عفونت کلامیدیایی در مردان/ رنگ عفونت کلامیدیا/ عفونت کلامیدیایی گلو

رابطه جنسی بدون کاندوم و رابطه جنسی دهانی از راه‌های اصلی انتقال عفونت کلامیدیا هستند. تماس با دهان، لب یا زبان برای سرایت کلامیدیا به گلو کافی است. ترشحات زرد یا سبز از آلت تناسلی مردان یکی از نشانه های ابتلا به عفونت کلامیدیا است…

کلامیدیا نوعی عفونت منتقله از راه جنسی است که توسط باکتری کلامیدیا تراکوماتیس ایجاد می‌شود. افراد مبتلا به این بیماری اغلب در مراحل اولیه، علائمی از خود نشان نمی‌دهند. در واقع حدود ۹۰ درصد از زنان و ۷۰ درصد از مردان مبتلا به بیماری‌های آمیزشی، هیچ علائمی از خود نشان نمی‌دهند. اما بیماری کلامیدیا می‌تواند بعدا باعث بروز مشکلات سلامتی شود.

عفونت کلامیدیایی در مردان، عفونت کلامیدیایی گلو،  رنگ عفونت کلامیدیا

عدم درمان کلامیدیا می‌تواند منجر به بروز عوارض حادی شود، از این رو در صورت بروز هر گونه نگرانی، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

علت بروز بیماری کلامیدیا چیست؟
رابطه جنسی بدون کاندوم و رابطه جنسی دهانی از راه‌های اصلی انتقال عفونت کلامیدیا هستند. فرد ممکن است بدون دخول هم به این بیماری مبتلا شود. تماس اندام‌های تناسلی با یکدیگر و همچنین رابطه جنسی مقعدی نیز می‌توانند باعث انتقال باکتری شوند.
بعلاوه مادران باردار مبتلا به این عفونت، ممکن است عفونت را به نوزادان خود نیز منتقل کنند.
شرایط خاصی چون تماس دهانی یا تناسلی با چشم می‌تواند سبب بروز عفونت کلامیدیا در چشم شود، البته این شرایط شایع نیست.

علائم در مردان
در اکثر مردان معمولا هیچ علائمی بروز پیدا نمی‌کند. علائم معمولا ۱ تا ۳ هفته بعد از انتقال عفونت ظاهر می‌شوند.
شایع‌ترین علائم بیماری کلامیدیا در مردان عبارتند از:
احساس سوزش در زمان ادرار
بروز ترشحات زرد یا سبز از آلت تناسلی
بروز درد در پایین شکم
بروز درد در بیضه‌ها
عفونت کلامیدیا ممکن است در مقعد ایجاد شود. در این مورد، علائم اصلی شامل ترشحات، درد و خونریزی از مقعد هستند.
داشتن رابطه جنسی دهانی با فرد آلوده می‌تواند احتمال ابتلا به کلامیدیا در گلو را افزایش دهد. علائم این وضعیت عبارتند از گلودرد، سرفه یا تب. بعلاوه ممکن است این عفونت در گلو باشد بدون آنکه علائمی از خود نشان دهد.

علائم در زنان
بیماری کلامیدیا را می‌توان «عفونت خاموش» نامید، زیرا بسیاری از زنان نیز دچار هیچ نوع علائمی نمی‌شوند. همچنین بروز علائم ممکن است چند هفته طول بکشد.
شایع‌ترین علائم بیماری کلامیدیا در زنان عبارتند از:
رابطه جنسی دردناک
ترشحات واژن
احساس سوزش در زمان ادرار
بروز درد در پایین شکم
التهاب دهانه رحم
خونریزی در بین دوره‌های قاعدگی

در برخی زنان، عفونت می‌تواند به لوله‌های فالوپ سرایت کرده و منجر به ایجاد بیماری التهاب لگن (PID) شود. علائم بیماری التهابی لگن عبارتند از:
تب
درد شدید لگن
حالت تهوع
خونریزی غیرطبیعی واژن در بین دوره‌های قاعدگی

کلامیدیا همچنین می‌تواند باعث عفونت در مقعد شود. در این شرایط فرد ممکن است متوجه هیچ علامتی نشود. هرچند از علائم این شرایط می‌توان به درد، ترشحات و خونریزی از مقعد اشاره کرد. زنان نیز همانند مردان می‌توانند به عفونت کلامیدیا در گلو مبتلا شوند.

درمان دارویی کلامیدیا
خوشبختانه درمان کلامیدیا آسان است. این بیماری را می‌توان با مصرف آنتی بیوتیک‌ها درمان کرد.
آزیترومایسین نوعی آنتی بیوتیک است که معمولا در دوز بالا تجویز می‌شود. داکسی سایکلین نیز نوعی آنتی بیوتیک است که باید دو بار در روز و به مدت یک هفته مصرف شود.
پزشک ممکن است آنتی بیوتیک‌های دیگری نیز تجویز کند. در هر صورت باید طبق دستورالعمل پزشک دارو‌ها را مصرف کنید تا عفونت به طور کامل از بین برود. مدت درمان ممکن است تا دو هفته طول بکشد.
توجه داشته باشید که در طول دوره درمان، نباید رابطه جنسی داشته باشید. اگر چه بیماری کلامیدیا قابل درمان است، اما بهتر است از عود مجدد آن جلوگیری شود.

درمان‌های خانگی برای بیماری کلامیدیا
بیماری کلامیدیا نوعی عفونت باکتریایی است. تنها درمان مناسب برای آن استفاده از آنتی بیوتیک است.
اما برخی درمان‌های جایگزین ممکن است به کاهش علائم کمک کنند. به یاد داشته باشید که عدم درمان کلامیدیا می‌تواند منجر به عوارض طولانی مدت، از جمله مشکلات باروری و التهاب مزمن شود.
از گیاه سرخارگل (اکیناسه) می‌توان برای کاهش علائم بیماری کلامیدیا و تقویت دستگاه ایمنی بدن استفاده کرد.

تشخیص کلامیدیا
در زمان مراجعه به پزشک، او درباره علائم و علت نگرانی شما سوال پرسیده و در صورت وجود علائم، شما را معاینه فیزیکی خواهد کرد.
موثرترین روش برای تشخیص بیماری کلامیدیا، نمونه برداری از واژن زنان و ادرار مردان است. اگر احتمال بروز عفونت در گلو یا مقعد نیز وجود داشته باشد، از این قسمت‌ها هم نمونه برداری خواهد شد.

عدم درمان و عوارض
با درمان زودهنگام این بیماری، هیچ گونه مشکلی بروز نخواهد کرد. با این وجود عدم درمان آن می‌تواند منجر به عوارض وخیمی شود. این عوارض در زنان و مردان متفاوت است.

عوارض عدم درمان در زنان
برخی از زنان مبتلا به بیماری التهابی لگن (PID) می‌شوند که این نوع عفونت می‌تواند به رحم، دهانه رحم و تخمدان‌ها آسیب برساند. بیماری التهابی لگن عارضه‌ای دردناک بوده که اغلب نیاز به درمان در بیمارستان دارد.
بعلاوه زنان ممکن است دچار مشکلات ناباروری شوند، اگر لوله‌های فالوپ آسیب ببینند.
زنان باردار مبتلا به این عفونت ممکن است آن را به نوزادان خود نیز منتقل کنند که در این صورت می‌تواند باعث عفونت چشم و ذات الریه در نوزادان شود.

عوارض عدم درمان در مردان
عدم درمان بیماری کلامیدیا در مردان ممکن است باعث التهاب و درد در اپیدیدیم (برجستگی کوچک و تخم مرغی شکلی که روی سطح فرازین و پشتی بیضه قرار دارد و حاوی مجاری منی است) شود. به این بیماری اپیدیدیمیت گفته می‌شود.
همچنین این عفونت می‌تواند به غدد پروستات سرایت کرده و باعث تب، مقاربت دردناک و بروز درد در پایین کمر شود. از دیگر عوارض این عفونت می‌توان به ابتلا به التهاب مجرای پیشاب در مردان اشاره کرد.

بیماری کلامیدیا در گلو
بیماری‌های آمیزشی می‌توانند از طریق رابطه جنسی دهانی منتقل شوند. تماس با دهان، لب یا زبان برای سرایت کلامیدیا کافی است.
اگر از طریق رابطه جنسی دهانی، مبتلا به کلامیدیا شوید، ممکن است هیچ علائمی را تجربه نکنید. در صورت بروز علائم، آن‌ها عبارتند از:

گلو درد
خشکی گلو
تب
سرفه

بیماری کلامیدیا در چشم
عفونت کلامیدیا بیشتر در ناحیه تناسلی ظاهر می‌شود، اما می‌تواند در قسمت‌های مقعد، گلو و حتی چشم نیز بروز پیدا کند. چشم می‌تواند از طریق تماس مستقیم یا غیر مستقیم با باکتری، عفونی شود.
برای مثال، عفونت می‌تواند از ناحیه تناسلی به چشم سرایت پیدا کند اگر چشم‌های خود را بدون شستن دست‌ها لمس کنید. علائم این نوع عفونت عبارتند از:

قرمزی
ورم
خارش
سوزش
بروز چرک یا ترشح
حساسیت به نور (فتوفوبیا)
در صورت عدم درمان، این نوع عفونت می‌تواند منجر به نابینایی شود.

کلامیدیا و سوزاک
کلامیدیا و سوزاک از انواع شایع بیماری‌های آمیزشی هستند که از طریق رابطه جنسی واژنی، دهانی و مقعدی منتقل می‌شوند. این بیماری‌ها ممکن است هیچ علائمی ایجاد نکنند. هرچند برخی علائم ممکن است چند هفته پس از انتقال باکتری ظاهر شوند.
علائم سوزاک و کلامیدیا عبارتند از:
درد یا سوزش در زمان ادرار
ترشحات غیرطبیعی از آلت رجولیت، مهبل یا مقعد
تورم در بیضه یا کیسه بیضه
درد مقعد
خونریزی از مقعد
عدم درمان این بیماری‌ها می‌تواند منجر به بیماری التهابی لگن و مشکلات ناباروری شود. عدم درمان سوزاک ممکن است خارش و درد در مقعد را در پی داشته باشد. زنان نیز ممکن است دچار قاعدگی‌های طولانی و شدید و همچنین مقاربت دردناک شوند.
هم کلامیدیا و هم سوزاک به راحتی با آنتی بیوتیک‌ها قابل درمان هستند.

پیشگیری از بروز کلامیدیا
مطمئن‌ترین راه برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کلامیدیا، استفاده از کاندوم در زمان رابطه جنسی است.
توصیه‌های زیر را مد نظر داشته باشید:
از کاندوم استفاده کنید.
در صورتی که چند شریک جنسی داشته اید، باید به طور مرتب آزمایش‌های مخصوص بیماری‌های آمیزشی را انجام دهید.
از داشتن رابطه جنسی دهانی با اشخاص مختلف اجتناب کنید.
به طور کلی می توان گفت که رابطه جنسی ایمن می‌تواند افراد را از ابتلا به عفونت، بارداری ناخواسته و دیگر عوارض محافظت کند. 

منبع خبر : برگرفته از setare

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *