربوط میباشد.

معمولاً علائم بارداری هفته ها بعد از کاشت نمایان می شوند هنگامی که هورمون hCG به مقدار زیاد ترشح می شود و موجب بروز علائم می شود.

قطعی ترین روش تشخیص بارداری آزمایش خون است، چون علایم بارداری در افراد مختلف متفاوت است و علایم اولیه در خانم ها تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارد. البته این بدین معنی نیست که نمی‌توان علایم بارداری را تشخیص داد. علامت ها و نشانه‌های زیادی برای اینکه فرد بداند باردار شده وجود دارد:

۱- تغییر زمان عادت ماهیانه یکی از علائم باداری:

توجه داشته باشید که چه زمانی چرخه‌ی عادت ماهانه‌ی شما بر هم می‌خورد: برخی از خانم‌ها به زمان‌بندی عادت ماهانه‌ی خود توجه دارند و برخی دیگر نه، پس شما تا زمانی که یک چرخه از عادت ماهانه‌ی خود را از دست ندهید متوجه آن نخواهید شد.

۲- آخرین تاریخ از عادت ماهانه‌ی خود را به یادآورید:

زمان‌بندی عادت ماهیانه‌ی خود را به یک رویداد متصل کنید. برای مثال هنگامی‌که به یک سفر رفتید خونریزی داشتید و یا وقتی‌که به یک کنسرت می‌رفتید؟ اگر به مدت بیش از سی روز عادت ماهیانه نداشته‌اید، و ازلحاظ جنسی فعال بوده‌اید، پس احتمال دارد که باردار باشید.

 اگر عادت ماهیانه‌ی نامرتبی داشته باشید و اگر از لحاظ رابطه‌ی جنسی فعال بوده باشید پس باید خود را از لحاظ باردار بودن مورد ارزیابی قرار دهید. این حالت به‌طور خاص زمانی اهمیت پیدا می‌کند که شما به‌طور مرتب الکل، سیگار و یا مواد مصرف کنید، بنابراین در اولین بازه‌ی زمانی سه‌ماهه به جنین خود آسیب نزنید.

۳- به خونریزی‌های ملایم از واژن توجه داشته باشید:

اگر شما خون‌ریزی کم و یا لکه در زمان قبل و یا بعد عادت ماهیانه‌ی عادی خود داشته باشید ولی اگر عادت ماهیانه‌ی شما در این زمان مقرر رخ ندهد، امکان دارد که شما خونریزی ملایم را تجربه کنید و این از علائم بارداری است.

۴- به تفاوت در پستان‌های خود توجه داشته باشید:

زمانی که شما باردار هستید، به‌خصوص برای اولین بار، تغییرات ایجادشده در پستان معمولاً اولین نشانه‌ها هستند. امکان دارد پستان‌های شما دردناک و نرم شوند. حتما آن‌ها بزرگ‌تر خواهند شد و نوک پستان‌های شما نیز بزرگ‌تر و تیره‌تر خواهند شد.

۵- به حالت‌های تهوع، استفراغ کردن و دیگر اختلالات گوارشی توجه داشته باشید:

بسیاری از خانم‌ها –نه تمام آن‌ها- از "ناخوشی صبحگاهی" در بازه‌ی سه‌ماهه‌ی اول خود رنج می‌برند. اغلب این ناخوشی با انزجار از برخی از بوها همراه می‌شود، مانند بو قهوه. برخی از خانم‌ها نیز اغلب سرگیجه پیدا می‌کنند. برخی از خانم‌ها نیز دچار یبوست می‌شوند. هر یک از این موارد می‌تواند از علائم باداری باشد.

۶- به خستگی توجه داشته باشید:

یکی دیگر از علائم بارداری احساس خستگی شدید در بازه‌ی سه‌ماهه‌ی اول بارداری است. امکان دارد حس کنید که نیاز دارید که زودتر به تخت خواب بروید و یا اینکه زمانی که به خواب نیاز ندارید یک چرت کوتاه بزنید.

۷- به تفاوت‌های ایجادشده در حالات روحی خود توجه داشته باشید:

تغییرات هورمونی در طول بارداری می‌توانند بر حالات روحی شما تأثیر بگذارند و باعث شوند که در یک لحظه شاد باشید و لحظه‌ای دیگر گریه کنید. لحظه‌های احساسی فیلم‌ها و متونی در کتاب‌ها می‌توانند باعث شوند که شما به‌شدت احساساتی شوید. همچنین امکان دارد خود را به‌طورکلی ناتوان در دیدن داستان‌ها و یا اخباری بیابید که در آن‌ها اتفاق‌های بدی برای کودکان می‌افتد.

۸- نکته‌ای در مورد نیازهای مربوط به دستشویی شما:

یکی از علائم بارداری که به طور قطع نشان می‌دهد شما باردار هستید این است که مرتب باید ادرار خود را دفع کنید. علامت دیگر می‌تواند مربوط به یبوست باشد. اگر هرکدام از این حالات را احساس کردید، می‌توانید آن‌ها را به‌عنوان علائم بارداری قلمداد نمایید.

۹- به سرگیجه‌های خود توجه داشته باشید

این حالت یک عامل جنبی بارداری است. زمانی که ایستاده‌اید امکان دارد سرگیجه پیدا کنید و یا حتی غش کنید. اگر این حالت را داشتید به‌احتمال‌زیاد باردار هستید.

۱۰- تست بارداری خانگی انجام دهید:

شما ابزار این آزمون‌ها را می‌توانید از داروخانه‌ی محلی و یا سوپرمارکت‌ها تهیه کنید که معمولاً در کنار کالاهای مربوط به خانم‌ها و یا محصولات خانگی قرار دارند.

تست بارداری خانگی (بی بی چک) را صبح زود و بلافاصله بعد از اینکه متوجه شدید عادت ماهیانه‌ی شما تمام‌شده است انجام دهید. بسیاری از افراد زمانی که از خواب بیدار می‌شوند ادرار خود را دفع می‌کنند. در این زمان نتیجه‌ی این آزمون بسیار دقیق خواهد بود.

از دستورالعمل‌های نوشته شده بر روی بسته پیروی کنید. بیشتر آزمون‌های بارداری ابزار خودکار مانندی هستند که یک نوار تست کننده از طرف دیگر آن بیرون آمده است. زمانی که به دستشویی رفتید این نوار را در مقابل جریان ادرار خود قرار دهید. منتظر نتیجه بمانید. دستورالعمل‌های بسته به‌قدر کافی روشن خواهند بود تا به شما بگویند که نتیجه منفی است و یا مثبت. معمولاً شما بعد از چند دقیقه نتیجه‌ی نوار ادرار را خواهید دید.

اگر نتیجه‌ی این آزمون منفی باشد ولی هنوز عادت ماهیانه‌ی شما رخ نداده است، بهتر است چند روز دیگر نیز این تست را انجام دهید. شما در بدن خود دارای هورمون‌های بارداری هستید که می‌توانند با این تست مشخص شوند.

تست بارداری را در مطب دکتر نیز انجام دهید: هرچند تست‌های بارداری مدرن به میزان زیاد دقیق هستند، ولی امکان دارد که شما تمایل داشته باشید تا اطمینان ۱۰۰ درصدی حاصل نماید. شما هم می‌توانید یک آزمایش ادرار محرمانه در کلینیک برنامه‌ریزی خانواده انجام دهید و یا در دفتر پزشک و یا متخصص زنان خود آزمایش خون بدهید. حتی اگر آزمایش ادرار مثبت باشد، امکان دارد پزشک شما از شما آزمایش خون بگیرد تا تائید کند که باردار هستید. هرچند آزمایش‌های ادرار به میزان زیاد دقیق هستند، ولی کامل نیستند. 

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *