عفونت روده و اسهال در کودکان را چگونه درمان کنیم؟!

در اکثر مواقع مهم‌ترین دلیل عفونت روده و اسهال در کودکان، ویروس است. ویروس‌ها اغلب بسیار مسری هستند و به راحتی از فردی به فرد دیگر انتقال می‌یابند. این ویروس‌ها در مکان‌هایی مانند مدارس و مراکز مراقبت از کودکان که کودکان در تماس نزدیک با یکدیگر هستند موجب شیوع این بیماری می‌شوند.

عفونت روده و اسهال در کودکان

گاستروانتریت (Gastroenteritis) به معنای التهاب معده و روده به استفراغ و یا اسهال منجر می‌شود.

عفونت روده‌ی ویروسی، معمولا یک تا سه روز طول می‌کشد.

ویروس‌هایی که عموما باعث بیماری‌های گوارشی در کودکان می‌شوند شامل موارد زیر هستند:

نورو ویروس: شایع‌ترین علت التهاب معده و روده در کودکان بزرگتر است. گاهی اوقات یه آن ویروس استفراغ زمستانی می‌گویند، هرچند که ممکن است در هر فصلی رخ بدهد. نورو ویروس باعث استفراغ ناگهانی می‌شود و بسیار مسری است.
روتا ویروس: این ویروس قبلا شایع‌ترین علت گاستروانتریت شدید در خردسالان بود تا اینکه واکسیناسیون کودکان رایج شد.
آدنو ویروس: اغلب کودکان و نوزدان را مبتلا می‌کند، و باعث تب، استفراغ و اسهال می‌گردد.
استرو ویروس: معمولا باعث اسهال می‌شود (استفراغ رایج نیست)

اما باکتری‌هایی که معمولا باعث بیماری‌های گوارشی می‌شوند شامل سالمونلا،‌ ای کولی و یا کمپیلوباکتر است.

عفونت روده در کودکان، معمولا با خوردن غذا‌ها یا آب آلوده ایجاد می‌شود. هنگامی که شما این بیماری را از غذا دریافت کنید، ممکن است به آن مسمومیت غذایی گفته شود. برخی از باکتری‌ها، سمومی تولید می‌کنند که باعث مسمومیت غذایی شدید می‌شود و در نهایت با گرفتگی معده و استفراغ، چند ساعت بعد از خوردن غذا شروع می‌شود.

اسهال میکروبی گاهی اوقات می‌تواند در طول یا پس از مصرف یک دوره آنتی‌بیوتیک، اغلب به خاطر عفونت با باکتری Clostridium difficile ایجاد شود. این نوع بیماری گوارشی نسبتا غیرمعمول است، اما می‌تواند جدی باشد.

گاستروانتریت همچنین می‌تواند ناشی از انگل‌هایی مانند جیاردیا و کریپتوسپوریدیم باشد، که معمولا از طریق آب آلوده یا تماس نزدیک با دیگران انتقال می‌یابد.

یک روش دیگر که کودک ممکن است از طریق آن به عفونت روده مبتلا شود این است که در آب آلوده شنا یا بازی کند؛ مانند پارک آبی، استخر شنا، تالاب و یا رودخانه. استخر‌های شنای عمومی و پارک‌های آبی نیز باید به طور مکرر مورد آزمایش قرار گیرند و به دقت برای باکتری‌ها مورد نظارت قرار گیرند. همیشه ابتدا مطمئن شوید که آب‌ رودخانه‌ها یا استخر و … آلوده نیستند و برای شنا ایمن هستند سپس به کودک اجازه بازی و شنا دهید.

راه های درمان عفونت روده در کودکان و اسهال ناشی از آن
کودکان مبتلا به عفونت خفیف را معمولا می‌توان در خانه با استراحت و مایعات مناسب، برای جلوگیری از کمبود آب بدن، درمان کرد. کودک خود را تشویق کنید تا هر چه سریع‌تر و بیشتر استراحت کند. نوزادان و کودکان مبتلا به علائم جدی‌تر، در خطر کمبود شدید آب بدن قرار دارند. آن‌ها باید با دقت تحت نظارت قرار گیرند و ممکن است به درمان با مایعات و دارو‌ها در بیمارستان نیاز داشته باشند.

۱. مایعات
درمان اصلی التهاب معده و روده این است که بدن کودک خود را مرطوب نگه دارید با تشویق آن‌ها به نوشیدن مقدار زیادی مایعات از کمبود آب جلوگیری کنید. اگر آن‌ها استفراغ کرده یا احساس ناخوشی می‌کنند، نوشیدن مقادیر کمی مایعات اغلب بهترین روش درمان است. کودکان و نوزادان باید بعد از هر بار که استفراغ می‌کنند یک نوشیدنی مصرف کنند. در نوزادان این میزان را با شیر مادر جبران کنید و در کودکان بزرگتر می‌توانید از آب میوه یا آب استفاده کنید.

۲. غذا
در زمان عفونت، برای کودکان مبتلا، غذا‌هایی که راحت هضم می‌شوند تجویز می‌شود. به طور کلی، بهتر است در عرض ۲۴ ساعت پس از ابتلا به عفونت، غذا خوردن شروع شود. خوب است که ابتدا غذا‌های ساده مانند سوپ، موز، نان و برنج مصرف شوند. برخی از کودکان ممکن است در هضم کردن محصولات لبنی، مانند شیرگاو، پنیر یا ماست، تا مدتی بعد از عفونت روده مشکل داشته باشند.

۳. دارو‌ها
در برخی موارد پزشکان ممکن است دارو‌های ضد تهوع تجویز کنند. این کار عموما زمانی انجام می‌شود که کودکان در بیمارستان بستری می‌شوند. Ondansetron دارویی است که می‌تواند برای کاهش استفراغ در کودکان مورد استفاده قرار گیرد و به جلوگیری از کمبود آب بدن کمک کند.
دارو‌هایی برای توقف اسهال مانند (Imodium) برای کودکان توصیه نمی‌شوند، چون کمک‌کننده نیستند و ممکن است مضر باشند. در برخی موارد، نوزادان یا کودکان مبتلا به بیماری‌های باکتریایی یا انگلی ممکن است با آنتی‌بیوتیک‌ها درمان شوند تا طول و شدت بیماری را کاهش دهند یا از عوارض پیش‌گیری کنند. 

منبع خبر : setare

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *