عفونت معده یا هیلکوباکتر در کودکان/ میکروب هلیکوباکتری معده چیست؟

میکروب هلیکوباکتری معده، نوعی باکتری معده است. این موجودات ذره بینی می توانند وارد بدن شما شده و در دستگاه گوارش زندگی کنند. پس از چندین سال، باعث به وجود آمدن زخم معده یا زخم بخش بالایی روده کوچک می شوند.

میکروب هلیکوباکتری معده چیست؟
برای برخی از افراد، عفونت ناشی از هلیوباکتر پیلوری باعث ابتلا به سرطان معده می شود. عفونت معده ناشی از میکروب معده (باکتری معده) شایع است. در حدود دوسوم جمعیت جهان این باکتری را در بدن خود دارند. برای اغلب افراد، این باکتری باعث به وجود آمدن زخم یا علائم دیگر نمی شود. در صورتی که این باکتری مشکلاتی را برای شما فراهم کرد، داروهایی وجود دارد که باعث کشتن این میکروب ها و کمک به التیام درد و زخم می شوند. با دسترسی بیشتر افراد به آب سالم و بهداشت، افراد کمتری نسبت به قبل به این باکتری معده مبتلا می شوند.

پس از ورود هلیکوباکتری به بدن، به غشای معده حمله می کند، غشای معده از شما در برابر اسیدی که بدن برای هضم غذا استفاده می کند، محافظت می کند. وقتی باکتری معده آسیب قابل توجهی به غشای معده وارد کرد، اسید می تواند وارد غشا شود و باعث به وجود آمدن زخم معده گردد. زخم معده موجب خونریزی، عفونت و جلوگیری از حرکت غذا در دستگاه گوارش می شود.

باکتری معده

علت میکروب هلیکوباکتری معده ، غذا، آب یا ظرف آلوده می باشد. این بیماری در کشورها یا جوامعی که فاقد سیستم فاضلاب مناسب هستند یا آب سالمی ندارند بیشتر شایع است. همچنین باکتری معده از طریق تماس با بزاق یا مایعات دیگر بدن فرد مبتلا به آن قابل سرایت است.

میکروب معده در کودکان شیوع بیشتری دارد و بسیاری از افراد در دوران کودکی به این بیماری مبتلا می شوند، اما این باکتری به بزرگسالان نیز قابل سرایت است. این باکتری ها برای سالیان زیادی در بدن زندگی می کنند و در اغلب موارد افرادی که مبتلا به آنها می شوند دچار زخم معده و علائم دیگر نمی شود. پزشکان به طور قطع نمی دانند که چرا تنها تعدادی از افراد پس از ابتلا به میکروب معده، زخم معده و غیره می گیرند.

عفونت معده در کودکان
عفونت معده در کودکان یا هیلکوباکتر بر اثر وارد شدن ویروس به دستگاه گوارش در بدن ایجاد می شود. این ویروس از طریق تماس با افراد مبتلا به این ویروس و مصرف غذا و آب آلوده سرایت می کند. عفونت معده در کودکان و افراد مسن و افرادی که سیستم ایمنی بدنشان پایین است بسیار خطرناک است و ممکن است باعث مرگ شود. پس مواظب سلامت کودکتان باشید تا دچار عفونت معده یا هیلکوباکتر نشود.

حدود ۸۰ درصد از کودکان در کشورهای در حال توسعه مانند ایران مبتلا به بیماری هیلکوباکتر می شوند. در حالی که در کشورهای پیشرفته درصد خیلی کمی از کودکان به این میکروب مبتلا می شوند
ممکن است این میکروب از دوران کودکی تا بزرگسالی در معده کودک باشد. و باعث می شود که فرد تحمل هضم غذا در معده را نداشته باشد و با خوردن هر گونه غذای چرب و اسیدی معده اش تحریک شود و ممکن است حتی فرد دچار زخم معده و سرطان معده نیز شود.

اگر کودکتان دچار عفونت معده شد بعد از استفراغ ۱۵ الی ۲۰ دقیقه به معده کودک استراحت دهید و سپس کمی مایعات به او دهید و اگر از شیر مادر استفاده می کند به او شیر دهید و اگر از شیر خشک استفاده می کند در شیشه شیر نوزاد مقداری محلول دی هیدراته در آن بریزید و لازم نیست که محلول را رقیق کنید.

علائم بیماری عفونت معده در کودکان
اسهال خونی
اسهال شدید
تب شدید
بدخلقی و کسل بودن کودک
احساس ناراحتی و درد در کودک
استفراغ کردن که تا چند ساعت طول بکشد
در صورت علائم بالا حتما به پزشک مراجعه نمایید. دقت داشته باشید که پس زدن شیر در نوزادان امری عادی است ولی استفراغ کردن نشانه بیماری در کودک می باشد

درمان عفونت معده در کودکان
معمولا جهت درمان از آنتی بیوتیک ها استفاده می شود. البته واکسن نیز برای این بیماری وجود دارد. ولی بهتر است که مواظب کودک باشید که هر چیزی را در دهانش نگذارد، از مایعات و سرم های خوراکی جهت کمبود آب بدن کودک استفاده نمایید. از مواد غذایی و لبنیات پروبیوتیک نیز می توان استفاده کرد

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *