طول سرویکس در هفته ۲۱ بارداری باید چند باشد؟ /نگران سقط هستم…

سلام. من هفته ۲۱ بارداری هستم دکترم هفته بیستم سونوگرافی واژینال انجام داد و گفت طول سرویکس شده ۳۳ و برام آمپول پرولوتون وشیاف پروژسترون تجویز کرده و گفته اگه کوتاه بشه باید سرکلاژ کنم. و اين منو خیلی نگران کرده. سوالم از شما اينه که اين شیاف میتواند تا ماه های آخر از سقط جنین جلوگیری کنه؟ خوشبختانه نه خونریزی داشتم ونه لک بینی فقط گهگاهی دل درد های خفیف داشتم. لطف کنید منو راهنمایی کنید.

پاسخ مشاور نی نی نما:

سلام اندازه طول سرویکس شما با توجه به سن بارداریتان طبیعی است با توجه به اینکه لکه بینی و یا خون ریزی نداشته اید جای نگرانی وجود ندارد.

***

سرویکس چیست؟

دهانه رحم (سرویکس) یک لوله باریک در انتهایی‌ترین نقطه رحم است که به سمت مهبل (واژن) گسترش پیدا می‌کند. ( کلمه سرویکس در لاتین به معنای دهانه است، به همین دلیل برخی این واژه را دهانه رحم نیز معنا می‌کنند).
زمانی که باردار نیستید، کانال سرویکس به اندازه بسیار کمی باز است تا ورود اسپرم به رحم و خروج خون قاعدگی به بیرون، انجام شود. در طول بارداری، ترشحات کانال را پر می‌کند و یک سد محافظ به نام پلاگین مخاط ایجاد می‌شود. در دوره حاملگی نرمال، دهانه رحم در حالت طبیعی خود باقی مانده و تا اواخر سه ماهه آخر، بسته می‌ماند. با نزدیک شدن به موعد زایمان گردنه رحم شروع به نرم شدن، از بین رفتن مخاط تولید شده و ترشحات و گشاد شدن می‌کند تا بدن را برای زایمان آماده کند.

اندازه سرویکس در هفته های مختلف حاملگی

هفته ۸ تا ۱۴ بارداری: حداقل طول سرویکس ۲۸ میلیمتر و حداکثر ۵۶ میلیمتر

هفته ۱۵ تا ۲۸ بارداری: حداقل طول سرویکس ۲۶ میلیمتر و حداکثر ۵۲ میلیمتر

هفته ۲۹ تا ۳۷ بارداری: حداقل طول سرویکس ۲۷ میلیمتر و حداکثر ۵۲ میلیمتر

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *