طرز تهیه انواع ته دیگ های طرح دار و مجلسی/ مهمانان خود را شگفت زده کنید!

برای تهیه ته دیگ مهم‌ترین نکته این است که قابلمه ای که استفاده می کنید نچسب باشد تا ته دیگ خوب و یکدستی داشته باشید. پس از آماده شدن پلو نیز باید کمی صبر کنید تا انتهای قابلمه خنک شود و ته دیگ به راحتی جدا شود.

ته دیگ تخمه آفتابگردان

ته دیگ برگ جعفری

ته دیگ ستاره و قلب

ته دیگ طرح پاپیون

ته دیگ گل رز با کاهو

ته دیگ زرشک پلو با مرغ

ته دیگ طرح برگ

ته دیگ طرح دار

ته دیگ مرغ

ته دیگ جعفری

ته دیگ طرح حلقه ای

ته دیگ سیب زمینی طرح نیم دایره

ته دیگ با سبزیجات

ته دیگ نان

کف قابلمه روغن بریزید و نان لواش یا سنگک را به شکل دلخواه کف قابلمه بچینید سپس برنج را روی نان ها بریزید و دم کنید.

ته دیگ خمیر نان باگت

کف قابلمه روغن بریزید سپس خمیر نان باگت را کمی مرطوب کنید به اشکال مختلف ته قابلمه بچینید. برنج را به آرامی روی آن بریزید و دم کنید.

ته دیگ نان تست

نان تست را قالب بزنید با به شکل دلخواه برش دهید و کف قابلمه بچینید.سپس روغن بریزید سپس برنج را روی آنها بریزید و دم کنید.

ته دیگ سیب‌زمینی

کمی روغن کف قابلمه بریزید و سیب زمینی ها را روی آن بچینید سپس برنج را روی آن بریزید. در تهیه این ته دیگ نباید سیب زمینی ها بیش از حد نازک باشند.

ته دیگ سیب زمینی کنجدی

کف قابلمه کمی کنجد بپاشید. سیب زمینی ها را ورقه ای کنید یا قالب بزنید و روی کنجدها بچینید. کمی نمک بپاشید. سپس برنج را روی آنها بریزید و دم کنید.

ته دیگ سیب‌زمینی با زیره

کمی روغن ته قابلمه بریزید، زیره را درون روغن بریزید و سیب زمینی ها را روی آنها بچینید سپس برنج را روی آن بریزید.

ته دیگ سیب زمینی خلالی

سیب زمینی ها را خلالی خرد کنید و تا حد امکان همه آنها یک اندازه هم باشند. آنها را ته قابلمه بچینید. نمک بپاشید و روی آنها برنج آبکش شده را بریزید.

ته دیگ سیب زمینی نگینی

سیب زمینی ها را نگینی خرد کنید و تا حد امکان همه آنها یک اندازه هم باشند. آنها را ته قابلمه بچینید. نمک بپاشید و روی آنها برنج آبکش شده را بریزید.

ته دیگ سیب زمینی رنده شده

سیب زمینی را درشت رنده کنید. بعد روغن کف قابلمه بریزید و پس از داغ شدن، سیب زمینی ها را بریزید و نمک و زعفران آب شده و کمی پودر سیر یا موسیر(دلخواه) روی آنها بپاشید. سیب زمینی ها را کف قابلمه فشار دهید و سپس برنج را روی آنها بریزید و دم کنید.

ته دیگ بال مرغ

ابتدا روی بال مرغ ها نمک و زردچوبه بزنید. سپس کمی روغن کف قابلمه بریزید پس از اینکه داغ شد، بال مرغ ها را بچینید و برنج را روی آنها بریزید و دم کنید.

ته دیگ تخمه و کنجد

برای تهیه این ته دیگ مقداری روغن و زردچوبه بریزید سپس مغز تخمه آفتابگردان و کنجد را روی آن بپاشید و برنج را روی این مواد بریزید. توجه داشته باشید، این ته دیگ زود آماده شده و حرارت بالا موجب سوختن آن می شود.

ته دیگ اسفناج

برگ های تازه اسفناج را کف قابلمه بچینید یا اینکه اسفناجی که برای بورانی دست کرده اید را فشرده کنید و کف ظرف بچینید. برنج را روی آن بریزید و دم کنید.

ته دیگ کنجد و ماست

کف قابلمه روغن بریزید. روی آن کنجد بپاشید. در یک کاسه متوسط، ماست را به همراه نمک و فلفل سیاه هم بزنید تا رقیق شود. کمی برنج به آن اضافه کنید و هم بزنید تا یکدست شود. مایه را آرام و با قاشق روی کنجد بریزید و به کف ظرف فشار دهید.

ته دیگ چوب شور

طرزتهیه انواع ته‌دیگ خوشمزه که با اعصابتان بازی میکند! کف قابلمه روغن بریزید. چوب شورها را روی آن بچینید. سپس برنج را روی آن بریزید و دم کنید.

ته دیگ کورن فلکس

کف قابلمه، کورن فلکس بریزید. کمی روی آن نمک بپاشید و کمی هم روغن بریزید. بعد برنج را روی آنها بریزید.

ته دیگ کاهو

کف قابلمه روغن بریزید و یک یا دو لایه کاهو بچینید و سپس برنج را روی آن بریزید و دم کنید. ته دیگ کاهو برای پلو های سبز رنگ عالی است. مثل باقالی پلو، شوید پلو و ….

ته دیگ كدو حلوایی

كدو حلوایی را پوست بگیرید. دانه های آن را جدا کنید، بشویید و قالب بزنید. در این مرحله، كف ظرف را كمی نمك و روغن بریزید. كدو حلوایی های قالب زده را كف قابلمه بچینید. روی آن كمی روغن بریزید و مثل همیشه برنج روی آن ریخته و بگذارید دم بكشد. 

برای دیدن پربازدیدترین های نی نی نما لطفاً کلیک کنید…

اشتراک‌گذاری
یک نظر
 1. عجب طرحههای جالبی! چند تا دستور دیگه من اضافه می کنم:
  ۱. ته ديگ با طعم زيره

  مواد لازم: زيره سياه، كنجد خام، تخم خرفه، نمك، روغن………… به ميزان لازم
  روش تهيه: ته قابلمه مورد نظر را كمي نمك بپاشيد.

  زيره را با دست كاملاً كف قابلمه پراكنده كنيد. كنجد خام را قبلاً با دو قاشق غذاخوري آب مرطوب كنيد تا نسوزد. كف ظرف را آغشته به روغن كرده و كنجد را داخل آن بريزيد.

  سپس تخم خرفه را ريخته و با دست اين دانه ها را كف ظرف مرتب كنيد. سپس برنج را روي اين دانه ها ريخته و بگذاريد برنج دم بكشد.

  مدت زمان حرارت دهي: ۴۰ تا ۴۵ دقيقه
  نكته: براي تهيه غذا از زيره سياه استفاده مي كنند.

  ۲. ته ديگ خمير نان باگت

  مواد لازم: خمير نان باگت به اندازه كف قابلمه، روغن به ميزان لازم. شير يا آب، به ميزاني كه خمير نان باگت را شل نكند.

  روش تهيه: ابتدا خمير را داخل يك كاسته بريزيد سپس كمي شير يا آب به آن اضافه كنيد تا كمي نرم شود. روغن و نمك به كف ظرف اضافه كنيد. خمير را كف قابلمه پهن كنيد و برنج را روي آن ريخته و بگذاريد برنج دم بكشد.

  مدت زمان حرارت دهي: ۴۵ دقيقه

  ۳. ته ديگ بادمجان و كدو

  مواد لازم: بادمجان رنده شده درشت، كدوي رنده شده درشت. زعفران، روغن مايع، پودر سير، نمك. به ميزان لازم.

  روش تهيه: ابتدا بادمجان ها را پوست بگيريد. به مدت نيم ساعت آن را داخل آب نمك سرد بگذاريد تا هم ترد شده و هم تلخي و سياهي آن گرفته شود. سپس آن را آبكش كرده خوب بشوييد و رنده كنيد.

  اگر بادمجان آب انداخت، آب اضافي آن را بگيريد. كدو را هم رنده كرده و به ظرف بادمجان اضافه كنيد. كمي زعفران، پودر سير يا موسير، روغن و نمك را با هم مخلوط كنيد.

  بادمجان و كدو سرخ نشود

  به اين نكته دقت كنيد كه قبل از تهيه ته ديگ بادمجان يا كدو و يا مخلوط آنها. به هيچ وجه كدو و بادمجان را سرخ نكنيد. به اين دليل كه هم سوخته و ته ديگ تان خراب مي شود و هم اينكه روغن اضافي به ته ديگ شما اضافه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *