عدد بتا در بارداری دوقلو

عدد بتا در بارداری دوقلو | عدد بتا در هفته پنجم بارداری دوقلو

سلام. وقتتون بخیر. من ۸ بار هست که انتقال جنین تا حالا داشتم. از چهارتا خانم تخمک اهدایی گرفتم. پنج بار خودم انتقال جنین داشتم ناموفق. دو بار رحم اجاره ایی گرفتم اونم ناموفق. برای بار سوم رحم اجاره کردم. تا اینکه امسال ۸ خرداد رحم جایگزینم انتقال جنین داشته. دوتا جنین براش انتقال دادند. ۲۹ خرداد آزمایش تیتر بارداری داده که مثبت بوده با عدد ۵۴۰۰٫ میخام بدونم این عدد بتا میتونه بارداری دو قلو باشه؟ عدد بتا در بارداری دوقلو چند است؟

عدد بتا در بارداری دوقلو

پاسخ مشاور نی نی نما:

سلام احتمال دوقلویی ضعیف است. تیتر بتا به عوامل زیادی بستگی دارد و متغیر است. در هفته هفتم بارداری سونوگرافی انجام دهید.

عدد بتا در هفته پنجم بارداری دوقلو

سطح بالای hCG در اوایل بارداری روش مناسب برای تشخیص دوقلو نیست. مسئله این است که محدوده طبیعی hCG می تواند بین زنان مختلف متفاوت باشد.

به عنوان مثال، سطوح بین ۱۸ mIU / ml و ۷،۳۴۰ mIU / ml به عنوان “طبیعی” در پنج هفته حاملگی در نظر گرفته می شود. در نهایت، علاوه بر حاملگی دوقلو، علل دیگر سطح hCG بالا، حاملگی مولار نیز می باشد.

گاهی در صورتی که در تست بارداری خون، پزشک عدد ۱۵۰۰ یا بالاتر را مشاهده کند بلافاصله درخواست یک سونوگرافی کرده تا از بارداری داخل یا خارج رحمی،‌ بارداری پوچ و چند قلو بودن جنین‌ها اطلاع پیدا کند.

همچنین سطوح hCG می‌تواند به طور گسترده‌ای از یک بارداری تا بارداری دیگر متفاوت باشد. اگر سطوح hCG بالاتر از حد طبیعی بود و شما دوقلو حامله نبودید، ممکن است علت آن یکی از موارد زیر باشد:

  • اگر لقاح زودتر از زمان فرضی رخ داده باشد، ممکن است سطوح hCG بالاتر از حد طبیعی نشان داده شود.
  • در موارد نادر، بالا بودن سطح hCG ممکن است نشان‌دهنده حاملگی مولار باشد.

تشخیص دوقلویی از روی بتا

در بارداری های دو قلو و یا بیشتر مقدار hcg با بارداری های تک قلو متفاوت است. در لیست زیر مقدار HCG در بارداری های دو قلو و تک قلو ذکر است :

روز از LMP                         عدد بتا در بارداری تک قلو                عدد بتا در بارداری دو قلو

روز ۲۸                                ۱۲۰- ۴/۹                                      ۱۲۰- ۵/۹

روز ۳۳                              ۶۰۰- ۳۰۰                                      ۱۸۰۰- ۲۰۰

روز ۳۶                             ۱۸۰۰- ۱۲۰۰                                    ۳۶۰۰۰- ۲۴۰۰

روز ۴۰                            ۴۸۰۰- ۲۴۰۰                                    ۱۰۸۰۰۰- ۸۷۰۰

روز ۴۵                          ۶۰۰۰۰- ۱۲۰۰۰                                 ۱۸۰۰۰۰- ۷۲۰۰۰

روز ۷۰                         ۱۴۴۰۰۰- ۹۶۰۰۰                                 ۴۸۰۰۰۰- ۳۴۸۰۰۰

عدد بتا در هفته پنجم بارداری دوقلو

تشخیص بارداری دوقلو

سطح بالای hCG می تواند به حالت تهوع صبحگاهی بالاتری در طول دو هفته بارداری منجر شود. در برخی از موارد، ممکن است تهوع صبحگاهی بسیار شدیدی را تجربه کنید که به آن استفراغ تند بارداری نیز گفته می شود. حالت تهوع شدید نیز قبل از نبود دوره های قاعدگی می تواند نشانه چنین شرایطی باشد.

بارداری دوقلو به معنای خستگی، خواب آلودگی و بی حالی شدید دو الی سه هفته اولیه بارداری است. با رشد دو جنین در بدن، شما به خواب و غذای بیشتری نیاز خواهید داشت.
زمانی که دوقلو باردار هستید، اشتهایتان با نیاز جنین بیشتر می شود. دو جنین نیاز بیشتری به مواد غذایی دارند. زنانی که دوقلو باردار هستند شکم بزرگ تری نسبت به زنان باردار دیگر دارند. رحم شما ممکن است بیش از رحم سایر افراد توسعه پیدا کند تا فضای بیشتری برای دو جنین فراهم آورد.

تغییرات خلق و خو به خاطر شدت بالای هورمون های تولید شده توسط بدن برای برآورده کردن نیازمندی های توسعه ای جنین است. این موضوع به راحتی از هفته ششم بارداری قابل تشخیص است.

بارداری را می توان به کمک سطح افزایش یافته hCG در خون یا ادرار تشخیص داد. اگر این سطح بالاتر از حد نرمال باشد، ممکن است دوقلو باردار باشید. استفاده از تست بارداری در منزل بعد از نبود دوره قاعدگی می تواند به تشخیص بارداری کمک کند. اگر دوقلو باردار هستید ممکن است خط تیره در این تست دیده شود.
علاوه بر مواردی که بیان شد، نشانه ها و علامت های مختلف دیگری نیز وجود دارد که بارداری دوقلو را از بارداری معمولی متمایز می کند.

نشانه ها و علائم بیشتری از بارداری دوقلو:

بسته به علائم اولیه، می توان در مورد باردار بودن دوقلو یا بارداری معمولی تصمیم گیری کرد. اما نشانه های دیگری نیز وجود دارد که به شما کمک می کند به نتیجه بهتر و منطقی تری برسید.

زمانی که دوقلو باردار هستید، ممکن است سریع تر از مادرانی که یک جنین در رحم خود دارند، وزن اضافه کنید.

پزشک معمولا به طور منظم ارتفاع رحم را اندازه گیری می کند که از بالای استخوان ناحیه شرمگاهی تا بالای رحم سنجیده می شود. این مقدار سن توسعه ای رحم را نشان می دهد. ارتفاع رحم اندازه هفته هایی است که بارداری پیشرفت کرده است. اگر این اندازه بیشتر از یک سانتی متر در هفته باشد، می تواند نشانه بارداری دوقلو باشد.
حرکت جنین زمانی که بارداری دوقلو وجود داشته باشد بیشتر و به طور مکرر دیده می شود.

در انتهای سه ماهه اول، پزشک می تواند تستی را انجام دهد و ضربان قلب جنین را شناسایی نماید. اگر دوقلو باردار باشید، دو ضربان قلب خواهید شنید. با اینحال چنین تستی دقت کمتری نسبت به سونوگرافی دارد.
در بارداری دوقلو، تنگی نفس یکی از علائم اولیه است زیرا دو جنین به دیافراگم فشار می آورند. اگر احساس ناراحتی می کنید باید با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

گرفتگی عضلات نیز یکی از علائم اولیه بارداری دوقلو است زیرا رحم بیشتر از حد طبیعی بزرگ می شود. تا زمانی که در طول این گرفتگی ها خونریزی وجود نداشته باشد جای نگرانی نخواهد بود.
درد زایمان زودرس نیز در طول بارداری های دوقلو رایج است و باید توسط پزشک به سرعت مورد بررسی قرار گیرد.
درد کمر مکرر نیز نتیجه افزایش وزن اضافی، بزرگ شدن رحم و فعالیت هورمونی بیشتر است. صاف ایستادن و گرفتن قفسه سینه می تواند به آرامش شما کمک کند. مطمئن شوید که کفش های راحت می پوشید.

ادرار مکرر در طول بارداری موضوع رایجی است. اما در مواردی که بارداری دوقلو وجود داشته باشد این شرایط بیشتر دیده می شود زیرا فشار وارد شده توسط دو جنین بیشتر خواهد بود. با اینحال نباید مصرف مایعات خود را کمتر کنید زیرا این موضوع برای آبرسانی به بدن ضروری است.
در این شرایط ضربان قلب سریع تر می شود. این موضوع بدین خاطر است که جریان خون برای حمل مواد مغذی موردنیاز جنین، به اکسیژن بیشتری نیاز دارد.

در بارداری دوقلو ، بدن آب بیشتری در خود نگه می دارد. برای جلوگیری از ادم (خیز یا ورم) اطمینان حاصل کنید که آب کافی می نوشید. هندوانه، سیب، مرکبات ،نخودفرنگی و کرفس به عنوان ادرارآورهای طبیعی عمل می کنند. علاوه بر این، ترک سیگار و مصرف متعادل نمک در رژیم غذایی می تواند به سلامت جنین و شما کمک کند.

تست آلفافیتوپروتئین در طول سه ماهه دوم انجام می شود تا مقدار پروتئین ترشح شده توسط کبد جنین اندازه گیری شود. سطح غیر طبیعی این تست نشان دهنده بارداری دوقلوست.
علاوه بر مواردی که بیان شد، نشانه ها و علائم دیگری برای بارداری دوقلو وجود دارد که می تواند بسیار شبیه بارداری طبیعی باشد.

ممکن است به بوی غذاها حساسیت پیدا کنید و حالت تهوع داشته باشید.
در بارداری دوقلو برای سلامت و توسعه جنین ها، نیازمند جریان خون بیشتری هستید. افزایش جریان خون، فشاری را بر روی رگ ها وارد می کند و باعث ایجاد رگ های واریسی می شود. علاوه بر این فشار اضافی توسط جنین در رحم باعث فشرده سازی قسمت های لگن می شود و منجر به بزرگ شدن رگ های نزدیک واژن می گردد.

مشکلات گوارشی همچون نفخ، یبوست و سوزش سر دل نشانه اولیه بارداری است. از مصرف غذاهای پر ادویه و چرب خودداری کنید، آب بدن خود را نگه دارید و وعده های غذایی کوچک تر اما مکرری را میل نمایید تا حال بهتری داشته باشید.
بی خوابی با کمبود خواب چیزی است که بیشتر زنان باردار به خاطر کمر درد، گرفتگی عضلات، سوءهضم، حالت تهوع و خستگی تجربه می کنند. بهترین روش برای خوابیدن در بارداری های دوقلو، به طرف پهلوست که بالشتی بین پاها و زیر شکم قرار می گیرد.

در طول هفته چهارم و پنجم بارداری دوقلو، ممکن است سینه هایتان دردناک شود و به لمس حساس گردد. این موضوع به خاطر تغییرات هورمونی است.

بارداری دوقلو خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان را افزایش می دهد زیرا زمان بیشتری برای انطبلق شرایط مادر با شرایط پس از زایمان نیاز خواهد بود. بر خلاف بارداری های معمولی، مادرانی که دوقلو باردار هستند بیشتر خسته می شوند و بیشتر غذا می خورند. تکنیک های آرام سازی و مدیتیشن به همراه رژیم غذایی مناسب می تواند به پیشگیری از افسردگی کمک کند. شما می توانید با مادرانی که دوقلو باردار بوده اند صحبت کنید و از تجربیات آن ها استفاده نمایید.

منبع خبر : مطلب تکمیلی از majalesalamat

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *