ضعیفی چشم و زایمان طبیعی/ شماره چشم بالا و زایمان طبیعی

سلام من قصد زایمان طبیعی دارم اما نزدیک بین هستم و شماره چشمم ۸ و ۴ هست. می خواستم بدونم با و جود ضعیفی چشم و شماره بالای چشمم می تونم طبیعی زایمان کنم. یعنی باعث پارگی شبکیه نمیشه؟ عوارضی نداره؟!

پاسخ مشاور:

شبکیه بیمارانی که شماره نزدیک بینی بالا دارند، نازک تر از افراد دیگر بوده، مستعد پارگی می باشد.

در این افراد پارگی شبکیه می تواند با ضربه های نه چندان شدید و یا حتی بدون ضربه اتفاق افتد که این مساله لزوم بررسی دوره ای این افراد توسط چشم پزشک از نظر اختلالات مستعد کننده پارگی شبکیه را می طلبد ولی خوشبختانه زایمان طبیعی و فشار زایمانی نمیتواند باعث افزایش بیشتر احتمال پارگی شبکیه این افراد گردد و نوع زایمان، طبیعی و یا سزارین، باید با تعامل بین پزشک متخصص زنان و بیمار تعیین گردد و از نظر چشم پزشکی، محدودیتی در این زمینه وجود ندارد .

تغییرات چشم در بارداری

کمتر کسی می داند تغییرات هورمونی دوران بارداری می تواند بر چشم ها اثر بگذارد. بروز مشکلات بینایی در ۹ ماه بارداری در اغلب موارد بی اهمیت و گذراست اما گاهی همین مشکلات کوچک به آسیب های بزرگی تبدیل می شود به نحوی که مراجعه به چشم پزشک ضروری است.

تورم پلک : تغییرات هورمونی در دوران بارداری می تواند باعث تورم پلک ها شود. این تورم خوش خیم و بدون عارضه است و فقط از نظر زیبایی مشکل آفرین می شود بنابراین اگر دچار تورم پلک شدید، حتما با پزشک تماس بگیرید تا مطمئن شوید دچار حساسیت یا افزایش فشارخون نیستید. درصورتی که دلیل تورم پلک این مشکلات باشد، درمان سریع ضروری است تا عارضه ای برای مادر و جنین به دنبال نداشته باشد. افزایش مصرف آب و کاهش مصرف نمک هم می تواند تا حدی به کاهش تورم کمک کند.

افتادگی پلک : در دوران بارداری شاهد شل شدگی عضلات هستیم. گاهی این مشکل خود را در پلک بالا هم نشان می دهد. این حالت که اصطلاحا «پتوز» نامیده می شود، گرچه اهمیت چندانی ندارد اما به طورموقت می تواند باعث اختلال دید شود و ظاهر شخص را خسته جلوه دهد.

کاهش قدرت دید : در دوران بارداری، گاهی مادرها از کاهش محدوده دید یا بدترشدن مشکلات بینایی شان شکایت می کنند.در خانم های نزدیک بین، ممکن است این مشکل تشدید شود. درصورتی که هیچ مشکل بینایی ای ندارید، بارداری مشکلی برایتان ایجاد نمی کند اما بهتر است در صورت بروز علایم بینایی، به چشم پزشک مراجعه کنید.ضایعات کوچک را می توان بلافاصله درمان کرد و اگر احتمال جداشدگی شبکیه وجود داشته باشد، با یک یا دو جلسه لیزر می توان از بروز این مشکل پیشگیری می شود.

لکه خون در چشم : درصورتی که خانم دچار مشکلات بینایی باشد، زایمان طبیعی می تواند باعث بروز لک های خونی کوچک در شبکیه اش شود که این موضوع خود عامل تاری دید است. این مشکل بعد از زایمان حل می شود اما مشاوره با چشم پزشک لازم است.

خشکی چشم : خشکی چشم از ناراحتی های شایع در خانم های باردار است. استفاده از اشک مصنوعی می تواند تا حد زیادی تسکین دهنده باشد اما هرگز نباید این کار را سرخود انجام داد زیرا استفاده از برخی ترکیب ها در دوران بارداری ممنوع است. درصورتی که خانمی از لنز استفاده می کند و خشکی چشم باعث بروز مشکل در استفاده از لنز شده است، باید تا بعد از زایمان عینک بزند.

نکته آخر : استفاده از بسیاری از داروهای چشمی در دوران بارداری ممنوع است. پس اگر از قبل به بیماری چشمی خاصی مبتلا بوده اید و دارو مصرف می کردید یا در طول بارداری گرفتار مشکل خاص چشمی شده اید، هرگز سرخود دارو مصرف نکنید و از پزشک تان در این باره سوال کنید.

اشتراک‌گذاری
یک نظر
 1. نوشیدنی مفید برای تقویت چشم ضعیف///

  نوشیدنی هویج، سیب و اسفناج///
  این نوشیدنی برای تقویت بینایی و همچنین تقویت موها، دندانها و پوست، خیلی موثر است و برای صبحانه فوق العاده است چون همه ی ویتامینهای ضروری را به بدن میرساند.

  ///مواد مورد نیاز///

  هویج ۱ عدد
  سیب ۱ عدد
  اسفناج تازه ۳ برگ
  جوانه ی گندم ۱ قاشق
  آب معدنی ۱ لیوان
  //نحوه تهیه//

  هویج و برگهای اسفناج را بشویید. دانه های سیب را خارج کنید. مواد را داخل مخلوط کن ریخته و آب را به آن اضافه کنید و به هم بزنید. سپس مستوتنسد جوانه گندم را به مواد فوق اضافه کنید. این ماده غذایی برای تقویت چشمها خیلی مفید است توصیه میکنیم بلافاصله بعد از تهیه نوشیدنی آن را مصرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *