“عفونت کلیه در بارداری” باعث زایمان زودرس می شود!

عفونت کلیه یکی از خطرناک‌ترین عوارض دوران بارداری است و ممکن است به زایمان زودرس یا سایر اختلالات بینجامد؛ بنابراین شما باید فورا توسط پزشک ویزیت شده و تحت درمان قرار بگیرید.

ممکن است بروز عفونت های مثانه، که اغلب عفونت مجاری ادراری یا UTI نامیده می شوند، در دوران بارداری افزایش یابد.

اگر عفونت مجاری ادراری درمان نشود می تواند موجب عفونت کلیه ها شود که پیلونفریت نامیده می شود. وجود عفونت مجاری ادراری و پیلونفریت با زایمان زود رس در ارتباط است.

اگر سابقه پیلونفریت یا عفونت های مکرر مجاری ادراری دارید، باید پیش از آغاز بارداری مورد بررسی قرار گیرید.سنگ های کلیوی ممکن است سبب بروز مشکلاتی در دوران بارداری شوند. اولا به دلیل دردی که ایجاد می کنند، ممکن است افتراق بین سنگ های کلیوی و سایر مشکلاتی که در طول بارداری رخ می دهند دشوار باشد. ثانیا وجود سنگ های کلیوی می تواند احتمال بروز عفونت های مجاری ادراری و پیلونفریت را نیز افزایش دهد.

عفونت مثانه در صورت عدم درمان می تواند به عفونت کلیه منجر شود که به آن پیلونفریت نیز می گویند. عفونت کلیه همان علایمی را دارد که برای سیستیت توضیح داده شد مضاف بر تب بالا و درد پهلو (احساس درد بر یک یا هر دو کلیه). درد پهلو برای کسی که سنگ کلیه دارد نیز می تواند بروز کند. عفونت کلیه موجب بروز درد مداوم می شود در حالی که سنگ های کلیوی درد شدیدتر ولی متناوب ایجاد می کند. همچنین سنگ های کلیوی اغلب با مقدار کمی خون در ادرار همراه است.

درمان عفونت مثانه و کلیه
در صورت بروز هر نوع عفونت مثانه پزشک آن را با آنتی بیوتیک درمان می کند. در صورتی که پزشک پیلونفریت را برای شما تشخیص دهد ممکن است نیاز باشد برای چند روز در بیمارستان بستری شوید تا بتوانید آنتی بیوتیک داخل وریدی دریافت کنید. از آنجا که عفونت های کلیوی در دوران بارداری احتمال عود مجدد دارد ممکن است پزشک مایل باشد تا باقیمانده دوران بارداری یک آنتی بیوتیک روزانه نیز برای تان تجویز کند.

سنگ های کلیوی ممکن است سبب بروز مشکلاتی در دوران بارداری شوند
اگر تحت جراحی کلیه یا مثانه قرار گرفته اید، هر گونه مشکل کلیوی عمده داشته اید و یا می دانید که کارکرد کلیه شما کمتر از حد طبیعی است، پزشک خود را مطلع کنید. ممکن است ارزیابی کارکرد کلیه شما پیش از بارداری به وسیله آزمایش های خاصی، ضروری باشد.علایم انتشار عفونـت به کلیه‌ها و اینکه فرد نیازمند مراقبت‌های فوری پزشکی هست، عبارتند از: تب شدید، اغلب همراه لرز و تعریق،‌ درد در قسمت تحتانی پشت یا پهلو درست زیردنده‌ها که ممکن است یک‌ طرفه یا دو طرفه باشد و احتمالاً درد شکم، تهوع و استفراغ و وجود چرک و خون در ادرار (ممکن است با چشم غیرمسلح دیده نشود).

البته باید گفت علایم سیستیت نیز ممکن است در عفونت کلیه دیده شود. عفونت کلیه یکی از خطرناک‌ترین عوارض دوران بارداری است و ممکن است به زایمان زودرس یا سایر اختلالات بینجامد؛ بنابراین شما باید فورا توسط پزشک ویزیت شده و تحت درمان قرار بگیرید.اگر به ندرت دچار عفونت مجاری ادراری شده اید لازم نیست نگران باشید. پزشک شما تصمیم خواهد گرفت که آیا پیش از باردار شدن شما انجام آزمایش های بیشتری ضرورت دارد یا خیر.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *