ضرورت سونوگرافی داپلر در بارداری/ عوارض سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر را می توان با خیال راحت در طی دوران بارداری انجام داد، زیرا تا کنون تحقیقات مختلف نشان داده است هیچ گونه آسیبی به جنین وارد نمی شود…

اولتراسوند داپلر حرکت خون را در ورید ها ، شریان و عروق خونی با امواج صوتی نشان می دهد. از صدای انعکاس یافته می توان برای تشخیص محدودیت جریان خون، لخته های خونی و سلامت جنین استفاده نمود. برخلاف تصویربرداری اولتراسوند که تصویری از جنین در حم ارائه می نماید، سونوی داپلر برای مشاهده جریان خون در جنین استفاده می گردد. پزشکان معمولا از اولترا سونوگرافی داپلر در حین بارداری توسط متخصص زنان برای بررسی جریان خون نافی جنین، جریان خون جفت و جریان خون در قلب و مغز استفاده می کنند.

سونوگرافی داپلر در مواقع ذیل، برای هدایت تصمیم­ گیری­ ها در طی دوران بارداری بکار گرفته می­شود:

با توجه به مدت حاملگی جنین کوچکتر از اندازه طبیعی است (محدودیت رشد جنینی). جریان خون عروق خونی بزرگ بند ناف (شریان بند ناف) را نیز می­توان بررسی کرد.
وجود حساسیت ارهاش (Rh). جریان خون عروق خونی مغز (شریان مغزی میانی، و یا MCA) را می­توان برای نظارت بر سلامت جنین مورد استفاده قرار داد.
مادر مشکلات دیگری از قبیل پره اکلامپسی و یا بیماری سلول­های داسی شکل دارد.

سونوگرافی داپلر را می توان با خیال راحت در طی دوران بارداری انجام داد، زیرا تا کنون تحقیقات مختلف نشان داده است هیچ گونه آسیبی به جنین وارد نمی شود.

دیگر کاربردهای سونوگرافی داپلر در بارداری
با استفاده از نتایج داپلر می توان تعیین نمود که آیا محدودیت در جریان خون سبب پیدایش آنومالی (غیرطبیعی بودن) در جنین شده است یا خیر.
محدودیت در جریان خون در جنین منجر به وزن کم هنگام تولد ، کاهش اندازه جنین و اختلال در تکامل آن میگردد.

سونوگرافی داپلر برای اندازه گیری جریان خون و فشار خون انجام می شود. انجام این سونوگرافی بعد از در سه ماهه اول بارداری توسط متخصص زنان برای مادر و جنین خطری ایجاد نخواهد کرد. این سونوگرافی به تشخیص مشکلاتی مانند:

لخته شدن خون
تشخیص چسبندگی رحم
نارسایی جفتی بند ناف
خون رسانی ضعیف
علت رشد نکردن جنین
عروق ورم کرده
انسداد رگ های خونی و یا کاهش سرعت جریان خون در رگ ها کمک می کند.

سونوگرافی داپلر چگونه انجام می گیرد؟
متخصص زنان ژل مخصوص سونوگرافی را بر روی ناحیه خاصی از بدن (ناحیه‌ای که قرار است سونوگرافی داپلر بر روی آن انجام گیرد) قرار می‌دهد.

بدون هیچ گونه عمل تهاجمی و یا وارد شدن از طریق پوست این کار صورت می گیرد. بنابراین مزیت مهم این روش، امن بودن آن است.

پس از قرار گرفتن این وسیله بر روی پوست بدن، متخصص زنان آن را حرکت می‌دهد.

حرکت گلبول‌های خونی در رگ‌های فرد، سرعت برگشت امواج را تغییر می‌دهد و بر اساس بازگشت امواج فراصوت، دستگاه پردازشگر تصاویری را بر روی مانیتور ایجاد می‌کند که نشان دهنده جریان خون در فرد می ‌باشد.

این آزمون می‌تواند روش جایگزینی برای روش‌های تهاجمی مانند آنژیوگرافی و ونوگرافی باشد. در طی این دو روش ذکر شده، ماده رنگی به عروق خونی تزریق می‌شود تا تصاویری با اشعه X بدست آید و طبق این تصاویر مشکل فرد تشخیص داده می شود.

همچنین سونوگرافی داپلر به پزشک کمک می کند تا میزان آسیب به شریان ها را بررسی کند تا بر اساس میزان صدمات وارده، اقدامات درمانی خاصی را انجام دهد.

اشتراک‌گذاری
یک نظر
  1. سونوگرافی داپلر مقاومت جریان خون، حجم جریان خون، حجم جریان خون جفت، مقاومت جریان مغز جنین اندازه گیری می شود.
    این سونوگرافی معمولا زمانی انجام می شود که جنین با توجه به سن حاملگی کوچکتر ازاندازه طبیعی باشد و یا شریان بند ناف جنین و جریان خون عروق بند ناف مشکل داشته باشد. گاهی هم به دلیل روش کار پزشک زنان معالج برای بررسی بیشتر در سنین مختلف بارداری درخواست می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *