صدای جاروبرقی برای خواب کودک موثره؟!

صدای جاروبرقی برای خواب راحت نوزاد و کودک موثر است. صدای جاروبرقی مانند صدای جریان خون در شریان‌ها و عروق اطراف رحم است…

صدای سفید چیست؟
صدای جاروبرقی برای خواب کودک جز صداهای سفید است. صدای سفید صدایی است که شما وقتی تمام فرکانس‌های قابل شنیدن در یک زمان پخش می‌شوند، می‌شنوید. صدای امواج و نسیم دریا هنگامی که روی صخره ایستاده اید، نمونه‌هایی از صدای سفید هستند. همچنین صدای ثابت فن پنکه سقفی، صدای سشوار، وزوز ماشین لباسشویی یا صدای جاروبرقی و صدای بارش باران نیز مثال‌های دیگری از صدای سفید هستند. از آنجا که صدای سفید شامل تمام فرکانس‌های صداست، می‌توان از آن برای مخفی کردن یا پوشاندن صدا‌های دیگر استفاده کرد. برای نمونه، اگر شما در اتاق خود هستید و صدا‌های وسایل نقلیه را از بیرون می‌شنوید، روشن کردن فن باعث غلبه صدای فن بر سر و صدای وسایل نقلیه بیرون می‌شود و احساس آرامش می‌کنید.

آیا استفاده از صدای سفید برای نوزادان مناسب است؟
با رعایت موارد خاصی می‌توان از صدای سفید برای نوزادان استفاده کرد. دستگاه صوتی نباید بیش از ۵۰ دسی بل خروجی داشته باشد و دستگاه نباید همواره مورد استفاده قرار گیرد. نتایج پژوهشی نشان داده شده است، هنگامی که نوزادان در معرض صدای سفید برای مدت زمان بسیار طولانی قرار می‌گیرند، دچار تاخیر رشدی در گفتار و شنوایی می‌شوند. با این حال، بایستی در نظر داشته باشید که پژوهش‌ها نشان می‌دهند، زندگی در یک محیط پر سر و صدا نیز تاثیر مشابهی بر روی نوزادان دارد.

مزایای صدای سفید برای نوزادان چیست؟
برخی از مزایای استفاده از صدای سفید برای نوزادان به شرح زیر است:
۱. کاهش استرس
نوزادان با دریافت محرک‌های محیطی مانند نورها، چهره‌های جدید، صدا‌ها و احساسات دچار استرس می‌شوند. صدای سفید با مسدود کردن صدا‌های خارجی و ناراحت کننده به آن‌ها احساس امنیت می‌دهد.
۲. کمک به خواب نوزادان
صدای سفید کمک موثری به خواب نوزادان می‌کند. عواملی که به خواب نوزاد کمک می‌کنند عبارتند از: فضای اتاق خواب، تاریکی، گهواره، پتو یا اسباب بازی مورد علاقه، تکان دادن، پستانک، شیردهی و عوامل دیگر. صدای سفید نیز به نوزادان کمک می‌کند تا در پرش‌های میانی چرخه خواب (هر ۲۰ تا ۴۵ دقیقه) راحت‌تر بخوابند.
۳. گریه کمتر نوزاد
صدای "هیشششش" که برای آرام کردن گریه نوزاد استفاده می‌شود نیز یک صدای سفید است. این صدا مشابه صدای جریان خون در شریان‌ها و عروق اطراف رحم است. صدای نویز ثابتی که از رادیو پخش می‌شود نیز همان عملکرد صدای "هیشششش" را برای آرام کردن نوزاد دارد.
۴. کاهش خطر ابتلا به SIDS (مرگ ناگهانی نوزادان)
پژوهشی که به تازگی انجام شده نشان می‌دهد که وجود یک پنکه سقفی در اتاق نوزادان، خطر ابتلا به SIDS یا سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. دو دلیل برای این امر بیان شده است، یکی اینکه پنکه گردش هوا ایجاد می‌کند و دیگر اینکه صدای سفید تولید می‌کند. صدای سفید، خواب فعال در نوزادان (حالتی از خواب که SIDS در آن اتفاق می‌افتد) را کاهش می‌دهد.
۵. بهبود خواب پدر و مادر
صدای سفید نه تنها موجب آرامش نوزادان می‌شود، بلکه به پدر و مادر نیز کمک می‌کند تا بهتر بخوابند. از آنجایی که نوزادان در طول شب چندین بار از خواب بیدار می‌شوند، پدر و مادر نیز در این فواصل به سختی به خواب می‌روند. صدای سفید به پدر و مادر کمک می‌کند تا زودتر به خواب روند.

قطع کردن تدریجی صدای سفید با بزرگ شدن نوزاد
پس از تولد یک سالگی کودک، می‌توان استفاده از صدای سفید را قطع کرد. در این زمان آن‌ها مشکلات خواب کمتری خواهند داشت. صدای سفید را می‌توان در مدت یک ماه به تدریج قطع کرد، بدین ترتیب که فقط برای چند دقیقه استفاده شود تا زمانی که کودک به خواب رود و سپس قطع شود.

چگونه از صدای سفید برای نوزاد استفاده کنیم؟
صدای سفید برای نوزادان حالتی مشابه رحم را تداعی می‌کند. جنین در بدن مادر با صدای جریان خون در شریان‌ها و رگ ها، ضربات ریتمیک قلب و صدای حرکت روده، انس گرفته است. از این رو گوش دادن به صدای سفید موجب آرامش و به خواب رفتن نوزاد می‌شود. شما می‌توانید به روش‌های زیر از صدای سفید کمک بگیرید:

استفاده از اپلیکیشن یا سی‌دی‌های صدای سفید: گوشی موبایل یا دستگاه پخش سی دی را در فاصله‌ای نگه دارید تا شدت صدا بیش از ۵۰ دسی بل نباشد. همچنین می‌توانید از رادیو و صدای نویز میان ایستگاه‌های آن به عنوان صدای سفید استفاده کنید.
پنکه سقفی یا رومیزی: صدای ثابت فن پنکه سقفی یا رومیزی نیز یک صدای سفید عالی برای کمک به خواب نوزاد شماست. 

منبع خبر : setare

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *