ضخامت “آندومتر نرمال” چقدر است؟/ جدول ضخامت آندومتر/ ناباروری زنان

ضخامت اندومتر یک پارامتری است که در سونوگرافی و ام.آر.آی به طور روتین اندازه گیری می شود و در سنین مختلف متفاوت است. چنانچه در سنین باروری باشد، بسته به اینکه در چه زمان از دوره عادت ماهیانه باشد مقدار آن متفاوت است.

ضخامت اندومتر یک پارامتری است که در سونوگرافی و ام.آر.آی به طور روتین اندازه گیری می شود و در سنین مختلف متفاوت است. چنانچه در سنین باروری باشد، بسته به اینکه در چه زمان از دوره عادت ماهیانه باشد مقدار آن متفاوت است.

اندازه فوليکول و ضخامت آندومتر دو فاکتور مهم در ميزان حاملگی است. احتمال تخمک‌گذاری با افزايش اندازه فوليکول و احتمال باروری با افزايش ضخامت آندومتر افزايش می‌يابد.

بیماری اندومتریوز (Endometriosis)، از بیماری های شایع در میان زنان محسوب می شود که در صورت ابتلا به آن، بسیاری از سیستم های فیزیولوژیکی بدن درگیر بیماری خواهند شد.

دکتر درخشان هوشمند، متخصص زنان و نازایی در خصوص تعریف این بیماری می گوید: اندومتر، داخلی ترین لایه رحم را تشکیل می دهد که بافت آن با شروع سیکل ماهیانه شروع به ریزش کرده و پس از اتمام دوره مجدداً رشد می کند.

این متخصص تصریح می کند، در افراد مبتلا به اندومتریوز، این بافت در نقاط دیگر بدن مانند دیواره خارجی رحم، دیواره روده، حفره لگن و.‎.‎. ایجاد شده و با آغاز هر سیکل ماهانه و ترشح هورمون ها، شروع به خونریزی می کند.

دکتر انسیه شاهرخ تهرانی نژاد، متخصص زنان و نازایی در این باره اضافه می کند: بطور کلی این بیماری بر اثر ایجاد بافت اندومتر در خارج از رحم، ایجاد می شود که این امر ناشی از انتقال بافت اندومتر از داخل رحم به سایر نقاط بدن مانند حفره لگنی، دیواره روده ها، ریه و ‎.‎.‎. است.

این جراح و متخصص زنان معتقد است، پس ازچسبیدن بافت اندومتر به سایر نقاط بدن، بافت رشد کرده و در قاعدگی ریزش می کند.

  

● احتمال ابتلا به بیماری اندومتریوز

احتمال ابتلا به بیماری اندومتریوز در سن باروری افزایش پیدا می کند و با نزدیک شدن به دوره یائسگی، علائم بیماری کاهش پیدا کرده و در برخی موارد رفع می شود. 

آمارها نشان می دهد، زنان سفیدپوست با شاخص توده بدنی پائین بیش از سایرین در معرض ابتلا به اندومتریوز قرار دارند.

دکتر درخشان هوشمند در خصوص علل ابتلا به بیماری اندومتریوز می گوید: نتایج دقیق و مستندی حاکی از علل اصلی پیدایش بیماری در دست نیست اما مطابق با تحقیقات، عوامل وراثتی در ابتلا به اندومتریوز نقش مهمی دارد، بطوری که در افرادی که بستگان درجه یک یا دو آنها به این بیماری دچار هستند، احتمال ابتلا به اندومتریوز به میزان قابل توجهی در فرد افزایش پیدا می کند.

دکتر تهرانی نژاد نیز در خصوص دلایل ابتلا به بیماری اضافه می کند: به غیر از عوامل ژنتیکی که از مهمترین دلایل ابتلا به اندومتریوز است، فاکتور ایمونولوژیک ازدیگر علل ایجاد کننده بیماری است که به علت اختلال در ایمنی سلول در برخی از افراد مبتلا به اندومتریوز بیشتر مشاهده می شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تصریح می کند: اختلال در سیستم عصبی و ایمنی سلو ل ها و ‎.‎.‎. از دیگر علل ابتلا به بیماری اندومتریوز است.

دکتر محمدرضا چادرباف، متخصص زنان و نازایی درباره دیگر علل ابتلا به بیماری اندومتریوز می گوید: در برخی موارد جهش های سلولی و اختلال در رشد سلول ها در برخی از بافت های بدن در ایجاد بیماری تأثیرگذار بوده و باعث پیدایش موتاسیون های ژنتیکی در نسوج داخل لگن و پیدایش بافت آندومتر و تهاجم پذیری آن می شود.

● علائم بیماری اندومتریوز 

بیماری اندومتریوز ممکن است با شایع ترین علائم مانند درد و نازایی ظاهر شود یا بدون هیچ گونه علامتی به وجود آید.
دکتر انسیه شاهرخ تهرانی نژاد در خصوص علائم ابتلا به بیماری می گوید: علائم بیماری متفاوت بوده و بسته به محل رشد بافت اندومتر، بروز علائم نیز متفاوت است. 

این متخصص اضافه می کند، اکثر علائم ابتلا به بیماری در قالب دردهای پیش رونده در هنگام قاعدگی، نازایی و ‎.‎.‎. مشاهده می شود.
این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران اضافه می کند: اکثر دردهای ناشی از ابتلا به اندومتریوز با مصرف داروهای مسکن رایج برطرف نمی شود. همچنین در برخی موارد، خونریزی از بافت های درگیر با بافت اندومتر مانند روده مشاهده می شود. پیدایش خلط های خونی به دلیل ایجاد بافت اندومتر در ریه نیز از علائم ابتلا به این بیماری است.

دکتر محمدرضا چادرباف، خونریزی های نامنظم و شدید، مشاهده خون هنگام دفع ادرار یا مدفوع، ابتلا به حالت تهوع، استفراغ، یبوست و دردهای ناحیه کمر را از علائم ابتلا به بیماری اندومتریوز ذکر می کند.

● اندومتریوز و ناباروری

مطابق با تحقیقات انجام گرفته، اندومتریوز یکی از اصلی ترین علل نازایی در بین زنان است.


دکتر درخشان هوشمند درخصوص ارتباط ابتلا به اندومتریوز با نازایی می گوید: ایجاد تغییرات فیزیولوژیکی در بدن زنان به همراه تغییرات هورمونی باعث افزایش احتمال ابتلا به ناباروری ناشی از اندومتریوز در زنان است.


دکتر تهرانی نژاد در این خصوص اضافه می کند: ایجاد اختلال در عملکرد لوله های فالوپ که وظیفه انتقال تخمک ها را دارند، از دیگر دلایل ایجاد نازایی در اثر ابتلا به اندومتریوز است.


از طرف دیگر در صورت ابتلا به اندومتریوز در نوع شدید، احتمال چسبندگی لوله های رحمی به لگن افزایش پیدا کرده و اختلال در انتقال تخمک و تغییر در حرکت لوله های رحمی باعث ایجاد نازایی می شود.

● تشخیص و درمان

تشخیص اولیه بیماری با بررسی علائم و معاینات فیزیکی توسط پزشک متخصص امکان پذیر است.

دکتر درخشان هوشمند، انجام سونوگرافی و بررسی علائم را در تشخیص اولیه بیماری در مرحله خفیف مؤثر می داند و معتقد است: با انجام سونوگرافی می توان با بررسی کیست های اندومتریوز و برخی علائم بیماری را تشخیص داد.

دکتر محمدرضا چادرباف، متخصص زنان و نازایی، تأخیر در بارداری را در افزایش احتمال به ابتلا به اندومتریوز مؤثر دانسته و در این خصوص می گوید: باروری می تواند در کاهش علائم، پیشگیری از ابتلا به بیماری و حتی درمان در مراحل اولیه بیماری تأثیرگذار باشد. از این رو اکثر متخصصان، بارداری را به زنانی که قصد بچه دار شدن دارند، در سنین پائین توصیه می کنند.

این متخصص، دارو درمانی و هورمون درمانی را از روش های درمان در نوع خفیف اندومتریوز می داند و معتقد است: در مرحله خفیف پزشکان با تجویز داروهایی مانند دانازول، درصدد درمان بیماری برمی آیند. مصرف داروهای غیراستروئیدی و ضدالتهابی نیز برای تخفیف دردهای خفیف ناشی از بیماری توصیه می شود.

دکتر درخشان هوشمند نیز درخصوص روش های درمانی می گوید: در برخی از موارد تجویز قرص های ضدبارداری برای کاهش سطح هورمون ها، در کنترل و درمان بیماری مؤثر است.

دکتر انسیه شاهرخ تهرانی نژاد، درخصوص درمان بیماری اندومتریوز در نوع شدید می گوید: پس از بررسی پیشرفت بیماری، در صورتی که بیماری در مرحله حاد باشد، از روش تشخیصی لاپاراسکوپی استفاده می شود.

در روش لاپاراسکوپی، متخصص با ایجاد منفذی روی شکم، وسیله ای باریک را که مجهز به نور است درون حفره شکم فرستاده و با استفاده از آن، وضعیت لگن و ضمائم شکمی بررسی می شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه می کند: با استفاده از جراحی لاپاراسکوپی می توان چسبندگی های رحمی را آزاد کرد و در مراحل پیشرفته تر با استفاده از روش IVF (لقاح خارج از رحم) اقدام به درمان کرد.

این متخصص مصرف قرص های حاوی ترکیبات پروژسترون و استفاده از آمپول های پروژسترونی که هر ماه یکبار تزریق می شود را در توقف تخمک گذاری و کاهش رشد بافت اندومتر و در نتیجه تقلیل درد بیمار مؤثر می داند.

دکتر محمدرضا چادرباف، تشخیص زودهنگام بیماری و درمان آن را در پیشگیری از عوارض آن مانند نازایی و درد مؤثر می داند و معتقد است: بیماری اندومتریوز اگر در مراحل اولیه درمان شود، شانس بارور شدن به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

از طرف دیگر تحقیقات اخیر نشان می دهد، احتمال سرطانی شدن بافتهای درگیر با اندومتریوز وجود دارد و این بیماری می تواند زمینه ساز ابتلا به سرطان رحم شود. از این رو مراجعه زودهنگام در صورت مشاهده علائم بیماری به پزشک متخصص به منظور پیشگیری از پیشرفت بیماری و درمان آن ضروری است.این بیماری زنان سفیدپوست را تهدید می کند! 

اشتراک‌گذاری
774 نظر
 1. علل متفاوتی میتوانند باعث ضخیم شدن آندومتر شوند که برخی از آنها عبارتند از:
  – مصرف استروژن خارجی
  – تومور تخمدان
  – پولیپ
  – مصرف تاموکسیفن
  – PCO

  که برای رسیدن به هر کدام از این تشخیصهای نهایی می بایست ارزیابی های مناسب توسط پزشک انجام گیرد.

  1. سلام من یک هفته قبل از پریودی سونو دادم ضخامت اندومتر ۱۱بود .دکتر گفت باید کورتاژ تشخیصی بشم ایا راه دارویی نداره؟

 2. سلام ممنون میشم اگه کمکم کنید،به پزشک مراجعه کردم جواب بارداریم مثبت بوده،سونوگرافی ام کردم که ضخامت آندومتر رو زده۱۶آیا برای بارداری نرمال هست؟

 3. سلام خسته نباشید هفته ششم بارداری هستم سه روز است کمی لک بینی دارم ویکبار به اندازه یه بند انگشت ازم لخته خون دفع شد البته همه اینها لکهای قهوه ای رنگ بودن رفتم بیمارستان برام سونو نوشت دادم در سونو نوشته مایع ازاد مختصر در کلدوساک خلفی رویت شد ولی در رحم فعلا چیزی مشاهده نشده در ضمن ضخامت اندومتر هم ۲۱میلی متر زده به دکتر که نشون دادم برام ازمایش بتا نوشت ازمایشم ۹۲ بود ولی پتج روز قبل که ازنلیش داده بودم ۲۵۰ بوددوباره دکتر گفت باید دو روز دیگر ازملیش بتا بدهم البته هردو ازمایش را یکجا انجام ندادم با این تفاسیر ایا من باردار هستم یا اینکه چه مشکلی دارم ممنون از زحماتتون لطفا راهنمایی کنید .

  1. سلام من یک هفته قبل پریود رفتم سونو اندومتر ۱۱میلی بود .دکتر گفت زیاده ایا باید کورتاژ تشخیصی بشم؟

   1. سلام اندازه ضخامت اندومتر رحم شما برای یک هفته قبل پریود طبیعی است ونیازی به کورتاژ نیست.

 4. اعظم جان باید تا هفته ۸ صبر کنی تا نتیجه قطعی معلوم بشه و جنین درون ساک حاملگی دیده بشه و تپش قلبش شنیده بشه و بتا هم هر ۴۸ ساعت دو برابر بشه

 5. سلام ممنون ازینکه وقت میذارید و جواب میدید. مادر من ۴۸ سالشونه و از شهریور دیگه پریود نشدن. توی آزمایش هاشونم مشخص شد که یائسه شدن.
  ضخامت آندومتر توی سونوگرافی ۹ میلیمتر مشخص شده. سوال من این هستش که با اینکه ایشون فقط دو ماه از آخرین پریودشون میگذره و بعد ازون هیچ خونریزی نداشتن.آیا این ضخامت آندومتر نگران کننده هست؟

 6. سلام خسنه نباشید میخواسنم بدونم این متن یعنی چی؟
  رحم دارای ابعاد طبیعی دارای فولیکول های ریز محیطی که به نفع pcoاست؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. کیست یا پلی کیست

 7. سلام من ۴۴سالمه بچه ندارم ضخامت اندومتردر روز ۱۳ پریودی ۵ است بالا نمیره در ضمن تلاشم برا بچه می کنم فوکیکول تل ۱۵ میره ولی ضخامت اندوتر بالا نمیره لطفا بگید چه کار کنم.(ای وی اف هم کردم نتیجه نگرفتم الان دارو گیاهی مصرف میکنم)

  1. سلام من مثل شما هستم اگر آندومترپایین بره یا بالا؟؟؟؟؟

 8. انار به افزایش احتمال باروری کمک می کند! انار از طریق افزایش جریان خون رحم و افزایش ضخامت دیواره رحم به افزایش باروری زنان کمک می کند. همچنین انار باعث رشدطبیعی جنین می شود و در افزایش کیفیت اسپرم نیز بسیار موثر است. روزی یک لیوان آب انار بنوشید! …. منبع سرویس پیامکی نی نی نما

 9. سلام برا دوستانی که صخامت رحمشون نازکه البته بر اثر دارو،من خودم یک سال از بس دکترها بهم قرص جورواجور دادن که صخامتم کم و کمتر میشد حتی به دو میل هم تو روز ۱۴ رسید،سه ماهه تحت نظر فوق تخصص نازایی رفتم و با یه نسخه ضخامت منو درست کرد،من روز ۱۳ صخامتم شده ۷ بااینکه فکر میکردم هیچ وقت درست نمیشه،دکترم بهم قرص آهن خارجی داد به اسم آیروویت، خودم هم هر روز صبح نشاسته خوردم،حتما انجامش بدین آگه درست شد برا منم دعا کنید،ایشالا به زودی مشکل همتون حل میشه مشکل منم حل میشه.

  1. سلام
   مدت یک سال و نیم اندومتریوز دارم اول روی تخمدان سمت راست و علیرغم پیگیری و مصرف قرص و آمپول‌های ضد باری تخمدان سمت چپم هم مبتلا به اندومتریوز شد . در عکس رنگی که گرفتم لوله های دو طرف بسته بودند . به چندتا پزشک مراجعه کردم نظر همه انجام هر چه سریعتر ای وی اف بوده .
   میخوام بدونم اگه یکبار دیگه عکس رنگی با بیهوشی که بدون درد و اسپاسم باشه بگیرم و احیاناً لوله ها باز بشن احتمال بارداری دارم یا نه؟

   1. سلام اگر چسبندگی شدید باشد با انجام عکس رنگی لوله ها باز نمی شود باید یا لا پاراسکوپی انجام بدهید تا لوله های شما از این طریق باز شود ویا اینکه به روش ای وی اف برای بارداری اقدام کنید .

 10. سلام..من سونو انجام دادم نوشته اندومتر مطابق با فاز سکرتوری و ضخامت آن۵میلیمتر است..بعد فردای روزی که سونو انجام دادم پریود شدم این اندازه طبیعیه؟؟

  1. سلام بله طبیعیه.

 11. چهل و سه سالمه چهارپنج ساله که با ضخامت اندوترم مشکل پیدا کردم و زیاد میشه دوبارهم کورتاژ تشخیصی کردم و جوابش بد نبود،چندتا فیبروم کوچیک هم دلرم که یکیش در میومترتنه قدامی و یکی هم هفده میلی درقدام کاویته اندونتر هست که اثرفشاری برکاویته اندوتر دیده میشه، الان که روز چهارم پریودمه ضخامتم ده هست و دکتر میگه زیاده،علت چی میتونه باشه،ایا خطرناکه؟ یا کاری بهش نداشته باشم لطفا راهنمایی کنید همه میگن رحمتو درار ولی نمیخوام ضمنا دوتا بچه دارم و بچه نمیخوام ولی میخوام رحممو داشته باشم تا یائسه گی،بعدازون هم فکز کنم مشکل فیبرومم حل شه با پریود نشدن، پریودام هم اکثرا منظمه ولی فقط یکماه عقب انداختم

  1. اگر کورتاژ تشخیصی شده اید و مشکلی نداشته اید جای نگرانی نیست نیازی هم به درآوردن رحم ندارید فقط اینکه باید حتما تحت نظر پزشک باشید و هر ۶ ماه یک بار ویزیت شوید.

 12. سلام خسته نباشین تخمدان سمت راستم به شدت درد میکردیه روزمونده به پریودم رفتم سنوگرافی اندومترضخامتش ۴بود ویه کیست به اندازه ۲۶درتخمدان راستم داشتم خیلی دوست دارم باردار بشم تواین شرایطم میتونم ماه بعد باردار بشم ؟ضخامت اندومترم کمه؟

 13. سلام من ضخامت اندومتر ۴ یه روز مونده به پریودم وکیست ۲۶م در تخمدان راستم دارم احتمال حملگیمبرا ماه بعدچقدر ؟ضخامت اندومتر م کمه یا نرمال خودم هم۲۷ سالم؟

 14. سلام خسته نباشین من تخمدان سمت راستم درد میکرد یه روز مونده به پریودم سنوگرافی کردم گفت کیست ۲۶ م داری و اندومتر ۴ هست آیا احتمال حاملگیم ماه بعد هست ؟
  اندومترم کم یا خوب؟

  1. میتوانید برای بارداری اقدام کنید ضخامت اندومتر شما مشکلی ندارد. بله احتمال بارداری وجود داره.

 15. با سللام و خسته نباشید
  اینجانب دچار مبتلابه بیماری هیپرو پلازی اندومتر شده ام و کورتاژ تشخیصی نیز شدم و جواب بد نبود و ضخامت فعلی ان ۱۴ میلی هست که قبل از کورتاژ ۲۲ میلی بوده که به پزشک معالج مراجعه کردم فرمودند که بایستی دوباره به کرتاژ بروم لذا خواهشمندم از شما بفرمایید که ایا کورتاژ دوباره لازم؟ خطری هم دارد؟
  با تشکر

  1. سلام ممنون. تصمیم برای کورتاژ تشخیصی مجدد بستگی به سن بیمار و شرایط او دارد اگر جواب کورتاژ تشخیصی شما نرمال بوده است میتوانید با مشورت پزشک معالج خود اگر علائمتان برطرف شد و ضخامت انومتر شما در سونوگرافی به حالت نرمال در آمده بود کورتاژ تشخیصی مجدد انجام ندهید با توجه به اینکه من شرح حال کامل شما را نمیدانم هر تصمیمی را با مشورت پزشک معالج خود بگیرید موفق باشید.

 16. Salam اندومتریز باید چند باشه برا ای وی اف

  1. سلام باید بالای ۸ باشه ولی بستگی به یک سری فاکتورها هم داره.

 17. سلام من۷ روز پس از پریودیم سونوگرافی انجام دادم ضخامت اندومتر۹ و فولیکولهای تخمدان سمت راستم ۱۸ م م بود و چپم ۱۱ م م ایا امکان بارداری هست؟

  1. سلام سایزفولیکول ۱۸ م م خوبه احتمال بارداری وجود دارد.

 18. سلام خسته نباشيد… اندازه اينومتريوزم ١٤.٦ ميليمتر زده تو سونوگرافيم… ميخواستم بدونم مشكلي دارم يا نه؟؟؟؟ دكتر گفت هرچه زودتر بايد اقدام كنم براي حاملگي ميخواستم بدونم مشكلي براي بارداري هست يا نه؟ احتمال نازايي هست لا اين اندازه ايندومتروز يا نه؟ تشكر

  1. سلام ممنون. بهتره طبق دستور پزشکتون زودتر اقدام برای بارداری کنید.

 19. سلام من هر وقت پریود میشم خیلی شدید درد ران دارم و کمر و زیر شکمم هم درد میکنه مسکن هم یه وقتا جواب نمیده و تا روز پنج یا شش پریودی درد میکشم چونو واژبنال هم دادم چیزی نبود میشه لطف کنید بگید چکار کنم. و مشکلم چیه ممنون میشم

  1. سلام ممکنه عفونت داشته باشید بهتره به پزشک مراجعه نمایید تا از نظر عفونت بررسی بشوید.

 20. سلام و خسته نباشید من این ماه یک روز لکه بینی داشتم و روز بعد خونریزی داشتم که روز سوم کلا پریودم قطع شد روز ششم سونو دادم ضخامت آندومتریوم ۱۲ بوده میخواستم بتونم این خطر ناک است ( چهار سال پیش کیست آندومتریوم داشتم و لاپاراسکوپی کردم و مجرد هستم) ممنون

  1. سلام ممنون. درکسانی که فاصله قاعدگی آنها زیاد میباشد وقاعدگی نا منظم دارند یا خونریزی پریودی آنها کم میباشد ضخامت اندومتر افزایش مییابد بهتر است با مشورت پزشکتان از داروهای پروژسترونی استفاده نمایید نگران نباشید خطرناک نیست ضخامت اندومتر بالای ۱۶ ضخامت زیاد تلقی می شود.

 21. با سلام تو هفته ۶ بارداری هستن از دیروز لکه بینی داشتم سونو دادم هیچ چیزی دیده نشد آزمایش بتا هم دادن ۲۱۱۲ بود ضخامت رحمم ۲۰ بود .دکترم گفته یا خارج رحمه یا داره سقط میشه من خیلی نگرانم

  1. سلام نگران نباشید با توجه به ضخامت اندومتر شما احتمال اینکه حاملگی خارج رحمی باشد ضعیفه واینکه باید حاملگی خارج رحمی در سونو دیده میشد من منظور شما را از اینکه در سونو چیزی دیده نشد را متوجه نمی شوم. 

 22. یعنی هیچ بچه و ساک حاملگی دیده نشد

 23. ضخامت آندومتر۲۳میلی متراست.واکوی ان شدیدا هتروژن است.باوجودunmarriedبودن بیمار درصورت صلاحدید تطابق باBHCGتوصیه میشود.ن زیر شکمم درد میکرد رفتم سونو اینو جواب داده کمکم کنید

  1. ضخامت اندومتر شما بالاست حتما باید به پزشک زنان مراجعه نمایید تا بررسی شوید.

 24. احتمال بارداری هست؟؟؟ اخه من مجردم.پزشک گفت چیز خاصی نیست

 25. اينجانب خانمي ٤٠ساله هستم كه ٥سال اقدام به بارداري با تمام روش هاي ناباروري كردم حال يك ساله تحت نظر خانم دكتر معيني هستم و يك بار هم ميكرو شدم نگرفت الان جنين فريز شده دارم ولي آندومترم خيلي پايينه بين ٥-٦است و در روز ١٤پريودي lh=32.5.واستراديولم ١٧٩.٤و پروژشترونم ١.٣حال سوال دارم ميتونم انتقال جنين هاي فريز شدم رو انجام بدم يا نه

  1. سلام بهتره با مشورت پزشک معالج خود دارو مصرف نمایید تا ببینیم ضخامت اندومتر شما چقدر میشود.

 26. سلام من بیستو دو سالمو امروز ۱۳ پریودم بوده سونوگرافی دادم فولیکول تخمدان چپم ۱۴ م م و چندتا فولیکول ۱۰میل دارم و هیچ گونه مشکلی تو آزمایشتم نیست بنظر شما این اندازها کمه،با این حالم دو ماه جلوگیری ندارم و به پزسکم مراجعه کردم میگن مشکلی نیست و بار دار نشدم

  1. سلام برای روز ۱۳ پریود فولیکول ۱۴ م م کمی کوچک میباشد اگر بعد از ۶ ماه باردار نشدید با مشورت پزشکتان میتوانید از داروی تحریک تخمک گذاری استفاده نمایید.

 27. سلام.من در روز ۱۳ سیکلم سونوگرافی دادم.ضخامت انومترم هفت ونیم بود.فولیکول به قطر ۲۳ و ۱۴ در تخمدان چپ و ۲۲ در تخمدان راست مشاهده شد.احتمال اینکه باردار بشم هست؟

  1. سلام سایز فولیکول شما خیلی خوبه احتمال بارداری هست نگران نباشید.

 28. سلام . من دوماهه ونیم بود تقریبا پریود نشدم و سونو لگن انجام دادم همه چی نرمال بود.اندومترمم۵mm بود ۱۸ سالمه آیا احتمال بارداری هست? در ضمن من عقدم ولی رابطه داشتم ولی درحد دخول نبوده الان تقریبا سه ماهه پریود نشدم میشه بگید مشکل چیه?

  1. سلام خیر احتمال بارداری وجود ندارد بهتر است آزمایشات هورمونی انجام دهید تا علت مشخص شود.

 29. با سلام و خسته نباشید
  بعد از ۳روز ک پریودیم گذشته سونوگرافی دادم
  اندومترم ۵ mm ایا طبیعیه؟

  1. سلام بله طبیعیه.

 30. سلام.من ۴۸ سالمه.در مدت ۲۰ روز دوبار پریود شدم که خونریزیم نسبتا زیاد بود با سونو معلوم شد که ضخامت آندومتر ۱۸mm و یک کیست ساده به سایز ۲۵×۳۳ در تخمدان چپ دیده شد که فعلا قرص اتیسترون مصرف می کنم. من به خاطر ضخیم شدن دیواره رحم خیلی ترسیدم به نظر شما لازمه که پاپ اسمیر هم بدم؟

  1. سلام تست پاپ اسمیر تستی است که پیشگیری می کند از سرطان دهانه رحم و ربطی به ضخامت اندومتر ندارد بهتر است بعد از تمام شدن قرص هایتان با مشورت پزشکتان مجدد سونوی واژینال بدهید اگر ضخامت اندومتر شما کمتر نشده بود باید کورتاژ تشخیصی انجام دهید.

 31. سلام من ٣٣ سالمه يه دختر ٥ ساله دارم و راههاي جلوگيري ام طبيعي بوده قصد بارداري دارم و اگه بشه ميخوام پسر باشه رژيم هاي غذائي و ويتامين و قرص آهن مصرف كردم روز ١٣ پريودي يك فوليكول ١٠ ميل سمت چپ داشتم و ضخامت اندو ٥ ميليمتر و امروز كه روز ١٥ هستش همون فوليكول غالب ١٤ ميل شده و ضخامت ١١ ميليمتر شده به نظرتون چه زماني نزديكي انجام بدم؟! اصلا طبيعي هست اين موارد در ضمن تبلي تخم دان خفيف هم دارم

  1. سلام بله طبیعیه بهتره یک شب در میان برای بارداری اقدام کنید.

 32. سلام وقت شمابخیر
  اولاازسایت بسیارعالی وفعال شماکمال تشکررودارم.
  من۳_۴روزبعدازپایان پریودی سونو گرفتم وضخامت آندومتر۵میلیمتر بودوچندفولیکول ریزداشتم آیاطبیعیه؟؟؟؟

  1. سلام ضخامت اندومتر شما خوب بوده اگر زمان تخمک گذاری خود سونو انجام داده اید نباید فولیکول ریز داشته باشید باید سایز فولیکول شما حداقل ۱۷ باشد اگر زمان تخمک گذاری نبوده که مشکلی نیست.

 33. سلام
  من۲۹ سالمه متاهلم و بچه ندارم دوسال پیش هر دو تخمدانام درگیر کیست اندومیتریوز شدن که مجبور به عمل شدم
  چند وقت پیش به دلیل درد صبحگاهی تخمدانام به دکتر مراجعه کردم که با تشخیص سونوگرافی دوباره کیستم عود کرده و به اندازه ۴۹ میلیمتر رسیده خیلی ناراحتم از این وضعیت و هم اینکه نمیخوام دوباره عمل کنم ممکنه راهنماییم کنین
  ممنون میشم

  1. سلام میتوانید با مشورت پزشکتان چند دوره دارو مصرف نمایید عمل جراحی مرحله آخر درمان است.

 34. سلام ببخشید میشه این جواب آزمایشو برام تفسیر کنین.؟

  ابعاد رحم : ۴۱*۵۵*۸۷ م.م
  موقعیت رحم : آنته ورسه
  اکوپترن رحم : نرمال
  آندومتر : در اوخر فاز ترشحی ۱۱/۷ م.م
  تخمدان راست : ۱۹*۴۱ م.م
  تخمدان چپ : ۱۸*۴۱ م.م
  تصویر فولیکول های نارس و متعدد در هر تخمدان به نفع Pcod مشهود است.
  توده فضاگیر در آدنکس ها دیده نشد.
  مایع آزاد در کلدوساک خلفی مشاهده نگردید.

  ممنون خواهش میکنم زودتر جواب بدین لطفا

  1. سلام شما تخمدان پلی کیستیک دارید که در خانمها شایع میباشد ودرمان دارویی دارد و جای نگرانی نیست.

 35. سلام من ۳۱سالم مجردم.ضخامت رحمم در روز چهاردهم پریودیم ۴م. بود بعد تزریق داروی هورمونی روز ۲۳صخامت رحم ۱۱م شد.من در ضمن مجردم تقریبا هشت ماه تحت درمانم .آیا امکان خوب شدنم هست یا باید هر چندماه داروی هورمونی ترزیق کنم؟آیا ازدواج کنم احتمال بار داریم هست؟؟

  1. سلام باید تحت نظر پزشک معالج خود باشید ودرمان خود را کامل کنید بله احتمال بارداری هست.

 36. سلام.ضخامت دیواره رحمم در روز سوم پریود ۱۱م .و تنبلی تخمدان دارم و یک سقط جنین هم داشتم.آیا خطر سرطان رحم وجود داره؟چه درمانی داره؟میتونم باردار بشم؟
  سپاس

  1. سلام بله میتوانید باردار شوید بهتره زیر نظر متخصص زنان باشید. ضخیم شدن دیواره رحم به دلیل وجود استروژن به مقدار زیاد اتفاق می افتد این در حالی است که پروژسترون به آن مقدار موجود نیست. اگر تخمک گذاری اتفاق نیفتد، پروژسترون تولید نمی شود بنابراین پوشش فرو نمی ریزد. دیواره رحم برای پاسخ به استروژن به رشد خود ادامه می دهد. سلول های دیواره رحم در هم گره خورده و شکلی غیرطبیعی ایجاد می کنند. به این حالت ضخیم شدن دیواره رحم می گویند که می تواند احتمال سرطان را بیشتر کند.

 37. سلام. سونو گرافی در ۱۰ روزبعد پایان پریود:
  رحم با اکو یکنواخت و ابعاد ۷۹×۳۴×۴۲ و بدون ضایعه فضاگیر رویت گردید.
  اندرومتر منظم و به ضخامت ۱۳mm(مجموع دو لایه) و بدون ضایعه فضاگیر دیده شد.
  تخمدان راست به ابعاد ۱۸ در ۳۶ mm وتخمدان چپ به ابعاد ۲۳ در ۳۹ mm و حاوی کیست های متعدد و کوچک فولیکولر با حداکثر قطر ۵mm مشاهده شدند.
  مقادیری مایع آزاد در cul de sacدیده شد.ضایعه فضاگیر در آندکسها رویت نگردید.
  آیا مشکلی برای باردار شدن وجود دارد؟درمان کیست ها چگونه است؟
  ممنون ازپاسخگوییتون

 38. سلام. سونو گرافی در ۱۰ روزبعد پایان پریود: رحم با اکو یکنواخت و ابعاد ۷۹×۳۴×۴۲ و بدون ضایعه فضاگیر رویت گردید. اندرومتر منظم و به ضخامت ۱۳mm(مجموع دو لایه) و بدون ضایعه فضاگیر دیده شد. تخمدان راست به ابعاد ۱۸ در ۳۶ mm وتخمدان چپ به ابعاد ۲۳ در ۳۹ mm و حاوی کیست های متعدد و کوچک فولیکولر با حداکثر قطر ۵mm مشاهده شدند. مقادیری مایع آزاد در cul de sacدیده شد.ضایعه فضاگیر در آندکسها رویت نگردید. آیا مشکلی برای باردار شدن وجود دارد؟درمان کیست ها چگونه است؟ ممنون ازپاسخگوییتون

  1. سلام میتوانید با مشورت پزشکتان برای درمان کیست دارو مصرف کنید وجای نگرانی وجود ندارد موفق باشید.

  2. عالیه ممنون از زحماتتون

 39. سلام من سه ماه پیش سقط داشتم، بعد که سونوگرافی رفتم گفت که بقایا مونده بهم قرص Ld،متیل ارگونین دادند قرار شد بعد از استفاده برم سونوگرافی جواب سونوگرافی یک لایه اکوژن اکوی هتروژن و غیر یکنواخت به ضخامت ۹ میلیمتر منطبق بر حفره اندومتر مشاهده میشود، دکترم گفته این سونوگرافی احتیاج به کورتاژ نداره ولی بعد از پری با اینکه قرص LD مصرف کردم لکه بینی داشتم، لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام مشکلی نمیباشد فعلا نیازی به مداخله طبی ندارد اگر در سیکل های بعدی مشکل شما حل نشد باید علت بررسی شود پس نگران نباشید.

 40. سلام من ۲۲ سالمه روز سوم پریودم سونو گرافی دادم زخامت آندومترم۷mmمتره دکترم کلی دارو داده ولی مشگلم رفع نشده این مشگل میتونه باعث نازاییم بشه….

  1. سلام خیر باعث نازایی نمیشه با دارو به مرور زمان خوب میشود.

 41. سلام. من ۳۱ساله و مجردم. در آخرین روز پریودم ضخامت آندومتریالم ۱۸بوده که دکتر مجسترول تجویز کرده و پس از دو دوره مصرف الان ضخامت آندومتریالم شده ۷٫ میخوام بدونم الان نرماله یا باید جراحی بشم؟

  1. سلام نیازی به جراحی نمیباشد.

 42. سلام ۲۱ سالمه روز۷ عادت سونو دادم وضخامت آندومتر۹بوده وتخمدانها سالم ومشکلم سرحجم خونریزی درپریودبوده ایا مشکلی هس؟؟ضخامت خوبه؟

  1. سلام بله ضخامت اندومتر شما خوبه.

 43. سلام من ۲۲سالمه دیروز سونوگرافی کردم روز۱۷ ام بود و ضخامت آندو ۱۰ میلی متر هست آیا این اندازه طبیعیه؟ و در تخمدان چپم کیست ۳۰در۲۰ میلی متر دیده شد که دکتر قرص نوشتن آیا با مصرف قرص ها این کیست در نهایت کوچک میشه یا میترکه؟ و اگه بترکد مشکلی ایجاد میشه یانه ممنونم.

  1. سلام ضخامت اندومتر شما طبیعیه با مصرف قرص کیستها کوچک میشوند.

 44. سلام و عرض ادب من بعد از دو روز از قطع پریودم تا ۲۸ لکه لینی داشتم البته ۱۰ هر ماه به طور مرتب پریود میشم فقط این دفعه اینقد لکه لینی داشتم سنو گرافی واژینال انجام دادم اندومتر دارای ضخامت حدود ۸ m ودر فاز proliferative می باشد البته از دیشب قطع شده لکه بینی میخواستم ببینم خطرناکه یا نه

  1. سلام نگران نباشید خطرناک نیست.

 45. [۳:۲۴،‏ ۲۰۱۷/۳/۲۱] ….: سلام وخسته نباشید. من سقط در هفته ششم با قرص داشتم خونریزی با دفع لخته پیدا کردم که بعداز چهار ساعت قطع شد به دکتر مراجع کردم همان روز سونو گرفتم به این شرح رحم به ابعاد تقریبی ۱۰۳*۴۴ میلیمتر دارد. ضخامت اندومتر ۱۰ میلیمتر میباشد.تخمدان راست ابعاد تقریبی ۳۲*۱۶ میلیمتر وتخمدان چپ ابعاد تقریبی۳۲*۱۲ میلیمتر میباشد. مقداری اندکی مایع در کاویه متریال مشاهده میشود.ساک حاملگی قابل رویت نمیباشد . تست BHCGو در صورت لزوم سونوگرافی ترنس واژینال. و دو روز بعد به خونریزی افتادم تا یک هفته قطع شد دکتر قرص متروژن داد. بعد نوزده روز تست بتا ۲٫۸ شده الان یک ماه گذشت پریود نشدم آیا مشکلی وجود دارد

  1. سلام ممنون. خیر مشکلی وجود ندارد.

 46. باسلام و خسته نباشی. من روز دوازده سیکل سونو انجام دادم که ضخامت اندومتر را ۱۳ میل
  نشان داده آیا این اتدازه برای باردار شدن مشکل ایجاد می کند؟ ممنون خیلی نگرانم

  1. سلام ممنون خیر مشکلی برای بارداری ندارد.

 47. سلام من ماه پیش داروهای بارداری مصرف کردم وسوزن گونال وپرژسترون زدم واز روز ۲۰ پری دردوگرفتگی ناگهانی داشتم و۳۲پری با همین دردها پریود شدم میخوا بدونم دلیل این درد ها چیه که هنوز هم که روز ۵پریودی دارم ولی خفیف تر شده

  1. سلام علت آن عوارض داروهایی است که استفاده کردید.

 48. با عرض سلام سی و سه ساله هستم و حدود دوساله ازدواج کردم،خرداد ماه پارسال باردار شدم با بتای۷۰در هفته هشتم ساک حاملگی دیده نشد و احتمال بارداری خارج رحمی داشتم،سونو واژینال هم انجام دادم چیزی در محدوده چپ نزدیک تخمدان دیده شد،بعد چندروز سقط خودبخودی داشتم از اون تاریخ به بعد دچارخونریزیای پشت سر هم و لکه بینی شدم به چندین دکتر مراجعه کردم و هرکدوم بهم داروهای هورمونی میدادن یکی از اونا تشخیص آندومتریوز داد و بهم دیفرلین سه ماهه تزریق کرد،باز بدتر شدم و با وجود تزریق دیفرلین لکه بینیم تا دوماه ادامه داشت.پیش دکتر دیگه ای رفتم که تقریبا مداوام کرد با معاینه من به این نتیجه رسید که من اختلال هورمونی دارمـبا دو دوره تزریق استرادیول و مدروکسی پروژسترون برام پریود مصنوعی درست کرد،الان دو ماهمهست که به گفته ایشون ال دی خوردم و منتظر پریودم،سونو آخری که روز چهاردهممداشتم البته لبا مختصری لکه بینی ضخامت آندومترو ۶/۲،اندازه رحم و تخمدان رو طبیعی با نمایش فولیکولر نامنظم نشون داده،دکترم البته احتمال پلیپ رو هم میدادن که در سونو دیده نشد،الان من باید چکار کنم،من شدیدا دلم بچه میخواد،آیا امیدی هست که باردار بشم؟در ضمن دکترم گفت باید کورتاژ تشخیصی هم بکنم آیا واجبه؟ممنونم ازتون.

  1. سلام شما میتوانید باردار شوید بهتره زیر نظر متخصص زنان برای بارداری اقدام کنید.

 49. سلام خسته نباشید من به دلیل مشکل ژنتیک باید از تخمک اهدایی استفاده کنم امروز اهدا کننده ام سونو دادن و گفتن اندازه تخمدان راستشون۲۰*۳۰ و تخمدان چپ۲۰*۲۰هست در ضمن ایشون ۳۳ساله هستن ایا این اندازه تخمدان طبیعی هست و مناسب برای تخمک گیری هست یا نه؟

  1. سلام ممنون. برای ما اندازه تخمدان ملاک نیست اندازه فولیکول معیار میباشد از روی فولیکول تخمدان میتوان گفت که شخص تخمک گذاری مطلوبی دارد یا نه.

 50. سلام .ممنون از همتون جواب سونوگرافی من اینه ضخامت اندومتر افزایش یافته۱۵mmو ابعاد تخمدان راست۲۹*۲۲ وسمت چپ۳۹*۲۱ در کولدوساک خلفی مایع ازاد دیده نشد

  1. سلام لطف کنید شرح حال کامل خود را برای ما بفرستید تا بتوانیم بهتر راهنماییتان کنیم.

 51. سلام خسته نباشید.من۲۵سالمه پریودم خیلی نامنظمه سنوگرفتم جوابش:
  ضخامت آندومتر۵mm
  تخمدانهادرهردوسمت افزایش یافته(۱۱سی سی)وتصویرفولیکولهای ریزدرنوای پریفرال تخمدانهابه نفعpcoدیده میشود
  خواهشابگیدیعنی چی؟ایادرآینده برای بارداری دچارمشکل میشم یان؟؟

  1. سلام ممنون نگران نباشید شما تخمدان پلی کیستیک دارید باید دارو مصرف کنید مشکل شما با دارو حل میشود ضمنا اگر اضافه وزن دارید بهتره وزن خود را پایین بیاورید.

 52. سلام من جدیدا به خاطر عقب انداختن پریودم به دکتر مراجعه کردم وسونوگرافی واژینال انجام دادم یه سری چیزا توی سونوگرافی نگرانم کرده من دو زایمان سزارینی داشتم و زمان انجام سونوگرافی هم سی وهفت روز بعد از اخرین پریودم بوده اکوی پارانشیمال رحم غیر یکنواخت و ضخامت اندومتر ۱۳ میلیمتر با اکوی غیر یکنواخت و یک فیبروم اینترامورال در دیواره خلفی فوندس رحم با ابعاد ۱۳در۶ و بقیه موارد نرمال لطفا کمک کنید

  1. سلام با توجه به زمان سیکل قاعدگی شما ضخامت اندومتر طبیعی بوده در داخل رحم شما فیبروم رحمی دیده شده که باید زیر نظر متخصص زنان باشید.

 53. ببخشید در ادامه باید بگم دکترم قرص جستیران واسه سه ماه تجویز کرده به نظر شما نیاز به پیگیری بیشتر هست یا نه؟

  1. دوست عزیز لطفاً سوالات را به طور کامل و مستقل مطرح فرمایید.

 54. سلام، من دو ماه و نیم پریود نشدم بعد از دو ماه و نیم تا بیست روز خونریزی شدید و سپس تا ۴۰ روز به صورت لخته پراکنده خونریزی داشتم سونوگرافی اولم نوشته قطرا آندومتر ۷ میلیمتر در حد طبیعی یک کانون نسبتا هتروژن به صورت افزایش فوکال ضخامت آندومتر به ابعاد ۱۱×۱۴ در کاویته آندومتر مشهود است که در درجهان اول مطرح کننده پولیپ هست دکترم قرص جلوگیری یاز به من دادن ۶ تا قرص مانده تا قرص ها صورتی یاز تموم شه مجددا رفتم سونوگرافی جواب سونوگرافی اینسری دیگه پلیپ نبود آندومتر شدیدا هیپرپلازی پیدا نموده است ضخامت آندومتر ۲٫۶۶ سانتی متر cmm می باشد دکتر نشون دادم گفتن همون پلیپه در حالی که دکتر سونوگرافی بنده گفتن با پولیپ فرق داره با توجه به اینکه مجرد هستم نمی خوام عمل جراحی یا کورتاژ انجام بدم امکان داره پنج پریود سونو گرافی برم و هیچ مشکلی نباشد ؟

  1. سلام نگران نباشید با مصرف قرص های جلوگیری مشکل شما حل میشود.

 55. سلام خسته نباشيد من پريوديم ۵روز عقب افتاد ب دكتر مراجعه كدم فرستادم سونو برا كيست اما خوشبحالتانه نداشتم اما تَو سونو نوشته اندومتر نازك و ناواضع مي باشد تخمدان ها هم نرمال رويت شد رحم ب صورت رتروفلكس با ابعاد ٣٦*٥٣mm واكوي ميومتريال طبيعي و هموژن رويت شد در ضمن من ١٩سالمه حالا ميخام بدونم ميتونم باردار بشم يا ن?!

  1. سلام بله میتوانید برای بارداری اقدام کنید.

 56. سلام سیکل قاعدگیم۲۸روزست
  حالادرروز۱۴سیکل سونودادم
  ضخامت آندومتر۸
  فولیکول سمت چپ۱۳
  فولیکول سمت راست۱۱
  خوبه یابد؟فولیکولا کوچیکه چی مصرف کنم؟

  1. سلام با توجه به زمان سیکل قاعدگی شما سایز فولیکول شما کوچک میباشد بهتره با مشورت پزشک معالج خود از داروهای تحریک تخمک گذاری استفاده کنید.

 57. باعزض سلام وادب بنده ۴۰ سالمه دوماه قبل دچارخارش دهانه رحم وترشح روشو مانند شدم که درمان شدم پاپ اسمیر سالم بودسونو۷٫۱٫۹۶ضخامت اندو۱۷وکانون ساک مانند۶م درناحیه فوندال رحم دیده وسونو۱۴٫۱٫۹۶همه موارد نرمال فقط ضخامت دولایه ۱۸وهتروژن یک فولیکول ۲۶ درتخمدان چپ رویت دردزیردل وخونریزی زیاد دارم متخصص گفته برای ۳٫۲نوبت کورتاژ زده خیلی خونریزی دارم همراه باتکرر ادرارزیاد لطفا سریع راهنمایی کنید ممنون

  1. سلام بهتره کورتاژ تشخیصی انجام دهید تا علت آن مشخص شود.

 58. سلام،من ۳۱ سال دارم، چهار ساله ازدواج کردم در این مدت جلوگیری می کردم، الان یک ماه هست تصمیم به بارداری گرفتم سونوگرافی انجام دادم، در روز ۷ قاعدگی، ضخامت اندومتر ۶، تخمدان ها دارای اکوی طبیعی و نرمال، انداره ی رحم ۸۰ میلی متر، تصویر یک کیست به ابعاد ۳۱*۲۱ میلیمتر در مجاورت تخمدان چپ با احتمال پارااوورایت سیست مشهود است. آیا مشکلی برای بارداری وجود دارد؟

  1. سلام خیر وجود ندارد اما بهتره زیر نظر پزشک یک تا دو دوره قرص مصرف نمایید.

 59. باعرض سلام وخسته نباشید
  من ۴۶ ساله هستم ازداواج کرده ودارای دوفرزند می باشم.
  رحم ابعاد۵۰ * ۸۸میلیمتر وضخمامت آندومتر۴ میلیمتر دارد.
  فیبروم ساب سروزال- اینترامورال به ابعاد ۳۷*۴۹ میلیمتر دربادی تحتانی ،خلفی رحم مشاهده میشود .
  تخمدانها ابعاد و اکوی نرمال دارند.
  تخمدان راست به ابعاد ۲۲*۳۰ میلمتر وتخمدان چپ بهابعاد ۱۲*۲۳ میلیمتر است
  تخمدان راست حاوی فولیکول بهدیامتر ۲۱ میلیمترمیباشد .
  لطفا” راهنمایی کنید ممنون ازشما

  1. سلام شما دارای فیبروم رحمی هستید که جزء توده های خوش خیم رحم میباشد.

 60. سلام خسته نباشین.من مجردهستم وپریودم نامنظمه سنودادم جوابش:
  حجم تخم دانهادرهردوسمت افزایش یافته (۱۱سی سی)وتصویرفولیکولهایی ریزدرنواحی پریفرال تخمدانها به نفعpco دیده میشود.
  به دکترنشان دادم گفتن وزنم زیاده بخاطرچربی شکمم نمیزاره پریودم منظمشه.واسم قرص فولیک اسید،استرومارین واسپیرونولاکتون نوشتن.حالاخواهشا بگیدبااین قرص ها میشه پریودم منظمشه؟؟وبخاطرچربی شکممه که پریودنمیشم؟؟خواهشاجواب سوالاموبدین.

  1. سلام بهتره وزن خود را کاهش دهید هر چه وزن شما ایده ال تر باشد تخمدان های شما فعالتر میشوند اگر کم خونی ندارید نیازی به مصرف فولیک اسید نمیباشد.

 61. باسلام.منم دقیق مشکل بهارخانم رادارم.۲۶سالمه وزنم۷۱کیلوگرم هست آیااضافه وزن دارم؟من قرص مدروکسی پروژسترون مصرف میکنم که باعث لک درصورتم شده اگرقرصهای که بهارخانم مصرف میکنه استفاده کنم پریودمنم منظم میشه؟باتشکرازسایت خوبتون.

  1. سلام وزن با قد تناسب گرفته میشود.

 62. سلام خسته نباشید.مادرم ۵۰ ساله هستن.فواصل پریودشون طولانی شده و مثلا هر دو ماه یکبار پریود میشن.سونوی واژینال انجام دادن رحم بزرگتر از نرمال گزارش شد و ضخامت اندومتر ۱۱میلی متر بود.در تخمدان سمت چپ یک کیست کمپلکس ب اندازه ۴۴×۳۳میلیمتر حاوی دو کیست کوچک در درونش دیده شده.آیا احتمال سرطان هست؟خطرناکه این سونوگرافی؟
  ممنونم

  1. سلام خیر نمیتوان گفت که حتما علامت سرطان میباشد با توجه به نزدیک شدن به دوران یائسگی تاخیر در پریود ایشان طبیعی است باید با مشورت پزشک معالج خود در روز پنجم پریود سونوی واژینال انجام شود.

 63. سلام وقتتون بخیر …من مجردم و ۲۵ سالمه رفتم سنو دادم ۱۷ روز بعد از شروع پریودی ضخامت ۱۷ بود….پریودیم عموما مگه چند روزی عقب جلو بشه ولی بین قاعدگیام لکه بینی سیاه دارم گاهی اوقات ….خیلی نگرانم علتش چی میتونه باشه ….باعث ناباروری نمیشه ….الان تحت نظر متخصص زنانم

  1. سلام زیر نظر متخصص زنان دارو باید مصرف کنید.

 64. قدم۱۶۸ ووزنم۷۱می باشد به نظرشما نرماله؟

 65. سلام بدلیل مشکلات سقط مکرر(۴ دفعه)تصمیم گرفتم ازرحم اجاره ای استفاده کنم عمل پانکچرانجام دادم سارو همچیش طبیعی بودقراربودجنین من فریزنشودولی باتوجه به سونوسارودکت گفت بدلیل آندومتر۶ وBبسمت Cفعلاتاسیکل بعدی جنین رافریزکنیم تارحم ساروباتوجه به تجویزقرص برای ایشان آماده وسپس انتقال دهیم خیلی داغون شدیم خواستم بپرسم تشخیص ایشان درست بوده است.متشکرم ازجوابی که میدهید

  1. سلام دوست عزیز ضخامت اندومتر مناسب نبوده به همین دلیل پزشک شما دستور فریز جنین را دادند.

 66. سلام و سپاس بابت مطالب.
  سوالی داشتم و ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  در سونوگرافی، با توجه به خط آندومتر رحم منو آرکوئیت تشخیص دادن. آیا این ناهنجاری ناباروری داره و نیازی هست درمان بشه؟
  ممنون.

  1. سلام عزیزم باید متن کامل سونوگرافی شما رویت شود تا بتوان نظر داد.

 67. توشته شده: ضخامت آندومتر ۷میلیمتر بوده نمای خط آندومتر مطرح کننده رحم arcuateمیباشد. ضایعه سالید و یا کیستیک در تخمدانها رویت نگردید. مایع در کلدوساک خلفی رویت نگردید.
  ممنون.

  1. رحم شما دو شاخ میباشد وتخمدان های شما سالم است و هیچ کیستی داخل تخمدانها دیده نشده است و عفونت لگنی ندارید.

 68. باسلام من چهل ویک سالمه یک دختر شش ساله دارم چند وقت یعنی چهار پنج بار برای بارداری اقدم کردم فقط در روز تخمک گذاری یک بار در ماه نتیجه نگرفتم فقط پریودیم عقب جلو شد رفتم دکتر سنو وازینال که به این صورت بود که براتون تایپ میکنم لطفا راهنماییم کنید
  ابعاد رحم ۴۰٫ ۷۶م م در حد طبیعی
  اکوی میو متر غیر یکنواخت است که میتواند ناشی از اندومتریوز باشد
  ضخامت اندومتر ۱٫۵ نیلیمتر کمتر از حد طبیعی است
  در داخل کاویتی رحم و کا نال سرویکال ضایعه فضاگیر به چشم نمیخورد
  تخمدانها چند فولیکول ۶_۴ م م میباشد
  مایع ازاد در حفره لگن مشاهده نشد
  دکتر رفتم گفت تنبلی تخمدان داری یک کمی که قرص لتروزول داد این ماه مصرف کردم واقدام بارداری کردم لطفا راهنماییم کنید ازدکتر رفتن ونا امید شدن چیری عایدم نشده. ممنون میشم کمکم کنید

  1. سلام بهتره از داروهای کمک باروری استفاده کنید وزیر نظر پزشک باشید و پروسه درمانی خود را تکمیل نمایید تا نتیجه بگیرید.

 69. بسیار ممنون.
  آیا رحم دوشاخ ناباروری داره؟ و نیاز به جراحی هست؟

  1. خیر باعث ناباروری نمیشود ریسک سقط و زایمان زودرس را بالا میبرد.

 70. سلام وقت بخیر.۳۵سالمه و دوسزارین داشتم.مشکل الانم اینه که پریودم مدام عقب میفته.در صورتیکه قبل سزارین مرتب بوده.نتیجه سونوی روز ۱۸ پریودم این بوده.رحم ابعاد تقریبی۹۵*۴۳دارد و ضخامت آندومتر۶م م و نمای پرولیفراتیو دارد.حدود و اکوپترن رحم طبیعی است و توده ای دررحم مشاهده نمیشود.تخمدانها ابعاد و اکوی طبیعی دارند.کیست و توده در تخمدانها رویت نگردید.قطر بزرگترین فولیکول تخمدان راست۸م م و چپ ۱۲م م.توده و مایع آزاد در کولدوساک رویت نگردید.
  پرولیفراتیو یعنی چی؟دوماه قرص خوردم مرتب شد ولی بااتمام قرصها دوباره همونطور شدم.هرماه استرس بارداری ناخواسته دارم.لطفا کمکم کنید.ممنونم

  1. سلام شما مشکل جدی ندارید فقط با توجه به سایز فولیکول تخمدانتان در روز ۱۸ سیکل قاعدگی تخمک گذاری خوبی ندارید و تنبلی تخمدان دارید میتوانید با مشورت پزشک معالج خود ۳ ماه از قرصهای جلوگیری استفاده نمایید واگر اضافه وزن دارید بهتره با ورزش کردن وزن خود را کاهش دهید با کاهش وزن تخمدانهای شما فعال تر میشوند.

 71. سلام.رحم به ابعاد ۶۴*۲۶با اکوی نرمال و ضخامت دو لایه اندومتر ۹میلیمتر مشاهده شد تصویر فولیکول غالب به دیامتر ۲۴میلیمتر در تخمدان چپ.من به دلیل لکه بینی این سونو رو انجام دادم..آیا مشکلی وجود دارد.پریودم روز ۱۹ فروردین و سونو رو سوم اردیبهشت یعنی ۱۵روز بعد پریود.

  1. سلام خیر سونوی شما مشکلی ندارد سایز فولیکول شما عالی میباشد و نشان دهنده تخمک گذاری شما میباشد.

 72. سلام. ۳۳ سالمه ۶ سال ازدواج کردم ۲ سال پیش سقط کردم با امپول. دیروز روز اول پریودم سونو انجام دادم ضخامت اندومتر۶mmبود اندازه تخمدانها طبیعی بود قبل عادت ماهانه ۵ روز لکه بینی دارم دکتر گفت مشکل هورمِونی داری ضخامت رحمت زیاد شده نگرانم ایا میتونم باردار بشم نیاز به کورتاژ درمانی هست؟

  1. سلام نگران نباشید مشکل جدی ندارید با یک دوره دارو درمان میشوید و میتوانید همزمان برای بارداری هم اقدام کنید نیازی به کورتاژ تشخیصی ندارید بهتره زودتر برای بارداری اقدام کنید.

 73. ممنون از پاسختون.یه سوال دیگه هم داشتم شما در جوابم نوشتید زودتر برای بارداری اقدام کنم با توجه به اینکه تا ۲ سال شرایطشو ندارم ایا اقدام درمانی خاصی باید انجام بدم که با توجه به به هم خوردن تعادل هورمونی و ضخامت اندومترم بتونم دو سال اینده باردار بشم

  1. لطفاً سوالات را به طور کامل و مستقل مطرح فرمایید.

 74. سلام ۳۳ سالمه ۷ سال ازدواج کردم ۲ سال پیش سقط با امپول داشتم بچه هم ندارم. به خاطر لکه بینی قبل از عادت ماهانه سونو دادم روز اول پریودم ضخامت اندومتر۶mmبود اندازه تخمدانها و رحم طبیعی بود دکتر گفت ضخامت رحمت زیاده هورمونات به هم ریخته میخواستم سوال کنم با توجه به اینکه تا دو سال اینده شرایط بچه دار شدن ندارم ایا اقدام در مانی خاصی باید انجام بدم ایا ممکن به خاطر این مشکل نتونم در اینده حامله بشم. ممنون

  1. سلام بهتره با توجه به سن شما که بالای ۳۰ سال میباشد برای بارداری اقدام کنید.

 75. سلام،وقت بخیر،من قراره ای وی اف انجام بدم اما با مثرف دوز ده میلی استرادیول در روز ضخامت اندومترم بیشتر از پنج میلی نمیشه،پی ار پی هم انجام شد نتیجه همون بود،میشه راهنماییم کنید چطور میشه ضخامت اندومترم بالا بره و.به هشت برسه؟متشکرم.

  1. سلام فقط از طریق استفاده کردن از دارو این امر امکان پذیر میباشد.

 76. باسلاموخسته نباشید.من مجردم پریودم نامنظمه رفتم دکتر قرص سیپروترون کامپاندتجویض کرده.گفتن ازسومین روزپریودتون روزی ۱عددبخورم خیلی میترسم این قرص واسه من که مجردم مشکلی نداره بخورم اونم ازسومین روزپریودم لطفا بهم بگین؟

  1. سلام خیر مشکلی ندارد این قرص برای منظم شدن پریود شما تجویز شده است.

 77. باسلام بنده مدت هفت سال مصرف ال دی داشتم باقطع ان خونریزی های بنده کم وکمترشدتااینکه باقطع قاعدگی مواجه شدم ازنظرسونوهم پزشک معالج گفت مشکلی نداریدالان ازجنابعالی میخاهم بپرسم مدت یکسال است هنوزخون قاعدگی بنده کم میباشدایاخطراینکه دیواره رحم ضخیم شودوجودداردبنده بچه ندارم وقصدبارداری درچندماه اینده دارم ولی بااین حجم کم احتمال بارداری هست قاعدگی منظم سی روزه میباشد

  1. سلام به علت عوارض استفاده طولانی مدت از قرص های جلوگیری میباشد نگران نباشید میتوانید برای بارداری اقدام کنی.

 78. متشکرم،میتونم بپرسم چه دارویی باید استفاده کنم که سریع تر به جواب برسم؟

  1. لطفاً سوالات را در ادامه سوال قبلی نپرسید. سوالات را کامل و مستقل از سوال قبلی مطرح فرمایید.

 79. سلام وخسته نباشید.من سونوي رحم وضمائم انجام دادم جواب یونگ این بوده:رحم به ابعاد ۳۵در۶۹ميباشد.اکوی ميومتر نرمال و ضخامت آندومتر دوباره ۱۰ میلی مترومنظم میباشد.۶ccمايع در بن بست دوگلاس مشاهده شد.هردوتخمدان راست و چپ دارای اندازه ی طبیعی واکوي پاترن نرمال وفاقدکيست يافوليکول میباشد.میخواستم بدونم مشکلی برای بارداری دارم باخبر?چون همسرم واريکسول داشت و عمل کردگفتندبعداز شش ماه خوب میشی الان هفت ماه شده باز باردار نمیشم.تورو خدا بهم بگید مشکل چیه?آیا مشکل ازمنه باخیر?ممنون

  1. سلام شما شرح حال کاملی از خودتون به ما ندارید بستگی به این دارد که شما روز چندم سیکل قاعدگی سونوگرافی را انجام داده اید؟

 80. تورو خدا یکی به من جواب بده خیلی داغونم … میترسم .. خواهش میکنم جواب سونو گرافيمو بگید که مشکل ازمنه ياخير واقعا ازتون ممنون میشم … خدایا هیچکس رو با بچه امتحان نکن که واقعا سخته ..خدا جونم بیست ودو سالمه نذارتواين سن داغون بشم .به ماهم یه دونه بچه بده … دعامون کنید ???

  1. دوست عزیز پاسخ به سوالات ممکن است تا ۴۸ ساعت زمان ببرد لطفاً صبور باشید.

 81. خیلی ممنون ..آخه خیلی نگرانم ..منتظر جواب میمونم ..تشکرازشما

 82. ده روز مانده به قاعدگی سونو رو انجام دادم ..

  1. سلام سونوی شما مشکلی ندارد اما بهتر است با مشورت پزشک معالج خود از قرص های تحریک تخمک گذاری استفاده کنید تا زودتر نتیجه بگیرید.

 83. سلام خسته نباشید من ۳۲ سالمه همیشه پریدام نامنظم بوده سونو میدادم میگهت همچی طبیعیه الان ۲سالو ۸ ماه ازدواج کردم ویک ساله برا بارداری اقدام کردم و باردار نشدم سونو جدید گرفتم گفتن تخمدانها با نمای PCODمشاهده شده و ضخامت لایه آندومتر ۴م.م چهار ماه ک پرید نشدم میشه لطف کنید بگید من با این وجود باردار میشم یانه چکار باید بکنم سپاسگذارم

 84. سلام.خسته نباشید.
  من ۲۴ سالمه.۲ساله ازدواج کردم و ۱ساله اقدام کردم برای بارداری.تنبلی تخمدان همونpco هستم.دکتر برام گلوکوفاژ تجویز کرد و الان ۵ ماهه که مصرف میکنم.دو ماه بعداز مصرف پریود نشدم یعنی الان سه ماهه پریود نشدم.دیروز سونو دادم این متنشه:
  ابعاد رحم طبیعی است.ضخامت دولایه آندومتر۸م.م است.ساک حاملگی مشاهده نشد.میومتراکوی طبیعی دارد.مورفولوژی pcoدیده میشود.مایع آزاد در لگن مشاهده نشد.
  دکتر بهم سه شب شبی یه قرص ال دی داد گفا بخور تا پریود بشی.بعد روز ۱۴ پریودی دوتا آمپول hcg تزریق کن و اقدام کن.الانم زیر شکمم درد دارم.ضمنا اضافه وزنم هم دارم.
  با این شرح حال چقد احتمال بارداری هست!؟
  کاهش وزن چقد تاثیر گذاره!؟ممنون از پاسخگوییتون

  1. سلام ممنون. اضافه وزن تاثیر بسزایی در روند درمانی شما دارد وباعث فعال شدن تخمدانها و کاهش کیستهای شما میشود سعی کنید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید وبا پیاده روی وورزش وزن خود را پایین بیاورید شما قبل تزریق آمپول هاش سی جی باید سونوگرافی انجام دهید اگر سایز فولیکول شما مناسب بود باید آمپول تزریق شود.

 85. سلام روز ١٣پريودى سونو واژينال دادم و گفتن اندومتر سه خطى هست و در چپ ريز و راست هم ريز اين جملات چه معنى داره؟

  1. سلام دوست عزیز بهتره شرح حال کامل خودتان را برای ما بفرستید صحبت شما واضح نیست و باید متن کامل و واضح سونوگرافی خودتان را برای ما بفرستید موفق باشید.

 86. سلام من سونو دادم دکترم گفته ضخامت اندومتر کمه،شش ونیم بوده ودارو داده که بره بالاگفت باید بشه ۸اگه این مدت بارداربشم باضخامت پایین امکان سقط هست؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز با مصرف قرص مشکل شما درمان میشود نگران نباشید احتمال اینکه شما سقط کنید کم است.

 87. باسلام و خسته نباشید.من ۳۰سالمه سونوگرافی دادم ضخامت دو لایه اندومتر حدودا ۶میلیمتر هستش ایا نرماله؟؟میتونم باردار بشم…لطفا راهنمایم کنید با تشکر

  1. سلام ممنون دوست عزیز بستگی به این دارد که شما روز چندم سیکل قاعدگی سونوگرافی کرده باشید اگر قبل تخمک گذاری بوده نرماله و میتوانید برای بارداری اقدام کنید بهتره در اقدام به بارداری تعلل نکنید.

 88. سلام،من ۲۹ سال سن دارم. حدود ۵ ماه است دچار لکه بینی بین پریودی شده ام. براساس تجویز پزشک قرص استروژن با دز۰٫۶ به تعداد ۲۰ عدد مصرف کردم بعد از قطع قرصها لکه بینی هایم شدیدتر شد. سونوگرافی واژینال انجام دادم و ضخامت رحم رو ۱۱٫۵ میلی متر گفتند. همچنین گفته شد تخمدانها شبیه تخمدانهای تنبل شده است. آیا راه حلی برای قطع لکه بینیهای بین پریودی وجود دارد؟من واقعا نگران هستم برای بارداری ممکن است به مشکلی بربخورم؟

  1. سلام دوست عزیز قرصی را که پزشک شما برایتان تجویز نموده مناسب درمان شما نبوده است به همین علت ضخامت اندومتر شما هم بیشتر شده و باید داروی خود را عوض کنید نگران نباشید شما میتوانید همزمان با مصرف دارو برای بارداری هم اقدام کنید.

 89. سلام من ۲۱‌سالمه،یکساله اقدام کردم به بارداری ولی نشدم زکترگفته مشکلی نداری وسالمی،سونو دادم گفت ضخامت اندومتر پایینه شش ونیم گفته بایدبرسه به هشت وگرنه اگ هم بارداربشم سقط میشه،این صحت داره؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز باردار نشدن شما ربطی به ضخامت اندومتر ندارد شما الان مشکل نا باروری دارید و اصلا باردار نشدید که بخواهد منجر به سقط شود ضخامت اندومتر در روزهای مختلف سیکل قاعدگی متفاوت است باید حتما شما از دارو های تحریک تخمک گذاری استفاده کنید تا زودتر نتیجه بگیرید ضمنا همسر شما هم باید آزمایش اسپرم بدهد.

 90. سلام ۳۰ سالمه۱۲ اردیبهشت پریودیم تموم شده مجددا ۲۰ اردیبهشت پریود شدم سونوگرافی دادم.آندومتر۴/۹میلی متر.حجم تخمدان راست۱۱CCو حجم تخمدان چپ۱۰/۵ccو فولیکولهای متعدد با دیامتر کمتر از ۱۰ mm دارم برای بارداری اینها مشکل سازن یا نه؟سپاس

  1. سلام شما برای منظم شدن پریودتان باید زیر نظر پزشک دارو مصرف کنید واینکه تخمدان پلی کیستیک دارید برای اینکه زودتر باردار شوید باید دارو مصرف کنید.

 91. سلام من ۲۵سالمه، نزدیک پریودم سونو انجام دادم، اندومتر۶٫۳م م هست
  فولیکول در تخمدان چپ دیامتر ۱۰م م دارم
  سایز تخمدان راستم ۲۴*۴۷وتخمدان چپم ۱۸*۳۰ هست
  ایا مشکلی وجود دارد برای بارداری؟؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز شما باید زمان تخمک گذاری سونوگرافی انجام دهید تا دقیقا مشخص شود شما مشکل تخمک گذاری دارید یا نه.

 92. با سلام. من یک روز قبل از پریودم سونو دادم گفتن ضخامت آندومتر۴ میلی است. آیا این اندازه طبیعیه یا باید به پزشک متخصص مراجعه کنم.قصد بارداری دارم آیا با این ضخامت امکان پذیره؟

  1. سلام شما حداقل ضخامت طبیعی اندومتر را دارید مشکلی وجود ندارد.

 93. سلام وقت بخير
  ببخشيد من از وقتي كه پريود شدم مشكلي نامنظمي و كيست تخمدان و تخمدان PCOD دارم و هميشه چندبار بكبار پريود ميشدم. قرص ضد بارداري چندين سال پيش خوردم وقتي ميخوردم پريود ميشدم نميخوردم نميشدم. واسه همين درمان رو ول كردم و الان مثلا ٥،٦ سالي ميشه هيچ درماني نكردم و از داروهاي گياهي استفاده ميكردم و بازم چند ماه يه بار به زور پريود ميشدم. حالا الان حدود ١٠ ماهه كه پريود نشدم و وقتي سونوگرافي كردم چند روز پيش يه جاش نوشته بود :
  Endometrial echo is estimated 5 mm.
  اين يعني چي ميشه توضيح بديد مرسي

  1. سلام ممنون. دوست عزیز یعنی اینکه ضخامت اندومتر شما ۵ میلی متر میباشد.

 94. سلام ۲۴٫۵سالمه، پریودام منظمه
  برای چکاب قبل از بارداری سونو انجام دادم
  تقریبا ۵روز قبل از پریودم
  سایز تخمدان راستم ۴۶*۲۳و تخمدان چپم ۳۱*۱۸
  فولیکول غالب در تخمدان چپم۱۰م م است
  اندازه اندومتر۷م م است
  ایا اندازه تخمدانهام غیر طبیعیه؟؟
  چرا تخمدان راستم بزرگتر از چپم هست
  با توجه به سایز فولیکولم مشکلی دارم؟؟
  ممنون از پاسختون

  1. سلام خیر مشکلی ندارید اما بهتر است اگر ناباروری دارید برای ارزیابی تخمک گذاری خود در زمان تخمک گذاری سونوگرافی انجام دهید.

 95. سلام ۲۱ سالمه ازمایش دادم گفت بارداری سایز فولیکولم ۲۴ بود دکتر گفت احتمالش هست دوقلو بیاره ب نظرشما امکانش هست من دوقلو بیارم دوماهمه الان

  1. سلام سایز فولیکول ربطی به دوقلو شدن جنین ندارد اگر دوتا فولیکول یک اندازه داشته بودید ممکن است منجر به بارداری دوقلویی شده باشد بهتر است با انجام سونوگرافی از تک قل بودن ویا دوقلویی جنین خود مطلع شوید.

 96. سلام ۳۲ سالمه و تو سونو ابعاد رحمم ۷۱*۳۸*۳۰ بود و ضخامت اندومتر ۹٫۷ . اندازه تخمدان راست ۱۸ م م و تخمدان چپ ۲۰ م م
  تازه ازدواج کردم و می خواستم بدونم با این سایز تخمدان امکان راحت بارداری شدن هست یا اندازه تخمدان هام کمه ؟

  1. سلام شما مشکلی ندارید هم سایز فولیکول شما مناسب هست وهم ضخامت اندومتر شما خوب است وجای نگرانی ندارد بهتره در زمان تخمک گذاری برای بارداری اقدام کنید.

 97. سلام من ۳۷ سالمه مجردم پریودم دو هفته عقب افتاده دیروز رفتم سونوگرافی دادم جوابش این بود که ضخامت دو لایه آندومتر افزایش یافته (۱۷mm) و در تخمدان سمت راستم فولیکول به قطر ۱۳mm دیده شده. ازتون ممنون میشم راهنماییم کنید که آیا مشکل خاصی دارم و اینکه ضخامت آندومتر برای من تو این سنین و با وضعیت تاهلم که مجردم. در حالت نرمال چقدر باید میبود.. با تشکر از شما

  1. سلام شما باید آمپول پروژسترون تزریق نمایید تا پریود شوید بعد در روز پنجم پریودی سونوگرافی انجام بدهید با توجه به اینکه شما ۲ هفته تاخیر در پریود داشتید این ضخامت اندومتر طبیعی است اما در دوران پریودی ضخامت اندومتر شما باید به زیر ۱۰ میلی متر برسد باید زیر نظر پزشک خود سونوگرافی مجدد بدهید.

 98. باسلام من ۳۸سالمه مجردم مدت سه ماهه پریوده خیلی درد ناک و خونریزیم زیاده اینقدر درد دارم که حتی ناحیه بیرونی هم درد میکنه و مسکن اثر نداره سونوگرافی یک ماه پیش رفتم تخمدان چپ هایپواکوبه طول ۱۲٫۷دیده شد گفته کیست داریبقیه موارد طبیعی بودو ضخامت اندومتر۵میلی بود دارو خوردم دوباره سونو رفتم چون پریودم تغییر نکرد همچنان درد و خونریزی داشتم ایندفعه انومتر ۳بود چون پریود بودم سونوشدم و نوشته فولیکول در دو تخمدان مشاهده شد و تست pcoتوصیه شده لطفا بفرمایید مشکلم چیه و چطور درمانش کنم ممنون جواب به ایمیلم بفرستید

  1. سلام دوست عزیز بهتره آزمایشات هورمونی هم انجام بدهید ممکن است مشکل هورمونی داشته باشید.

 99. با سلام
  عذر میخوام من ابعاد رحمم ۷۶×۳۶
  ضخامت اندومتر هم۶/۵ میلی
  تخمدان سمت راست ۱۸*۲۲میلی و سمت چپ۱۴*۳۲ میلی
  ی قسمت سونو هم نوشته تصویر فولیکول های محیطی در هر دو تخمدان مشهود است تطابق با تست های هورمونی جهت pcoتوصیه میشود.
  اینها ینی چی؟کدونش خوبه کدوم بد؟امکان بارداری هست؟

  1. سلام اگر پریود شما منظم میباشد و تخمک گذاری دارید جای نگرانی ندارد می توانید برای بارداری اقدام کنید اما اگر پریود شما منظم نیست ویا ناباروری دارید باید دارو مصرف کنید زیرا کیستهای ریز داخل تخمدان های شما دیده شده اما صد در صد تشخیص تخمدان پلی کیستیک داده نشده اگر پریودی نامنظمی دارید ویا نابارور هستید بهتره ازمایشات هورمونی هم انجام دهید نگران نباشید درمان دارویی دارد با مصرف دارو سریعتر باردار میشوید.

 100. سلام خسته نباشید،دکتر به من قرص متفورمین وویتامینeداده هرروز،احتمال بارداری چقده الان دوره ی دومه ک میخورمورم،دوره ی اول بهم متفورمین وکلومفین وتاموکسیفن داد،دوره ی دوم دوررفتم پیشش براهمین فقط بهم متفورمین وویتامین داد،بهم گف اگ باردارنشدی ماه بعدی امپول میزنم برات،امکانش این ماه بارداربشم؟چنددرصد؟

  1. سلام ممنون دوست عزیز نمی شود دقیق در صد تعیین کرد شما پروسه درمانی خود را ادامه دهید احتمال بارداری در شما وجود دارد نگران نباشید.

 101. سلام من كيست بزرگ داشتم يه دوره قرص مصرف كردم كه تو سونو نشون داد رفع شد، بعد از ٤ روز پريود شدم روز اول پريودي يه چيزي مثل پوست ازم خارج شد كه تا حالا نديدم، جاي نگراني نيست؟ فقط يه روز پريود شدمو و بعد قطع شد، ٢٦ سالمه و مجرد هستم

  1. سلام خیر جای نگرانی وجود ندارد اما در دوره های بعدی پریودی نباید طول پریود شما کمتر از ۳ روز باشد.

 102. سلام لطفا راجع به pso توضیح دهید در سونو که انجام دادن نوشته اندازه تخمدانها بزرگتر از حد طبیعی وفولیکول های کمتر ده و ضخامت اندومتر ۱۵ است مختصر مایع ازاد در لگن است نماpsoمیخواهم باردار شوم سه ماهه ازدواج کردم و جلوگیری نکردم اما باردار نشدم

  1. سلام تخمدان های شما پلی کیستیک هستند واین مسئله باعث میشه که شما تخمک گذاری نداشته باشید بهتره تحت نظر پزشک دارو مصرف نمایید تا زودتر نتیجه بگیرید.

 103. من ۴۰ ساله هستم. از سه ماه پیش تا به حال پریودم قطع نشده. یعنی در طول پریودها لکه بینی داشتم. ۱۱ روز دوفاستون مصرف کردم و دو بار هم سونو کردم.اولین بار همه چیز نرمال بود. امروز که روز اول پریودم بود ، سونو کردم که ضخامت اندومتر ۱۲ بود و پزشک پیشنهاد کورتاژ تشخیصی داد. از اونجایی که به شدت از کورتاژ وحشت دارم آیا به نظر شما در شروع پریود و با این شرح حال، کورتاژ الزامیه؟
  لازم به ذکره من قبلا پربود بسیار منظمی داشتم و البته با خونریزی زیاد. با ابن اوصاف پزشک برای دو ماه ال دی تجویز کرد .به نظر شما می تونه کمک کننده باشه؟

  1. بهتره ۲ ماه از قرص ال دی استفاده کنید وبعد از ۲ ماه در روز پنجم پریودی سونوگرافی مجدد انجام بدهید فعلا نیازی به کورتاژ نیست.

 104. سلام خسته نباشید من ۲۶ سالمه و چهارساله که ازدواج کردم قبل از ازدواج پریودم کاملا منظم بود اما بعد ازدواج گاهی یک ماهم نشدم، دوره قاعدگیم به چهل و دوسه روزم میرسه،پنج روز قبل از قاعدگی سونو انجام دادم که شامل: ضخامت آندومتر ۱۱ میلیمتر طبیعی است، در تخمدانها و آدنکس دوطرف پاتولوژی دیده نمیشود در هر تخمدان فولیکولهای کوچک دیده میشود ، ابعاد تقریبی رحم ۳۸*۴۳*۷۹ ودارای اکوی طبیعی میباشد.دکترم گفتن که تنبلی تخمدان دارم آیا به توجه به فرمایش شما که در زمان تخمک گذاری وجود فولیکول اشکال داره، و اینکه ضخامت رو نوشته طبیعی آیا تشخیص تنبلی تخمدان درسته؟ قدم ۱۵۹ وزنم ۵۸ .فعلا دو دوره قرص سیپروترون دادند، با توجه به اینکه قصد بارداری دارم آیا مشکلی پیش میاد؟ ببخشید طولانی شد ممنون از شما و سایت عالیتون

  1. سلام ممنون. باید برای ارزیابی فولیکول خود در زمان تخمک گذاری خود سونوگرافی انجام می دادید باتوجه به اینکه قصد بارداری دارید نباید از قرص جلوگیری استفاده کنید زیرا مانع بارداری شما می شود باید از داروهای دیگری که هم پریود شما را منظم میکنند وهم به باردار شدن شما کمک میکند استفاده کنید.

  2. سلام با تشکر از پاسختون یعنی به نظر شما قرص سیپروترون رو مصرف نکنم؟ با توجه به اینکه گفتن بعد دو ماه برم که قرصهای تقویت کننده تخمک گذاری بهم بدن.و اینکه با پریود شدیدا نامنظم چطور زمان تخمک گذاریو تعیین کنم که برای سونوی فولیکول برم؟

   1. سلام میتوانید زیر نظر پزشک معالج خود فقط یک دوره مصرف کنید وبعد از داروهای کمک باروری استفاده کنید.

 105. سلام،درهردوتخمدان تصویرفولیکول های کوچک۲-۴mmدیده میشود که عمدتا به صورت پریفرال قرارگرفته است،درتخمدان راست یک فولیکول به قطر۱۷mmدیده میشود میشه مشاوره عزیز نظرتون رو راجبش بگین،

  1. سلام اگر در زمان تخمک گذاری خود سونوگرافی انجام داده اید سایز فولیکول شما برای بارور شدن مناسب بوده است.

 106. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت کارشناس محترم.
  ضخامت آندومتر من بر اساس سونوگرافی که انجام دادم ضخامت رو ۱۲نشون داده. و ابعاد تخمدان راست ۲۰×۳۷ میلیمتر و تخمدان راست۱۵×۳۸بوده و تصویر یک فولیکول بقطر ۱۹میلیمتر در تخمدان راست مشاهده شده.
  من دقیقا فردای این سونوگرافی پریود شدم.پزشک معالجم دوفاستون ۱۰تجویز کردن.و گفتن که از روز دهم قاعدگی روزی یک عدد تا ۱۵روز مصرف کنم.که بعد سونو بشم و پس از پایان قرصها باید ضخامت آندومتر به کمتر از ۸برسه.چون حالت طبیعیش کمتر از هشت هست.من نگرانم که مشکلم حل نشود.۳۱ساله هستم.لطفا مرا راهنمایی کنید.داروهای گیاهی میتواند کمکم کند؟

  1. سلام ممنون. ضخامت اندومتر رحم شما طبیعی بوده و هیچ جای نگرانی ندارد قبل پریود ضخامت اندومتر به حداکثر اندازه میرسد وبا پریود شدن ضخامت اندومتر رحم کم میشود قبل پریودی زمان خوبی برای سنجش ضخامت اندومتر رحم نیست معمولا در زمان پریودی ضخامت اندومتر رحم سنجیده میشود بنابراین اصلا نگران نباشید شما مشکل جدی ندارید.

  2. با سلام دوباره و تشکراز راهنماییتون.فقط یه مسئله دهن من رو درگیر کرده اونم اینه که من شش سال هست که عروسی کردم قبلا من دوره عادتم ۷روز بود ولی تقریبا از یک یا دو سال پس از عروسی تعداد روزهای عادتم به ۱۰ روز رسیده و گاهی هم ۱۲ یا ۱۳ روز البته ر.زهای آخر در حد لکه بینی و بسیار تیره هست.زمانی که مدت عادتم ۷ روز بود سه روز اول خونریزی شدت زیادی داشت و تا روز هفتم کمتر میشد ولی از وقتی که پریودم ۱۰ روز شده سه روز اول کم در حد لکه بینی و سه یا چهار روز خونریزی دارم ولی نه مثل زمانی که ۷ روز پریود میشدم و بع کم کم لکه بینی شده و عادتم تمام میشود.سوال من اینست که آیا ازدواج تاثیری برعملکرد هورمونها تا این حد دارد؟و اینکه وجود عفونتها باعث اخلال در عملکرد این ارگانها میشود؟و آیا ضخامت آندومتر ربطی به افزایش دوره عادت ماهیانه دارد یا خیر؟

   1. سلام با توجه به اینکه طول دوره قاعدگی شما بالای ۱۰ روز می باشد میتوانید یک یا دو دوره از قرصهای جلوگیری استفاده کنید تا پریود شما به کمتر از ۱۰ روز برسد بله هورمونهای شما تغییر می کنند و عفونت و ضخامت اندومتر رحم روی پریود تاثیر گذار هستند با مصرف دارو مشکل شما حل میشود.

 107. با سلام
  روز پنجم پریودیم سونو دادم ضخامت رحمو ۱۵م نشون داده
  دکترگفت باید آزمایش هورمون بدم تا علتش مشخص بشه
  این ضخامت مشکلی واسه بارداریم ایجاد میکنه?
  درضمن ۲۴سالمه و میخام باردارشم

  1. سلام خیر مشکلی برای باردار شدن شما ندارد اگر ضخامت اندومتر رحم کم باشد خطر دارد چون جلوی لانه گزینی جنین را می گیرد ویا ممکن است منجر به سقط شود.

 108. باسلام و خسته نباشید میخواستم بپرسم که ضخامت اندومتر من ۱۴mmاست ودو بار هم نمونه برداری کردم ولکه بینی دارم ۱۷ روز لکه بینی ام وقت می بره می خاستم ببینم چیکار کنم. باتشکر

  1. سلام ممنون اگر نتیجه کورتاژ تشخیصی شما نرمال بوده جای نگرانی ندارد مشکل شما درمان دارویی دارد باید زیر نظر پزشک معالج خود آزمایشات کامل هورمونی داده و در صورت لزوم از داروهای هورمونی استفاده نمایید تا مشکل شما درمان شود.

 109. سلام و عرض خسته نباشید
  من ماه پیش جهت انتقال جنین هام از روز سوم سیکلم داروهای پیشنهادی دکتر رو مصرف کردم طی تقریبا دو هفته ولی به دلیل دوز پایین قرص استرادیول ظخامت اندومترم از زوایای ختلف رحم برای انتقال چندان مطلوب نبود به مین به پیشنهاد پزشک داروها قطع و به ماه آینده موکول شد در حال حاضر یک هفته است که دارواا رو قطع کردم و امروز که روز ۲۳ سیکلم هت دچار خونریزی خفیفی شدم آیا این از عوارض قطع داروهاست و یا دوره پریودم‌جابجا شده

  1. سلام ممنون به احتمال زیاد دوره پریودی شما شروع شده است و علت آن هم استفاده از داروهای هورمونی است.

 110. سلام خسته نباشید من ی مشکلی برام پیش اومده ک دیگه واقعا جونم ب لب رسیده سه ماهه خونریزی دارم ۱۹سالمه و مجردم خونریزیمم خیلی شدیده زیر شکمم درد میکنه هر مسکنی هم میخورم فایده نداره دیروز سنو انجام دادم.رحمم با ابعاد mm96×۵۲ با اکوی میومتر زده شده اندومتر دولایه ۱۰/۵mmمحتویات کاویته کاملا هتروژن است(شامل مناطق اکوفری مایع و هایپراکوی خونریزی=blood fluid level).اندومتر جدای از خونریزی داخلی تک لایه ۱/۵الی۲میلیمتر است.تخمدان چپو راست با اکوی نرمال حاوی چند فولیکول ریز رویت شد..میشه مشکلمو بگید دارم دیوانه میشم دیگه

  1. سلام ممنون. شما باید زیر نظر پزشک معالج خود از قرصهای هورمونی استفاده کنید تا هورمونهای شما تنظیم شوند و مشکل شما درمان شود.

 111. سلام خسته نباشید من ۱۹سالمه ازدواج نکردم ومشکل امنوره اولیه دارم ۴سال قرص hdمصرف کردم ضخامت از ۱۸رسید به۴۹ و طی این روند اندومتر مشاهده نمیشد.زمانی ک به۳۷رسید انرومتر با ابعاد ۱رویت شدو تخمدانها شکل و اندازه طبیعی دارند.الانم ازمایش خون و کاریوتایپ انجام دادم ولی هیچ مشکلی ندارم.ایا علت اندومتره که پریود نمیشم؟اگه اندومتر باشه باخوردن قرص حل میشه؟تروخدا راهنماییم کنین خواستگار دارم!اصلا امیدی به خوب شدنم هست؟

  1. سلام ممنون. باید زیر نظر پزشک معالج خود از داروهای هورمونی استفاده نمایید.

 112. سلام خسته نباشید.۱۹سالمخ مجردهستم ۴ساله تحت درمانم بخاطر امنوره اولیه به دکتر مراجعه کردم توسط قرص hdابعاد رحم از۱۸به۴۹رسید.اندومتر مشهود نبود تااینکه به۳۷رسید ولی اندازش ۱میل باقی مونده و هردوتخمدان سالم و تعدادی فولیکول.باانجام ازمایش هورمونی و کاریوتایپ و ام ار ایی هیچ مشکلی وجود نداشته و همه چی نرمال بوده.مشکل از اندومتره که پریود نمیشم؟اگه از اندومتره درمان داره؟تروخدا راهنمایی کنیین خواستگار دارم.امیدی به من هست بارحم خودم مامان شم؟؟؟؟؟؟؟

 113. سلام. من ۲۶ پریودی سونو انجام دادم که اندازه رحم طبیعی ،ضخامت اندومتر ۴mmو تخمدان را ست بزرگتر از چپ بو.سایز تخمدان راست ۵۴در ۴۷ بود و ۳۸mm cyst.contain echogenic
  (. foci(hemorrhagic cyst
  اصلا کلابهم ریختم..من فکر میکردم این ماه باردارم.ماه قبل کیست دو سانتی داشتم که ساده بود ودکتر گفت خود به خودرفع. میشه. ولی اینماه درکمال ناباوری سایزش این میزان یعنی ۳۸ شد. این ماه فقط به خاطر پلیکیستیک بودن و کمک به تخمک گذاری روزی سه تا متفورمین میخوردم با روزی یکی اسید فولیک.یعنی به خاطر متفورمین بوده؟چیکار کنم. یعنی باردار نیستم. چرا انقدر ریر شکمم از راست تا چپ روی رحم برامده شده. فکر میکردم باردار.ترشح ابکی دارم . لطفا راهنمایم کنید.حدود یه هفته رازیانه هم خوردم بهخا طر اونه یعنی .ولی بار اولم نبود میخوردم.

  1. سلام بهتر است یک دوره از قرصهای جلوگیری استفاده کنید.

 114. سلام خسته نباشید،من دودوره س متفورمین میخورم باردارنشدم،همیشه پریودیام شیش تاده روزعقب میافتاداابته ازوقتی اقدام کردم اینطورشد،اماماه اول فقط سه روز عقب افتادواین ماهم فقط یه روز،یعنی احتمال این هست که اینماه باردارشم؟

  1. سلام ممنون. بهتره تا یک هفته صبر کنید اگر پریود نشدید آن وقت از تست بیبی چک استفاده کنید.

 115. لام وخسته نباشین میشه ازمایش های منو تفسیر کنین لطفا
  رحم باسایز ۶۱/۲۷مم واکوی نرمال دیده میشود تصویری از توده در کاویته و میومتر رحم دیده نمیشود اندومتر ۴م م صختمت داره تخمدان ها سایز و اکوی نرمال دارد مایع ازاد در کلدوساک خلفی دیده شد

  صخامت رحم کم نیست روز ۱۵پریودیم بود سونو شکمی کردم و مایع ازاد چیه توروخدا جواب منو بدین من ۲۹ساله ۴ماه جلوگیری نمیکنم ولی دارم قرص تیروید مصرف میکنم برای پرکاری

  1. سلام ممنون. مایع آزادی که در کلدوساک دیده شده نشانه تخمک گذاری شما بوده و جای نگرانی ندارد.

 116. خانم کارشناس من مجردم و ضخامت انرومترم ۱هست واندازه رحمم ۴۹و تاالان پریود نشدم.آیا علتش پریود نشدنم ضخامت کمه؟چون هیچ مشکل هورمونی یاژنتیکی ندارم. برای افزایش ضخامت اندومتر قرص اکویین و مدروکسی پروژسترون تاثیر داره؟؟؟خواهش میکنم کامل توضیح بدین.اخه میخوام ازدواج کنم اگه حل شدنی نیست بهم بگین

  1. دوست عزیز شما باید چند دوره زیر نظر متخصص زنان دارو مصرف کنید تا ببینیم وضعیت شما به چه شکل میشود بدن شما به دارو جواب میدهد یا نه.

 117. سلام من ۲۹ سالم و مجرد سونا دادم ضخامت دولایه اندومترا ۱۱mونزدیک پریودی..تخمدان چپ ۴۲*۲۰ وراست۳۴*۲۲ نرمال هر دو تخمدان فولیکول های متعدد ریز میخواستم بدونم مشگلم چیه

  1. سلام اگر در سونوگرافی شما تخمدان پلی کیستیک ذکر شده و پریودی نا منظمی دارید باید دارو مصرف کنید.

 118. با سلام و تشكر به خاطر جواب دهيتون من ۳۶ساله هستم و يك فرزند دارم براي بار دوم اقدام به بارداري كردم كه ٤آذر كه پريود شدم ديگه پريود نشدم و هميشه هم پري هام منظم بود تا اينكه آز دادم و مشخص شد fshوlhخيلي بالا بود كه يه دكتر گفت يائسگي زود رس هست و بعد كه پيش يه دكتر ديگه رفتم آمپول داد و بعد از تزريق يك ماه يعني ١٧اسفند پريود شدم و بعد اردبهشت كه مجدد پيش دكتر رفتم دكتر فقط داروهاي مكمل و ويتامين Eبهم دادن و گفتن بزار ببينيم بدون آمپول پريود ميشي يا نه كه با اين داروها من ١٠خرداد پري شدم و روز٢٠خردادسونو لگن انجام دادم كه طول رحم ٧٩ميل،ضخامت٥ميل تخمدانها ابعاد و اكوي طبيعي دو فوليكول ١٩و١٧در تخمدان چپ بودو مايع آزاد در لگن ديده نشده ،كه سونوگرافيست گفتن علائم يائسگي نيست حال با اين توصيفات من ميتونم باردار بشم ؟كي نزديكي داشته باشم؟و شرمنده كه طولاني شد

  1. سلام باتوجه به سونوگرافی انجام شده در روز ۱۰ سیکل قاعدگی وسایز فولیکولهای شما میتوانید برای بارداری اقدام کنید مشکلی ندارید بهتر است یک شب در میان تا روز ۱۸ سیکل قاعدگی برای بارداری اقدام کنید.

 119. سلام و خسته نباشید
  اطلاعات سونو گرافیم را میفرستم لطفا بفرمایید مشکلی برای بارداری دارم یا خیر
  ابعاد رحم ۹۶در ۴۸ضخامت آندومتر ۲۴٫۵ م م تخمدان راست ۴۳در۲۶ و تخمدان چپ ۴۰در ۲۳
  پی سی او هستم کورپوس لوتئوم ۱۶٫۵ در تخمدان راست

  1. سلام ممنون. خیر تخمدان پلی کیستیک ندارید.

 120. خسته نباشین ممنون از پاسخگوییتون.من ۴سال تحت نظر بودم توپیامای قبل عرض کردم.رحمم از ۱۸رسید به ۴۹.وچون دیگه تغییر نکرد دکترمو عوض کردم ایشون اکویین تجویز کرد چون خوردن موام hdخطرناکه.الان میخوام بدونم مشکل بخاطر ضخامت نازکه اندومتره که پریود نمیشم یا چیز دیگه ایی هست!ممنون❤

 121. با سلام و وقت بخیر یه سوالی داشتم ممنون میشم پاسخ بدید.من ضخامت دیواره رحم (آندومتر )نزدیک ۲۴ هست که مجبور شدم کورتاژ تشخیصی انجام بدم که جواب آزمایش هم خوب بود.برای کاهش ضخامت و قطع خونریزی دکتر بهم یاسمین رو داده که شبی یه دونه میخورم .الان سه روزه که شروع کردم اما باز هم خونریزی دارم.میخام بدونم قرص ها کی اثر میکنه ؟ایا باید صبر کنم یا نه ؟؟ممنون

  1. سلام ممنون. باید به مصرف قرص ادامه بدهید تا خون ریزی شما قطع شود معمولا بعد از یک هفته قطع میشود.

 122. با سلام، ممنون میشم جواب سوال من رو بدید، ۳۱ ساله هستم و در حال حاضر مجرد، روز ۱۶ سیکل قاعدگی سونو دادم اندازه رحم ۴۲*۳۵*۷۸ و ضخامت اندومتر ۵ میلی متر بوده روز ۲۸سیکل هم پریود شدم ایا ضخامت اندومتر وسایز رحم طبیعی هست و برای بارداری در آینده مشکلی نیست؟

  1. سلام بله طبیعی است.

 123. سلام لطفا سونوگرافی منو برسی کنید چهل ساله و قصد بارداری دارم این سونو یه هفته بعد از پریدیم، رحم ابعاد تقریبی ۳۸*۷۸ می، ضخامت آندومتر۹ می، تخمدان راست حاوی یک فولیکول به قطر ۱۰ می، تخمدان چپ اندازه و نمای طبیعی داشته و حاوی چند عدد فولیکول کوچک بوده که قطر بزرگترین آنها۱۱ می، است لطفا توضیح بدید با تشکر فراوان

  1. ضخامت آندومتر شما طبیعی است. تحت نظر پزشک با مصرف قرصهای تحریک تخمک گذاری می توانید سایز فولیکول خود را بیشتر کنید. اندازه فولیکول مناسب برای بارداری ۱۸ تا ۲۴ م م می باشد.

 124. سلام روزاول پریودی ضخانت اندومتر۲بوده ۳۰ سالمه وپریودیم زودبه زوده تایک ساله دیگه قصدبارداری ندارم..مایع ازادخفیفدرکول دوساک مشاهده میشه درسونوگرافیم

 125. سلام خسته نباشيد.من ٣٨سالمه ودو ivfكردم ومرحله دوم گرفت كه متاسفانه تو ماه٨كيسه آبم پاره شد وسزارين شدم وبعد از اين قضيه ديگه اندومترم از٤بالا نرفت وحالا پيش هر دكتري كه ميرم ولي متاسفانه جواب نمي گيرم هم قرص وهم آمپول استرادويل هم استفاده كردم ممنون ميشم راهنماييم كنيد كه بايد چيكار كنم كه اندومترم بره بالا.باتشكر

 126. سلام خسته نباشین.قرص هورمونی مصرف میکنم دکتر گفته ۵روز بعد از اتمام سوگرافی انجام بده.روز سونو میوفته تو تعطیلات حتما باید روز خودش باشه یا عب نداره دوروز بعدش برم سونو؟ممنون از پاسخگوییتون

 127. من پنجاه و پنج ساله هستم ضخامت رحمم شش و نیم هست دکترم گفته باید کورتاژ تشخیصی بدم درضمن من سه ساله یاسه هستم آیا مشکلی هست

  1. ضخامت اندومتر رحم شما طبیعی است اما اگر خون ریزیهای غیر طبیعی دارید بهتر است کورتاژ تشخیصی انجام بدهید وگرنه نیازی به کورتاژ نیست.

 128. سلام خسته نباشین .خداقوت.
  من چند وقت پیش پریودیام خیلی نامنظم شده بود.
  ۹/۲۸ پریود شدم
  دیگه نشدم تا۱۲/۲۲ پ
  ریود شدم .
  یعنی حدود ۲ ماه بیشتر عقب انداختم .
  در ۱۱/۲۱ یه سونو دادم (قبل پریودیم )
  به شرح زیر :
  ضخامت آندومتر ۱۴mm
  توده کیستیک ۴۵×۴۱ mm در آندکس چپ مشاهده شد که به احتمال زیاد مربوط به کیست هموراژیک میباشد .
  فولیکولهایی با دیامتر کمتر از ۱۰mm .
  بعد سونو دارو مصرف کردم و ماه بعد جلو انداختم .
  ودوباره اردیبهشت پریود نشدم و خرداد شدم.
  از بعد اینکه دارو مصرف کردم دیگه در سمت چپ زیر دلم دردی ندارم گفتم شاید کیستم خوب شد.
  بااین حال نظرتونو راجع به سونو و اینکه میخوام باردارشم و مشکل از چیه و چیکار کنم ؟
  ممنون .

  1. سلام ممنون. با توجه به اینکه قصد بارداری دارید بهتر است زیر نظر پزشک معالج خود دارو مصرف کنید تا پریودتان منظم شود.

 129. شیما ابوالفتحی پاسخ

  سلام من سالمه اندومتر من ۱۰ هست دکتر گفت می تونی جنین فریز شده رو انتقال بدیم ولی گفت که رحم شما قوام نداره میشه بگید منظور چیه از قوام ? تورو به خدا راهنمایی کنید .ای وی اف کردم جنین فریز دارم میخوام انتقال بدم آیا می تونم جنین در رحمم نگهدارم مشکلی نیست

  1. سلام میتوانید زیر نظر پزشک معالج خود از دارو استفاده کنید تا ضخامت اندومتر شما بیشتر شود.

 130. باسلام وخسته نباشید من سی وچهار سالمه والان پنجاه روزه پریود نشدم فقط در این مدت لکه بینی داشتم امروز سونو دادم نوشته اندازه رحم (۱۰۳,۵۹,۷۳) اکوپترن رحم طبیعی،ضخامت آندومتر ۱۸mm‌،،،میخواستم ببینم آیا مشکل من خطرناکه ونیاز به کورتاژ داره یا بادارو علاج میشود باتشکر

 131. سلام خسته نباشيد من٢٠سالمه يه سوال داشتم
  من ماه پيش چهاردهم پريود شدم ديگه اين ماه چهاردهم پريود نشدم ١٦روز از پريودم گذشته سونوگرافي انجام دادم نوشته ضخامت دولايه آندومتر بصورت منظم ٦mmبنظر شما اين طبيعيه يا بايد قرص مصرف كنم؟؟؟ميتونم باردار بشم؟؟؟

 132. سلام چهارماهه سزارین کردم دل ثرد داشتم سونو دادم گفتن صخامت اندومتر بین ۳تا۴دکتر گفت شاید چندسال پریود نشم امکان داره یاعسه بشم و دیگه حامله نشم؟

 133. سلام خسته نباشین.برای افزایش ضخامت اندومتر چه روش هایی وجود دارد؟باتشکر

 134. سلام خسته نباشین.ایا میتوان بانبود واژن حامله شد؟!

 135. سلام به علت عقب افتادگی پریود سونودادم نشون داد اندازه رحم ۱۲٫۸هست البته من ۴شکم بار دار شدم که یکیش نا موفق بود
  ۱:آ یا بزرگی رحم مشکلی نداره(۳۸)سالمه
  ۲:علتش چیه
  ۳:هیچ علايمی از فیبرم ندارم ولی دکتر گفت داری چه طور ممکنه

  1. سلام اگر داخل سونوی شما فیبروم دیده شده باشد یعنی اینکه فیبروم دارید .

 136. سلام .جواب سونو من رحم ابعاد ۶۸ با اکوی میومتریال نرمال مشاهد شد و دو لایه آندومتر ۷ می باشد و تخمدان راست و چپ سایز و اکوی پارانشیم نرمال دارد و کلدوساک مایع مشاهده نشد .دکتر گفت مشکلی نیس ولی قاعدگی منظمی ندارم .کمکم کنییید

  1. سلام باید آزمایشات هورمونی انجام دهید.

 137. سلام.من از پریود هشت روز گذشته بود ک رفتم سونو ضخامت اندومترم ۱۱شد فرداش پریود شد و یک میوم ۱۸میلی دیده شد ایا ضخامت اندومترم طبیعی بود من میومو چیکار کنم ایا میتونم حامله بشم

 138. سلام.من از پریود هشت روز گذشته بود ک رفتم سونو ضخامت اندومترم ۱۱شد فرداش پریود شد و یک میوم ۱۸میلی دیده شد ایا ضخامت اندومترم طبیعی بود من میومو چیکار کنم ایا میتونم حامله بشم

  1. سلام ضخامت اندومتر شما طبیعی بوده باید زودتر برای بارداری اقدام کنید.

 139. سلام . من ۳۸ سالمه ۱۰ ساله ازدواج کردم و بچه ندارم. دوماه هست که پریود نشدم. امروز سونو دادم و جواب اون نوشته : رحم با ابعاد نرمال با موقعیت میدلاین و اکوی میومتریال طبیعی مشاهده شده است. ضخامت دو لایه آندومتر ۱۹ م م ضخیم و هیپرپلازی مطرح میباشد. تخمدان ها دارای اکو پترن نسجی نرمال و ابعاد طبیعی فاقد ضایعه solid و cystic میباشد. میخواستم بدونم این وضعیت خطرناکه خیلی؟ و آیا دلیل پریود نشدنم ضخامت آندومتر هست؟ ممنون از راهنمایی تون

  1. سلام باید زیر نظر پزشک معالج خود دارو مصرف نمایید تا ضخامت اندومتر شما طبیعی شود.

 140. سلام من تازه سقط انجام دادم ی گوشت یا چند لکه دیدم ب دکتر نشون دادم گفتن این گوشت بافت اندومتره این خطری برای خودم ندارهپ

  1. سلام در سقط تیکه های جنین به همراه بافت اندومتر رحم دفع میشود .

 141. با سلام ممنون از سایت خوبتون چ جالب بالاخره ی سایت بروز دیده شد.
  خانمم انتقال جنین دارن برای اینکه پری جلو بیفته ال دی خوردن روز ۳ پری دکترش نبود رفت پیش سونولوژیست گفت ضخامت آندومتر ۶٫۶
  دکتر کنسل کرد سیکل رو ولی گفت روز بعد برا معاینه بیاد نرفت آیا احتمال داره رشد آندومترشش تا روز ۱۰ تا۱۲ پری به ۸ برسه،که بره سونو بده؟

  1. سلام بله احتمالش است.

 142. باسلام و عرض خسته نباشید.من زنی ۳۲ ساله هستم.فرزند ندارم.تخمدان چپم به دلیل اندومتریوز خارج شده.پارسال سقط داشتم بعد از عمل.قلب جنین تشکیل نشد.الان در تخمدان راست کیستی دارم که حدود ۵ ماه پیش ۹*۶cm بود با مصرف قرص ال دی ۶*۲cm شده.در سونوی اخیر گفتن کیست خارج از تخمدان است و مانعی برای اقدام به بارداری نیست.به نظر شما با وجود این کیست امکان بارداری وجود دارد؟؟کیست باعث سقط میشود؟؟ممنون از پاسخگوییتون.

  1. سلام میتوانید زیر نظر پزشک معالج خود برای بارداری اقدام کنید این کیست شما مانع از بارداری نمی شود.

 143. با سلام
  ۴۵ سال سن دارم از بهمن پارسال پریودم نامنظم شد و دکتر رفتم امپول داد و یکماه مرتب بود و دوباره نامنظم. دوباره دکتر رفتم سونو داد ,اندومتر ۱۳م.م.و یک فولیکول به دیامتر ۲۱م.م. در تخمدان راست دیده شده . دکتر کورتاژ تشخیصی دادن.
  ایا این مشخصات خیلی خطرناک هست؟ خواهش میکنم زودتر راهنمایی کنید خیلی میترسم,,ممنون و سپاسگزار

  1. سلام خیر خطرناک نیست با مصرف دارو مشکل شما حل میشود .

 144. با سلام
  ۴۵ سال سن دارم از بهمن پارسال پریودم نامنظم شد و دکتر رفتم امپول داد و یکماه مرتب بود و دوباره نامنظم. دوباره دکتر رفتم سونو داد ,اندومتر ۱۳م.م.و یک فولیکول به دیامتر ۲۱م.م. در تخمدان راست دیده شده . دکتر کورتاژ تشخیصی دادن.
  ایا این مشخصات خیلی خطرناک هست؟ خواهش میکنم زودتر راهنمایی کنید خیلی میترسم,,ممنون و سپاسگزار

 145. سلام ۳۸ سالمه هفته ده بارداری سقط کردم الان۱۷ روزازش میگذره.سونوگرافی انجام دادم نوشته آندومتر به ضخامت ۲۲میلیمتر وهتروژن است.حاوی عروق خونی می باشدکه مطرح کننده وجود بقایای بارداری است.آیا حتما نیازبه کورتاژ هست یابادارو دفع میشه؟آیا داروی گیاهی میتونه باعث دفعش بشه؟ لطفا راهنماییم کنید.سپاسگزارم.

  1. سلام میتوانید زیر نظر پزشک معالج خود از دارو استفاده کنید.

 146. سلام،خسته نباشين
  من در روز پنجم پريودي سونوگرافي انجام دادم
  و ميخواستم بدونم اينكه نوشته در پروگزيمال كاويته اندومتر يك بافت اكوژن به ابعاد mm4*16 به احتمال زياد مربوط به clot متراكم ديده شد،يعني چه؟؟؟؟؟
  و اينكه ضخامت اندومتر ۳mm بوده و رحم داراي حجم طبيعي و اكوژنيسيته طبيعي،تخمدان ها داراي حجم طبيعي و فاقد ضايعه فضاگير ميباشد
  ميخواستم بدونم ايا مشكلي دارم؟آيا ضخامت اندومتر طبيعيه؟
  ممنون ميشم پاسخ بدين

  1. سلام ضخامت اندومتر رحم شما طبیعی است نگران نباشید.

 147. سلام خسته نباشيد من ٣٠سالمه ٦ساله جلوگيري با قرص داشتم الان ٥ماهه اقدام كردم ولي هنوز باردار نشدم ضخامت اندومترم٦’٦ميلي متر هستش دو روز از پريوديم گذشته تخمدانهام هم يكي اش١٨وديگري٢٥هستش ميخوام ببينم نرمال هستم هيچ فوليكولي تو تخمدانهام نيستشهمه چي رو نرمال زده

  1. سلام اگر فولیکول داخل تخمدان دیده نشده باید زیر نظر پزشک معالج خود از داروهای تحریک تخمک گذاری استفاده کنید.

 148. سلام
  من ۲۸ سالمه رفتم پیش متخصص برا قبل بارداری برام سونوگرافی نوشتند انجام دادم و جوابش اینه: یک کانون کیستیک ضخيم به ابعاد ۲۳ در ۱۸ در تخمدان چپ دیده شده که مطرح کننده ی کورپوس لوتئوم میباشد.و ضخامت اندومتر هم ۱۰
  من مشکلی برای بارداری ندارم و ایا نیاز به عمل جراحی دارم برا کیستم
  صخامت اندومتررم خوبه؟خیلی نگرانم

  1. سلام بهتر است یک دوره زیر نظر پزشک معالج خود دارو مصرف کنید.

 149. سلام من رفتم پیش متخصص برا قبل بارداری برام سونوگرافی نوشتند انجام دادم و جوابش اینه: یک کانون کیستیک ضخيم به ابعاد ۲۳ در ۱۸ در تخمدان چپ دیده شده که مطرح کننده ی کورپوس لوتئوم میباشد.و ضخامت اندومتر هم ۱۰
  من مشکلی برای بارداری ندارم و ایا نیاز به عمل جراحی دارم برا کیستم
  صخامت اندومتررم خوبه

 150. سلام من دوروزقبل از پریودم تست زدم بعدازربع ساعت مثبت شد البته من بعد ربع ساعت دیدمش،سه روزاز پری گذشت ومن تست زدم پنج دیقه نشد یه هاله کمرنگ اومد بعدچنددیقه واصحترشد،ولی دوساعت بعدش پریودشدم والان روزدوم پریودم هست هم خونریزیم کمتراز پریودیهای قبلیه هم اینکه رنگش سیاه وقهوه ای وخیلی روونه خونش،من پریودیهای قبلیم لخته هم داشتم رنگشون سرخ سرخ بود،الان تکلیف چیه؟؟آزمایش بدم؟؟امکان داره خارج ازرحم باشه؟؟

  1. سلام خیر شما باردار نیستید.

 151. سلام دوروزقبل از پریودم تست زدم وبعد یک ربع مثبت شد دوباره سه روز بعداز پریودم زدم تو پنج دیقه مثبت شد وتوچنددیقه پررنگترشد اما بعد دوساعت پریود شدم،الان روز سومه پریودمه خونش مثه همیشه نیس هم خیلی کمه،طوریکه ازدیشب تاحالا خونی ندیدم فقط لکه های قهوه ای،،درصورتی که خون پریودم سرخ سرخ بود لخته داشت،الان تکلیفم چیه؟؟امکان داره خارج رحم باشه؟؟یااینکه باردارم ولی پریودشدم،ازمایشم ندادم

  1. سلام خیر شما باردار نیستید.

 152. امکانش هست خارج ازرحم باشد؟؟بی بی چک بارداری خارج از رحم را نشان میدهد؟؟؟

 153. سلام من زود به زود مریض میشم وبادردای شدید زیر شکم مواجه میشم روز دوم مریضیم سونودادم رحم به ابعاد۳۴*۶۸م م ضخامت اندومتریال۴ م م مشاهده شد
  مایع آزاد خفیف در کلدوساک خلفی رویت گردید
  در ادنکس ها ضایعه سیستیک مشاهده نشد
  میخواستم ببینم مشکل کجاست ممنون

  1. سلام سونوگرافی شما مشکلی ندارد بهتر است زیر نظر پزشک معالج خود آزمایشات هورمونی انجام دهید.

 154. سلام
  من روز ۱۵ سیکلم سونو دادم و دو فولیکول ۲۳ میلی در تخمدان چپ و ضخامت اندومتر تری لایر ۱۳ میلی و نوشته بود مایع ازاد مشاهده نشد . فردای همانروز تست ال اچ زدم دو خط کاملا قرمز شد و خوب توی این مدت هر ۳۰ تا ۳۶ ساعت اقدام به بارداری داشتم . بنظرتون ضخامت اندوتر که در سونو گرافی گفته شده نرماله. سیکلام بین ۲۸ تا ۳۳ روزه

  1. سلام بله طبیعی است.

 155. سلام من یک هفته قبل از پریودی سونو دادم ضخامت اندومتر ۱۱بود .دکتر گفت باید کورتاژ تشخیصی بشم ایا راه دارویی نداره؟

 156. من دخترم متولد ۱۳۸۵ هست باوجود داشتن علائم بلوغ و نداشتن سابقه خانوادگی بعداز انجام حرکات ورزش تکواندو دچار خونریزی عادت ماهانه شد اما متاسفانه بعد از گذشت ۱۵ روز خونریزی متوقف نمیشد وبیشتر هم میشدبعد از مراجعه به پزشک وانجام سونوگرافی قرص ضد بارداری تجویز کردند اما حالا با گذشت دو هفته از مصرف قرص با وجود قرص خونریزی نداردبه محض کنار گذاشتن قرص دچار خونریزی می شود چکار کنم خیلی نگرانم خواهش میکنم کمکم کنید مرسی

  1. در یک سال اول پریودی طبیعی است باید استراحت کافی داشته باشد و قرص آهن مصرف کند .

 157. من دخترم متولد ۱۳۸۵ هست باوجود داشتن علائم بلوغ و نداشتن سابقه خانوادگی بعداز انجام حرکات ورزش تکواندو دچار خونریزی عادت ماهانه شد اما متاسفانه بعد از گذشت ۱۵ روز خونریزی متوقف نمیشد وبیشتر هم میشدبعد از مراجعه به پزشک وانجام سونوگرافی قرص ضد بارداری تجویز کردند اما حالا با گذشت دو هفته از مصرف قرص با وجود قرص خونریزی نداردبه محض کنار گذاشتن قرص دچار خونریزی می شود چکار کنم خیلی نگرانم خواهش میکنم کمکم کنید مرسی

  1. در یک سال اول پریودی طبیعی است قرص آهن مصرف کنند و در زمان خون ریزی ورزش نکنند و استراحت کافی داشته باشند.

 158. دیلاتاسیون متوسط با دیامترتقریبی۳٫۲میلیمتر درشبکه وریدیPampniformچپ وواریکوسل خفیف با دیامتروریدی۲٫۲میلیمتر درسمت راست مشهود است
  میشه بگین این سونو همسرم چطوره؟؟

 159. سلام من ۲۷ سالمه و در دوران عقد هستم حدودا ۱۵ روز بعد از پریودیم سونو رفتم و ضخامت انومترم ۱۴ بود
  رابطه کامل نداشتم ولی نزدیکی تماسی بوده و ابعاد رحمم ۴۸۶ در ۳۸۴ بود میخواستم بدونم این علائم طبیعی هست
  در ضمن دوماه قبل نزدیکی داشتیم و یک ماه پیش پریود شده بودم
  ممنون میشم اگه بگید ایا باردارم یا مشکل دیگری هست؟

  1. سلام خیر شما مشکلی ندارید و باردار نیستید ونیاز ی به انجام سونوگرافی نبوده است.

 160. سلام من ۲۷ سالمه و در دوران عقد هستم حدودا ۱۵ روز بعد از پریودیم سونو رفتم و ضخامت انومترم ۱۴ بود
  رابطه کامل نداشتم ولی نزدیکی تماسی بوده و ابعاد رحمم ۴۸۶ در ۳۸۴ بود میخواستم بدونم این علائم طبیعی هست
  در ضمن دوماه قبل نزدیکی داشتیم و یک ماه پیش پریود شده بودم
  ممنون میشم اگه بگید ایا باردارم یا مشکل دیگری هست؟

 161. سلام.واقعا ازتون ممنونم که جوابم رو دادین.یه سوال دیگه دارم.همون طور که گفتین قرصها رو مصرف کردم وبا اینکه ضخامت دیواره رحم از ۱۸ به ۱۰ رسیددکتر کورتاژ تشخیصی انجام داد که بعد از عمل دیگه پریود نشدم.بعد از ۴ ماه قسمت زیر شکمم درد میکرد که دوباره سونوگرافی دادم و ضخامت اندومتر ۹ بود.دکتر قرص دوفاستون داده ولی خیلی نگرانم که نکنه دوباره لازم باشه کورتاژ انجام بدم.خواهش میکنم راهنمایی کنین

  1. سلام نیازی به انجام کورتاژ نیست.

 162. سلام و خسته نباشید من ۳روز از وقت پری میگذره تست بی بی چک دادم منفی بود من تحت درمان ناباروری هستم که این دوره آمپولhmg زیر جلدی وhcgعضلانی تزریق کردم در سونو روز۱۲ پری ماه پیشم فولیکول ۱۵م م داشتم وآندومتر۳۰۵م م که دکترم قرص استروژن تجویز کردن.الان که۳روز تآخیر در پریودی داشتم میخواستم علتش رو بدونم خواهش میکنم جوابمو بدید خ استرس دارم

  1. سلام تا ۱۰ روز دیگر صبر کنید اگر تاخیر در پریود داشتید ان وقت از تست بیبی چک استفاده کنید.

 163. باسلام
  من این ماه میخوام انتقال جنین فریز شده انجام بدم روز ۱۹ پریودی سونو انجام دادم ضخامت اندومتر ۶ بود آیا برای بارداری مشکلی ندارم

  1. سلام خیر مشکلی ندارید.

 164. با عرض سلام و خسته نباشید ، خانمی هستم ۵۰ ساله . من دو سال پیش میوم(فیبروم) داشتم ، و دچار خونریزی شدید شدم که در سه روز متوالی آمپول تزریق کردم (اسمش را متاسفانه خاطرم نیست) و با تزریق آن خونریزیم قطع شد، درحال حاضر یک ماهی می باشدکه آلوده هستم و ده روزه خونریزی شدید دارم و سونوگرافی واژینال انجام دادم، نتیجه سونوگرافی : ضخامت آندومتر معادل ۱۸ میلیمتر است .و اکوی میومتر غیرهموژن است که مطرح کننده رحم میوماتوز می باشد.)….
  بهم گفته شده که باید کورتاژ تشخیصی انجام بدهم، آیا منجر به برداشت رحم و عمله بعدی نمیشود؟
  ممنونم میشم پاسخ بدهید

  1. سلام با توجه به سایز ضخامت اندومتر رحم شما احتیاج به کورتاژ تشخیصی دارید که اول کورتاژ تشخیصی انجام میشود اگر نیاز شد بعدا برای برداشتن رحم شما تصمیم گرفته میشود فعلا نیازی به برداشتن رحم نیست.

 165. سلام خسته نباشید.
  من ۲۸ ساله هستم و مجرد.ماه پیش بخاطر لکه بینی قبل از پریودی به دکتر مراجعه کردم کیست ندارم و ازمایشم هم گفتن نرمال هست.۵ روز پیش از پریودی سونو انجام دادن و ضخامت اندومتر ۳ بود. ۴ روز بعد از پریودی من دچار خونریزی خفیف و لکه بینی شدم مراجعه کردم گفتن باید استروژن و دوفاستون با هم مصرف کنم اما به دلیل همانژیوم کبدی ک دارم و نمیتونم داروی استروژن دار مصرف کنم دوفاستون دادن از همون روز ۱۰ شب. پس از ۱۰ روز دوباره مراجعه کردم ک ب تاریخ پریودی من ۵ روز مانده بود بعد از سونو ضخامت اندومتر ۵ بود.همچنان لکه بینی دارم و به شدت نگران گفته دکتر درباره کم بودن ضخامت اندرومتر هستم به خصوص برای ازدواج و در بارداری و میل جنسی . با روند مصرف دوفاستون از ۱۶ تا ۲۵ ماه برای ماه های بعد برطرف میشود؟ برای درمان چکار کنم؟

  1. سلام نگران نباشید بله با مصرف دارو برطرف میشود.

 166. سلام من ۳۶سالمه همیشه پریودام منظم بوده
  ماه پیش هفده روزعقب انداختم رفتم سونو دادم‌ ضخامت دیواره رحم ۱۷mmبود و یک روز بعد پریود شدم آیا این ضخامت خطرناکه ونیاز هست که دوباره سونو بدم؟

  1. سلام خیر خطرناک نیست طبیعی است.

 167. سلام خانم دکتر تروخداجواب بدین به دکتردسترسی ندارم ۴ساله ازدواج کردم حامله نمیشم.رحم ابعاد۶۵*۳۱٫تخمدان راست۳۷*۳۰*۲۶ mm وحجم ۱۶/تخخمدان چب ۳۶*۲۹*۲۱ وحجم۱۳/است شواهدفوق مطرح کننده pCO میباشد تروخداجواب بدین

  1. سلام نگران نباشید باید زیر نظر پزشک متخصص دارو مصرف کنید.

 168. سلام وقتتون بخیرمن در سونو تشخیص به pco و ضخامت آندومتر ۱۱ و قطر فولیکول کمتر از ۹ شدم.
  برنامه داررویی ام: روز ۵ قاعدگی لیروزول_ روز ۱۱تا ۲۹ ام قاعدگی پروژسترون_ ۱۵ و ۱۶ ام آمپول ۵۰ پروژسترون
  وزن ام ۷۷ و قدم ۱۶۵ و سنم ۲۵ هست
  میخواستم بدونم با این شرایط رحمی و وزنی و درمان دارویی چقدر احتمال باروری هست؟؟
  آیا چقدر وزنم کاهش پیدا کنه مناسبتر هست؟؟

  1. سلام مصرف داروهای کمک باروری شانس باردار شدن را افزایش می دهد بهتر است وزن خود را به ۷۰ کیلو گرم برسانید وزیر نظر پزشک معالج خود از قرص مت فورمین استفاده کنید.

 169. باسلام خانمی ۲۷ساله هستم روز ۱۳ سیکل سونو دادم نوشته بود تخمدانها بزرگتر از حالت طبیعی هستند و در هرکدام بیش از ۵ فولیکول وجود دارد که بیماریpcoرامطرح می کند و ضخامت اندومتر هم ۲mmبود با این وضعیت من میتونم به طور طبیعی باردار بشم ؟
  ممنون میشم اگر جواب بدید

 170. باسلام خانمی ۲۷ساله هستم روز ۱۳ سیکل سونو دادم نوشته بود تخمدانها بزرگتر از حالت طبیعی هستند و در هرکدام بیش از ۵ فولیکول وجود دارد که بیماریpcoرامطرح می کند و ضخامت اندومتر هم ۲mmبود با این وضعیت من میتونم به طور طبیعی باردار بشم ؟
  ممنون میشم اگر جواب بدید

  1. سلام بهتر است زیر نظر پزشک از دارو استفاده کنید تا زودتر نتیجه بگیرید.

 171. سلام من۲۷ سالمه و دخترم ، روز ۱۲ پریودی هستم، امروز سونوگرافی دادم ضخامت اندومتری ۸تا ۱۰ زده، آیا خطرناکه؟؟

 172. سلام من۲۷ سالمه و دخترم ، روز ۱۲ پریودی هستم، امروز سونوگرافی دادم ضخامت اندومتری ۸تا ۱۰ زده، آیا خطرناکه؟؟

  1. سلام خیر خطرناک نیست طبیعی است.

 173. با سلام.من دوره پرویدیم یک سال میشه نامرتب هست.امروز پریود شدم و همین امروز سونو دادم و ضخامت رحمم ۱۲بود و دکتر گفتن بزرگه ایا خطرناکه.در دوران عقدم اما رابطه دارم احتمال حاملگی وجود داره؟

 174. با سلام.من دوره پرویدیم یک سال میشه نامرتب هست.امروز پریود شدم و همین امروز سونو دادم و ضخامت رحمم ۱۲بود و دکتر گفتن بزرگه ایا خطرناکه.در دوران عقدم اما رابطه دارم احتمال حاملگی وجود داره؟

  1. سلام خیر خطرناک نیست اگر به خون ریزی بیافتید احتمال بارداری وجود ندارد.

 175. سلام خانم دکتر خواهش میکنم ازتون که کمکم کنید
  من تخمدان پلی کیستیک دارم و لی پریودام منظمه و ده روزه،قطر اندومتریوزروهم۲mmزده. همسرم هم دوران نامزدی آزمایش اسپرم دادن gradeA3.5/gradeB12.5/gradec14/gradeD70/normal morphology20/بود چون مشغله کاری داشتن نبردن به دکتر نشون بدن الآن هم ۱سال و۴ماه است که ازواج کردیم و تو این مدت جلوگیری داشتیم حالا می خواهیم اقدام کنیم می خواستم بدونم وضعیت ما برا بارداری چطور خواهد شد واینکه ممکن است حرکت اسپرم همسرم بعداز ازدواج بالا بره ؟همسرم واریکوسل ۱ دارن

  1. سلام بهتر است زودتر برای بارداری اقدام کنید اگر بعد از ۴ ماه نتیجه نگرفتید به پزشک مراجعه نمایید.

 176. سلام خانم دکتر لطفا کمکم کنید
  من پلی کیستیک دارم ولی پریودام منظمه و ده روزه، ضخامت اندومم۲زده همسرم هم تو نامزدی آزمایش اسپرم دادن:گریدA3.5/B12.5/C14/D70/
  Normal20 بود /ph8/volum11.5بود
  الان ۱سالو۴ماه است که ازدواج کردیم وهیچ کدام هیچ دارویی برای مریضیمون نمیخوربم
  اکنون قصد بارداری داریم
  بفرمایید که وضعیت ما برای بارداری چگونه خواهد بود؟؟؟؟؟ درضمن درکنار آزمایش همسرم سونو هم داده بودن که واریکوسل گرید۱ نوشته بود
  آیاممکن است حرکت اسپرم همسرم بعد از ازدواج بالا بره بدون هبچ قرصی !
  ممکن است که ما نابارور باشیم ؟
  ببخشید طولانی شد.

 177. سلام.خسته نباشید.ممنون میشم جواب سوالم بدید چون خییلیی نگرانم.مادر من پنجاه سالشه و یک سالی هستش که پریود نامنظم داره و چهار ماه قبل هم پریود نشد و لک بینی کم داشت تا اینکه این ماه خونریزی ده روز هستش که قطع نشده.سونوگرافی واژینال دادن و تو جوابش نوشته که تصویر چند فیبروم اینترامورال-ساب سروزال به حداکثر دیامتر۳۰ در ۱۶ م مدر دیواره خلفی رحم قابل مشاهدست.
  آندونتر ضخیم ۱۵ م م حاوی نواحی سیستیک داخل رویت شد.یافته فوق میتواند مطرح کننده هایپرپلازی آندومتر با توجه به سن باشو و خلاصه کورتاژ تشخیصی براش نوشتن.مادرم ۱۵ سال هست که پلیپ رحم هم دارن.خیلی نگران این ضخامت رحمشم.ممکنه ربطی به سرطان داشته باشه و نیاز به تخلیه رحم؟

  1. سلام نگران نباشید باید کورتاژ تشخیصی انجام شود این طور نیست که حتما مادر شما مبتلا به سرطان باشد.

 178. سلام خانم دکتر
  من خانم۲۶ ساله هستم ومتأهل حدودا یک سالی میشه که هیچ گونه ترشحی از واژن ندارم یعنی همیشه لباس زیرم تمیزه علتش ممکنه عدم تخمک گذاری باشه؟ لطفا راهنمایی کنید.

  1. سلام خیر این طور نیست که شما صد درصد تخمک گذاری نداشته باشید اگر قصد بارداری دارید بهتر است زودتر برای بارداری اقدام کنید.

 179. با سلام. من ۲۷ ساله و مجردم. نه روز بعد از پایان قاعدگی سونو دادم ضخامت آندومتر ۱۲ م م. آیا طبیعی است؟

  1. سلام بله طبیعی است.

 180. سلام وقت بخیر…من. تخمدان پلی کیستیک دارم و چند ماه پریود نشم .امروز در سونو گرافی ضخامت اندومتر ۱۶ نشون داده شد. ایا اگر با امپول پروژسترون و دارو پریود شم ضخامت کم میشه؟؟ میترسم برم دکتر بگه کورتاژ کن

  1. سلام بله با پریود شدن ضخامت اندومتر کم میشود باید در روز سوم تا پنجم پریودی سونوگرافی انجام بدهید.

 181. سلام خسته نباشید
  ببخشید من ۲۳سالمه و در دوران عقد هستم
  این ماه پریودم با درد زیادی شروع شد
  و من با توجه ب سابقه کیستم سونو انجام دادم
  و سونو مصادف با سومین روز پریودم بود
  و همه چی سالم بود جز ضخامت اندرومتر ک ۱۲زده شده
  و ازم درخواست سونو واژینال شد اما چون باکره هستم نمیتونم انجام بدم لطفا راهنمایی کنید
  لازم ب ذکره من روز اول و دوم پریود فقط لکه بینی دارم از روز سوم تازه خونریزیم شروع میشه
  ممنون میشم سریعتر پاسخ بدین

  1. سلام باید روز سوم خون ریزی سونوگرافی انجام می دادید در هر صورت جای نگرانی وجود ندارد.

 182. سلام من ۱۵ساله هستم در سن ۱۲سالگی یک بار در زمان عید و یک بار تابستان عادت شدم ،دیگه نشدم تا ۱۵سالگی در این سن در ماه رمضان عادت شدم و دیکه نشدم تا حالا ،سونو گرافی رفتم جوابش ضخامت اندومتر رپ ۸/۵نوشته ،و گفته چند فولیکول کوچک در تخمدان و جود دارد،می خواستم بدونم یعنی چی،ی جای اون هم ازp.c.o گفته و و اسیب شناسی افسردگی،همچنین ارتباط بالینی پیش نهاد کرده ،یعنی چی

 183. سلام من در سن ۱۲سالگی برای اولین بار در عید عادت شدم ،بار دوم عادت من تابستان همان سال بود ،دیگه عادن نشدم تا ماه رمضان امسال که۱۵سالمه ،ازاون موقع تا حالا دیگه نشدم ،از مایش سونو دادم به فارسی ترجمهش کردم این شده:
  مثانه ی ادرار بدون شواهدی از سنگ ،جرم یا دیواره ی ضخیم به اندازه ی کافی پر می شود
  رحم دارای اندازهی نرمال ۴۴×۲۵میلیمتر و اکوژنیک بدون سل است.
  ضخامت اندومتر ۸/۵میلی متر با پوشش طبیعی واکوژنیک است.
  چند فولیکل کوچک محیطی در هر دو تخمدان دیده می شود به همراه افزایش اسیب شناسی افسردگی .یافته ها p.c.o رانشان میدهد اما ارتباط بالینی پیشنهاد میشه
  و در اخر هم گفته که حد اقل مایع ازاد در cul_de_sacخلف دیده می شود،
  می خواستم بدونم یعنی چی ایا در وضعیت بدی هستم ،ایا نازا هستم ،ایا باید عمل جراحی انجام دهم ،در ضمن من ناخداگاه معده درد دارم که فکر کنمذبه این ربط داره
  اگه میشه زود جواب بدید ،دارم از دلشوره میمیرم

  1. سلام نگران نباشید شما تخمدان پلی کیستیک دارید باید حتما برای منظم شدن پریودی خود زیر نظر پزشک دارو مصرف کنید.

 184. با سلام
  من می خواهم از جنین اهدایی استفاده کنم . دکترم قرص مدروکسی پروژسترون از روز ۱۴ پریودی به مدت ۵ روز داده ۷ روز از اتمام این قرص می گذره اما هنوز پریود نشده ام ، چه مشکلی برایم پیش آمده ، البته ۳ روز دیگر به موعد پریودم مانده .

  1. سلام بعد از قطع قرص تا ۱۴ روز برای پریود شدن زمان دارید.

 185. باسلام وخسته نباشید.خانمی ۳۲ساله هستم ودوتابچه دارم این ماه دوبارپریودشدم باراول ۱۵ام وازشب پنجمش قرص ال دی خوردم وشب ۲۵ام دوباره پریودشدم وخونریزی شدیدهمراه بالخته داشتم ورفتم دکترروزسوم یعنی۲۸ام سونودادم ضخامت اندومترم ۶میلی بوددکترگفت بایدکورتاژبشی من انجام ندادم برام قرص مفنامیک وتانگزالیک اسیدومجسترول نوشتن.الان که قرصهارومیخورم دل پیچه میگیرم میخواستم بدونم ضخامت اندومترم خیلی زیاده؟خطرناک هست؟وآیااین داروهارومصرف کنم

  1. سلام ضخامت اندومتر شما طبیعی بوده ونیازی به انجام کورتاژ تشخیصی نیست.

 186. سلام وخداقوت وتشکربابت پاسخگوییتون.من دیروزبراتوپیام گذاشتم که دوبارپریودشدم به فاصله ۱۰روزودرپریوددومم خونریزی شدیدداشتم بادفع لخته وضخامت آندومترم درروزسوم پریود دومم ۶میلی بوده ودکترگفته کورتاژتشخیصی بشم که من قبول نکردم شمام درپاسخ گفتین ضخامت طبیعی بوده ونیازبه کورتاژنیس.ولی نگفتین من قرص مفنامیک وتانگزالیک اسیدومجسترول روبخورم یانیازی به مصرف نیس چون بشدت باخوردنشون دل پیچه میگیرم.ممنون میشم بگین قرصهاروبخورم یانه.الانم خونریزیم کاملا قطع شده؟واینکه آیامیتونم ال دی بخورم یانه.

  1. سلام بله می توانید از قرص ال دی استفاده کنید نیازی به مصرف قرص های دیگر نیست.

 187. سلام وخداقوت وتشکربابت پاسخگوییتون.من دیروزبراتوپیام گذاشتم که دوبارپریودشدم به فاصله ۱۰روزودرپریوددومم خونریزی شدیدداشتم بادفع لخته وضخامت آندومترم درروزسوم پریود دومم ۶میلی بوده ودکترگفته کورتاژتشخیصی بشم که من قبول نکردم شمام درپاسخ گفتین ضخامت طبیعی بوده ونیازبه کورتاژنیس.ولی نگفتین من قرص مفنامیک وتانگزالیک اسیدومجسترول روبخورم یانیازی به مصرف نیس چون بشدت باخوردنشون دل پیچه میگیرم.ممنون میشم بگین قرصهاروبخورم یانه.الانم خونریزیم کاملا قطع شده؟واینکه آیامیتونم ال دی بخورم یانه.

 188. با سلام و خسته نباشید..من۱۳سالمه تقریبا یک سال و شش ماه میشه که پریود میشم.پریودم نامنظمه رفتم دکتر برام سونوگرافی نوشت.روز ۱۱ پریودی رفتم سونوگرافی ـ جواب سونوم این بود .رحم با ابعاد زمان،اکوی میومتر یکنواخت بود.ضخامت آندومتر ۴میلی بود .کیست نداشتم مایع آزاد در کلدوساک خلفی دیده نشد فولیکول های کوچیکتر از۹ داشتم
  طبیعیه ؟؟ مشکلی ندارم؟

  1. سلام بله طبیعی است مشکلی وجود ندارد.

 189. با تشکر از پاسخ دهی منظم شما . کسی که بیمارستان برایم درنظر گرفته بود برای اهداء جنین فقط ۵ فیلوکل داره به نظر شما با هزینه پانزده میلیون و ۵ فولیکول ارزش داره که ادامه بدهم یا کنسل کنم و بیمارستان فردی دیگری را برایم درنظر بگیرد ؟

 190. آیا دو روز لکه بینی قبل از پریود طبیعی است؟

  1. بله طبیعی است.

 191. سلام و عرض خسته نباشید.
  ببخشید من ۲۸ ام پریود شدم و بعد از شش روز یعنی دو مهر پاک شدم. چهار مهر سونوگرافی دادم و ضخامت رحم ده_یازده بود. آیا این طبیعیه؟
  فولیکول۱۴×۱۷ هم مشاهده شده. آیا امکان بارداری هست؟

  1. سلام بله طبیعی است مشکلی وجود ندارد می توانید برای بارداری اقدام کنید.

 192. سلام و عرض خسته نباشید.
  ببخشید من ۲۸ ام پریود شدم و بعد از شش روز یعنی دو مهر پاک شدم. چهار مهر سونوگرافی دادم و ضخامت رحم ده_یازده بود. آیا این طبیعیه؟
  فولیکول۱۴×۱۷ هم مشاهده شده. آیا امکان بارداری هست؟

 193. سلام خسته نباشد.من ۱۵شهریورپریودشدم ودوباره۲۵ام برای باردوم پریودشدم تا۸مهرادامه داشت رفتم دکترسونودادم ضخامت آندومتردرروزسوم ۶میلیمتربوددکتردارودادوگفت ال دی نخورم.دیشب نزدیکی داشتیم ومایع منی داخل ریخت.من بافشارآب خودموشستم وبعدم باآبلیموداخل واژن رواسیدی کردم میخواستم بدونم بایدقرص ال دی یااورژانسی بخورم.آیااحتمال حاملگی هست واینکه اگه بخورم بازم ظرف چندروزآینده پریودمیشم.ممنونم

  1. سلام نباید از آبلیمو استفاده کنید زیرا pHواژن تغییر می کند و دچار عفونت میشوید واین روش علمی نیست ضخامت اندومتر شما طبیعی است با توجه به اینکه در زمان تخمک گذاری نزدیکی نداشته اید وبا توجه به عوارض جانبی قرص اورژانسی نیازی به مصرف قرص اورژانسی نیست .

 194. سلام خسته نباشید.من ۲۲ سالمه و مجردم.مشکل پرولاکتین بالا داشتم و میکروآدنوم هیپوفیزی.چن وقته زیرنظر دکتر غدد قرص کابرگولین مصرف میکنم و پرولاکتینمم خیلی پایین اومده.قبلا پریودم هشت روز بود ولی چن ساله ک ده تا دوازده روز طول میکشه ولی حجم خونریزی خیلی زیاد نیست و تو همین وضعیت ثابت شده.پریودم منظم بود تا این دوره.ولی این دوره برخلاف قبلا پریودم شش روز بود فقط و مقدار خونریزی هم کم بود.روز ۱۴ سیکل دوباره پریود شدم ینی ب فاصله ۱۴ روز دوباره پریود شدم و مقدارشم مثل پریودی همیشم زیاده.قبلشم درد سینه و زیر شکم داشتم.میخواستم بدونم مشکلم چیه؟ دو سال پیش سونو دادم ک مشکلی نداشت ولی جدیدا سونو نرفتم.ممنون میشم منو از نگرانی دربیارین

  1. سلام این مسئله برای یک ماه طبیعی است اما اگر ماه بعدی هم تکرار شد باید به پزشک مراجعه نمایید تا با انجام ازمایشات هورمونی و سونوگرافی علت مشکل شما بررسی شود.

 195. سلام جواب سونوگرافیمه میشه بهم بگید مشکلم چیه قصده بارداری دارم دکتر ال دی داده بهم ۱دوره انداختم الان این ماه میتونم واسه بارداری اقدام کنم
  Uterus is normal in size 80*32mm
  and echppattern with no sign of mass lesion
  Endometrial thickness is 5mm correlation with menstrual cycle is recommended
  Both ovaries have normal size and echopattern
  Right oary contains afew follicles that largest are 12mmand 10mm
  Left ovary contains a simple cyst measuring 33mm
  Left ovary 47*15 right ovary38*16
  The cul-de-is free of fluid collection or mass lesion

 196. سلام وقت بخیر.خانمی ۴۱ ساله هستم که تقریبا یک ساله پریودی نامنظم دارم .آبان وآذر ۹۵ پریود نشدم وبا تجویز پزشک ۴ آمپول پروژسترون در طول دو روز زدم که اثری نداشت وباز بعد از گذشت ده روز ۴ آمپول دیگر هم زدم که بعد از دوازده روز پریود شدم بعد از آن هر ماهه پریودی با خونریزی شدید داشتم …
  ۱۲ شهریور امسال که زمان پریودیم بود یک روز خونریزی داشتم وقطع شد ومجددا ۲۳ شهریور خونریزی شدید شروع وتا دوهفته ادامه داشت با مراجعه به دکتر وانجام آزمایش وسونوگرافی ضخامت آندومترم ۱۲ میلی متر ویک کیست ۲۰*۳۲در تخمدان چپ تشخیص داده شد.با تجویز دکتر دو شب قرص جستیران ۴۰ وبعد از آن قرص Duphaston خوردم با مصرف قرص جستیران خونریزیم قطع شد اما بعد از ۵ روز دوباره خونریزی شروع شده وشدیدا دل وکمرم درد میکند.
  حالا میخواستم بدونم تکلیفم چیه دوباره قرص جستیران رو همزمان با قرص Duphaston استفاده کنم ؟شما چه پیشنهادی دارید ؟
  از پاسخگویی شما بینهایت متشکرم

  1. سلام بهتر است برای منظم شدن پریودی خود از قرص دوفاستون استفاده کنید.

 197. سلام خانمی ۴۱ ساله هستم که همیشه پریودی منظم داشتم اما در آبان وآذر ۹۵ پریود نشدم با تجویز پزشک ۴ آمپول پروژسترون در طی دو روز زدم که اثری نداشت ومجددا بعد از ده روز ۴ آمپول دیگر زدم بعد از آن هر ماه پریودی با خونریزی بسیار شدید داشتم …
  شهریور امسال ۱۱ شهریور که موقع پریودیم بود یک روز خونریزی داشتم وقطع شد و۲۳ شهریور خونریزی شدید مجددا شروع وتا دوهفته ادامه داشت با مراجعه به دکتر ومصرف دو شب قرص جستیران خونریزی قطع شد .اما باز بعد از گذشت ۵ روز خونریزیم شروع شد و دلدرد وکمر درد شدید دارم …
  در ضمن آزمایش بارداری هم داده ام که منفی است وسونوگرافی هم داده ام که ضخامت آندومتر ۱۲ میلی متر ودر تخمدان چپ کیست ۲۰ *۳۲ میلی متر دارم که دکتر برای ضخامت آندومتر وکیست یک ورق بیست تایی قرص Duphaston تجویزی کردن که یکی صبح یکی شب بخورم.
  سوالم این است که برای جلوگیری از خونریزی میتونم همزمان با قرص دوفاستون قرص جستیران رو هم بخورم وآیا ضخامت آندومتر با قرص دوفاستون کم میشه؟؟
  از پاسخگویی شما بینهایت متشکرم

 198. سلام خسته نباشید. خانم دکتر ماه سوم است ک دکتر گفته دوفاستون مصرف کنم برای بی نظمی و لکه بینی. همانژیوم کبدی هم دارم.و ماه پیش هم توضیح دادم مشکلم رو. گفتن از روز ۱۶ تا ۲۵ زوری ۲ عدد اما من ماه پیش و این ماه روز ۱۴ لکه بینی و خونریزی مجددا شروع میشود. ماه قبل با وجود خونریزی از ۱۶ ام شروع ب خوردن کردم ک نمیدانم درست بوده است یا نه و خونریزی ۵ روز ادامه داشت. این ماه امروز روز ۱۳ ام است و من مجددا خونریزی شروع شدا است ایا مصرف قرص را با خونریزی شروع کنم؟
  از ماه پیش پس از مصرف دوفاستون سرگیجه و گاهی تاری دید پیدا کرده ام. لطفا راهنمایی کنید.

  1. سلام بله می توانید از این قرص استفاده کنید.

 199. سلام خسته نباشید. خانم دکتر ماه سوم است ک دکتر گفته دوفاستون مصرف کنم برای بی نظمی و لکه بینی. همانژیوم کبدی هم دارم.و ماه پیش هم توضیح دادم مشکلم رو. گفتن از روز ۱۶ تا ۲۵ زوری ۲ عدد اما من ماه پیش و این ماه روز ۱۴ لکه بینی و خونریزی مجددا شروع میشود. ماه قبل با وجود خونریزی از ۱۶ ام شروع ب خوردن کردم ک نمیدانم درست بوده است یا نه و خونریزی ۵ روز ادامه داشت. این ماه امروز روز ۱۳ ام است و من مجددا خونریزی شروع شدا است ایا مصرف قرص را با خونریزی شروع کنم؟
  از ماه پیش پس از مصرف دوفاستون سرگیجه و گاهی تاری دید پیدا کرده ام. لطفا راهنمایی کنید.

 200. باسلام ببخشید میشه این برامن توضیح بدیدمن چهل سال دارم ومجردم میخوام ازدواج کنم جواب سونوگرافی من این با این جواب من میتونم بچه داربشم یانه.تصویررحم با ابعاد۱۲۲×۸۵بزرگترازحدنرمال ومیوماتوزمشاهده شد.intramuralmyomaبه ابعاد۷۰×۶۵م مو۶۳×۵۸م م براثرفشاری برحفره اندومتردرقدام bodyوفوندوس رحم مشاهده شد.ضخامت اندومتردولایه ۱۳م م میباشد

  1. سلام شما باید سریع باردار شوید.

 201. سلام.خسته نباشید.من دوروزبعدازپاکی پریود سونوواژینال انجام دادم قطراندومتر۱۱دکترگفته بایدگورتاژتشخیصی انجام بدم.آیاانجامش ضروریه؟بایدانجام بدم ممنون ازشما.

  1. سلام بهتر است ماه آینده بین روز سوم تا پنجم پریودی سونوگرافی واژینال انجام بدهید.

 202. سلام من ۲۵ سالمه کیست تخمدان۶m دارم که کیست pco دارم سالی چهار یا پنج بار پریود میشم آزمایش خون دادم دکتر گف هرمون مردانت زیاده یدونم آزمایش t.s.h دادم گف مشکلی نداری میخوام ازدواج کنم میخواستم ببینم باردار میشم یا نه چون هیچ حس جنسیم ندارم

  1. سلام بله شما می توانید باردار شوید.

 203. سلام ببخشید من تقریبا یک هفتست اقدام ب بارداری کردم جلوگیریم قبلا هم طبیعی بوده…
  روز ۱۶ پریود سونو دادم اندازه آندومتر ۸ونیم بوده آیا مشکلی هست؟دکتر گفت مشکوکه امکان بارداری هست؟درسته؟

  1. سلام اندازه ضخامت اندومتر شما طبیعی است.

 204. سلام خسته نباشيد وممنون از حوصله شما
  من مجردم و ٣٠ امه… روز ٣ام پريودي سونو دادم ضخامت اندومتر ٢mm و تخمدان راست فوليكول ١٠ و٧ mm رويت شده
  امروز دكتر گفت شايد يائسگي زودرس باشه.اين يعني من امكان بارداري ندارم؟؟استرس خ بدي بهم وارد كردن
  چكار كنم الان؟؟؟

  1. سلام ضخامت اندومتر وسایز فولیکول های شما طبیعی است.

 205. سلام خسته نباشید.۲۱ سالمه ۲ ساله ازدواج کردم واسه آزمایشات قبل بارداری رفتم سونوواژینال ۱۶ روزبعدپریودی متن سونو: دارای اکومیومتریال باحدودمنظم آندومترم ۱۲ فولیکلول ۹ تخمدان راست ۱۸ تخمدان سمت چپ ۱۴ دکترقرص متفورمین داده آیامن تنبلی تخمدان دارم باردارمیشم ..قرص متفورمین تاثیری داره لطفاراهنمایی کنین .

  1. سلام بله این قرص تاثیر دارد اما نباید طولانی مدت مصرف شود شما تا یک سال برای باردار شدن زمان دارید.

 206. باسلام وخستهنباشید ضخامت اندومترمن ۷mmهست امروزهم سونوگرافی رفتم ۱سانت میوم ساب سروزدارم احتمال داره اون جنین باشه آخه من هیچ وقت میوم نداشتم ضخامت اندومتربرای بارداری چندبایدباشه ؟ممنونم

  1. سلام خیر ربطی به بارداری ندارد باید بالای ۱۲ میلیمتر باشد اگر عقب انداختید باید از تست بیبی چک استفاده کنید.

 207. سلام خسته نباشین میخواستم بپرسم رحمم در روز ۱۶پریودیم ابعادش ۷۸x35x57mmمی باشد این طبیعیه ایا ؟؟؟
  واینکه اندومتر به ضخامت ۶٫۷mm
  و یک فولیکول بالغ به قطر ۱۶mmدر تخمدان چپ دیده شده ….میخواستم بدونم مشکلی ندارم

 208. باسلام وخداقوت خدمت شماوممنون ازپاسخگوییتون.من از۱۵شهریورتاحالا۳بارپریودشدم اینباراز۱۸مهرتاالان ادامه داره سونوهم دادم مشکلی نبوددکتربرام قرص مفنامیک واسترومارین وآ.اس آتجویزکردن.من به دکترم نگفتم قرص ال دی میخورم .الان میخواستم بدونم به خوردن قرص ال دی هاادامه بدم یانه .من ۹تاقرص ال دی خوردم.حدود۵روزه که داروهای دکترم رومصرف میکنم.واینکه اگه قرص ال دی روقطع کنم دوباره پریودمیشم بااینکه هنوزخون دارم .خسته شدم ازاین وضعیت??

 209. سلام من یه هفته پیش سقط داشتم دیروز سونو دادم ضخامت دو لایه اندومتر ۲۴ م م میباشد محتوای هایپر هتر و اکو با حدود ناواضح در رحم مشهوده که مطرح کننده Repocهست با توجه به حدود ناواصح و اندازه گیری دقیق دقیق حجم مقدور نیست اما حجم تقریبی ۲۰…۲۵ م ل میباشد…….حالا این ۲۴ با این ۲۰و ۲۵ چه فرقی داره و کدومشون خطرناکتره ایا احتیاج و کورتاژ دارم یا با قرص رفع میشه من ۲۹ سالمه و میخوام بدونم اندازه اندومتر طبیعی چقد باید باشه

  1. سلام با مصرف قرص رفع می شود اندازه ضخامت اندومتر باید زیر ۱۰باشد.

 210. من ضخامت اندومترم۹,و فولیکول ۲۷بود و دکترم گفت امشب تخمک آزاده میشه و باید نزدیکی کنی آیا با یک بار نزدیکی من باردار میشم

  1. بهتر است یک شب در میان تا ۳ شب باشد.

 211. با عرض سلام خدمت شما دکتر عزیز خانمی ۵۴ساله هستم خواهش میکنم از شما نظرتون و در مورد این سونو من بنویسید نیاز به کورتاژ تشخیصی هست رحم درخط وسط انتروور به ابعاد ۹۵× ۶۲× ۴۶ دارای سایز بزرگ تر از نرمال است اکوی میومتر یال هتروژن وحاوی نواحی هیپواکو ئیک ظریف منتشر در رحم است یک میوم ساب سروزال ۲۵ میلیمتری در خلف راست body دیده شد انتو متر نمای ۹ میلیمتری دارد کاویته اندومتر خالی است ساختمان نرمال است تخمدان سمت راست ۲۵× ۱۲ و چپ ۲۵ × ۱۳ است هردو تخمدان ابعاد نرمال دارند مایع ازاد یا توده در حفره شکم و لگن وجود ندارد

  1. سلام خیر نیازی به انجام کورتاژ تشخیصی نیست .

 212. سلام من دختر ۳۰ ساله هستم اندازه اندومترم ۱۰ است آیا مشکل دارم ؟؟؟؟

  1. سلام اگر قبل پریودی ۱۰ بوده طبیعی است وجای نگرانی ندارد.

 213. با عرض سلام و احترام خدمت شما دکتر گرامی – ببخشید من نزدیکه ۲۳ روزه که خونریزی دارم – رفتم سونو گرافی و بعد نتیجه رو به دکتر نشون دادم – گفتن دیواره ی رحمت نازکه – برام قرص ال دی رو نوشتن – میخاستم از شما بپرسم چه راه حل دارویی یا غذایی وجود داره که ضخامت دیواره ی رحمم کلفت بشه ؟؟- مجرد هستم – ۲۴ساله هستم . دانشجوی ارشد.

  1. سلام راه حل آن‌ مصرف قرص های جلوگیری است .

 214. سلام ۱۶روزبعدازپریودی سونوگرافی انجام دادم نتیجه اش این بود(رحم بانمایarcuateباضخامت اندومتر۱۰mmمشاهده شد /Endometrial_miyometrial interface منظم وصاف مشاهده شد/پولیپ یامیوم ساب موکوزال مشاهده نشد/اکوی میومترهموژن می باشد/هردو تخمدان باحجم ونمای نرمال مشاهده شدند/درمحل اندکس هاکیست یاتوده مشاهده نشد/مایع آزادلگنی مشاهده نشد)می خوام اقدام به بارداری کنم میشه برام توضیح بدیدکه مشکلی دارم یانه.

  1. سلام می توانید برای بارداری اقدام کنید مشکلی وجود ندارد .

 215. سلام خانونا لطفا بهم جواب بدین:
  من ۳۲ سالمه،۲ساله اقدام به بارداری کردم ولی حامله نمیشم.
  روز سیزدهم قاعدگیم رفتم سونو دادم،ضخامت آندومترم ۸ بود و یک فولیکول ۱۱ توی تخمدان چپم بود،،،تخمدان راستم فولیکول نداشت.
  یعنی من این ماه هم باردار نمیشم؟

  1. سلام سایز فولیکول شما کوچک است باید زیر نظر پزشک دارو مصرف کنید.

 216. سونوگرافی ترانس واژینال :
  رحم به ابعاد ۱۰۰*۴۸ mm
  اکوی میومتر مختصر coarse است
  تغییرات cystic در فضای پاراندومتریال سگمان تحتانی دیده میشود که میتواند مربوط به فوکال ادنومیوزیس باشد
  اندومتر هتروژن و هیپراکو و ضخیم معادل ۱۳ mm است و جانکشن آن با میومتر sharp نیست
  تخمدان راست به ابعاد ۳۳*۱۸ mm و تخمدان چپ ۲۸*۱۹ است
  کیست پارااوارین مدیال تخمدان چپ به قطر ۱۹ mm رویت گردید.
  در هر دو تخمدان تعدادی فولیکول ریز مشهود است – توده تخمدانی و مایع ازاد در لگن دیده نشد.

  با تشکر ۵۰ ساله و یائسه نشدهام و مدت ۲ ماه است که خونریزی دارم البته یک هفته قطع شد ولی دو باره ۲ هفته است ادامه دارد

  1. باید زیر نظر پزشک دارو مصرف کنید.

 217. با سلام.
  ۲۸ ساله و مجرد هستم.من برای بی نظمی و لکه بینی پریودی چون مشکل هرمونی و کیست نداشتم دکتر گفت دیواره رحم نازک شده است.۳ تا ۴ ماه دوفاستون مطرف کنم .الان بعد از ۳ ماه مصرف خونریزی من در حال قطع شدن است و این ماه ۱روز بیشتر خونریزی نداشتم.داروی استروژن دار هم نمیتوانم مصرف کنم به دلیل همانژیوم کبدی.بسیار نگران هستم.لطفا راهنمایی کنید چکار باید انجام بدم؟ پس از اتمام دوره مصرف دوفاستون ضخامت رحم و پریودی ب حالت طبیعی برمیگردم؟

  1. سلام فعلا قرص را قطع کنید.

 218. سلام. من ۲۸ ساله مجردم.بکه بینی و کاهش خونریزی داشتم . ازمایش هرمون و سونو هم از اول مشکلی نشون نمیداد فقط دکتر گفت دیواره رحم نازک شده. برا مشکل بی نظمی و لکه بینی دکتر بهم ۳ تا ۴ماه دوفاستون داد.الان ماه سوم تموم شده پریودیم در حال قطع شدن هست و این ماه کلا ۲ روز پریود بودم. ب دلیل همانژیوم کبد استروژن هم نمیتونم مصرف کنم. الان باید چیکار کنم ک زخامت رحمم دوباره زیاد بشه و ب حالت طبیعی برگرده؟ب شدت نگران هستم. لطفا راهنمایی کنید.

 219. احتمال بارداری با فولیکول غالب۲۷واندومتر۹چقدر است ودوشب شب نزدیکی در روز تخمک گذاری کافیست؟

  1. بله کافی است.

 220. احتمال بارداری با فولیکول غالب۲۷واندومتر۹چقدر است

 221. با سلام من ۳۰ سالمه قصد بارداری دارم ۶ ماهه جلوگیری نکردم سیکلم ۳۰ ۳۵ روزه هس این ماه پریودم دو هفته عقب افتاده که هنوز نشدم رفتم سونودادم جوابش اینه شکل رحم واکوژنیسیته میومتر طبیعی داشته ابعاد ان در برش میدساژیتال ۳۴در۶۸ میلیمترو ضخامت دو لایه آندومتر ۹ میلی است تخمدان چپ طبیعیو ۲۱در ۲۷است ولی تخمدان راست کیست بدون اکو و سپتاسیون داخلی به قطر ۲۷ و ۳۳ میلیمتر دیده میشود .این خطرناکه میشه باردار بشم دکتر بهم قرص و آمپول پروژسترون برای پریود شدن داده .

  1. سلام خیر خطرناک نیست نگران نباشید بهتر است زیر نظر پزشک دارو مصرف کنید تا زودتر نتیجه بگیرید.

 222. سلام من ٢٢ سالمه ب خاطر كيست ٢ ماه قرص ضد بارداري مصرف كردم سونوگرافي رفتم كيست رفع شده بود اما فوليكول هاي تخم دان زير ١٠ شده بود و اندومتر ١ شده بود
  قبلا از مصرف قرص اندومتر ٧ و فوليكول ها ٢٥ ب بالا بود اين منو خيلي نگران كرده ب نظر شما مشكل چي هست

  1. سلام نگران نباشید از سیکل بعدی تخمک گذاری شما آغاز می شود جای نگرانی وجود ندارد.

 223. سلام خسته نباشين من٢٠سالمه در تاريخ ٩٦/١/٢٦ ب دليل درد شديد درپريودي پيشه پزشك زنان وزايمان رفتم برام سنو نوشتن.جواب سونو اين بود صخامت اندومتر۵mmاست،هردوتخمدان حاوي تعدادي فوليكولزريزمي باشند ك درمحيط قرارگرفته اند
  مطابقت با ازمايشات هورموني توصيه ميشود Right ovary 6.2cc
  Left ovary 8.2cc
  ضايعه solidياcysticدرادنكسها رويت نشد.
  مايع ازاد در كلدوسك خلفي روين نشد.
  دكتر بهم قرص گلاي وانس وجلوگيري دادا امروز باز سونو رفتم وجواب سونو امروز اين بودرحم ابعاد تقريبي٣١*٦٦ميلي متر وضخامت اندومتر٧ميلي متر دارد. حدود واكوپترن رحم طبيعي است توده اي دررحم مشاهده نشد
  تخمدان هاابعاد واكوي طبيعي مطابق بامصرف ocpدارند
  تخم دان راست ابعاد تقريبي ٢٥*٣٠ميلي متر وتخم دان چپ ابعاد تقريبي ٢٠*٣٠ميلي متردارند
  كيست وتودع درتخم دان هارويت نگرديد
  توده ومايع ازاد دركولدوساك رويت نمي گردد.الان ميخوام بدونم مشكلم چيه اخه اونوقت ك پريود ميشدم درد داشتم الان درد ندارم فقط لكه بيني دارم الان ديگه٦ماه هست ك فقط لكه برام مياد واصن پريودي حيزي به اسم خون ندارم يعني باز بايد قرص جلوگيري بخورم اخه من قبل از داروها٥٩كيلوبودم الان٦٧كيلوشدم لطفا جواب بدين بدونم چيكاربايد بكنم برامشكلم اخه من درسن٢سالگي سرطان ويلمز داشتم و كليه سمت چپم دراوردن ميترسم الان برام مشكلي پيش بياد براي بارداري

  1. سلام علت قطع خون ریزی شما استفاده طولانی مدت از داروهای هورمونی بوده است با توجه به اینکه سونوگرافی شما نرمال می باشد نیازی به مصرف دارو ندارید .

 224. با سلام برای افزایش ضخامت اندومتر چه غذاهایی مفید است

 225. باسلام.من سی سالمه سیکلم سی روزه هست.

  در پایان روز سیزدهم سونو دادم ضخامت آندومترم۶ بود.و سه تخمک داشتم دو تاش ۱۸ و یکیش هم ۳۳ . همون روز آمپول اچ سی جی زدم و فرداش که روز ۱۴ سیکلم بود آی یو آی کردم. امیدی به بارداری هست؟ضخامت آندومتر۶ در روز سیزدهم سیکل۳۰ روزه طبیعیه؟

  1. سلام نگران نباشید با انجام ای یو ای شانس بارداری بیشتر می شود ۱۵ روز بعد از ای یو ای آزمایش بتا انجام بدهید.

 226. باسلام.دو سوال داشتم:
  اول اینکه حداقل ضخامت آندومتر برای یه بارداری موفق باید چقدر باشه؟
  و دوم اینکه اگر در روز۱۳ پریودضخامت ۶ باشه امکانش هست که تا روز ۱۴ یا ۱۵ که تخمک گذاری ام هست ضخامت بیشتر بشه؟
  باتشکرفراوان

  1. سلام بله امکانش است ضخامت اندومتر باید بین ۸ تا ۱۲ میلی متر باشد .

 227. سلام. من ۳۳ ساله و متاهلم. بخاطر درد شکمی به دکتر مراجعه کردم.در سونوگرافی مشخص شد کیست ۴۰*۳۰mm در تخمدان چپ و ۲۰*۳۰mm در تخمدان رلاست دارم.پس از ۲دوره مصرف قرص اتیسترون و ۱۰روز قرص دوفاستون. در روز ۲۴ سونوگرافی داخلی دادم .حالا اندازه کیست چپم شده ۴۷*۲۷mm .و راست ۲۸*۲۳ وضخامت اندومتر ۶mm. من سریعا قصد بارداری دارم.آیا احتمال بارداری برایم وجود دارد یا باید مجددا دارو مصرف کنم. باتشکر از محبتتون

  1. سلام بهتر است زودتر برای بارداری اقدام کنید مشکل جدی وجود ندارد نیازی به مصرف قرص جلوگیری نیست می توانید زیر نظر پزشک از قرص دوفاستون برای منظم شدن پریودی خود استفاده کنید.

 228. باسلام و عرض ادب و تشکر از پاسخگویی شما. دیروز به دکتر مراجعه کردم. برایم ۲ دوره پشت سر هم قرص اتیسترون تجویز کردند. و گفتند در صورت برطرف نشدن کیست.باید لاپاراسکوپی انجام بدهم. و در صورت بارداری با وجود کیست دچار مشکل می شوم. با توجه به اینکه درد شکمی ندارم و پریود منظمی دارم. همچنان دارو مصرف کنم یا خیر؟ باتشکر فراوان

  1. سلام با توجه به منظم بودن پریود شما نیازی به مصرف قرص جلوگیری نیست بهتر است برای بارداری اقدام کنید.

 229. با سلام وخسته نباشید.من تازه به سایت شما ملحق شدم.۲۸ سالمه.چهارساله ازدواج کردم و نزدیک به یک ساله اقدام به بارداری کردم ولی نشدم.وتحت نظر هیچ دکتری نبودم.نزدیک سه ماهه تحت نظر دکتر هستم.عکس رنگی از رحم گرفتم هیچ مشکلی نداشتم سونوگرافی رحم دادم بازم هیچ مشکلی نداشتم فقط برای تخمک گذاری سونو انجام دادم فولیکول مچور نشان نداده ماه اول کپسول سندروس و۵عددقرصکلومیفن خوردم رفتم پیش دکتر گفتم داروی قویتر این سری ۱۵ عدد قرص فولیکول تجویز کردن روزی سه عددودگزامتازون با روزی یک عدد آیا احتمال داره من باردار بشم خیلی نگرانم تورو خدا جواب بدین باتشکر

  1. سلام بله با مصرف داروهای کمک باروری احتمال تخمک گذاری وجود دارد بهتر است همسر شما نیز آزمایش اسپرم بدهند.

 230. سلام خسته نباشید من کیست آندومتریوما دارم دیروز روز ۱۵ سیکل ماهانه رفتم سونوگرافی دادم و به این شرح نوشته
  شکل اندازه و اکوژنسیته پارانشیم میومتر رحم طبیعی است.ابعاد رحم در برش میدساژیتال۷۶*۳۶ و ضخامت اندومترحدود ۱۲میلیمترمیباشد.
  در تخمدان راست یک کیست با مایع غلیظ در حدود ۵۸*۴۳ میلی متر دیده شد .در حدود ادنکسهاعارضه ای وجود ندارد .ابعاد تخمدان چپ ۲۸f*14میلی متر و حاوی یک فولیکول درشت در حدود ۱۷*۱۵ میلی متر دیده شد .
  نظریه :احتمال کیست آندومتریومای تخمدان راست بدون تغییر قابل توجه به شرح بالا
  ممنون میشم جواب بدید که احتمال بارداری وجود داره ؟ تو حاملگی با کیست تخمدان سمت راست مشکلی پیش میاد ؟ و اینکه کی مشخص میشه دقیق حامله هستم یا نه ؟؟؟

  1. سلام می توانید زیر نظر پزشک از دارو استفاده کرده و برای بارداری اقدام کنید در بارداری مشکلی به وجود نمی آید برای مشخص شدن حاملگی اگر تاخیر در پریود داشتید آن وقت از تست بی بی چک استفاده کنید .

 231. سلام دقیقا چند روز بعد از تزریق Hcg میتوان تست بارداری داد که نتیجه مثبت کاذب نباشه؟ باتشکر

  1. سلام ۱۶ روز بعد از تزریق امپول هاش سی جی میتوانید تست بارداری انجام بدهید .

 232. سلام من ۵۱سال دارم دو سال هست پریودی نامنظمه همراه بادرد زیاد و شش ماهه که خوریزیم شدیدترشده سونودادم ضخامت دیواره رحم۱۰م م بود روز پنجم پریودی. پولیپ آندومتر هم دارم پزشک دستور کورتاژ داد لطفا اگر با دارو رفع میشه بفرمایید اسمیر هم نرمال بود و این که پولیپ خطرناکه اگر فعلا عمل نکنم؟آمپول پروژسترون میشه تزریق کنم یا خیر؟سپاس

 233. سلام من ۵۱سال دارم دو سال هست پریودی نامنظمه همراه بادرد زیاد و شش ماهه که خوریزیم شدیدترشده سونودادم ضخامت دیواره رحم۱۰م م بود روز پنجم پریودی. پولیپ آندومتر هم دارم پزشک دستور کورتاژ داد لطفا اگر با دارو رفع میشه بفرمایید اسمیر هم نرمال بود و این که پولیپ خطرناکه اگر فعلا عمل نکنم؟آمپول پروژسترون میشه تزریق کنم یا خیر؟سپاس

  1. سلام می توانید یک دوره زیر نظر پزشک دارو مصرف کنید بعد در زمان پریودی مجدد سونوگرافی واژینال انجام بدهید خیر پولیپ رحم خطرناک نیست .

 234. سلام من مجردم جدیدا چکاپ دادم اندومترم و زده ۲۴ آیا خطرناکه؟

  1. سلام شما شرح حال کاملی از خودتان به ما نداده اید اگر تمایل داشتید با شماره مشاوره مامایی داخل سایت تماس گرفته تا شرح حال کاملی از خودتان بدهید.

 235. باسلام من رفتم چکاپ رحم تخمدان دکتر بهم گفت اندومترت ۲۴ ضخامتش مجردم هستم به نظرتون خطرناکه؟

 236. باسلام برای درمان نازکی آندومتر معمولا استروژن از روز چندم سیکل استفاده شود؟

  1. سلام باید با تجویز پزشک معالج خود و طبق دستور آن از این قرص استفاده کنید.

 237. سلام خسته نباشید. من ۴ ماه پیش به دلیل بی نظمی دکتر رفتم سونو و ازمایشام نرمال بود. بخاطر همانژیوم کبدی فقط دوفاستون دادن ۳ماه خوردم الان پربودیم شده ۱روز و فاصله پریودیهام هم کم شده شده حدود ۲۱ روز و تعادل هرمونیم ریخته بهم مداوم سردرد و درد زیر دل و سرگیجه دارم و مشکلات دیگه. بخاطر مشکلی ک الان برام ایجاد شده به شدت استرس یائسگی زود رس گرفتم. من مجردم و ۲۸ سالم هست. تعادل هرمونیم دوباره به حالت نرمال برمیکرده به مرور زمان؟ الان یکماه هیت نمیخورم اما چندان بهتر نشدم همچنان سردرد و سرگیجه دارم. چیکار کنم دوباره وضعیتم ندمال بشه؟ به شدت نگرانم لطفا راهنمایی کنید .

  1. سلام نگران یائسگی زودرس نباشید وضعیت هورمونی شما به مرور زمان به حالت عادی بر می گردد.

 238. سلام خسته نباشید. من ۴ ماه پیش به دلیل بی نظمی دکتر رفتم سونو و ازمایشام نرمال بود. بخاطر همانژیوم کبدی فقط دوفاستون دادن ۳ماه خوردم الان پربودیم شده ۱روز و فاصله پریودیهام هم کم شده شده حدود ۲۱ روز و تعادل هرمونیم ریخته بهم مداوم سردرد و درد زیر دل و سرگیجه دارم و مشکلات دیگه. بخاطر مشکلی ک الان برام ایجاد شده به شدت استرس یائسگی زود رس گرفتم. من مجردم و ۲۸ سالم هست. تعادل هرمونیم دوباره به حالت نرمال برمیکرده به مرور زمان؟ الان یکماه هیت نمیخورم اما چندان بهتر نشدم همچنان سردرد و سرگیجه دارم. چیکار کنم دوباره وضعیتم ندمال بشه؟ به شدت نگرانم لطفا راهنمایی کنید .

 239. سلام من ۲۷ سالمه

 240. سلام من مجردم ۳۰سالمه پریودیهای نامنظم و با حجم خونریزی کم داشتم بعد یک دوره لکه بینی ۲۰ روزه به پزشک مراجعه کردم زآز مایش هورمونیم مشکلی نداشت و سونوگرافی مقدار آندومترم ۲۴ مشخص کرد که بعد سونو به شدت خونریزی داشتم و دکتر متخصصم دوفاستون در مرحله اول برام ز کرد که بعد استفاده ۱۵ روزه خونریزی گرفتم… در مرحله بعد بعد از جواب سونو یاسمین تجویز کردن

 241. سلام من
  مجردم ۳۰سالمه پریودیهای نامنظم و با حجم خونریزی کم داشتم بعد یک دوره لکه بینی ۲۰ روزه به پزشک مراجعه کردم زآز مایش هورمونیم مشکلی نداشت و سونوگرافی مقدار آندومترم ۲۴ مشخص کرد که بعد سونو به شدت خونریزی داشتم و دکتر متخصصم دوفاستون در مرحله اول برام ز کرد که بعد استفاده ۱۵ روزه خونریزی گرفتم… در مرحله بعد بعد از جواب سونو یاسمین تجویز کردن

 242. باسلام خانمی هستم ۴۰سال یک سال قبل سرطان سینه گرفته بودم وبعدازعمل جراحی و شیمی درمانی و پرتودرمانی دکترقرص تاموکسیفن برایم نوشت که یازده روز یک عدد بخورم حالا احساس درد دررحم کردم بعدسونوگرافی گرفتم در جواب نوشته که ضخامت اندومتر ۱۲mmاست و نواحی کیستیک متعدد به قطر بزرگترین ۵mmدرناحیه اندومتررویت می شوند کهInterfaceدو لایه اندومتررامحو کرده اند ببخشین این اثر چه هست لطفا جواب بفرمائید متشکروممنون

  1. سلام بهتر است به پزشک جراح زنان مراجعه نمایید تا در صورت نیاز کورتاژ تشخیصی انجام شود .

 243. باسلام و عرض خسته نباشید
  روز۱۲پریوردی سونو گرفتم ضخامت آندومتر۸ اواری راست شامل فولیکول ۱۳ وچند فولیکول ریز و اواری چپ شامل فولیکول۸ و حاوی چند فولیکول ریز، آندومتریوز هم دارم آیا احتمال بارداری ان شاءالله هست یا فولیکولها ضعیف هستن؟

  1. سلام بستگی به سیکل های قاعدگی شما دارد اگر زمان تخمک گذاری شما بین روز ۱۶ تا ۱۸ سیکل قاعدگی می باشد احتمال بارداری وجود دارد در غیر این صورت بهتر است زیر نظر پزشک از دارو استفاده کنید.

 244. سلام.۲۱ساله هستم.در ۱۱آبان پریود شدم و ۱۴ ابان رابطه داشتم ک یک ساعت بعد قرص ۱/۵لونژیل خوردم و ۱۲ ساعت بعدهم تکرارش کردم.۱۸آبان تا ۲۳آبان خونریزی داشتم البته قبلش زعفران هم مصرف کردم.۹آذر تاریخ پریودی بعدی خودم و ۱۶ آذر پریودی بعداز اون خونریزی بود.ک تاامروز ک ۲۳ ام پریود نشدم.۱۹ام بی بی چک منفی بود.و ۲۰ام جواب بتا هم منفی شد.امروز سونو دادم ک جوابش اینه:رحم با ابعادو اکوی میومتریال طبیعی است.ضخامت اندومتر۵/۵٫هردوتخمدان سایز و اکوی طبیعی دارند.تصویر ضایعه در تخمدان ها مشاهده نشد.مایع ازاد در کلدوساک مشاهده نشد.مشکلم چیه ک پریود نمیشم؟آیا این جواب ینی باردارم؟

  1. سلام خیر شما باردار نیستید علت تاخیر در پریود شما از عوارض مصرف قرص اورژانسی است که باعث ایجاد اختلالات هورمونی می شود.

 245. سلام مجددوعرض تشکرازپاسخگویی سریع شما.
  ببخشیدچطوری بایدزمان تخمک گذاری رو بدست بیارم؟ من بین شروع پریودی اول تاشروع پریودی بعدی حدودا ۳۲_۳۳روز فاصله ست و پریودیم هم حدودا۶_۷روز طول میکشه

 246. سلام من پولیپ رحم ۲۴ میلیمتر هست با دارو برطرف میشه یا باید برم عمل لطفا جواب بدبد

  1. سلام با توجه به سایز پولیپ شما می توانید فعلا درمان دارویی را شروع کنید.

 247. باسلام وخسته نباشی:
  سن۲۸.رحم درموقعیت۳۶×۵۲×۷۳ میلیمتر.آندومتر۶٫۵میلیمتر قطردارد.درتخمدان چپ یک فولیکول غالب به قطر ۱۴سانتی متر.کلدوساک ولگن مایع آزادندارند.تخمدان دارای حجم طبیعی ومتناسب سن است.لطفا بفرمایید آیابرای بارداری آماده ام؟

  1. سلام بله در سونوگرافی شما مشکل جدی وجود ندارد .

 248. سلام وقتتون بخیر
  من ۲۷ روز قبل سقط داشتم.سونو دادم ضخامت اندومتر ۱۰mm حاوی مترال هتروژن است.یعنی مشکلی دارم؟

  1. سلام خیر مشکلی ندارد ‌.

 249. سلام من روز ۴پريوديم سونو دادم ضخامت اندومتر۹ بود .مشكلي دارم؟

  1. سلام من شرح حال کاملی از شما ندارم اگر تمایل داشتید با شماره مشاوره مامایی داخل سایت تماس گرفته تا شرح حال کاملی از خودتان بدهید.

 250. با سلام
  من ۲۱سالمه و مجرد هستم
  سونو که دادم متوجه شدم یک کیست اندومتریوما به ابعاد۶۴*۴۶میلیمتر در تخمدان راست دارم
  بنظرشما با دارو درمان میشه؟امکانش چقدره که در اینده نازا بشم؟
  کارم فقط شده گریه
  کمکم کنین

  1. سلام نگران نباشید با مصرف دارو احتمال کاهش سایز کیست اندومتریوز وجود دارد.

 251. سلام .مادر من ۶۳ سله هستندو بدلیل رویت خون بعد از دفع ادرار ب دکتر مراجعه کردند و سونوگرافی انجام دادند ک متن آن نوشته است(رحم ب ابعاد ۲۵*۵۲ میلیمتر با اکوی میومتریال نرمال مشاهده شد و دو لایه آندومتر ۶ میلیمتر و هیپر اکو میباشد
  )دکتر هم گفتند باید عمل بشه تا تشخیص بدیم ک ایا سرطان رحم هست یا نه..لطفا شما بفرمایید نظرتون چیه و اینکه چند درصد احتمال سرطان وجود داره و اینکه چه احتمال های دیگری امکان داره. خیلی ممنونم

  1. سلام اگر خون داخل ادرار ایشان بوده باید آزمایش ادراری بدهد و از نظر عفونت ادراری بررسی شوند ضخامت اندومتر رحم ایشان طبیعی است اما بهتر است زیر نظر پزشک بررسی بیشتر صورت بگیرد .

 252. عرض سلام و خسته نباشید. مادر من ۸ سال پیش مبتلا به سرطان سینه شدند و درمان را بطور کامل انجام دادند و دکتر به دلیل درمان دارویی هم تجویز نکردند و در طول این ۸ سال پیگیر بودند و جواب تمام آزمایشات و سی تی اسکن و مامامو گرافی خوب بود. پارسال بعد از ۸ سال یائسگی لکه بینی داشت و دکتر زنان با توجه به سابقه بیماری کورتاژ تشخیصی را توصیه کردند که جواب پاتولوژی نگران کننده نبود. اما بعد یکسال دوباره لکه بینی داره و در ماه چندین بار لکه بینی داره بنظر شما آیا احتمال سرطان رحم وجود داره؟ ایشون ۵۷ سال دارند

  1. سلام باید زیر نظر پزشک پیگیری وبررسی صورت بگیرد .

 253. درتخمدان راست تصویر دوفولیکول ۱۳و۱۴دیده میشودکه محتویات نسبتا اکوژن(تغییرات هموراژیک)دارند.درهردو تخمدان تصویر چندین فولیکول ریز۲٫۳دیده میشود..
  این که تو پرانتزه منظورش چیه؟؟و اینکه ایا منpcoهستم؟؟البته سایز ۱۳٫۱۴بازم رشد میکنن به گفته ی دکتر به۱۸و۲۱میرسن..اما شنیدم که فولیکول زیر۵یعنی تنبلی تخمدان..ایادرسته؟؟

  1. زیر نظر پزشک برای بارداری اقدام کنید مشکل جدی وجود ندارد.

 254. با سلام و خسته نباشید
  من حدود یک ماه و نیم که خونریزی پریودیم ادامه داره و تموم نشده و فقط کم و زیاد میشه
  سونو دادم جواب بدین شرح بود :
  رحم با ابعاد ۷۵/۶*۵۱/۵*۶۱/۶میلیمتر و اکوی میومتر coarse میباشد
  اندومتر به سمت اسکار سزارین جابه جا شده است myomatous uterus
  ضخامت اندومتر ۸/۷ و اندو متریال لاین منظم است
  تخمدان چپ هم یک کیست ساده به ابعاد ۴۹/۴*۳۸/۹ میلیمتر دیده میشه
  بقیه خوب بوده
  میخواستم ببینم خیلی بده؟
  به دکتر مراجعه کردم گفت چون دو بار سزارین شدم و یک بار هم لاپاراسکوپی شدم و کیست و برداشتم کورتاژ نمیکنه
  دارم یاز مصرف میکنم
  میخواستم نظر شما رو هم بدونم
  ممنون از لطفتون

  1. سلام بهتر است طبق دستور پزشک معالج خود از قرص جلوگیری استفاده نمایید.

 255. سلام من یه سقط ۲۲هفته ای داشتم ۹مهرهمین امسال و خونریزی داشتم تا۲۰آذرواز۷دی لک بینی شروع شدتا۱۱دی خونریزی داشتم و۱۸دی سونودادم همه چیز نرمال بود به جزضخامت آندومترکه۱۳بود الان به من گفتن باید کورتاژبشم درمان دارویی نداره آیا ممنون میشم سریع پاسخ بدید چون باید ساعت ۴بعدازظهر روز دوشنبه برای تعین زمان کورتاژبرم

  1. سلام بله درمان دارویی دارد.

 256. با سلام – من برای انتقال جنین فریز دکترم از روز دوم پریود روزی ۳ عدد قرص استرادیول تا روز ۱۳پریودی تجویز کردند و روز ۱۳ پریودی سونو دادم که ضخامت رحم ۱۰ میلیمتر و رحم نمای هیپرپلازی داشت و سیکل انتقال جنین کنسل شد و قرص دوفاستون از روز ۱۴ پریودی به مدت ۱۰ روز هر روز ۳ عدد برای دوماه تجویز شد . سوال من این است که با این تجویز رحم من به حالت اول بر می گردد یا نه باید حتماً کورتاز شوم ؟ و اینکه برای انتقال جنین من باید چه دارویی بخورم که استروژن تأثیری روی بافت رحم نداشته باشد ؟

  1. سلام اگر با دارو مشکل شما درمان شود نیازی به کورتاژ نخواهد بود .

 257. باسلام میشه لطفا براساس سونو منو راهنمایی کنین؟
  ابعاد رحم۹۷/۵۰/۵۳mm
  موقعیت نرمال
  اکوپترن: میوماتوز
  ضخامت اندومتر۴,۶mm
  تخمدان راست۳۲*۲۶mm
  تخمدان چپmm36*24
  یک عدد فیبروم اینترامورال باحدود عروقی فعال۴۲*۵۶*۴۶در قسمت خلفی وفوندا رحم,کاملاً مماس با آندومتر بدون هیچ فاصله ای از آن مشهود می‌باشد و باعث جابجایی خط اندومتر به قدام و باعث فشردگی میومتر مقابل گردید.
  هردو تخمدان حاوی چند عدد فولیکول محیطی ریز می‌باشد.
  این سونو روز نهم پریودم بوده. دکتر گفته فیبروم دارم و باید سریع عمل کنم .آیا مشکل دیگه ای هم دارم ؟مثل پلی کیستیک و…
  آیا ضخامت اندومترم مناسب نیس؟
  شرایط بارداری و چطوری می‌تونم بعد فیبروم برداشتن باردار بشم؟
  خواهشاً جوابمو زود بدید خیلی نگرانم.ً

  1. سلام ضخامت اندومتر رحم شما طبیعی است اشاره ای به پلی کیستیک بودن تخمدان نشده است .

 258. سلام عرض میکنم خسته نباشید:
  من دختری دارم که متولد شهریور ۱۳۷۸ است ایشان در کلاس دوم راهنمایی یعنی ۱۳سالگی یه بار به مدت یک روز لکه بینی داشت بعد پاک شد و به فاصله دو سه ماه باز لکه بینی داشت وباز فطع شد واین حالت سه بار به فاصله تکرار شد ودیگه دخترم پریود نشد تا حالا که ۱۸ سالش است دکتر فوق غدد برایش آزمایش هورمونی کامل چند بار نوشت از لحاظ ال هاچ واف اس هاچ همه نرمال وهمچنین استرادیول وپرولاکتین هم در سطح نرمال بود در سونوگرافی تخمدانها سالم ودارای فولیکول های متعددوبدون کیست بودند وقطر آندومتر ۵سانت بوده است ورحم نیز دارای اندازه طبیعی بود صفات ثانویه جنسی هم رشد کافی نمودهاند حتی دکتر برای دخترم ام ار ای هم نوشت از هیپوفیز وهیپوتلاموس که خدا رو شکر سالم بودند به مدت دوماه هرشب نصف قرص استروژن ۶۲۵/۰مصرف کرد وبعد دوهفته یک قرص مدوکسی پروژسترون ویک قرص کامل استروژن ۶۲۵/۰ میلی گرم خورد اما بعد از قطع قرص باز هم پریود نشد دکترش هم به من گفت دیگه از من کاری ساخته نیست خواهش میکنم منو راهنمایی کنید از توجه شما متشکرم.

 259. با سلا و عرض ادب و احترام خدمت شما.
  ممنون میشم جواب سونوگرافی بنده را بفرمایید.من دو هفته پیش در هفته هفت یا هشت بارداری با قرص سایتوتک سقط جنین انجام دادم چون ضربان قلب از کار افتاده بود. جواب سونو گرافی:
  رحمبا سایز و اکوی در حد نرمال به ابعاد تقریبی ۴۸*۳۰*۸۳ میلی متر فاقد توده فضاگیر مشاهده شد. اندومتر در قعر با ضخامت حدود ۹میلی متر در دولایه و در حد اوایل فاز ترشحی مشاهده گردید. در دوسوم خلفی تحتانی کاویته رحمی نسج ایزواکوی بیشکل با حدود محو به ابعاد تقریبی ۶*۱۷*۲۰ میلی متر قابل رویت است. در بررسی کالرداپلر عروق اسپیرال دیواره خلفی کاملا برجسته بوده و در مرکز نسج ذکر شده نیز واسکولاریته واضح به چشم می خورد. سطح بازال اندومتر خلفی کاملا محو می باشد. R/O تغییرات تروفوبلاستیک احتمالی با درگیری میومتر خلفی در ارجحیت تشخیصی قرار می گیرد. نمای سرویکس نیز در حد نرمال است. هر دو تخمدان حجم و اکوی نرمال داشته و فاقد توده فضاگیر solid و cystic هستند. لگن فاقد مایع آزاد است. در ضمن من در دوهفته اخیر تکه گوشتهای بسیار زیادی دفع کردم. توروخدا ممنون میشم جوابمو بدبن. از کورتاژ وحشت دارم. نیاز به کورتاژ هست؟ بی نهایت از راهنماییاتون ممنونم

  1. سلام بین هفته ۷ تا ۸ بارداری تازه ضربان قلب جنین شروع به تپیدن می کند و اینکه بین هفته ۷ تا ۸ بارداری ذکر کرده اید ضربان قلب جنین از کار افتاده است اصطلاح علمی نیست باید ۱۰ روز بعد از آخرین سونو گرافی مجدد سونو انجام می دادید و نباید شما سقط انجام می دادید به هر حال باید به پزشک مراجعه نمایید تا برای شما دارو تجویز شود .

 260. با سلا و عرض ادب و احترام خدمت شما.
  ممنون میشم جواب سونوگرافی بنده را بفرمایید.من دو هفته پیش در هفته هفت یا هشت بارداری با قرص سایتوتک سقط جنین انجام دادم چون ضربان قلب از کار افتاده بود. جواب سونو گرافی:
  رحمبا سایز و اکوی در حد نرمال به ابعاد تقریبی ۴۸*۳۰*۸۳ میلی متر فاقد توده فضاگیر مشاهده شد. اندومتر در قعر با ضخامت حدود ۹میلی متر در دولایه و در حد اوایل فاز ترشحی مشاهده گردید. در دوسوم خلفی تحتانی کاویته رحمی نسج ایزواکوی بیشکل با حدود محو به ابعاد تقریبی ۶*۱۷*۲۰ میلی متر قابل رویت است. در بررسی کالرداپلر عروق اسپیرال دیواره خلفی کاملا برجسته بوده و در مرکز نسج ذکر شده نیز واسکولاریته واضح به چشم می خورد. سطح بازال اندومتر خلفی کاملا محو می باشد. R/O تغییرات تروفوبلاستیک احتمالی با درگیری میومتر خلفی در ارجحیت تشخیصی قرار می گیرد. نمای سرویکس نیز در حد نرمال است. هر دو تخمدان حجم و اکوی نرمال داشته و فاقد توده فضاگیر solid و cystic هستند. لگن فاقد مایع آزاد است. در ضمن من در دوهفته اخیر تکه گوشتهای بسیار زیادی دفع کردم. توروخدا ممنون میشم جوابمو بدبن. از کورتاژ وحشت دارم. نیاز به کورتاژ هست؟ بی نهایت از راهنماییاتون ممنونم

 261. با عرض سلام و خسته نباشید
  حدود دو هفته پیش سقط داشتم تو هفته ۸ …بعد ده روزسونو واژینال دادم اندومتر هتروژن بود و ضخامت ۱۴ میل..خونریزیمم قطع شده بود و در حد لکه بینی بود.به تجویزدکترم دو مرحله از قرص میزوپرستول استفاده کردم هر نوبت دوتا …با کلی جوشونده خوردن در حد دو سه روز خونریزی داشتم در حد معمولی و از ۵ تا قرص میتل ارگونوینم استفاده کردم که اونم خیلی افاقه نکرد و عذر میخوام خون قدیمی و تیره رنگ یکی دولخته کوچیک …بعد اونگ در حد لکه بینی و ترشحات کم رنگ قهوه ای رنگ…دیگه سونو هم ندادم …به نظرتون رحمم پاک شده؟اگه ضخامت اندومتر خیلی کم نشده باشه امکان داره با پریودی دفع شه..چون به سختی دفع داشتم همین حد از خونریزو …با این ضخامت خونریزی باید در چه حد باشه ؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام اگر در سونوگرافی واژینال انجام شده بقایا ی جنین نمانده بوده جای نگرانی ندارد.

 262. ممنون از پاسخگوییتون خانم دکتر محترم. از وقتی فرمودین نباید سقط میکردم دارم دیوانه میشم. سونوگراف برام نوشته بود جنین بدون ضربان قلب و به دستور دکتر قرص سایتوتک خوردم. عاجزارنه ازتون میخوام اسم و فامیلتون رو بفرمایید حضورا مزاحم شم

  1. می توانید با شماره مشاوره مامایی که داخل سایت است تماس بگیرید .

 263. من دروز ۴ پریودی سونوگرافی انجام دادم ضخامت رحمم ۱۴ بود آیاطبیعیه ؟

  1. خیر طبیعی نیست باید به پزشک مراجعه نمایید تا برای شما دارو تجویز شود.

 264. با سلام،ماه هفتم اقدام هستم،سونوی روز ۱۳ سیکل انجام دادم،رحم با ابعاد۸۱*۴۲*۳۹ واکوپاترن طبیعی.اکوی آندومترنرمال،ضخامت۴ .فولیکولدر تخمدان راست۲۱/۳ودر تخمدان چپ۱۱/۴ و مایع ازاد در کلد و ساک پوستریور مشاهده نشد.چکاب کامل قبل بارداری انجام داده بودم،همسرم هم ازمایش اسپرم انجام دادن و مشکلی نبود.تیرویید من ۳/۵ هستش.دکتر گفته متخصص غدد برم باید عددش پایین باشه،ازمایش fsh,lh,amh باید تو سوم پریودی انجام بشه؟ضخامت کم اندومتر باعث ناباروی میشه؟

  1. سلام بله بهتر است روز سوم پریودی آزمایش انجام بدهید ضخامت کم آندومتر درمان دارویی دارد باید شما حتما دارو مصرف کنید.

 265. سلام من ۳۳ سالمه یه بچه ۴ساله دارم ۷روز بعد پریود سونوگرافی دادم ضخامت اندو متر۳ هست مشکلی نیست از ای یو دی استفاده میکنم ۳ساله

  1. سلام خیر مشکلی ندارد.

 266. سلام من ۳۳ سالمه یه بچه ۴ساله دارم ۷روز بعد پریود سونوگرافی دادم ضخامت اندو متر۳ هست مشکلی نیست از ای یو دی استفاده میکنم ۳ساله

 267. سلام و شبتون بخیر
  خاله من سرطان سینه داشتند فوت کردند ، مادر من ۶۳ سالشان هست و ضخامت آندومتر ۸ و اندازه ۳۰*۶۰ میباشد، آیا خطرناک هست؟ باید چیکار کنیم ؟ با تشکر

  1. سلام نگران نباشید خیر خطرناک نیست.

 268. سلام خسته نباشی من٢۵سالمه٢ سال قرص ال دی مصرف کردم و٨ماه قصدبارداری دارمسونو دادم ۴فولیکول در سمت چپ و۵فلیکول درسمت راست که بزرگترین فلیکول ١۴و١٣بود که دکتر گفتم یه ذره کوچیک هستن برام قرص کلوموفین تجویز کردن و ماه بعدش فولیکول در روز١٢ پریود ٢٠و١١و١٠و٨ودرسمت چپ٢٣و١٣و١٠و٩بود ضخامت آندومتر٩آیاامکانش هست باوجود فولیکول مناسب این ماه هم باردار نشم

  1. سلام اگر مشکل جدی نداشته باشید ویا اینکه اسپرم همسر شما سالم باشد احتمال بارداری وجود دارد.

 269. با سلام.من مدتیه برای بارداری اقدام کردم.
  ۲۲ سالمه و یک سال و نیمه که ازدواج کردم‌
  تنبلی تخمدان دارم.
  دو دوره دارو خوردم،کلومیفن و لتروزول و متفورمین و… ولی باردار نشدم.((یک سال پیش))
  ماه پیش دوباره پیگیر درمانم شدم.
  این دفعه دکتر برام قرص استروژون،لتروزول،تاموکسیفن تجویز کرد و گفت روز دوازدهم پریود سونوی واژینال بده تا ببینیم قزص ها اثر کردند یا نه؟
  امروز سونو دادن و نتیجه این بود:
  سایز رحم:۷۴*۳۹ میلی متر
  اکوژینستیتی:طبیعی
  ضخامت اندومتر:۲۳ میلی متر(هیپرتروفی)
  در فاز ترشحی
  ابعاد تخمدان راست ۳۲ در ۲۳ و بزرگترین فولیکول:۱۰ میلی متر
  تخمدان چپ: ۲۹ در ۳۱ و بزرگترین فولیکول:۹ م.م
  ضایعه ی کیستیک حاوی سپتاهای متعدد داخلی و retracted clot به ابعاد ۵۰ در ۴۰ م.م در تخمدان چپ که ممکن است کیست هموراژیک باشد.
  در ناحیه آدنکس زاست ضایعه ی فضاگیر cyctic و یا solid مشاهده نشد.
  چند نابوتین کیست ساده ۴mm در ناحیه ی سرویکال دیده شد‌مایع آزاد مختصر مشاهده شد.

  میشه بگین یعنی چی؟ممنون.

  1. سلام سایز فولیکول شما کوچک است باید زیر نظر پزشک از داروهای کمک باروری استفاده کنید تا زودتر نتیجه بگیرید.

 270. سلام من ۵ روز پریدیم عقب افتاده آزمایش سونو رحم و تخمدان دادم ضخامت اندومتر ۶ بود فولیکول غالب در حد ۱۸ در تخمدان راست مشاهده می شد
  به نظر شما من برای بارداری مشکلی ندارم؟

  1. سلام اگر بیشتر از ۱۰ روز تا خیر در پریود داشتید و باردار نبودید باید به پزشک مراجعه نمایید تا برای منظم شدن پریودی شما دارو تجویز شود.

 271. قرص پروژستروژن برای کم شدن ضخامت آندمتر خوبه؟دکتر برایم تجویز کرده.قرص دوفاستون چطور؟کدوم بهتره برای آندومتر ضخیم؟سایز فولیکول باید چقدر باشه؟ممنون از جوابتون.

  1. باید طبق دستور پزشک معالج خود از دارو استفاده کنید سایز فولیکول در زمان تخمک گذاری باید بین ۱۸ تا ۲۳ باشد.

 272. سلام..
  مجردم،حدود ۲۰روز پریودیم عقب افتاده..سونو دادم ضخامت اندومتر۹بوده…ایاخوبه ؟پس چراپریود نمیشم؟؟؟خیلی نگرانم!

  1. سلام علت آن ممکن است کیست تخمدان ویا اختلالات هورمونی باشد ضخامت اندومتر رحم شما طبیعی است.

 273. سلام..
  مجردم،حدود ۲۰روز پریودیم عقب افتاده..سونو دادم ضخامت اندومتر۹بوده…ایاخوبه ؟پس چراپریود نمیشم؟؟؟خیلی نگرانم!

 274. عالی بود

 275. سلام من ۲۰ سالمه نانز دارم رابطه در حد دخول داشتم نه بیشتر . دوروزه پریودیم عقب افتاده سنو انجام دادم اندومترم ۱۱ بود
  و چند سی سی مایع ازاد در کلدوساک وجود داره
  خواستم ببینم مشکلی هست
  ایا ممکنه حاملگی هست؟
  خیلی نگرانم

  1. سلام خیر احتمال بارداری وجود ندارد.

 276. سلام من یک هفته بعد از پریودی
  مجددا ۱۰ روز بعد رو خونریزی افتاده ام سونوگرافی گرفتم
  ضخامت دو لایه اندومتر ۵ میلیمتر میباشد .اکوی اندومتر طبیعی است .مختصر مایع به عمق ۲ میلیمتر در کاوبته رحم دیده شده
  کلدوساک خلفی فاقد مایع ازاد است یعنی چی ؟؟؟

  1. سلام در سونوگرافی شما مشکل جدی وجود ندارد.

 277. سلام من ۴۴سالمه مدتیه دچار خونریزی های خیلی شدید ولخته ای وطولانی مدت شدم تو سونوگرافی مشخص شد که رحمم ضخیمابعادش ۹۴ ‘۴۷ ‘۵۷ ومیومتر خشن تر از حد عادی …ضخامت اندومتر ۱۳مم ضخیم وهموژن ,خیلی نگرانم میگن پیش زمینه بدخیمی میتونه بشه به نظر شما باید چکار کنم غیر از سونو واژینال که انجام دادم دکتر میگه باید رحمتو برداری ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام خیر نیازی به برداشتن رحم نیست باید دارو مصرف کنید وبعد سونوی خود را تکرار کنید اگر مشکل شما با دارو برطرف نشد بهتر است زیر نظر پزشک کورتاژ تشخیصی انجام دهید.

 278. سلام .من توی سونوگرافیم رحم با ابعاد ۷۹ در ۴۰ با اکوی میومتر طبیعی وضخامت انومتر۵ و تخمدان طبیعی و در کلدوساک خلفی مایع ازاد مشاهده نشده .مجرد هستم .رابطه جنسی ولی دخول نداشتم .زیر شکمم درد شدیدی دارم ازمایش ادار هم دادم ولی عفونتی نبوده .علتش چی می تونه باشه .لطفا جواب بدین

 279. سلام
  من ۳۰ ساله هستم ومجرد،یک کیست اندومتریوما ۳۲ میلی متری در تخمدان راست و یک ۲۲ میلی متری در چپ دارم،صخامت اندومتر ۱۲
  خیلی نگرانم ک برام مشکلی پیش بیاد،لطفا راهنماییم کنید
  در ضمن موقع پریود دردهای شدیدی رو احساس میکنم ک از اولین پریودم همینطور بودم

  1. سلام نگران نباشید زیر نظر پزشک باید دارو مصرف کنید تا سایز کیست شما کاهش پیدا کند .

 280. با سلام و عرض خسته نباشید.من دوماه پریود نشدم و سابقه کیست تخمدام دارم و یکسال عفونت کلیه شدید پیدا کردم.سونوگرافی جدید ک انجام دادم دکتر بهم گفته کیست ریز ریز داری و گفتن التهاب دیواره رحم =۹mmهس ایا خطرناکه ؟سرطان محسوب میشه ؟

  1. سلام نگران نباشید ضخامت اندومتر رحم شما طبیعی است برای منظم شدن پریودی خود باید زیر نظر پزشک دارو مصرف کنید.

 281. با سلام.من ۳۱ سالمه و متاهل نتیجه سونوی من:رحم با ابعاد ۳۲*۷۸ م م در موقعیت و عادی دیده شده ضمن اینکه تصویری از دو میوم اینترامورال و به ابعاد ۲۴*۲۳ م م و به قطر ۸ م م در دیواره قدامی بادی رحم دیده میشه.افزایش ضخامت آندومتر حدود ۱۳ م م ضمن اینکه تصویری از یک کیست نبوتین در ناحیه سرویکس مشهوده.تخمدانهای دو طرف نمای pco دارند ممنون میشم بهم بگید که چطوره
  و اینکه ۲ روز بعد این سونو هم پریود شدم.و تقریبا منظمه

  1. سلام شما میوم رحمی دارد اگر قصد بارداری دارید بهتر است زودتر برای بارداری اقدام کنید.

 282. با سلام سونوی من در روز ۵ ام پریودم ۳۱ سالمه و متاهل :چند ناحیه هیپو اکو قدام فوندوس و body حداکثر قطر تقریبی ۷ م م ناشی از s.myoma و یک ناحیه هیپو اکو ۴۶ م م در حد فوندوس متمایل به چپ m.myoma میباشد تخمدانها دارای اکو و ابعاد طبیعیست.ضخامت آندومتر ۴ م م با توجه به زمان lmp با هم مطابقت دارد.مثانه با ضخامت جداری نرمال فاقد عارضه فضاگیر رویت شد در کاویته لگن عارضه فضاگیرsolid مشهود نیس.ro:36*23 mm – lo:34*23 mm
  ممنون میشم بگید کع مشکلی هست یا نه؟

  1. سلام شما میوم رحمی دارید میوم ها توده های خوش خیم رحمی هستند.

 283. سلام امروز رفتم سونو نتيجش اومده افزايش ضخامت اندومتر ۱۸mmاست بنظرتون وضعم چجوريه ايا راه درماني هست

  1. سلام بله درمان دارویی دارد.

 284. با سلام،من ۴ ماه پایین کمرم اطراف دنبالچم دچار درد شدیدی شده که به پاهام هم میزنه،ام ار ای انجام دادم مشکل استخوانی نداشتم،دیروز روز ۴ پریودم بودم سونو انجام دادم،جواب سونو زده ضخامت اندومتر زده ۱۰،ودر تخمدان چپم کیست ۵۰ میلی دیده شده برام سونو واژینال نوشته،به نظر شما این جواب مربوط به درد کمرم میشود؟ممنون میشم اگر سریع جواب بدین

 285. با سلام،من ۴ ماه پایین کمرم اطراف دنبالچم دچار درد شدیدی شده که به پاهام هم میزنه،ام ار ای انجام دادم مشکل استخوانی نداشتم،دیروز روز ۴ پریودم بودم سونو انجام دادم،جواب سونو زده ضخامت اندومتر زده ۱۰،ودر تخمدان چپم کیست ۵۰ میلی دیده شده برام سونو واژینال نوشته،به نظر شما این جواب مربوط به درد کمرم میشود؟ممنون میشم اگر سریع جواب بدین

  1. سلام بله ممکن است کیست تخمدان باعث ناراحتی شما شده باشد مشکل شما درمان دارویی دارد.

 286. سلام میخوام انتقال جنین بدم اندازه اندومترم روزسیزدهم بین۸تا۶است خوبه

  1. سلام ۸ مناسب است .

 287. $h@y€$T£:
  با سلام و احترام و تشکر از سایت عالیتون.
  من ۲۶ سالمه و بعده ۴ سال جلوگیری طبیعی اقدام به بارداری کردیم.بعده سه ماه باردار شدم اما بعده ۴ روز تاخیر در پریود بتام ۱۲ بود.هر ۴۸ ساعت تکرار میکردم.از ۱۲ به ۴۸ و بعد ۷۶ و و در هفته پنجم دجار لکه بینی و در نهایت خونریزی به صورت لخته های قهوه ای.سونوی واژینال دادم که از خارج رحم بودن مطمئن شیم.تو سونو اومده
  ” ساک واضح حاملگی در حفره رحمی رویت نشد.
  شکل اندازه و اکوژنیسیته رحم در حد طبیعی بوده ابعاد آن در برش میدساژینال ۶۲*۳۵ میلیمتر است.ضخامت آندومتر ۶/۷ میلیمتر میباشد.
  در آدنکس ها ضایعه پاتولوژیک واضح رویت نشد. و بعدش بتام هم۱۱۱ شده بود. اما شدت خونریزیم همراه با درد شکم و کمر درد بیشتر شد و آز بتام شد ۳۶ و بعدش رسید به ۸ و سه روز بعدش خونریزیم قطع شد و همه علایم بارداری مثه حساسیت سینه و حالت تهوع هم رفع شد.به نظرتون سقط کامل انجام شده؟ و من مجداد میتونم بعده یه سیکل قاعدگی اقدام به بارداری کنم؟ من سیکل های قاعدگیم هم از ۲۸ روز تا ۳۰ روز متغیر بوده؟

  1. سلام بله سقط کامل انجام شده است بله می توانید اقدام به بارداری داشته باشید.

 288. با سلام و احترام و تشکر از سایت عالیتون.
  من ۲۶ سالمه و بعده ۴ سال جلوگیری طبیعی اقدام به بارداری کردیم.بعده سه ماه باردار شدم اما بعده ۴ روز تاخیر در پریود بتام ۱۲ بود.هر ۴۸ ساعت تکرار میکردم.از ۱۲ به ۴۸ و بعد ۷۶ و و در هفته پنجم دجار لکه بینی و در نهایت خونریزی به صورت لخته های قهوه ای.سونوی واژینال دادم که از خارج رحم بودن مطمئن شیم.تو سونو اومده
  ” ساک واضح حاملگی در حفره رحمی رویت نشد.
  شکل اندازه و اکوژنیسیته رحم در حد طبیعی بوده ابعاد آن در برش میدساژینال ۶۲*۳۵ میلیمتر است.ضخامت آندومتر ۶/۷ میلیمتر میباشد.
  در آدنکس ها ضایعه پاتولوژیک واضح رویت نشد. و بعدش بتام هم۱۱۱ شده بود. اما شدت خونریزیم همراه با درد شکم و کمر درد بیشتر شد و آز بتام شد ۳۶ و بعدش رسید به ۸ و سه روز بعدش خونریزیم قطع شد و همه علایم بارداری مثه حساسیت سینه و حالت تهوع هم رفع شد.به نظرتون سقط کامل انجام شده؟ و من مجداد میتونم بعده یه سیکل قاعدگی اقدام به بارداری کنم؟ من سیکل های قاعدگیم هم از ۲۸ روز تا ۳۰ روز متغیر بوده؟

 289. باسلام ۶سال ازدواج کردم و۲۷سال دارم روزسیزدهم سونودادم میخوام انتقال جنین بدم،رحم سایزنرمال واکوی میومتریال طبیعی داردیک میوم اینترامورال_ساب سروزال۱۵میایمتری د رقدام Bodyدیده میشوداندومتر۶میلیمترومنظم است درتخمدان راست فولیکول دفومه۱۰×۱۸میلیمتروچندعددفولیکول به ابعاد۸استدرتخمدان چپ فولیکولهای متعدد۱۱میلیمتراست مقدارکمی مایع آزاددرکلدوساک خلفی مشهوداست ،وضعیتم واسه انتقال جنین خوبه باتشکرازشما

  1. سلام بله مناسب است .

 290. سلام وخسته نباشیدبه شماپزشک مهربان که باصبوری پاسخ همه رومیدید،آیامیوم ۱۵میلیمتری واسه انتقال جنین خوب نیست،وفولیکول دفورمه یعنی چه

  1. سلام با توجه به سایز کوچک میوم شما برای انتقال جنین منعی ندارد .

 291. سلام ۲۱ سالمه و مجردم روز ۶ پریودی سونو انجام دادم سایز رحم۵۳٫۳۰٫۴۸mmو ضخامت ۵mm.تخمدان چپ۲۳×۲۱و تخمدان راست ۴۲×۲۰mm .تعداد فولیکول با اندازه کمتر ۵m.میشه بدونم مشکلی خاصیه و برا بارداری تو اینده دچار مشکل میشم؟ p.c.oمطرح شده تو سونو

  1. سلام نگران نباشید خیر مشکل جدی وجود ندارد.

 292. سلام و تشکر از سایت خوبتون
  ۲۹ ساله و متاهلم، تصمیم به بارداری دارم، بخاطر پریودیهای نامنظم آزمایش و سونو دادم که مشخص شد pco هستم و پرولاکتینم بالاست، برای pco متفورمین و برای پرولاکتین ۲ ماه کابرگولین مصرف کردم که در حین مصرف کابرگولین پریودیم‌منظم شد و تا ۳ ماه بعد از اتمام دوره مصرف دارو پریودی ۲ روز عقب جلو شد. تاریخ شروع قاعدگی چند ماه اخیر بنده به این ترتیب بود: ۳۰، ۳۰، ۳۰، ۲۸، ۲ام. آیا pco درمان قطعی داره؟؟یا هورمون پرولاکتین رو چطوری میشه کاهش داد؟؟ تا کی باید دارو مصرف کرد؟؟
  شروع قاعدگی این دوره ۲ اسفند بود و تا ۸ اسفند ادامه داشت، لطفا راهنمایی کنید چه تتریخی میتونم برای بارداری اقدام کنم؟ آیا امیدی هست و میشه جواب مثبت گرفت؟
  در ضمن ۵ ماه پیش که پریودیم چند روزی عقب افتاده بود سونو دادم در روز ۸ قاعدگی آندومتر ۴ بود ولی قبل تر که در روز ۷ قاعدگی سونو داده بودم آندومتر ۷ بود، آیا نرمال هست ؟ یا میتونه این کاهش آندومتر دلیل بر پریودی نامنظم آن دوره باشه؟؟
  ممنون میشم هر چه زودتر راهنمایی کنید؟؟؟

  1. سلام باید طبق دستور پزشک معالج خود دارو مصرف کنید در تایم تخمک گذاری خود یک شب در میان برای بارداری اقدام کنید.

 293. باسلام و خسته نباشید. مدتی است که دل درد دارم و انگار درد در تخمدان هم حس میکنم. در روز ۱۸ پریودم ضخامت اندومتر ۱۵ است . آیا مشکل جدی است؟لطفا راهنمایی بفرمایید. متشکرم

  1. سلام نگران نباشید باید زیر نظر پزشک معالج دارو مصرف کنید.

 294. سلام من ۳۲سلمه روز ۱۸ازشون قاییدگی میگذره گفتند که ضخامت رحم ۱۳است باید کورتاژ شوم یا مشکلی نیست تو رو خدا جواب بدید ممنون

  1. سلام خیر نیازی به انجام کورتاژ نیست.

 295. سلام. خسته نباشید
  من ۱۹ سالمه و مجردم و قاعدگی هام نامنظمه، دیروز رفتم سونوگرافی و درجوابش نوشته ابعاد تخمدان راست۱۸×۳۷میلی متر و ابعاد تخمدان چپ۲۲×۳۵میلی متر میباشد و ابعاد تخمدانها Highnormal است و افزایش استرومای تخمدانی همراه با فولیکولهای کوچک و متعدد پریفال مشهود است که در حضور علائم مطرح کننده درجاتی ازPCOD میباشد. و ابعاد رحم۴۰×۷۶ میباشد و اندومتر به ضخامت۹mm میباشد
  میخواستم ببینم تخمدان هام خیلی بزرگتر از حالت عادیه؟ تنبلی تخمدان دارم؟؟ در اینده برای بارداری دچار مشکل میشم؟؟؟

  مرسی از سایت خوبتون

  1. سلام بله شما تنبلی تخمدان دارید نگران نباشید مشکل شما درمان دارویی دارد.

 296. با سلام . من در حاال آماده شدن برای انتقال جنین فریز می باشم بعد از سونوگرافی روز ۳ پریودی فولیکول ۱۵ میلیمتر داشتم که گفتند تبدیل به کیست میشه و دکتر من رو به روش طبیعی در سیکل انتقال قرار دادند آیا به روش طبیعی انتقال جنین موفقیت آمیز میشه و یا به روش هورمون بهتره .

  1. سلام اگر جنین فریز شده دارید نیازی به وجود فولیکول نیست باید ضخامت اندومتر رحم شما برای انتقال جنین بررسی شود.

 297. سلام
  من ٤٦سالمه ٢٠روز پريوديم عقب افتاد
  الان بعد ٢٠روز ١٣روزه ك خون ريزى دارم ٣روز اول فقط لكه بود اما بعدش لخته دفع ميكردم ١روزم هست ك ديگه لخته خارج نميشه خون ريزيه.
  سونو دادم قطر اندومتر ١١بود
  دكترم هنوز سونو رو نديده ولى قرص مفناميك اسيد و مجستول بهم داده روزى يكى بخورم تا اينكه ٢روز ديگه سونو رو ببرم
  ب نظر شما مشكل چيه ؟
  با دارو ممكنه قطع بشه يا حتما بايد كورتاژ تشخيصى بشم؟
  خوردن قرص مجسترول مشكلى نداره؟

  1. سلام نگران نباشید نیازی به کورتاژ تشخیصی نیست با مصرف دارو مشکل شما برطرف می شود.

 298. سلام. ببخشید شما گفتید که برای تنبلی تخمدان درمان دارویی هست ولی من دختر عمه ام هم تنبلی تخمدان داره ولی دکتر بهش گفته بود که بعد از ازدواج خوب میشه و اگه الان دارو بخوره و بعد قطعشون کنه دوباره همینطور میشه. درسته؟؟. بعد از ازواج خوب میشم؟؟

 299. با سلام.من۱۷سالمه متاهل هستم.پریودنامنظم دارم آزمایش دارم ومعلوم شد که من کاری تیرویدوپرولاکتین بالا وتخمک خاک ضعیف است.۱۴ روز بعداز اتمام پریودم سونودادم رحم وآندومترم۲/۵میلیمتر است.میخوام بارداریم بااین وضعیتم باید چیکارکنم

  1. سلام برای منظم شدن پریودی خود باید زیر نظر پزشک دارو مصرف کنید.

 300. با سلام.من۱۷سالمه متاهل هستم.پریودنامنظم دارم آزمایش دارم ومعلوم شد که من کاری تیرویدوپرولاکتین بالا وتخمک خاک ضعیف است.۱۴ روز بعداز اتمام پریودم سونودادم رحم وآندومترم۲/۵میلیمتر است.میخوام بارداریم بااین وضعیتم باید چیکارکنم

 301. با سلام.من۱۷سالمه ۲ساله ازدواج کردم یه ساله اقدام به بارداری کردم حامله نشدم آزمایش که دادم مشخص شدکم کاری تیروئیددارم ۱۴٫۶بودکه لووتین مصرف میکردم.ماه بعددوباره آزمایش دادم که تیروئیدم ۱٫۸۹بودپرولاکتین
  ۵۶۱٫۲بود.پروژسترونم۱٫۴۷بود.دکتر گفته تخمکت ضعیفه.البته بگم غساله که پریودمیشم ازاول نامنظم بودودردشدیدی داشتم موقع مجردی خونریزیمم زیادبودالان که دوساله متاهلم میزان خونریزیم بهتر شده ولی پریودم نامنظمه.۱۷ بهمن هم همش درحدلک شدم.۱۲ روز بعدلکم سونورفتم آندومترم۲٫۵mmبودمیخوام باردارشم لطفاراهنماییم کنید

 302. با سلام لطفاجواب ایمل مرابدهید.من۱۷سالمه دوساله ازدواج کردم یه ساله اقدام به بارداری کردم باردارنشدم.شهریورکه دکتررفتم لترزول ودگزامتازون نیم درصددکتردادولی بازهم حامله نشدم آزمایشم نشوم داره همتخمکم ضعیفه هم پرولاکتینم به خاطر کم کاری تیروئیدم بالارفته ضخامت آندومترم ۲٫۵بود.من۱۷بهمن اونم به روز درحد۶قطره خونریزی کردم بعدش نیم ساعت لک شدم وقطع شده آره روز قبل از پریودمم نزدیکی داشتم.ممکنه باردارشم یانه؟خواهش میکنم جواب بدید.ممنون ازسایتتون

 303. سلام .ببخشیدمیشه بگید اکوی میومتر coarseاست یعنی چی؟اگه میشه لطفا جواب بدید.
  ابعاد رحم۸۴*۵۴*۴۰
  اکوی میومتر coarse میباشد.

  1. سلام باید گزارش کامل سونوگرافی شما باشد تا بتوان نظر قطعی داد با یک کلمه نمی توان وضعیت رحم وتخمدان های شما را بررسی کرد‌

 304. با سلام مادر من چهل و نه سالش و ماه قبل پریودیش طولانی همراه با لخته خون بود به دکتر مراجعه کردیم برامون ازمایش خون و سونو نوشت در ازمایش خونش تیروئیدش کم کار شده بود و در سونو اندازه اندو متر ۶ میلیمتر بود و میومتر یوم ناهمگن تشخیص داده شده بود و اندازه رحم ۹۲*۵۳*۶۲ میلمتر بود . دکتر برامون وقت کورتاژ تشخیصی داده می خواستم بدونم ایا بیماری بدی ممکن باشه و اینکه با توجه به اینکه مادرم فشار خون بالا داره و دارو مصرف میکنه ایا کورتاژ تشخیصی براش خطرناکه ؟ ممنون

  1. سلام ضخامت آندومتر رحم مادر شما کاملا نرمال است ونیاز به انجام کورتاژ تشخیصی نیست بهتر است به پزشک دیگری مراجعه نمایید تا برای منظم شدن هورمون های ایشان دارو تجویز شود.

 305. سلام
  مادرم ۴۸ سالشه همیشه پریودشون منظم بوده ب موقع پریود شروع و تموم میشد اما مقداری شدید
  همین ۳ ماه پیش سونوگرافی شکمی انجام دادند و همه چیز طبیعی بوده
  تا اینکه ماه گذشته پریودشون ۱۰ روز ب تاخیر افتاد همچنین احساس درد در سمت چپ زیر شکم داشتند آزمایش یائسگی و بارداری دادند و هردو منفی بود تیروئید هم نرمال هست با مصرف زعفران و رازیانه بالاخره پریود شدند ولی پریود تا ۷ یا ۸ روز با خونریزی همراه بود و بعد لکه بینی کمرنگ .ب متخصص زنان مراجعه کردند و بهشون ۳ بسته مفتامیک اسید دادند گفتند ک مصرف کنند مادرم یک بسته مصرف کردند و تاثیری نداشت و دیگه استفاده نکردند و لکه بینی بصورت نامنظم شد مثلا ۲ روز لکه بینی ۳ روز پاک بودند ….
  مادرم اینبار سونوگرافی واژینال انجام دادند دادند و ضخامت رحم ۲۴ میلیمتر و یه کیست کوچک در تخمدان سمت راست دارند .ب متخصص زنان دیگری مراجعه کردند و ایشان ۳ بسته مدروفم تجویز کردند و فرمودند بعد از مصرف در روز ۵ پریود مجددا سونوگرافی واژینال انجام بدهند
  مادرم فی الحال یک بسته مصرف کردند و احساس میکنند بهتر شدند
  خواهشمندم نظرتونو راجع ب این مساله مطرح کنید
  متشکرم

  1. سلام باید طبق دستور پزشک معالج خود از قرص مدروفم استفاده کنند و مجدد سونوگرافی واژینال انجام بدهند.

 306. با سلام
  مادر من ۵۶ سالشونه و ۳ سال هست که یائسه شدن، ۱ ماه پیش سونوی واژینال انجام دادن که در آن ضخامت دیواره رحم ۱۱میلیمتر مشخص شد، آیا این ضخامت نشانه بدخیمی هست؟ با توجه به بیماری لوپوس و آنژیوپلاستی ایشون که حدود ۸ ماه قبل بر اثر سکته قلبی براشون پیش اومد حتما باید کورتاژ تشخیصی انجام بدن؟

  1. سلام اگر خون ریزی ندارند خیر نیازی به انجام کورتاژ نیست .

  2. با سلام وتشکر از پاسخگوییتون
   آیا راه درمانی دارویی و غیره برای پیشگیری از افزایش ضخامت آندومتر مادرم وجود داره؟ ممنون

 307. سلام خسته نباشید ۴۹ ساله هستم دوماهه خونریزی طولانی مدت دارم که ۲۰روز طول میکشه ولی زیاد نیس دوباره تا یکهفته پریودم شروع میشه ازمایشم کم کاری نشون داد وضخامت اندومترم چند ماه پیش ۹ بود ولی الان ۱۰ هس ضمنا کیست وفیبروم هم داشتم ولی کمی کوچکتر شدن چون ویتاگنوساستفاده میکنم روزی دوتا ممنون بگید که چرا خونریزیم طولانی شده

  1. سلام به علت استفاده از قطره ویتاگنوس می باشد .

 308. ضمن عرض تشکر از ارائه پاسخ به سوال قبلی من در مورد ضخامت ۱۱ میلیمتری آندومتر مادرم، آیا روش درمانی دارویی و غیره برای پیشگیری از افزایش ضخامت آندومتر ایشان وجود دارد؟
  با تشکر فراوان

  1. باید مجدد سونوگرافی واژینال انجام شود اگر ضخامت آندومتر رحم ایشان بالای ۱۲ میلیمتر باشد نیاز به مصرف دارو دارد.

 309. سلام ببخشیداگه ویتاگنوس رو قطع کنم ضخامت اندمتر ۱۰من که روز ۱۵ پریودم درحالیکه لک بینی داشتم پایین میاد چون دکتر گف ضخامت بالاست باید کورتاژ بشی ضمنا دیروز ویتاگنوس رو قطع کردم خونریزیم که بعد مصرف ویتاگنوس کمتر شده بود باز مثل سابق زیادتر شد بنظرتون عوارض رفع میشه ضمنا من وقتی ویتاگنوس مصرف نمیکنم سینه هام وپهلوی چپم گهگاه درد میگیره که با کیسه اب گرم بهتر یشه سونو هم انجام دادم کیست وفیبروم دارم سایز کوچیک ممنونم

  1. سلام ضخامت ۱۰ طبیعی است ونیازی به انجام کورتاژ نیست.

 310. سلام ببخشیداگه ویتاگنوس رو قطع کنم ضخامت اندمتر ۱۰من که روز ۱۵ پریودم درحالیکه لک بینی داشتم پایین میاد چون دکتر گف ضخامت بالاست باید کورتاژ بشی ضمنا دیروز ویتاگنوس رو قطع کردم خونریزیم که بعد مصرف ویتاگنوس کمتر شده بود باز مثل سابق زیادتر شد بنظرتون عوارض رفع میشه ضمنا من وقتی ویتاگنوس مصرف نمیکنم سینه هام وپهلوی چپم گهگاه درد میگیره که با کیسه اب گرم بهتر یشه سونو هم انجام دادم کیست وفیبروم دارم سایز کوچیک ممنونم

 311. سلام منسقط درهفته هفتم داشتمسنوگرافی انجام دادم تمام رحم در اندازه نرمال با الگوی مونترال نرمال.رشد اندومتر۱۳/۸واکوی آن غیر یکنواخت که می‌تواند به علت وجود بقایای بارداری یا لخته درکاویته رحمی باشد س روز بعداز سنو یه لخته به اندازه دوبند انگشت خارج کردم ویکهفتهبعد خونریزیم قطع شدمیخوام بدونم آیاکاملا تخلیه شده یااگه نشد
  هاینبار که پریود بشم تخلیه میشه لطفاً کمکم کنید

  1. سلام بله بقایا دفع شده است .